ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2011
JUL-2011

ARTICOL ARHIVAT

Concediu super in Thassos - vila Kotrotzos

Buna,

Chiar daca vara a trecut, tot nu este tarziu sa imi exprim parerea despre concediul pe care l-am petrecut cu sotul in insula Thassos, statiunea Potos - vila Kotrotzos. Atat eu cat si sotul, iubim Grecia foarte mult, iar perioada concediului a coincis cu aniversarea de 1 an a casatoriei noastre.

Pot spune ca am vazut multe destinatii de vacanta si nu as da Grecia pe Turcia (sa zicem, cu tot all inclusivul lor) niciodata.

Insula Thassos, m-a cucerit prin abundenta de verdeata, iar statiunea Potos este una animata, recomandata mai ales tinerilor dornici de distractie. Binenteles nu este exclus ca o familie cu copii sa isi petreaca un concediu reusit aici, deoarece apa este super curata, plaja cu nisip si ceva pietricele, iar intrarea in apa este lina. Pentru cei curajosi este langa Potos, o statiune super mica si cocheta - Pefkari, unde afla un club de sportuti nautice, daca aveti curaj incercati parasuta trasa de barca, este o senzatie super sa te vezi la cateva sute de metri deasupra marii. bineteles distractia nu se termina aici, pe insula sunt multe chestii intersante de vazut: satele de munte, manastirea Sf, Arhanghel Mihail (unde se afla o bucatica din Sf. Cui, folosit la rastignirea lui Iisus), cariera de marmura din faimosul Aliki, o importanta fabrica de ulei de masline (de f buna calitate, am luat si eu), binetele nu ratati mierea facuta de casa (noi am luato dintr-un sat de munte de langa Potos - Theologos - super buna), de vizitat capitala - Limenas, si multe altele. Noi am facut turul insulei si organizat cu ghid, dar am si inchiriat un ATV - cu care am facut inconjurul insulei - a fost super, am fost chiar si pe munte, la ~ 900 - 1000 m alt, sa vedem lacul :))

sa trecem putin in revista acum si vila. Vila Kotrotzos are in primul rand o locatie cat de cat centrala, apoape de magazine si supermarketuri, plaja e la maxim 5 min de mers pe jos. m-a impresionat inca de la inceput, aerul conditionat a fost gratuit, in baie am gasit sapunel si prosoape curate, ceea ce la o vila de 2*+ nu gasesti. Camerele suficient de spatioase pentru 2 persoane, asternuturi curate - impecabile chiar, baia intr-adevar micuta, dar asta nu m-a deranjat cu nimic. Bineteles in camera mai gaseai si un frigider, dulap pt haine. Pe balcon, care era mare, erau 2 scaune si o masa, numai bune de stat seara si savurat un pepene delicios si rece :). sigurul minus care ar primi camera din partea noastra ar fi ca nu are paturi matrimoniale, doar cate 2 sigle unite.

vila are bucatarie comuna, dotata cu tot ce ai nevoie. O recomand din suflet tuturor care vor un cocediu cu buget mic, exclus fitosilor, care merg in concediu numai sa stea in camera si sa isi umfle burta cu mancare. Nu ezitati cu gandul ca este vila, si sa optati pentru un hotel, ... are servicii bune, iar patronul este un om foarte de treaba.

Sper ca cei care citesc acest review, sa scape de indoieli si sa faca o alegere excelenta - Thassos - Potos - vila Kotrotzos.

cu drag I&V

Trimis de irina maria in 15.11.11 15:28:38
Validat / Publicat: 15.11.11 18:12:37
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Santorini, Skiathos, Atena, Nei Pori

VIZUALIZĂRI: 4462 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (irina maria); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[15.11.11 18:16:18]

@irina maria: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Pe viitor n-ar fi rau sa desparti recomandarile de cazare de cele referitoare la orasul sau zona vizitata. Se obine astfel o structurare mai buna a informatiilor (cine cauta doar info despre cazare o gaseste mai eficient) si, nu in ultimul rand, notele acordate reflecta mai bine recomandarile despre cele doua "obiective" distincte.

Pe de alta parte ar fi utile cateva fotografii cu vila care face obiectul acestui rw, eu personal sunt foarte curios cum se prezinta in foto

kawa
[26.08.12 21:21:07]

se poate inchiria si scutere? cqat a fost pretul pe zii ptr atv? scuter?

irina mariaAUTOR REVIEW
[28.08.12 21:20:07]

@kawa: buna, scuterul nu stiu cat costa, ca nu suntem fani scuter, dar ATV l-am inchiriat cu 50 eur/24 ore, la care am pus noi benzina de 20 eur, adica i-am cam facut plinul, a fost un pic cam mult pt ca l-am returnat cu rezervorul de jumate plin (norocos a fost acela care l-a luat dupa noi , dar nu am vrut sa ne riscam sa ramanem fara benzina pe munte, asa ca am fost generosi , acuma cu ai norocul sa il prinzi, noi l-am prins aproape gol. vacanta frumoasa dc vei merge in concediu, Thassos-ul este frumos, noua ne-a placut.

cu drag I&V

irina maria, kawa