ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.11.2011
DE ela7
ÎNSCRIS: 15.08.11
NOV-2011

La restaurantul Alioli Tapas (Centrul Vechi) m-am 'bucurat' [de] vouchere- teapa

ACTUALIZARE: Restaurantul Alioli Tapas s-a mutat — din Centrul Vechi în strada Popa Tatu.

Niciodata n-am prea avut incredere in discounturi, reduceri, cupoane- cadou, vouchere... De aceea, desi sunt zilnic "bombardata" de zeci de astfel de "binefaceri", nu prea le bag in seama. Totusi, contrar obiceiului meu, pe la mijlocul lui septembrie am achizitionat nu unu, ci TREI vouchere (!). Oferta, tentanta, suna asa: "Meniu cu specific spaniol pentru doi cu numai 25 RON: o carafa Sangria, o portie de Paella Valenciana pentru doua persoane si o portie de Tortilla Espanola pentru doi, la restaurantul Alioli Tapas. Pasiune pentru mancarea spaniola, in fiecare zi! ". Sigur ca mi s-a parut dubios pretul, dar cautand pe site-ul restaurantului, am vazut ca era vorba despre o locatie noua, deci "baietii" incercau sa-si atraga clientii. Bun, iata cum, intr-o duminica dupa amiaza, cand inca era cald afara, am gasit de cuviinta sa ies cu familia in oras. Si, ca sa nu merg doar cu sotul, am invitat-o si pe fii-mea cea mica, cu prietenul. Asadar, am facut rezervare pentru ora pranzului. Desi, am dorit sa mancam la ora 13, ni s-a spus ca bucatarul vine la 14.30, deci, mai devreme de ora 15 nu putem merge. OK. Deci, la ora stabilita ajungem noi in zona Lipscani. Am reusit cu greu sa depistam restaurantul, pentru ca firma era cam minuscula. "Predam" noi la intrare, doua vouchere, unei domnisoare care parea a fi la prima ei experienta in calitate de hostes- chelnerita. Am fost invitati sa luam loc la terasa. "Terasa" insemnand cateva mese puse direct pe carosabilul strazii Bacani. Fiind in Centrul Vechi, este o strada pe care acum nu mai circula masini. Ne asezam la masa si incepem sa "admiram" "peisajul". La circa 3 metri de noi, pe celalalt trotuar, se desfasura un santier in lucru, cu tot ceea ce inseamna asta: schele, mortar, caramizi si o panza, ce ar fi trebuit sa mascheze toate acestea, dar care flutura in vant precum o vela de corabie. "Imbietor" peisaj pentru a lua masa!!!... Ni s-a adus Meniul, pentru a ne alege si altceva decat ceea ce aveam deja platit prin voucher. Pentru inceput, am luat o bautura racoritoare, pentru "sofer". Noi, ceilalti, abia asteptam Sangria, care a sosit intr-o carafa de lut smaltuit. Deasupra bauturii sangerii pluteau cuburi de gheata si bucatele de fructe (lamaie si mere). Desi, inainte de a veni la restaurant, "ciugulisem" ceva si acasa, ardeam de nerabdare sa vedem ce vom manca. Mai intai, pe doua farfurii lungi, am primit cate doua fasiute de Tortilla. Cam mici! Apoi, pe alte doua farfurii, patrate, de marime obisnuita, am primit si Paella Valenciana, deci cate una la doua persoane. Privindu-le mi-am dat seama ca o farfurie, in mod normal, ar fi constituit portia unei singure persoane! Deci, iata unde au facut baietii economii, la gramaj! Am privit inca o data farfuriile, m-am simtit rusinata pana in cea mai mica celula a corpului, pentru ca nu am putut sa-mi iau teapa singura, ci ii mai si invitasem pe copii!!! Am inceput sa inghit, cu "noduri", mancarea. Un orez delicios, amestecat cu fasole verde si inca ceva legume. Carnea de pui, niste bucatele de aripi, cam rara. Noroc, totusi, ca era bun! La sfarsit, am luat si cafele, asa "ca sa ne treaca foamea", cum am facut "haz de necaz". Am plecat tare dezamagita!

M-am dus acasa si le-am scris un mail in care mi-am exprimat nemultumirea pentru modul in care am fost tepuiti. Sa nu va imaginati ca am primit vreun raspuns!

Totusi, mai aveam un voucher. Pentru ca saptamana aceasta a trebuit sa ies cu o prietena, si pentru ca amandoua nu mancam prea mult, am zis sa folosesc si ultimul voucher. De data asta, fiind frig, am mancat inauntru. Pacat ca, fiind un restaurant cu specific spaniol, interiorul nu are nimic iberic.

De data acesta, portia de Tortilla era o idee, dar, doar o idee mai mare. Iar Paella ne-a fost adusa cu tigaia. Dar, tot putina pentru doua persoane. Sangria nu mai avea decat bucatele de lamaie. Stand la masa, am putut sa observ cum chelnerul- barman, neavand ce face, s-a apucat sa prepare Sangria. Din pacate, nu am vazut ce a pus la inceput, pentru ca nu eram atenta. Dar ce m-a frapat, a fost ca a adaugat ditamai sticla de doi litri de Fanta. Sangria cu Fanta??? No comment!

Intrand pe site-ul restaurantului, inainte de a achizitiona voucherele, mai gasisem o oferta tentanta din partea lor. Scria: "Inscrie-te in Club Alioli si primesti o portie de Paella Valenciana". Eu m-am inscris, dar portia nu am primit-o niciodata. Deci, alta teapa! In schimb, de atunci primesc mereu cate un newsletter in care sunt anuntata despre meniul saptamanii. Dupa tepele luate, eu, una, nu le mai calc pragul vreodata!!!

Trimis de ela7 in 13.11.11 15:34:45
Validat / Publicat: 13.11.11 16:57:58

VIZUALIZĂRI: 3331 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ela7); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Restaurantul Alioli Tapas- interior.

magdalena
[13.11.11 17:05:47]

Am fost si eu la un restaurant cu un astfel de voucher si poate am sa scriu despre el. Nu am luat teapa cu mancarea, era o pizza ok. Preturile la bauturi erau insa destul de mari, 6 lei o apa si restaurantul era cam ciudat, nu m-am simtit bine acolo.

Din ce am observat, restaurantele mai putin cautate fac astfel de oferte. Important e sa fie si limitate, pentru ca am auzit ca un restaurant a luat teapa cu o astfel de oferta si a intrat in faliment, pentru ca vanduse peste 9000 de vouchere!!

Oricum, bine ca ai scris despre el, sa ne ferim de voucherul respectiv...

Sfat: sunati inainte de a cumpara oferta, sa fiti siguri ca o are! O prietena mi-a spus ca la ea la magazin venise cineva cu un voucher pentru ceva, dar nu avea nici-o treaba, era teapa...

Mare grija si la ofertele de cazare, la unele hoteluri a fost overbooking.

alex1968
[13.11.11 18:06:17]

@magdalena,

Spuneai in ecoul tau despre pretul la apa practicat de unele restaurante. Am constatat, si eu, ca multe restaurante s-au smecherit la capitolul acesta. Daca pana in urma cu cateva luni, majoritatea practicau, la apa, pretul oarecum clasic de 5 lei/sticla de 0,5l, acum s-a trecut la sticla de 0,33l (cea de 0,5l nu mai exista in oferta), iar pretul depaseste 6 lei (la "La Mama" - 6,4 lei, la "Caru cu bere" - 6 lei, ca sa dau doar doua exemple).

[13.11.11 18:33:19]

@magdalena: am auzit si eu de altii care au luat teapa cu vouchere si intai am sunat si i-am intrebat daca au o astfel de oferta.

De asemenea, trebuie sa fii atent la conditiile in care se aplica oferta. Cineva a achizitionat un voucher pt curatenie in casa. Cand a sunat, era valabil doar intre ora 10 si 13, adica exact cand femeia era la seviciu.

Mi-a facut si mie cu ochiul o oferta pt cazare. Dar, am dat fuga pe AFA si, citind review-urile m-am linistit. Noroc ca exista AFA!

[13.11.11 18:36:55]

@alex1968: pai, stiu baietii ca, de sete, nu te mai uiti la cat costa o sticla! "Smecheria" asta cu apa e veche. Eu "am fumat-o" prima data acum 13 ani, cand am fost la Kusadasi.

magdalena
[13.11.11 21:42:28]

@alex 1968, la Caru' cu Bere daca nimeresti in anumite ore poti beneficia de o oferta de 2 beri la pret de una (vezi impresii)...

Mi se pare, totusi, exagerat sa se ceara 6 lei pe o apa sau 8 lei pe un suc, pe cuvant. Iar pe limonada de 1 litru 20 de lei!

Nu mancarea te omoara la un restaurant, ci bautura, fie ea si fara alcool!!

[13.11.11 21:54:45]

@magdalena: corect grait-ai!

claudiuflorin
[04.10.13 15:17:53]

@ela7: Cu tot respectul, dar cred ca nu cunoasteti bucataria spaniola si va repeziti sa dati cu parul. Localurile tip TAPAS sunt foarte mici. Toate au un design propriu, neavand neaparat ceva specific Spaniei, unde oricum sunt foarte multe stiluri, in functie de regiune.

Programul celor de la Alioli e asa pt ca incearca probabil sa imite programul din Spania... unde functioneaza foarte bine zicala aceea cu "pauzele lungi si dese". Se numeste Siesta...

Poate cel mai important ar fi sa stiti ce inseamna TAPAS! Sunt portii mici. Portii mici care se servesc si in 2 pt ca poti sa cumperi mai multe si sa incerci cate putin din fiecare. Cum sunt MEZZE in Turcia: -)

Paella Valenciana e un sortiment culinar destul de greu de obtinut pt ca se gateste in cateva ore. Asta daca e facut ca la carte. Pretul pentru o portie intreaga de Paella valenciana e foarte mare! In Spania poate sa coste 20 de euro sau la fel de bine 45 sau 50 de euro, cat am platit noi in Ronda.

Sangria se amesteca intr-adevar si cu Cola sau Fanta. Se pot adauga si alte bauturi alcoolice sau bucati de fructe asa cum se face mai mereu...

Restaurantul Alioli si Alioli Tapas sunt doua tipuri de restaurante diferite! Unul e restaurant generalist cu specific spaniol, al doilea e un LOCAL Tapas...

Nu sunt neaparat un fan al restaurantului, intrucat, mergeam la vechiul restaurant, La Papi. Era cu specific italienesc iar mancarea era impecabila. Cand a aparut Alioli am zis sa incercam. Servirea a fost horror, iar dorada servita a fost macelarita de un ospatar nepriceput care a lasat si oase in peste. Dar asta se intampla in urma cu niste ani. De atunci s-au mai schimbat lucrurile si cand imi va fi dor de Spania cu siguranta voi merge acolo sa incerc coada de taur!

[05.11.17 12:08:01]

Locația unde funcționa anterior (și la care se referă impresiile de mai sus) a fost între timp închisă, iar resturantul s-a mutat în strada Popa Tatu.

Review-ul este republicat FĂRĂ NOTE, rămâne pe sait cu titlu documentar.

alex1968, claudiuflorin, ela7, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: