ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.11.2011
ÎNSCRIS: 10.08.11
NOV-2011

Parcuri bucurestene

Tudor Gheorghe - Adio Doamna

Daca a fost ceva in tot Bucurestiul care mi-a placut cu adevarat au fost parcurile. Am calcat cu piciorul vreo cateva din ele si m-au impresionat pur si simplu.

Alei, ape, podete toate impresurate de culorile toamnei ne-au facut sa nu vizitam altceva in cele 3 zile cat am stat in Bucuresti, cu toate ca suntem convinsi ca am fi gasit si cateva muzee cu care sa ne desfatam privirea.

Chiar daca a fost frig atat ziua cat si noaptea nu ne-am lasat impresionati si am inceput plimbarea prin parcul Tei, intrucat era cel mai aproape de unde stateam noi. Cat am vazut din el, ca nu ne-am avantat prea tare fiind trecut de ora 19 seara, ne-a placut si ne-am zis ca pe celelalte le vom vedea pe lumina.

Muzeul Satului desi nu este un parc este singurul muzeu vizitat de noi si l-am ales intrucat este in aer liber. Nu a fost deloc aglomerat, ne-am putut plimba in voie, am facut poze fara sa apara si "straini"in ele.

In Parcul Herastrau am intrat din mai multe parti si ne-a atras intrucat nu era asa aglomerat ca pe timpul verii. Mi-ar fi placut sa ne plimbam cu vaporasul dar pentru acest lucru ne vom intoarce in timpul verii.

Parcul IOR l-am vizitat mai pe inserat impreuna cu un grup de prieteni si am reusit sa vedem o mare parte din el, am ajuns si pe insulite.

Data viitoare cand vom vizita Bucurestiul sper sa avem mai mult timp sa ne putem bucura si de celelalte lucruri pe care le are de oferit capitala, dar pana acum parerea mea despre acest oras s-a schimbat.

Desi pana acum il vedeam ca pe un oras prafuit, aglomerat si plin de ambuteiaje acum l-am vazut prin ochii turistului caruia nu-i pasa de locuri de parcare si aglomeratia de la metrou.

Voi atasa cateva poze care zic eu, ca oglindesc parerea mea actuala despre acest oras. Sper ca pe viitor sa nu se schimbe in mod esential.

Trimis de elena_iasi in 14.11.11 23:19:05
Validat / Publicat: 15.11.11 06:07:25
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 1526 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (elena_iasi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P07 Biserica Sfintii Trei Ierarhi Fundeni.Mi-a atras atentia stilul maramuresean.

amero
[15.11.11 10:35:05]

felicitari ptr.comentarii si ptr. ca vizitele le-ai facut seara. asa nu ai vazut mizeria de pe lacul IOR, bancile dezmembrate din parcul Herastrau, etc.

cand ai timp fa o plimbare si pe "marile bulevarde " ale Bucurestiului si scrie impresiile tale, dar ziua, pe lumina, sa nu te impiedici in gropile Bucurestiului.

te asteptam cu drag

ileanaxperta*
[15.11.11 13:10:40]

@draga Elena din Iasi, cand mai vii in Bucuresti, daca iti face placere, uite, iti lansez aici o invitatie de a te intalni cu noi, cativa bucuresteni, la o plimbare sau o cafea plina cu voie buna, pe langa licoarea parfumata.

Daca stiam ca vizitezi parcul IOR, sa stii ca suntem cativa ce locuim in apropierea lui... si poate ne-am fi intalnit pe una dintre potecile lui tomnatice, colorate in ruginiu.

Ma bucur ca vezi capitala cu alti ochi. Sa stii ca si eu, daca este sa ma detasez de toate neajunsurile orasului natal, pot privi Bucurestiul doar prin ochii turistici si intr-adevar, ii atribui multe bile albe. Sunt multe obiective turistice demne de luat in seama... trebuie doar sa le descoperi si sa iei din ele doar partea frumoasa si interesanta. Un exemplu: o plimbare "la sosea" iti va dezvalui ceva comori, case vechi, cu arhitecturi deosebite dar si constructii foarte noi, futuriste...

Vacante de vis oriunde si oricand!

elena_iasiAUTOR REVIEW
[15.11.11 14:48:19]

@amerosrl: Dupa cum am scris am fost in Bucuresti ca simplu turist, interesat de lucrurile frumoase si demne de luat in seama.

Am batut la pas Herastraul pe lumina, dar poate am nimerit eu numai in partile bune.

Iar despre strazi, ce sa zic, am venit cu masina si tot cu ea ne-am deplasat prin oras si nu am avut ghinionul de a nimeri prin gropi.

Nu neg faptul ca fiecare oras are neajunsurile lui si ca locuitorii sunt cei care le vad si le simt cel mai bine dar poate uneori ar trebui sa mai vedem tara noastra si cu alti ochi.

Noi nu am avut parte de stresul cotidian pe care il aveti voi, nu ne-am grabit nicaieri, am venit in weekend cu ideea de a ne relaxa si poate si acest lucru a contribuit la imaginea pe care am descris-o mai sus.

elena_iasiAUTOR REVIEW
[15.11.11 14:52:42]

@ileanaxperta: noi speram sa mai ajungem prin Bucuresti prin primavara, de data asta si cu fiul nostru.

La momentul potrivit o sa lansez o invitatie si poate reusim sa ne intalnim.

Marian Preda
[15.11.11 15:08:09]

Buna Elena!

Felicitari ca ne-ai vizitat si ne-ai incantat!

Mizerie in parcul IOR?! Sa ma ierte colegul, dar de trei ani imi plimb ,,piticul'' in aceasta ,,oaza, intre blocuri'' (asa se numeste recenzia mea, despre acest parc!) si crede-ma nu am intalnit asa ceva!

Asa cum amintea colega Ileana, as fi bucuros sa ne vedem, in primavara alaturi de ,,printisorul'' tau. Este un parc deosebit, mult peste cel supranumit ,,Oraselul copiilor''.

Vacante frumoase!

[16.11.11 08:16:30]

Melodia postata se poate sterge/schimba!

iulianic
[17.11.11 11:57:36]

@elena_iasi: Bun venit in Bucuresti, oricand! Aici poti vizita multe, te poti plimba si poti avea destule surprize placute sau mai putin placute.

Iar daca ne referim strict la parcuri, ti-au mai ramas cateva de prospectat: Parcul Carol, Parcul Tineretului si Parcul Cismigiu, mai mic, dar foarte frumos, aflat in centrul capitalei.

cristianam
[25.07.14 15:52:19]

@Marian Preda: Domnule coleg, aseara am citit ce ati scris despre IOR si ma gandeam cata rabdare aveti. Eu merg in parcul asta de 20 de ani si tot am am aflat de la dv lucruri noi. E clar, fiecare vede altceva, deruleaza diverse evenimente pe care le-a trait acolo, fara a lua in seama altele. Sincer, imi doresc ca la varsta dv sa am puterea fizica si financiara de a calatori si vizita atat cat o faceti dv. Sa va dea Dzeu sanatate.

amero, cristianam, elena_iasi, ileanaxperta*, iulianic, Marian Preda
Alte impresii din această RUBRICĂParcuri bucureștene:

• pagină generată în 0.068080902099609 sec