SUS

DEC-2010
TIP: TEAM-BUILDING

TIPĂREȘTE [doar articolul] SAU [articol + ecouri]

ULURU-muntele sacru al aborigenilor

Ilustrație muzicală - fond sonor/video consultare impresii:

O aventura si o experienta pe care nu o uiti niciodata, dimineata la ora 6 am fost ridicati de o masina speciala, aprovizionata cu butoi cu apa alimente tinute in camera frigorifica, toti turistii care urmau sa plece in mijlocul desertului, de la hotelul orasului-oaza Alice-Springs.

Soferul era si ghid, si bucatar, iar cazarea se facea in corturi tip militare situate pe traseu in bush-uri, in mijlocul carora se gasea un grup sanitar cu dusuri si un cort lung in care erau mesele de lemn cu banci de lemn gratarul si vesela pt. a lua mesele.

Fiecare aveam un rucsac cu schimburile si bine calculate, restul bagajelor erau tinute pana la reantoarcere in sala de bagaje a hotelului.

Dupa ce am parcurs cei 300 km in apropierea monolitului impresionant din centrul Australiei, unul dintre cele mai mari din lume, de 350 m deasupra solului si in interior de 2 ori mai adanc, iar spectacolul pe care ti-l ofera e impresionant, de aceea aborigenii considera acest loc sacru, iar in jurul tau nisipul are o culoare rosie, pe care nicaieri in lume nu o poti vedea, si asa cum veti vedea in poze, culoarea monolitului se schimba la diferite momente a pozitiei soarelui, de la rosu ca focul pana la culoarea ciocolatei, in timpul apusului, acest spectacol te incanta atat de tare incat uiti de temp. in jur de 40 grade, de taote cond. vitrege (grupul sanitar din camping care la lasarea intunericului se umple de gandaci si tot felul de insecte zburatoare, ),

dar mancarea pe care ne-a preparat-o bucatarul-sofer al nostru a fost deliciosa, am mancat un gratar din carne de cangur, carnati din carne de camila, cu cartofi prajiti si salata, am avut chiar si desert-inghetata, iar masa de seara s-a prelungit la un pahar de vin, dar gandul ca a 2-a zi se dadea desteptarea la ora 4 pt. a prinde rasaritul de soare in jurul lui Uluru, a facut sa plecam repede la culcare, deoarece o sa prezint in etape am sa revin ziua urmatoare

Impresii încărcate de grecudoina in 13.11.2011 01:13:58

Review-ul a fost validat (publicat pe site) in 13.11.11 / 14:36:39

VIZUALIZARI: 3869

Nu a fost singura vizită/vacanţa în AUSTRALIA & N.Z.. A mai fost în/la: am stat in Australia 1 luna, si am facut toata coasta de est-sud si vest pana la Adelaide, si apoi am zburat in Noua-Zeelanda unde am parcurs cu masina-rulota ambele in sule despre care o sa va rel; atez pe rand, o sa fie ca un serial care noi l-am facut in 1 1/2 luni

Alte destinații turistice prin care a fost: la dus in Australia am facut o oprire, deoarece nu putea calatori 30 ore continu, in Singapore unde am stat 4 zile iar la intoarcere acasa am oprit in Bali-Indonezia unde am stat 6 zile, dar si despre acestea am sa revin la sfarsitul relatarilor mele,

NOTĂ: Părerile și recomandarile din articol aparțin integral autorului (grecudoina); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo sau ale administratorilor.

PUNCTAJ CRT:: 1000 PMA (std) nota1  &  16400 PMA (din 20 voturi) nota2

[13.11.11 09:24:42]

@grecudoina: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Multumim pentru impresii, te asteptam si cu alte recomandari din vacantele tale, sunt convins ca ai foarte multe de povestit depre locuri mai putin vizitate si recomandate pe siteul nostru.

- TORA INGRID
[13.11.11 14:42:47]

Doamna DoinaGrecu, va rog mai scrieti, sunt atat de putine sanse sa facem prea multi turism pe acolo incat orice poveste turistica din tara cangurilor e o incantare. Aveti ce povesti, nu fiti zgarcita. Iar pozele sunt super, puneti tot ce se poate !

- magdalena
[13.11.11 14:47:44]

Gaurile din P08 reprezinta ceva? E ceva inauntru?

- dorgo
[13.11.11 14:51:31]

@grecudoina

Cele 4 culori pe care monolitul le are in decursul aceleiasi zile, se pare ca inca nu are o explicatie stiintifica unanim acceptata... asa ca... totul ramane un mister!

[13.11.11 15:08:53]

Clipul atasat se poate sterge/schimba!

[13.11.11 18:00:46]

@TORA INGRID: daca aveti rabdare, o sa va scriu toata aventura pe care am trait-o in cele 2 luni atat in Australia cat si in Noua-Zeelanda, si am pregatite 1000 de imagini unele mai frumoase decat altele, va multumesc pt. ecoul trimis si va rog la sfarsit daca o sa va placa sa-mi dati note

[13.11.11 18:11:33]

@magdalena: nu e nimic inauntru, dar erau locurile unde traiau si se adaposteau aborigenii si ce este interesant aceste gauri nu au fost facute in timp prin eroziune, monolitul nu a suferit modificari in timp, datorita duritatii mari pe care o are si care constitue o enigma si astazi, toate gaurile s-au format atunci cand in urma modificarilor tectonice si s-au rupt continentele Africi si Americii in urma presiuniiputernice monolitul a iesit la suprafata, iar ceea ce vedem reprezinta doar 1/3 dim masa lui totala, au fost si controverse, ca ar fi un meteorit cazut pe pamant infirmata de analizele de laborator si confirmata pt. Kata-Tjuta, despre care o sa va povestesc urmatorul episod

[13.11.11 18:18:32]

@dorgo: corect, ca si discutiile legate de provenienta lui pt. ca piatra nu a fost modificata in timp de intemperii, desi analizele de laborator infirma ca ar fi un meteorit cazut pe pamant, eu una am dubii, avand specialitatea de ing. chimist, atat eu cat si fratele meu cu care am fost in aceasta superba calatorie., Am sa trec acum la urmatoarea relatare, la Kata-Tjuta, unde s-a dovedit ca e vorba de un meteorit cazut pe Pamant

- dananecula
[13.11.11 19:13:22]

@grecudoina

Bine ati venit in marea familie AFA si ma bucur ca v-ati alaturat comunitatii noastre, ai marilor iubitori de calatorie.

Abia asteptam urmatoarele dumneavoastra impresii dintr-o destinatie turistica mult prea putin cunoscuta de noi toti.

Felicitari si la cat mai multe review-uri, va doresc!

[13.11.11 19:21:28]

@dananecula: dupa cum vezi am reusit sa intru in marea familieAFA, eu am ajuns vineri acasa si m-am si pus pe treaba, o sa amulte de povestit sper sa ai rabdare pt. ca va fi din ce in ce mai interesant, am 1100 poze cu aceasta excursie si cand o sa termin o sa va relatez despre Africa de Sud si cum a fost in safari cand am pus mana pe un ghepard care mancase o impala si care atunci cand sunt umflati nu sunt agresivi, si cu poze, ne intalnim cat de curand, multumesc pt. mesaj

- alinaro
[14.11.11 12:55:18]

Wow!!! O destinatie foarte putin accesibila pentru multi dintre noi. Va rugam sa ne dati cat mai multe detalii cu putinta. Eu tocmai am inceput o relatie comerciala cu o firma din Colac, si sunt convinsa ca, daca n-ajung in delegatie acolo, pe cont propriu e mai greu.

Va astept cu nerabdare si multumesc!

[16.11.11 20:35:34]

@alinapopi: am mai pus un review cu coasta de est pe tropicul Capricornului (vezi impresii) si acum am facut completari la orasul Sydney (aici), pe care deja le puteti vedea pt. ca au fost validate, si multumesc pt. apreciere, o sa continu cu insula Heron, probabil ati vazut imagini pe Discovery si cand voi termina cu Australia am sa va prezint Noua-Zeelanda, care e magnifica

- alinaro
[16.11.11 22:17:36]

Da, am citit tot cu nerabdare. Va asteptam cu continuarea cat de curand. Pana atunci... numai bine!

- station5
[02.02.12 21:52:29]

Dna Doina, natura si culorile din fotografii sunt de o frumusete ireala!

Vezi fotografiile în versiunea ptr telefon sau tabletă

[8] foto. Click pe poze pentru a le mări

P01 [DEC-2010] monolitul Uluru,de 600mil.ani fara modificari

P02 [DEC-2010] culorile in apusul soarelui,al monolitului

P03 [DEC-2010] si ultima coluare,de cafea,inainte de plecare la culcare

P04 [DEC-2010] culorile la rasaritul soarelui

fotografii din vacanta la Kata Tjuta National Park si UluruFoto VOTATĂ de mine!
P05 [DEC-2010] imagini din timpul turului in jurul monolitului pe o distanta de 4 km,deschisa turistilor,restul de 5 km fiind inchisa fiind locurile unde mai locuiesc ultimele ramasite de triburi aborigene

fotografii din vacanta la Kata Tjuta National Park si UluruFoto VOTATĂ de mine!
P06 [DEC-2010] la intrarea in monolit,inscriptiile si desenele care atesta ca aici au locuit si au celebrat ritualuri sacre micile triburi,formate din cca 50 indivizi,aflate la distante mari unele de altele si avand identitati diferite,vorbind dialecte dif.

P07 [DEC-2010] ultima imgine de la rasarit

fotografii din vacanta la Kata Tjuta National Park si UluruFoto VOTATĂ de mine!
P08 [DEC-2010] in jurul monolitului ,prin terenul arid am descoperit dovlecei,rosii cultivate de aborigeni,de aceea nu ai voie sa parasesti poteca ,fiind considerat ca ai intrat in zona sacra a lor,dar ei stau departe de ochii turistilor fiind retrasi si fara drepturi in propia lor tara,toate drepturile sunt doar p

[8] foto . Click pe oricare pentru a le mări