ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.11.2011
DIN: Ploieşti
ÎNSCRIS: 13.08.10
SEP-2011

O varianta buna de tranzit

La intoarcerea din vacanta petrecuta anul acesta in Corfu, ne-am cazat pentru o noapte la Alexander Hotel, considerand ca este mai bine sa ne odihnim si sa nu facem drumul dintr-o bucata pana acasa, in Ploiesti.

Acest hotel situat la doar 40 de km de granita cu Bulgaria si la 5 km de Serres pe autostrada, foarte vizibil, este amplasat perfect pentru o noapte de tranzit. Am rezervat o camera dubla cu ceva timp inainte pe internet pentru 50 de euro, cu toate ca am inteles ca se mai poate aranja la receptie, in sensul ca se poate negocia pretul dar nu am vrut sa riscam sa nu gasim camere si sa bajbaim seara-tarziu dupa cazare. In imediata vecinatate se afla si Acropol Hotel (5 stele), un picut mai nou dar si ceva mai scump.

Alexander este un hotel de trei stele cu parcare pazita video (important), cu doua piscine, doua sali de conferinta, videoproiector (total neinteresant, as zice eu, pentru turistii aflati in trecere).

Pentru inceput ne-a speriat un pic liftul, care scartaia si trosnea cam ciudat, apoi holul lung de la etaj luminat de niste neoane ciudate pe senzori, brrrrrrr...

Camera, in schimb, arata surprinzator de bine. Foarte, foarte curata, cu mobilier nou, chiar dragut, lcd, aer conditionat (cam rablagit) si minibar (care nu racea deloc). Baia, de asemenea, era foarte curata, cu o gresie draguta. Lenjeria si prosoapele erau imaculate.

Patul a fost confortabil, asfel incat ne-am putut odihni bine dupa o zi intreaga petrecuta in masina. Chiar daca este amplasat foarte aproape de autostrada, nu ne-a afectat zgomotul traficului. Internetul wireless nu a functionat chiar daca era mentionat la facilitati.

Dimineata, la micul dejun, am fost cam dezamagiti. Subtirel, subtirel... ma rog am gasit cate ceva de ciugulit dar fara prea multe variante.

In concluzie, chiar daca acest hotel are ceva scapari la capitolul servicii, din punct de vedere al localizarii il consider perfect. Cu siguranta am trece peste minusuri si ne-am caza din nou acolo daca ar fi nevoie.

Trimis de mirmicu in 11.11.11 18:21:03
Validat / Publicat: 11.11.11 19:23:48

VIZUALIZĂRI: 3907 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mirmicu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 camera twin la Alexander Hotel
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 30.00 EUR pe cameră

ufoman
    [11.11.11 19:46:09]

In mare parte ai dreptate in postarea facuta. Anul acesta am trait si eu experienta de a sta o noapte la hotel Alexander si poate intamplator sau nu tot din Corfu ne intorceam.

Pe langa experienta ta eu am avut si doua bonusuri si anume:

1) Am ajuns in jurul orei 18.00 si am intrebat la receptie cand se deschide restaurantul pentru cina si am primit asigurari ca la 19,30 putem sa servim masa. La ora 20.00 dupa ce udasem evenimentul de intoarcere spre casa dupa o vacanta reusita am primit sec recomandarea de a merge in oras sa mancam ca la ei nu se serveste masa.

2) In camera, sotia a gasit gandaci rosii de bucatarie. Fapt care a condus la strangerea bagajelor si transferul lor in masina, cu exceptia strictului necesar.

Recomandarea mea este sa popositi la acest hotel doar daca nu aveti alternative.

In rest descrierea corespunde foarte bine realitatii.

mirmicuAUTOR REVIEW
    [11.11.11 20:29:52]

@ufoman:

Asta cu gandacii n-am patit-o, dar te cred 100%.

Camera noastra chiar a fost curata, nu stiu cat se vede in fotografii. Cred ca a fost doar noroc. Oricum m-ai pus pe ganduri...

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
    [07.12.11 15:21:48]

Cu intarziere va spun si eu: tot din Corfu veneam si eu in vara si tot aici am stat o noapte. Nu mai stiu daca am ceva foto (parca nu), insa nu am avut timpul necesar de a posta ceva impresii, sunt destul de inurma cu astea. Calificarea ar fi insa cam asa: doar tranzit, o noapte, ca altceva nu ai ce face (poate doar un redlabel la piscina - ce am facut eu si cu fiu-meu). Conditiile au fost destul de ok (fara gandaci), insa cu mancarea a fost haios: la comanda, numai noi, 3 persoane in tot restaurantul imens. Salata greceasca ca la mama ei, in schimb souvlaki-ul cam in sange facut!

johnnyredlabel, mirmicu, ufoman
    Alte impresii din această RUBRICĂAlexander Hotel: