ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.11.2011
DIN: Buftea
ÎNSCRIS: 06.11.11
OCT-2011

Vacanta de neuitat - Olimpiaki Akti 14 OCTOMBRIE 2011

scuzati greselile ortografice darscriu la graba... categoric o sa intelegeti: d

Am vazut multe articole postate de voi si in mare parte multe impresii cu privire la aceasta statiune (Olympic Beach) respectiv Paralia Katerini. Noi am avut parte de o vacanta de neuitat mai ales ca a fost in luna octombrie si mai precis ca sa fiu, in cea de a doua jumatate a lunii. Cum era si normal programului initiat de agentia de turism, plecarea a fost in data de 14, intr o vineri urmand ca debarcarea sa fie in cea de a doua zi, sambata.

Plecarea a fost fara surprize, avand in vedere ca autocarul a fost de 64 de persoane iar turisi am fost in numar de 33, dintre care 2 s au intors in aceasi zi, abordand aceasta excursie numai pentru cumparaturile de cateva ore in Paralia Katerini. deci, din cei 31 de persoane, numai 10 am fost mai tinerei adik sub 30 de ani :)) programul a fost senior voiage.

Important e ca nu am fost "panicati" pana la urma gaseam noi ceva. Fiecare era pe locurile lui, am apucat sa ne imprietenim cu un al cuplu care statea in spatele nostru (al meu si al sotiei), si ei apropiati de varsta ca noi... in fine... pana la urma plecam sa ne distram, citisem si ne "documentasem" de acasa un pic cu privire la locurile unde vom ajunge, dar eram un pic cam sceptici datorita perioadei care am fost "obligati" sa o alegem datorita perioadei concediului.

Liniste toata noaptea, soferii au condus ireprosabil, s au facut stationari la cate 3 ore pentru toaleta, masa, etc. iar pentru viitori plimbareti care nu au mai fost pe acest traseu ca sa faca bine sa aiba monede euro deoarece de la a doua oprire, intrarea se taxeaza la wc (20 centi). drumul nu a fost cine stie ce de lung, atata timp cat a fost noapte si cine a putut a dormit, cine nu s a uitat la niste filme puse in autocar. pe la 6 dimineata s a zarit salonicul, ghidul nostru care il recomand, domnul Marius ne a delectat cu detalii de orice fel cu privire la toate locurile care ne inconjurau si pe care urma sa le intalnim (tot respectul pentru Enciclopedia mentala pe care o detine!!!). s a facut turul Salonicului in dimineata de sambata cu prima oprire la biserica Sfantul Dumitru, apoi o cea de a doua oprire la Turnul Alb, am avut timp de cateva poze si de noi socializari: D iar dupa o mica incursiune, in oraselul care parea pustiit datorita programului lor de munca care banuiesc ca il cunoasteati (exact ca cel Spaniol), am pornit cu autocarul spre Rivira Olimpului.

De pe la Iesirea din Bulgaria ploua bine si nu se oprise nici in Grecia. Va dati seama ce ganduri "sinucigase" ne treceau pein cap... dupa o ora intre Salonic si Paralia Katerini, tot prin ploaie, am juns la destinatie. O imagine ce ne facea sa nu ne mai dam jos din autocar si sa ne intoarcem in Romania. Plaja pustie, magazine inchise, singurul magazin care inca mai rasufla a viata era Lidl -ul care era in Paralia (dar de, Lidl avem si in Romania si nu pentru asta venisem: D).

Ceea ce nu am precizat e ca am fost ultimul grup care a inchis sezonul "estival" :)) care era inchis deja de vreo luna: D :)) Am ajuns la vila pentru care optasem si anume vila Dimitra. De la locul unde ne am debarcat din autocar pana la vila eram insotiti permanent de o imagine sumbra a unui orasel paralizat si totodata inchis... a da... si de un catel bagabond pe care il poreclisem Jijiiii si care s a tinut tot sejurul dupa noi prin statiune.

Am fost schimbati cu celalt grup de seniori care au fost numai seniori, ne a preluat o alta domana ghida... . Noi am fost cazati la camera 101, camera cu pat dublu matrimonial (Toate camerele cu 1 la sfarsit au acest tip de pat). Chiar daca nu am avut o vedere exceptionala din cauza vilei din fata nu asta a fost problema. Ce ne a interesat a fost curatenia unde nu am avut de reprosat absolut nimic. Pana la urma asta era tot ce conta ca nu venisem ca sa stam in camera nu?

Prvind partea plina a paharului, vedeam ca eram departe de casa... in locuri noi si cum nimic nu e intamplator in viata si totul e matematic: d trebuia sa se intample si ceva din plin si bine si iata ca in cele din urma asteptarile ne au fost raspaltite, asa ca delectativa cu jurnaulu in continuare!

In prima zi, adica sambata ne-am imprietenit toti tinerii de la vila si ne am hotarat sa mergem pana in Paralia Katerini ca sa facem cumparaturile. Asa ca dupa amiaza a fost deja ocupata. In Paralia ne am oprit la un barulet care seama cu shaormeriile de la noi unde se vindeau cam aceleasi chestii numai ca se numesc altfel (suflaki) si alte nebunii... ne a adus si vestitul tzatziki care nu prea l am gasit nicaieri pe cel original, cat timp am stat in sejur. Precizez ca sunt cunoscator al macarurilor grecesti deoarece familia mea este cu origini elene si elementele gastronomice de acasa au acest caracter la baza. Am mancat, am baut (Mythos) o bere de a lor si foarte baubila si in cele din urma ne am indreptat spre Lidl. fiecare si a facut provizii pentru zilele ce urmau, toti incercam sa nu luam in seama ploaia de afara... : D am cumparat niste carne de porc, de oaie nu am gasit nicaieri, am cumparat niste iaurt, castraveti, usturoi, nu am putut sa ratam celebrul OUZO si am atacat o sticla de 2 litrii care costa vreo 17 euro. eram 4-5 cupluri deci nu ar fi trebuit sa insemne cine stie ce :)) am facut posta jumatate din ea tot drumul pana in Olympic Beach, iar cand am ajuns la vila am bagat la marinat carnea, cu o gramada de condimente si cu juma de pahar de OUZO, am preparat un tzatzichi care a fost devorat in cele din urma, impreuna cu carnea facuta in tigaie, pe plita, in sucul propriu, fara pic de ulei, de catre ceilalti contribuabili ai festinului; am ajusns si pe la masa la taverna pentru care platisem demi pensiunea, ne am intors in camera la 301 unde stateau unul din grupurile tinere si am terminat de devorat restul de OUZO.

Prima zi a decurs "bine".

PRECIZARE: este bine sa va alegeti regimul de demipensiune deoarece in acest fel nu sunteti legati de pranzul de la taverna, si chiar daca vi se da la pachet, in caz ca nu puteti ajunge a doua zi la taverna, garantat nu mai are acelasi gust. Si in al doilea rand e pretul demipensiunii care e de 10 euro pe zi (mic dejun si cina- amandoua in aceasli pret) iar pot sa garantez ca cina a fost ireprosabila si pe saturate si diversificata (in fiecare zi se schimba meniul). Si micul dejun se putea lua la pechet pentru a fi mancat in camera a doua zi... optional

Revizuind ce am citit pe net inainte de plecarea de acasa, ne am adus aminte de o precizare a cuiva, cu privire la niste atv uri. La cateva sute de metrii de vila noastra era un centru de inchiriat atv -uri. "TEO" se numeste dar despre care nu am cuvinte de lauda intrucat parolismul lasta de asteptat. Intrucat el nu avea platita asigurarea la ATV -uri (sau pentru ca eram Romani mai degraba), am optat pentru un alt centru de atv -uri din Paralia, care este la parterul unui bloc chiar fata in fata cu pescaria din Paralia Katerini. Tipul de acolo isi zicea WILLY. Tipul foarte prietenos, foarte de gasca, de fapt era staiunea goala si nu prea visa el sa mai inchirieze ceva in perioada aia, mai ales ca magazinul era inchis si norocul lui cu un pliant care era lipit pe usa si care avea numarul lui de telefon si asa am reusit sa dam de el si a deschiz magazinul: D Asa ca, in cea de a doua zi am fost 4 cupluri care au inchiriat 4 atv uri. Tipul asta Willy ne a intrebat la cat vrem sa le aducem, am batut palma ca le aducem la 12 noaptea, i am platit 15 euro/atv pentru toata perioada si am dat bice: D am fost de le am alimentat de la un peco de langa Paralia si apoi le am forjat pana in Olypic Beach de unde ne am luat consoartele: D Parca statiunea avea acum alta culoare cu toate ca PLOIA NU SE OPRISE, nisipul era ud, magazinele inchise si aceasi imagine deplorabila ca in prima zi: D

Ne am plimbat toata ziua peste tot, am hotarat sa vedem un pic drumul spre un orasel apropiat, Katerini, si am nimerit prin niste livezi de kiwi unde s au facut un pic de "free shoping" (d aia avem pecetea de roman :) dar de, nu putem abtine) am mai nimerit si niste rodii, niste mere, parca si niste curmale) si... inapoi spre Olympic.

Noi, grupul asta de tinerei, ne propusesem sa nu mergem cu ghida de la agentie la excursia din cea de a 4 a zi la muntele OlYmp si pana la urma votand, 3 cupluri am facut un traseu virtual si am decis sa reinchiriem atv urile si sa plecam spre Olymp marti: D

Continuand cu aventura celei de a doua zile, ne am intors de pe plantatie, si neoptand pentru a vedea mai indeaproape vila, am fugarit atv utile pe plaja din statiune si am mers cu fetele pe cocoasa tv urilor prin toate baltile de pe plaja pana undeva unde s a oprit drumul intr un canal de acumulare sau ceva de genul: p poze toata seara pana a venit iar ora mesei. Chiar si cei ce nu aveau demipensiunea platita au mers la aceasi taverna cu noi de am unit vreo 2 mese. Intre timp cand mancam noi a inceput o ditamai ploaia si era abia ora 8-9. Noi baietii am hotarat sa lasam fetele sa se duca singurele la vila pentru a se aranja pentru o noua iesire pe la un alt bar, si noi sa ducem atv urile lui Willy. A fost un drum de neuitat! Atv ul meu a inceput sa se opreasca, afara incepuse sa ploua cu gheata, niste zgomote ciudate se auzeau in casca mea de parca cineva arunca cu pietris, peripetii pe 2 km. Dupa astia 2 Km cand banuiesc ca atv ul simtea ca se aporpie de casa, dintr o data, subit, isi revine, si s a pus pe goana :)) am bagat atv uri in garaj, Willy a avut amabilitatea de a ne duce pana la vila in Olympic, pentru a nu indura drumul anevoios prin ploaie, de 3,5 km. Foarte de treaba! Am ajuns la vila ne am schimbat am facut un dush fierbinte si inapoi pe front! Am gasit la vreo 200 de metrii de taerna unde mancam, un baruletz super marfa, cu niste canapele, muzica greceasca super buna, caldut inauntru: d. Am comandat fiecare ce am vrut, bere, sotia si a comadat o ciocolata calda cu prajiturele in ea... super delicioasa, fiecare a luat ce a mai vrut... si vedem ca vine tipul care ne servea "mY_friend! " (cine stie cunoaste: P) si ne umple masa cu popcorn, niste mini sandwichuri, minirulade, banane in ciocolata... masa plina. am ramas un pic uimiti... am petrecut vreo ora poate chiar 2 acolo timp in care noi serveam din farfurii si veneau altele pline... o mare caracteristica a lor ca stiu sa faca turism si stiu sa si atraga clientii! (BRAVO LOR!) noi nici nu intrasem pentru asa ceva, ne a placut atmosfera si atata tot. EI IN SCHIMB AU STIU SA NE FACA SA MAI VENIM DE VREO 3-4 ORI PE LA EI IN TOATA PERIOADA sejurului. O bere era tot intre3-4,5 euro, ciocolata calda vreo 4 euro... preturi ca peste tot!...

o zi destul de plina... intocmai cu ce ziceam mai pe la inceput ca asteptarile ne au fost rasplatite

cea de a 3 a zi a fost un pic mai altfel tinand cont ca a aparut soarele, o plimbare mica pe plaja, o vizita pe la super marketurile din statiune iar la pranz la o alta taverna unde patronul care era si bucatar tot odata vorbeasi romana... a fost mancare la fel de buna si preturile destul de bune, adica o supa 2,5 euro un platou pentru 2 persoane cu fructe de mare cartofi prajiti si tzatziki era 8 euro, berea cam la fel ca peste tot, in schimb noi am luat fiecare cuplu cate o carafa de 500 de ml de vin rosu, se simtea ca nu e facut din pastile, vin care a costat 3 euro, preturi destul de bune zicem noi. Patronul, si el unul dintre cei "mY_friend" ne a adus desertul din partea casei, smochine in miere; si asa cum ziceam, stiu sa faca turism si sa si cheme inapoi clientii, si colac peste pupaza cand a facut nota la masa cu noi a facut reducere la vin de la 3euro sau 3,5 euro cat era, ni l a pus 2,5 euro... oricum noi am puste peste nota inca vreo 2-3 euro bacsis.

a 4 a zi, ziua de marti... plecarea la Olymp...

asa ca noi, cele 3 cupluri, vorbisem in urma cu o zi cu nea Teo, cel de care va zisesem la inceput ca parolismul nu e punctului lui forte, ca sa inchiriem de la el atv -utile in ziua de marti. a batut palma cu el, comoditatea din noi ne a facut sa alegem aceasta alternativa numai pentru ca in acea zi de dimineata sa mai facem acel drum de 3,5 km pe jos... in fine marti dimineata laora 9 am fost in fata la el la magazin, el un pic surprins sa ne vada, ne a zis sa asteptam 1o min ca se intoarce. a pornit masina si a plecat. am asteptat 1 ora si 10 minute dupa el, l am sunat, la primul telefon nu a raspuns la al 2 lea inchisese telefonul... ehe si uite cum bagasem noi, 3 vlajgani, mers grabit pana in Paralia ca sa mergem la Willy sa luam iar atv urile. Imediat cum l am sunat a si coborat, ne a scos atv urile, am luat cheile si am zbughit o spre Olymp dar nu inainte de a luat fetele de la vila, consoarte care deja intrasera in panica motivate de cat intarziasem. Sus pe atv -uri si fuga spre Olymp. Am facut in acea zi peste 100km iar in incursiunea noastra spre taramul legendar, ne am abatut un pic din drum catre Dion, o cetate a fiului lui Alexandru cel Mare. Un complex destul de extins care la o vizualizare din exterior parea a fi strabatut cam in 2-3 ore. Timpul nefiind in avantajul nostru impreuna cu plecarea destul de tarzie si ingreuna de domnul Teo, am hotarat ca sa intre cine vrea si in asa fel doar unul din grupuri (Bobi si Ioana) au intrat pentru jumatate de ora, au facut poze si cam atat. in acest timp noi baietii am savurat niste sandwichuri facut cu dragoste: X de catre sotiile noastre iar ele s au dat un pic cu atv urile prin parcare. Intrarea la acele ruine a fost 3 euro iar la muzeul din sat era parca 2 euro. La muzeu nu prea are nici un sens sa intrati tinand cont ca pietrele care sunt expuse in curtea muzeului sunt identice cu cele din interior si ba chiar mai multe.

Ne am intors la bifurcatia ce ne ducea spre muntele zeilor si am inceput sa urcam. 3 atv uri unul dupa altul, detul de micutze, din clasa celor cu capacitate cilindrica mica... al meu atv avusese probleme cu 2 seri in urma... si uite asa incetisor incetisor am urcat facand primul popas la schitul Dionisos. poze la greu si acolo... fetele au trecut pe langa cosurile cu fustele alea caretrebuiau sa le ia pe ele... graba isi zicea cuvantul... poze iar la greu; tot ele nu au remarcat nici o inscriptie la intrarea in biserica unde scria ca femeile nu au voie inauntru... si iar plecare la drum... am urcat pana pe la 1700 de metrii altitudine sau poate chiar un pic mai sus... ne am oprit la un popas unde am devorat mancarea si ne am incalzit sufletele cu coniacul Olympus Nektar, predestinat acestui drum, am oprit o masina ce venea de la scaldatoarea lui Ahile parca... i am intrebat ce e pe acolo si cand am auzit ca era secat totul... am facut cale intoarsa. am coborat acei kilometrii buni parcursi cu greu la deal fara sa avem motorul pornit; iar cum atv ul pe care il conduceam parca ne a fost predestinat sprea a ne condimenta vacanta, in coborarea alerta pe care o aveam in multiplele curbe, brusc si dintr o data am ramas fara frane. Nevrand sa imi impacientez sotia, am pus picioarele jos si am oprit atv ul. Bineinteles ca ea mi a urlat in cap ca rup adidasii si ca nu sunt sanatos :)) dar dupa ce am oprit i am relatat motivatia :)) cand am pus mana pe etrierul de frana era sa imi ramana degetul lipit pe el la cat era de incins: Am asteptat toti sa se raceasca instalatiile si iata ne iar porniti la drum pana la drumul principal care ne oferea doua alterantive: drumul inapoi spre Olympic Beach sau o alta staitune cu plaja La Plaka. Categoric nu am ales prima varianta si am facut dreapta si fuga spre mare. La bifurcatia asta, unul din cupluri (Andrei si Carmen) ramanand un pic mai in urma pentru poze cu panorma vazuta de la inaltime, a facut stanga spre Olympic Beach. Iar un pic de momente de impacientare, fuga dupa ei, i ai din urma... ei nu ne vedeau... si iata ne iar toti inspre noua destinatie: d Aici iar poze... adunat de scoici, alergatura cu atv ul prin mare... si oricum cuvinte nu pot reproduce momentele acele si nici macar pozele. pe care va invit sa le vizionati de pe pagina mea de facebook.

Drumul spre statiune a fost iar un pic condimentat intrucat am vrut sa mergem pe alt drum si ne am incurcat prin niste campuri: D dar intr un final am ajuns in Olympic Beach. S a lasat seara si neavand stare am mai colindat prin Paralia pentru suveniruri si alte maruntisuri si in cele din urma am ajuns la taverna unde mancam seara, am dus fetele la vila iar noi "golanii" dupa inca o tura cu atv urile pe plaja am fost sa le predam. Senzationala zi si asta! : d

a5 a zi... inceput de pe la 6:30 de dimineata cand am inceput sa ne preagatim pentru excursia din acea zi, la Meteora, excursie ce am facut o impreuna cu tot grupul cu care venisem din Romania, excrusie organizata de agentie. S a cam dormit in primele 2 ore de drum mai ales ca sorele s a aratat pe la ora 8 si ceva... un prim popas la un restaurant cu preturi ca pentru noi:(... pauza 20 de minute dar pretenul nostru Cata ne a mai intarziat inca vreo 20-30 minute :)) pauza de wc :)) am pornit la drum spre Meteora cu o oprire intr un orasel caruia imi scapa numele, de unde ghida noastra si a luat o alta prietena ghida care urma sa ne dea detalii la manastiri, si in cele din urma am oprit la Atelierul de icoane. Bine nteles ca nimeni nu ne a zis diferenta de preturi dintre atelierul de icoane si preturile de la manastiri si ma refer la obiectele de cult... asa ca cam toata lumea a cumparat in masa de aici si toti au fost uimiti cand au vazut ca la manastiri preturile era mai mici... ca sa nu mai vorbim de ultima oprire in aceasta zi si anume la Pestera Sfintei Paraschiva (recunoscuta in Grecia) unde preturile la icoane si la toate suvenirurile erau la jumatate din pret fata de cele de la magazinul de icoane si suvenirurile erau mai ieftine decat in Paralia sau Olympic Beach asa ca daca aveti trecere pe acolo va sfatuim sa va faceti cumparaturile de acolo si nu ezitati sa negociati la preturi intrucat ei sunt deschisi la asa ceva. asadar o iconita care o gaseai la magazinul de icoane la 2,70 euro o puteai cumpara la pestera Sfintei Paraschiva cu 1 euro sau erau icoanele mai mari care erau la Atelier peste 10 euro si aici erau 3 euro (aceasi calitate). poate pentru unii nu sunt sume mari ca diferenta dar tinand cont ca noi ca si alti turisi cumparam suveniruri si ne place sa plecam de pe alte meleaguri cu sacosele pline pentru cei de acasa, iata ca se aduna... de colo 1 euro de colo 3 euro si se strage la final o suma frumusica de 50 de euro... (aici fiecare cu punga lui: D)

O frumusete nemaivazuta la Meteora. Un peisaj panoramic de neuitat.

Marele Meteor este ceva ce nu poate fi descris in cuvinte si de aceea va invit sa vedeti pozele de pe facebook.

Tot in aceasi zi am ajuns si la cea de a treaia destinatie care am precizat o mai dreveme, si anume Pestera Sfintei Paraschiva. Detaliile despre preturi vi le am detaliat deja... iar despre locasul acela, un loc plin de energie, cu o istorie interesanta si cum credinta este a ficaruia dintre noi, fiecare este liver sa creada si sa accepte adevarul care si el de sine este relativ. Asa ca nevrand sa intru in polemici cu niciunul din voi, va pot spune ca pentru noi a fost un loc care se cere vazut si a doua oara.

In jurul orei 18-18.30 am ajuns inapoi in statiune, micile tabieturi zilnice si deja devenite "rudimentare" s au desafasurat in aceasi nota placuta, impreuna cu gasca; povestile si acelei zile terminanduse o data cu inchiderea camerei unde eram cazati... iar detaliile din interior nu vi le putem oferi: P.

a 6 a zi... a fost una la fel de plina...

Tinand cont ca soarele tinea cu noi de vreo 2-3 zile si se incalzise destul de bine iata cum romanasii am stiu sa condimentam si aceasta zi cu o plimbare iar la shoppinguiala in Paralia Katerini si dupa ce s au luat cele necesare pentru a porni un gratar pe plaja, ne am pus pe treaba. NOi, baietii, am imprumutat un gratar care se afla in fata unui magazin din statiune, am luat o masa de la una din camere, oale, cutite, funduri de tocat, condimente si toate cele de trebuinta; fetele au tras niste sejlonguri pana la locul cu pricina... si uite asa a pornit de pe la ora 12 o zi minunata de plaja, o zi de octombrie. Bine neteles ca nici apa marii Egee nu s a lasat asteptata si intocmai cum citisem pe unele bloguri, foarte limpede si asemenea ca si plajei, foarte curata!

O zi de plaja, poze, adunat scoici de pe plaja si de pe fundul marii, gratar, vin grecesc, OUZO, tzatziki, si mai presus de toate fetele noastre, cele mai frumoase fete care exista pe lumea asta; si asa cum fiecare cioara isi lauda puiul, a mea a fost cea mai cea! : D :))

Si cu toate ca baietii au avut grija ca sa condimenteze carnea cu putin nisip, scapand o de pe gratar :)) totul a fost delicios. Sotia s a facut innegrit ca o cioara si eu nu prea... cu toate ca am stat mai mult in apa...

Gratarul s a stins in jurul orei 5-6 si asa cum turistului ii sta bine cu distractia, un dus fierbinte si o cina copioasa la bine stiuta taverna, am iesit iar la un "pelerinaj" prin Olympic Beach, rezumandu ne intr un final la acel bar, intalnindu l iar pe "mY_friend! " si in cele din urma ziua terminandu se iar cu "picanteriile" din spatele usilor inchise: p

A 7 a zi... o zi un pic mai friguroasa... nu prea ne mai ardea nici noua de plaja, pentru fete era deja bifata ziua ca fiind una de shopping pentru restul de suveniruri dar cum magazinele se deschideau dupa ora 17, am facut ca prima parte a zilei sa fie una de rerecunoastere a statiunii, culmininad cu un pranz la aceasi taverna de zi cu patron care stia romaneste (oricum noi vorbeam cu el in engleza de parca eram setati si el ne raspundea in romaneste :)))... si ca tot sejurul nostru, si aici ma refer numai la mine si la sotia mea, sa fie iar un pic mai mult condimentat... in cursul plimbarii noastra de din nainte de masa, sotiei i se facuse pofta de cataif si eu baiat gigel, iau o moneda de 2 euro din gentuta in care aveam actele, toti banii, aparatul foto... cam tot ce era legat de noi :)) las gentutza aia langa ei toti care ma asteptau pe o banca la vreo 50 de m de magazinul cu dulcegarii... ma intorc, ii dau doamnei mele cataiful, si asa cum erau o groaza de albine in jurul nostru, am decis sa mai ne plimbam vreo 15-20 de minute si sa pornim inspre taverna mai devreme amintita: d Aici unim doua mese, toti comanda, sotia comanda, eu comand, si asteptant foarte degajati la masa, o doamna blonda vine la noi la masa si intr o engleza stalcita ne intreaba daca gentutza verde de pe banca este a noastra si daca cumva nu am uitat o noi acolo!!! : D :)) am zis ca incremenesc! nici nu vreti sa stiti ce a fost in sufletul meu! am luat o la fuga inspre bancutza aia si intr adevar geanta era a noastra, NEATINSA SI NEMUTATA 1 MM de la locul ei. M am intors la masa nemaiavand cuvinte, sotia la fel, am privit partea plina a paharului si... bine nteles ca ne a trecut prin cap ipoteza... "DACA ERA LA NOI... " si continuarea o stim toti :))

A urmat programul de shopping in Paralia, vanzatorii ne stiau in urma zbenguielii noastre din zilele precedente cu atv urile (ba pe trotuar, ba pe sosea) si ne intrebau cam toti... aaa... nu sunteti voi aia cu atv urile... si noi mandrii... a DAAAAA! asadar... fetele au avut spor si ne am intors in cele din urma iar in Olimpiaki.

Seara a fost iar una plina cu o asa zisa seara greceasca, si zic asa zisa intrucat a fost ara meniu, la o crasma dintre Paralia si Olimpiaki, unde ne am simtit iar foarte bine, am fost 4 cupluri (Eu cu Elena, Bobi cu Ioana, Catalin cu Cristina si nu in cele din urma, Andrei cu Carmen). Si ca tot v am oferit printre altele si preturile, iata ca si aici am carut cum era normal, neavand un meniu fix, am cerut sa bem... meniu la bautura nu aveau asadar am intrbat... ce ne poate oferi!? In primul rand ce a contat pentru noi a fost muzica si buna dispozitie, iar in cele din urma aveam de ales intre un vin la 700 ml la 25 de euro, un whisky 500 ml la 55 de euro si bere nemtzeasca la 5 euro... bine nteles ca noi barbatii am ars o pe bere si fetele au dat o pe crema de whisky 8 euro care era cat pe ce sa fie incurcata cu whisky simplu deoarece ei nu au notiunea de whisky cream, ci whisky liqueur... si iata cum s a sfarsit si cea de a 7 a zi, urmand cea de a 8 a... si putem spune ca a fost intr adevar mai grea decat prima: D:(

asadar a 8 a zi...

restul de cumparaturi, bagajele, am strans cam ce era de strans, unii dintre noi ba chiar si au mai cumparat un geamantan :)) si iata ca se face si ora 3 cand a venit autocarul sa ne imbarce...

Ne am strans toti in fata Vilei, poze iar... nu prea mai radea nici unul dintre noi... eram asa... parca consemnati si in cle din urma hopa sus toti in autocar... si pe drum spre casa... unii dintre noi au coborat la Parcul Izvor de unde si plecasem, iar ultima gasca, adik noi doi, Andrei si Carmen si cuplul din Brasov ne am despartit din Gara de Nord fiecare luand o pe drumul lui spre casa... ajunsi acasa am lasat bagajele in mijlocul casei inca o zi sperand parca ca o sa fie nevoie sa le luam sa plecam iar... dar...

A FOST O VACANTA DE NEUITAT SI TIN SA MULTUMIM IN PRIMUL RAND NOILOR PRIETENI, ANDREI, CARMEN, CATA, CRISTINA, BOBI, IOANA SI CUPLULUI DIN BRASOV SI TOTODATA MULTUMIM FIRMEI de turism CU CARE SPERAM CA VOM MAI PLECA SI SPRE ALTE DESTINATII!!!

Trimis de orculad in 06.11.11 17:40:59
Validat / Publicat: 06.11.11 19:04:18
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Creta

VIZUALIZĂRI: 5067 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (orculad); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P44 shopping again

[06.11.11 18:55:19]

@orculad: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Insa as vrea sa tii cont de urmatoarele aspecte extrem de importante :

ATENTIE! referirile pozitive la AGENTII si alte entitati din Romania care functioneaza pe principii COMERCIALE - altele decat cele recomandate oficial de AmFostAcolo.ro - sunt considerate RECLAMA NEAUTORIZATA si sunt INTERZISE

Puteti trimite, in schimb, aceste informatii prin intermediul mesajelor personale (pe privat).

Deci te rog in viitor nu mai mentiona agentii de turism sau siteuri comerciale , si nu mai folosi limbaj de tip mirc/mess , nu este agreat pe acest site!

Am editat eu referirile destul de dese la agnetii de turism si alte siteuri comerciale si am incercat sa corectez cateva greseli.

[07.11.11 20:24:51]

Mutat, la reorganizare, in rubrica "Descopera Olympic Beach" (deja existenta pe site); e o categorie (rubrica) mai potrivita pentru aceste utile recomandari

nicol 74
[04.06.19 01:19:52]

Buna cum se numea terasa unde mancati? ... mai stii?

nicol 74
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Olympic Beach: