ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 15.11.2011
ÎNSCRIS: 27.05.11
STATUS: CONSUL
AUG-2009
team-building

Domina Inn Fiesta - hotel foarte bun in centrul Budapestei!

In Budapesta am dormit de doua ori: prima data la sfarsitul lui august 2009 si a doua oara in iunie 2010. Primul hotel la care am stat mi-a placut mai mult decat al doilea (Actor Business, care nu-i rau deloc, numai ca e mai departe de centru).

Ghiciti cine a avut noroc sa nu mai fie camere simple si sa i se dea un apartament?? Subsemnata!! In fine, nu ca ar fi contat, eram singura si chiar nu aveam ce face in ditamai apartamentul de doua camere, insa, ca de fiecare data cand mi se intampla sa mi se dea ceva superior pentru banii platiti, am intrat in camera zambind :) La vremea aceea o noapte m-a costat 70€ cu micul dejun inclus.

Hotelul de 4* est bine situat, pe Király Utca, langa Deak Ferenc, in plin centrul Budapestei. Asa ca nu am folosit niciun mijloc de transport in dupa amiaza primei zile si dimineata celei de-a doua, cand am putut face turism.

Vad ca am facut cateva poze in camera. Era mansardata, sumar mobilata, insa cu tot ceea ce era necesar. Camera principala cu un pat dublu si o canapea micuta, si cealalta cu doua paturi si un birou. Mocheta albastra pe jos, si foarte mare curatenie.

Imi aduc aminte ca a functionat si wifi la perfectie, l-am folosit seara vreo ora (intra in pretul camerei).

Micul dejun excelent!! Restaurantul, daca nu ma inseala memoria, se afla la subsolul hotelului, si era amenajat rustic. Eu, care mananc regeste dimineata, i-am dat nota 10. Bufet cu de toate: unt, dulceturi, salamuri, branzeturi, fructe de multe feluri, sucuri naturale excelente, patiserie, in fine… Un 10 fara indulgenta! Era plin de spanioli. De fapt, m-am si “agatat” de doua asturiene, impreuna cu care am vizitat Parlamentul la prima ora a diminetii.

Singurul minus as zice ca strada pe care se afla este ingusta si nu are parcare, asa incat trebuie sa te cam grabesti cu datul bagajelor jos din taxi.

A, si acum imi dau seama ca in apartamentul in care am stat, la mansarda, erau ferestrele pe tavan, evident. Va dati seama cat am dus lipsa unor ferestre normale :), la cat am stat in camera…

A doua zi de dimineata, dupa micul dejun, am lasat bagajele in sala de bagaje, pentru ca aveam avion dupa amiaza spre Slovenia si asa am putut sa vizitez parte din oras.

Cu siguranta as alege din nou acest hotel daca m-as intoarce in Budapesta. Curat, in centru, pret accesibil... ideal pentru turism.

Trimis de alinaro in 15.11.11 12:18:46
Validat / Publicat: 15.11.11 13:19:14
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în UNGARIA.

VIZUALIZĂRI: 1097 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Camera cu pat matrimonial din apartament.

• SOCIALs