ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 12.11.2011
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11

Opereta Rebecca - it's a must!!!

Dragii mei,

Am sa va scriu despre cea mai frumoas experienta a vietii mele de pina acum.

Totul a inceput prin luna ianuarie cind, pe un site de socializare, am fost "racolata" de catre un domn roman stabilit de zeci de ani pe alte tarimuri de peste ocean. Dupa citeva dialoguri, am ajuns si la discutia despre muzica. I-am dat citeva clipuri cu romantele mele preferate, cu melodiile mele mai "ciudate" pe care le ascult frecvent (Maria Buza- tu ma stii). Am bagat aceasta muzica la categoria ciudatenii, deoarece marea majoritate a "trinerilor" de virsta mea prefera guristii cu lanturi la git. Nu dau aici nume si nici nu exprim vreun anume gen muzical. Eu sint mai romantioasa de felul meu, sint un om simplu din popor (si deseori din topor).

Sa revin la subiectul acestui review. Domnul acela mi-a promis ca atunci cind va reveni in tara ma va invita la un spectacol de opereta (pentru ca opera i se parea mai greoaie pentru o neinitiata in domeniu).

Iata ca vine vara si primesc invitatia. Numai ca in acel weekend deja imi planificasem sa plec la Roma. M-am scuzat si el a spus ca revine cu alta invitatie, alta data. Dupa citeva saptamini iar ma suna si ma intreaba daca pot merge in weekendul urmator la Opereta. Ma scuz din nou deoarece altceva important ma retinea in a accepta invitatia -revederea de 20 de ani cu colegii de la liceu. Dupa alte saptamini iar telefon, iar invitatie, cu precizarea ca e ultimul spectacol din acea stagiune. Atunci m-am hotarit sa accept invitatia, insa nu prea m-a interesat ce anume se joaca, unde are loc spectacolul, etc... Am ajuns in Bucuresti pe la amiaza, ne-am dus sa luam bilete apoi ne-am plimbat putin prin centru dupa care o ploaie torentiala ne-a izolat pe o terasa unde am servit ceva de mincare. El tot incerca sa imi spuna cit e de frumos Bucurestiul, sa imi spuna cite ceva despre istoria acestui Mic Paris. Capul meu nu era deschis pentru asimilarea acestor informatii. ceva din trecut m-a facut sa nu imi placa acest oras si nu stiu ce anume ma va putea face sa imi schimb aceasta impresie.

Seara, la ora 18.30 ne-am prezentat in fata teatrului, intr-o tinuta adecvata momentului.

Intram in sala, ne ocupam locurile (vreau sa spun ca biletele cumparate in ultima zi, erau dintre cele 6 ramase libere si abia am gasit 2 locuri alaturate. O domnisoara angajata a teatrului ne da o foaie pe care era trecuta distributia spectacolului din acea seara. Ma uit pe lista si sprincenele mele se arcuiesc in momentul in care vad scris Bianca Ionescu. Ei, uite ca am recunoscut si eu pe cineva. Imi rotesc ochii curiosi prin sala si o recunosc pe Ozana Balabancea, la citeva locuri distanta de mine. Incep sa ma simt importanta si sa imi ordonez crierului "sa imi placa" ceea ce voi vedea. Se sting luminile, o voce foooarte calda se aude in difuzoare, rugindu-ne sa ne inchidem telefoanele mobile pe durata spectacolului pentru a nu deranja cu vreun zgomot evolutia acestuia. Ma execut si dau telefonul pe silentios. Ni se mai spune ca este interzisa filmarea sau fotografierea in timpul spectacolului.

Incepe spectacolul. Timp de 3 ore am fost pur si simplu captivata de o muzica exceptionala ce a intrat prin mine ca o microunda si mi-a facut praf orice alte simtaminte. Am aplaudat de mi s-au basicat palmele.

Totul a fost minunat: baletul care a fost fascinant, sunetul care a fost ridicat la cel mai inalt rang, decorurile care te faceau sa te simti in mijlocul povestirii... si cintaretii- cuvintele mele sint prea sarace pentru a descrie prestatia acestora. De la servitori pina la contele si fata saraca, de la menajera pina la nebunul din debarcader, toti si-au jucat rolurile fascinant!!!

A trecut vara, am cautat pe youtube secvente din acest spectacol, insa nu am gasit decit din alte tari. Am revazut de zeci de ori acele fragmente, sau am ascultat doar muzica. Am intrat in discutie pe un blog, cu un domn pe care nu il cunosc, dar care a spus ca vazind Rebecca, a simtit primul "orgasm intelectual". I-am dat dreptate. Mai scria asa "Până acum am făcut doar recomandări. Acum iți spun direct: dacă pe parcursul vieții nu apuci să vezi un spectacol ca acesta, atunci chiar dacă ai casă, chiar dacă ai copii, chiar dacă ai sădit un pom tot ai trăit degeaba. " De acord cu el.

Dupa citeva luni m-a anuntat ca pe 1 si pe 2 octombrie va rula din nou Rebecca. Din nefericire (sau fericire), aveam bilete de vacanta cumparate, . M-a anuntat ca urmatorul va fi in 10 noiembrie asa ca n-am precupetit nici un efort pentru a vedea acest spectacol din nou.

Am crezut, ca toanta, ca 10 noiembrie pica in weekend, insa era joia... Timp de 2 saptamini am intrebat in stinga si in dreapta daca si-ar dori cineva sa mearga cu mine la acest spectacol. Unii au raspuns mai timid ca nu, altii au bufnit in ris pur si simplu... Ba unul (nu dau nume) chiar mi-a recomandat sa merg sa caut pe la scoala de surzi.

In dimineata de joi inca nu aveam partener de spectacol asa ca mi-a venit o idee sa il sun pe fiul mei si sa ii propun o sedinta de shopping la un mall in Bucuresti. Problema era ca serviciul meu se termina undeva la 16.30 si trebuia sa plec direct. Sun la gara sa fac rezervare la un microbuz. Mi se spune ca plecarea e la 16.05. Drumul spre Bucuresti trecea pe linga locul meu de munca, asa ca am plecat mai devreme cu 15 minute. Sun din nou la rezervari si acesta imi spune ca mi-a pastrat un loc, insa eu zic ca vreau 2. Ei, na, de unde 2? Ca doar unul mai era liber, ca de ce n-am zis de prima data de 2 persoane? Ne-am dus la ocazie, cam ger afara, multi navetisti. Ne strecuram si noi printre ei. Opreste o dubita de Bucuresti. Soferul ma privea zimbitor, spunindu-mi ca mai are doar 1 scaun, ca pe celalalt l-a scos cind a spalat masina. Dau sa inchid usa, sa renunt ,insa ma gindesc ca mai bine ne inghesuim amindoi pe locul ala decit sa intirzii la Opereta. Am ajuns cu 15 minute inaitne de inceprea spectacolului. Bineinteles ca al meu copil nu a vrut sa mearga la shopping ci a ales Opereta. Cea mai mare satisfactie a fost ca dupa ce a cazut cortina l-am auzit spunind "suuuper!!! ". Am am aplaudat mai bine de 10 minute desi timpul ramas intre terminarea spectacolului si trenul din Gara de Nord era doar de 30 de minute. Dupa un slalom printre trecatori si goana la metrou, am ajuns cu bine si la timp pentru a prinde trenul. Nu a contat ca am ajuns acasa dupa ora 1 noaptea...

Au fost multe momente pe care am stiut cu siguranta ca le-am ratat la prima vizionare a spectacolului. Cred ca l-as mai revedea de citeva ori fara sa simt ca ma satur. Ah, am uitat sa va spun ca printre spectatorii de joi, am zarit-o si pe Maria Buza. Era singura si parea obosita. As fi vrut sa ma apropii si sa o felicit pentru melodiile cu care imi incinta auzul dar n-am vrut sa deranjez.

In concluzie, ma simt foarte bine si am fost foarte incintata de prestatia tuturor celor care au participat la realizarea acestui MEGA -spectacol. Pentru doritori si pentru curiosi, directorul teatrului a spus ca acesta va mai rula si in saptaminile urmatoare si ne-a multumit ca am umplut sala. Distributia era schimbata fata de primul spectacol (Bianca Ionescu a fost inlocuita cu Anca Turcasiu, la fel si Adriana Vlad cu Alexandra Craescu pe care cred ca o stiu de la Scoala Vedetelor sau ceva de genul).

Abia astept sa vad cind e programata Rebecca.

Numai bine!

P.S. Ieri l-am intrebat pe fiul meu,care e in ultimul an la liceu,daca a discutat cu vreun coleg despre spectacol.Mi-a spus ca era suparat ca toti au ris de el, ca ei nu accepta sa discute despre altceva decit fotbal si calculatoare si ca ..."mama, ei nici macar nu stiau ce e acela un musical". Dragi parinti, ocupati timpul liber al copiilor si cu alte activitati. O sa ramineti surprinsi ca vor fi deschisi la astfel de evenimente.

Trimis de adri-nico in 12.11.11 11:34:10
Validat / Publicat: 12.11.11 12:53:10

VIZUALIZĂRI: 3353 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Sala Teatrului de Opereta Ion Dacian,inainte de inceperea spectacolului,aproape toate locurile ocupate.
Puteți VOTA simbolic articolul - VĂ PLACE?

[12.11.11 12:20:59]

Mutat la rubrica "Evenimente si locuri de interes turistic restrans" (deja existenta pe site).

Dragoș_MD CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[12.11.11 14:12:20]

Aş dori doar să menţionez că actuala sală a "Teatrului Naţional de Operetă" are o oarece istorie...

Opereta românească s-a născut demult, prin veacul al XIX-lea şi a străbătut vremea şi vremurile mereu cu fruntea sus şi zâmbetul pe buze. N. Leonard şi Ion Dacian au fost nume de referinţă în istoria ei, dar şi alţii. Spui că un nene zicea despre spectacolul acesta că merită văzut ca să nu spui că ai trăit degeaba. Eu spun acelaşi lucru, dar despre "My fair lady", cu Cleopatra Melidoneanu în rolul principal, cu coregrafia condusă de Michel Boyle, adus de la Londra, din 1969... Am mai văzut tot pe-atunci şi "Secretul lui Marco Polo", da' nu mi-a plăcut la fel de mult.

Dar să revin... Prin anii '80 (august 1986, mai exact), clădirea Teatrului de Stat de Operetă de pa Splai (din Piaţa Naţiunilor Unite), a fost rasă de pe faţa pământului de către avântul demolator al cizmarului peltic pe care îl laudă şi-l plâng atâţia în ultima vreme. Rămaşi pe drumuri peste noapte, cu 'arme şi bagaje', oamenii din Operetă au fost primiţi temporar în gazdă de către Teatrul Naţional I. L. Caragiale, care le-a oferit Sala Mică. Aceasta a suferit chiar şi un incendiu în urmă cu puţină vreme (ian. 2005), dar prin muncă, bunăvoinţă şi multe sponsorizări a fost repusă destul de repede în circuitul spectacolelor de calitate, în noiembrie 2008.

Ultima oară amfostacolo la spectacolul "Royal Fashion" de Dan Puric. Sper să mai revin şi pentru alte ocazii.

[12.11.11 14:15:19]

In sfirsit cineva care nu e "elev la scoala de surzi".

Multumesc de sugestii si informatii.

Adri

[12.11.11 14:22:55]

@ Dragos,

My fair lady, cu Audrey Hepbrun, era filmul meu preferat, in copilarie. Am vazut si filmul Rebecca, mi-am adus aminte pe la jumatatea spectacolului.

dorgo
[12.11.11 17:28:13]

@all

Pai asa am si eu o intamplare cu cineva de peste ocean... v-o trimit... tot la rubrica "Evenimente de interes restrans", dupa ce intra mai intai "Hai-hui" prin Paris (III), da sa nu radeti de ea c-a fost adevarata...

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[12.11.11 23:47:42]

@adri-nico

Frumoasa, provocarea'' ta cu opereta Rebecca. Am vazut-o intr-una din poze si pe Anca Turcasiu, cantareata si actrita draga mie din vremea copilariei.

N-am vazut-o evoluand pe scena decat in postura de cantareata si chiar eram curioasa s-o vad si ca actrita. Am citit pe net ca detine un rol principal si-ntr-o alta opereta ,,Maria de Buenos Aires''. Ai vazut-o cumva sau ai auzit ,,semnale'' pozitive despre ea?

M-ar fi tentat s-o vad. Mersi!

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[12.11.11 23:54:22]

Vai de mine!!! Eleva la scoala de surzi!!! Welcome!

Da, am auzit numai de bine, am vazut si un reportaj la tv, acum un an, cred, inaitne de a o vedea evoluind in Rebecca. Spunea ca joaca intr-un alt spectacol (brodway, parca).

Am auzit si despre Maria de Buenos Aires, numai de bine. Am geanta plina cu pliante si programe. Acum cautam pe site-uri sa vad la care mai au bilete disponibile. Miercuri se joaca Romeo si Julieta. Inca mai sint citeva bilete. La spectacolul de duminica, "Scripcarul pe acoperis", nu mai sint locuri.

Poate ne vedem. Daca aud ceva, te informez. Eu deja am devenit fan-opereta.

Andox
[13.11.11 01:43:50]

Propun urmatorul videoclip daca autoarea doreste sa-l insereze in review-ul ei.

http://www.youtube.com/watch? v=taorWKC8Ils&feature=related

[13.11.11 08:15:39]

am atasat clipul propus, se poate sterge/schimba!

[13.11.11 10:32:19]

@Webmaster si Andox,

Multumesc pentru videoclip.

Ma bucur ca am reusit sa captez atentia citorva persoane cu descrierea acestui spectacol.

AndreeaG
[29.11.11 07:59:31]

Daaaaaa de ce e fara puuuuuncte ? (intreba mimoza necunoscatoare in regulile jocului

Adica sala e acolo, spectacolul va mai rula … chiar de nu este spectacolul acesta, "instigarea" este pretioasa, iar aventura delicios povestita

eu etichetez ca "extrem de util" rw-ul, e pentru suflet dar oare nu pentru suflet sunt toate ?

haideti sa facem categorie separata!

De la o alta "neinitiata", sa sti ca mi-ai facut mare pofta poate imi iese planul si reusesc sa stau o sapt in Buc si vedem ce ruleaza, CHIAR te invit poate ne cad privirile pe aceeasi piesa, si ni se potriveste si programul la amandoua (si/sau oricine altcineva mai doreste).

Din pacate ce a povestit fiul tau (despre atitudinea colegilor lui in privinta subiectului) este foarte tris si adevarat, nu are rost sa mai comentez ca ma enervez.

Ia sa fi spus ca a fost la un meci de fotbal sau la un club jmecher sa vezi ce l-ar fi aplaudat

mi-e ciuda de mor de jemanfish-ism-ul cultural juvenil.

Tie felicitari pentru cum l-ai educat !

sunt sigura ca nici nu ai nevoie de mai mult, doar el te poate rasplati si pare sa o si faca.

Din acelasi motiv ii tot caram dupa noi pe ai nostri, in feluri mai inedite, chiar daca sunt mici, ca de statatori la TV va fi plina generatia lor (sper sa nu ma injure ca vor fi out-sideri).

RĂSPUNDEVOTAȚI ECOUL [1][0 vot]
[29.11.11 22:01:27]

@ andreea,

Imi pare rau ca nu am vazut acest ecou decit acum cind am intrat pe chat sa vad de-a ce va mai jucati voi. Si am gasit acolo o replica cum ca esti suparata pe mine ca nu ti-am raspuns. Nu am primit anunt ca as avea ecou.

Imi face o mare placere ca te-ai alaturat "scolii de surzi " si chiar m-as bucra sa mergem impreuna la un spectacol.

Nu am mai intrat pe site=ul teatrului pentru ca in ultima vreme am avut alte "trebi", insa am sa te anunt cu prima ocazie si sper sa ne vedem la Bucuresti.

Multumesc pentru aprecierile facute fiului meu. Abia asteapta si el invitatie si nu se lasa el descurajat de risul ironic al colegilor lui.

te pup!

P. S. dupa ce speli copiii pe dinti, fa-ti aparitia pe chat.

AndreeaG
[30.11.11 08:49:46]

@adri-nico

cu multa placere, atunci e valabila invitatia pt amandoi, dar inca nu mi s-a confirmat daca pot sta mai mult de un week-endia sa cercetam daca e ceva sambata sau duminica

As prefera ca ce-i pe chat, sa ramana acolo, asa e cinstit si trebuie sa ne respectam cititorii (si moderatorii), in primul rand ramanand on-topic

[01.12.11 20:21:57]

@dananecula:

Simbata seara, la ora 19 ne prezentam in grup Mini -AFa la Teatrul de Opereta Ion Dacian, la spectacolul Romeo si Julieta.

Cine se aduna?

[01.12.11 20:24:39]

@adri-nico, pentru discutii referitor la (mini) intalniri AFA exista o sectiune speciala pe Forum: amfostacolo.ro/cafenea/in ... ile-amfostacolo

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / zSTRATOSFERA
[01.12.11 20:37:02]

@adri-nico

Cu mare placere as fi venit, dar sincer, pentru sambata seara chiar am stabilita de acum 2 saptamani participarea la o anivesare. Multumesc mult de invitatie!

adri-nico, AndreeaG, dananecula, dorgo
Alte articole din această RUBRICĂTonomat AFA: