ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 10.11.2011
ÎNSCRIS: 08.05.11
NOV-2011
team-building

Hotel Crișana - sau de ce bat clopotele, Mitică?

Nu am fost niciodată la Arad așa că, atunci când mi s-a ivit ocazia să ajung aici în interes de serviciu, nu am ezitat deloc. Și bine am făcut! Chiar dacă nu este la dimensiunea Timișoarei, are câteva clădiri vechi foarte frumoase care m-au impresionat.

Am stat doar două zile, deci iarăși nu am avut timp să bat orașul, așa cum aș fi vrut. Dar, am avut timp suficient să mă răsfăț la Hotel Crișana, care mi-a fost recomandat pentru șederea aici. Am luat o cameră suite, ceea ce însemna tot o cameră micuță dar cu baie mărișoară, cu cabină de duș și jacuzzi, care chiar funcționa. Nu prea am întâlnit în țară combinația asta, mai ales în condiții de spațiu restrâns.

Prețul era 155 ron, dar am plătit doar 140 ron pe noapte, cu tot cu taxa de oraș, fiindcă eram singurică. Mie mi-au plăcut condițiile de cazare, pe care le-aș aprecia ca fiind foarte bune pentru persoane neînsoțite sau pentru cupluri, fără copii. Am stat la etajul 1 iar colegul meu la etajul 3, suita acestuia având chiar și o canapea drăguță, în dreptul ferestrei. Să spunem că poate fi un exemplu de aranjare optimă a unui spațiu subdimensionat.

Tot mobilierul pare nou și modern, au lcd (cu o varietate de programe plus HBO), minibar cu prețuri acceptabile, măsuță gen birou cu scaun, dulap încăpător iar cada cu jacuzzi e perfectă pentru încheierea unei zile istovitoare. Dușul era, firește, avariat, am vrut să-l folosesc însă ceva nu funcționa, dar ce mai conta când aveai cada?

Despre curățenie, nu știu exact ce să spun, în două zile nu au schimbat prosoapele, dar coșul de gunoi a fost curățat iar camera arăta O. K.

Sigur că la ora 6.00, în fiecare dimineață, au răsunat clopotele unei biserici, dar trebuia să mă aștept, nu există liniște nicăieri, nu-i așa? Vă rog, cine știe sau este din Arad, explicați-mi, vă rog, ce așezământ religios este pe lângă hotel și, mai ales, de ce bat clopotele la ora asta matinală?!!

Sistemul de încălzire este prin calorifere, este suficient să rotiți robinetul și vă faceți cât de cald doriți, la fel și în baie. Produsele cosmetice nu se schimbă zilnic, dar păreau calculate pentru cele două nopti.

Micul dejun a fost consistent, chiar dacă pe masă erau gustări reci, cereale, lapte rece, unt, gem, miere, cafea, ceaiuri, te întrebau dacă vrei să-ți facă pe loc omletă, ouă fierte, ochiuri, eu am cerut chiar șunculiță prăjită, murături, lapte cald și mi s-au adus fără probleme. Aveau și salamuri specifice bănățene, mai picante, dar mie mi-au plăcut destul de mult. Restaurantul de la parter arăta îngrijit, cu fețe de masă foarte curate și frumos aranjate dar prețurile erau ușor cam măricele. Nu știu până la ce oră funcționa însă nu am sesizat gălăgie care să deranjeze pe cei cazați.

Există și un lift pentru cele trei etaje ale hotelului, iar camerele au vedere fie spre strada principală fie spre curtea interioară. Sunt locuri de parcare atât la intrare cât și înăuntru, suficiente. Este aproape de centru, unde ajungi cu mașina până în 7-8 minute. Recepționerii amabili, și ei tot one man show.

Per total, un hotel bun care-și merită cu adevărat cele trei stele!

Trimis de Larissa in 10.11.11 21:53:58
Validat / Publicat: 10.11.11 22:55:13
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ARAD.

VIZUALIZĂRI: 1550 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Larissa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 patul mare matrimonial, cu pernuță mică...mai rar.
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 19550 PMA (din 21 voturi)
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 29.11 EUR pe cameră

geta10
    [11.11.11 11:00:31]

Langa hotel este o biserica ortodoxa, sincer nu stiu de ce bat clopotele asa de dimineata, am intrebat un coleg si el a spus ca la manastire la Bodrog tot la ora sase bat clopotele.

In poza 7 este Biserica romano catolica din centrul orasului iar in poza 8 este teatrul.

LarissaAUTOR REVIEW
    [11.11.11 19:36:57]

@geta10: Mulțumesc mult pentru lămuriri. De exemplu, în moldova la mine, am o biserică chiar în fața blocului și bat clopotele pe la 7.00 a. m., sau în orice caz, între 7-8.00. În fine, asta este!

geta10, Larissa
    Alte impresii din această RUBRICĂCrișana Hotel: