ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.11.2011
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
OCT-2011

Insula Saona - te ciupesti de fata sa fii sigur ca nu visezi

Dragii mei,

Dupa ce am scris 2 ore la acest review, dragii nostri electricieni s-au gasit sa intrerupa curentul tocmai in momentul in care trimiteam aceasta "opera" si bineinteles ca s-a pierdut pe "teava".

M-am trezit devreme din cauza clopotelor bisericii din apropiere si cum nu este nimeni pe chat la ora asta (ma gindesc ca majoritatea dorm culcusiti dupa ce s-ai intilnit la Tirg, unii cu altii) e mai bine sa va intimpin cu unul dintre ultimile mele reviewuri pe anul acesta.

Va descriu excursia mea pe Insula Saona, un loc feeric si in care , asa cum am scris in titlu, trebuie sa te ciupesti ca sa fii sigur ca nu visezi.

Biletele au fost cumparate de la Germano, domnul care vindea excursii pe plaja. Pretul de la vinzatorii aflati la receptia hotelului era de 99 dolari/persoana iar eu l-am obtinut la numai 60 dolari /persoana, dupa ce am facut-o pe miloaga vreo 15 minute. Important e sa nu cedezi si sa tii la pret, ca sigur obtii ceea ce vrei. Calitatea excursiei si a serviciilor a fost foarte-foarte buna si nu exista diferente intre excursiile cumparate la 'negru" fata de cele de la agentiile de turism, singurul inconvenient ar fi ca la vinzatorii ambulant nu poti plati cu cardul, dar exista banca si ATM la hotel.

Ora de plecare era 6 dimineata, din fata hotelului. Ne-am procurat de cu seara niste sandwisuri de la snak-barul piscinei si niste prajiturele de la restaurant asa ca n-a mai fost nevoie sa sunam la room service sa ne dea ceva la pachet pentru excursie deoarece Germano ne spusese ca puteam face si asta.

Grupul aflat in fata hotelului la ora stabilita, era destul de marisor insa lipsea partenera unui tip cu care calatorisem in avion, din Spania. A venit si ea dupa vreo 30 de minute de asteptare, peste ora propusa si a zis un "perdon", zimbitoare. Probabil ca fusese la restaurant si asteptase sa deschida cineva ca sa isi pregateasca mincare de luat pe drum, ca avea niste servetele pline cu "ceva".

Imediat ce a pornit autocarul (de fapt era mai mult un microbuz) fiecare si-a gasit un loc cit mai comod si ne-am pus cu totii pe somn. La un moment dat auzeam o voce care vorbea in spaniola, am crezut ca e la radio ceva, insa, cind am auzit risetele pasagerilor, mi-am dat seama ca soferul povestea la microfon despre locurile prin care treceam. M-am rupt din lumea viselor si m-am apucat sa privesc pe geam. De dormit puteam sa dorm si pe "lumea cealalta". La jumateatea drumului, adica dupa vreo 2 ore, ne-am oprit intr-un "oras" -nici in taberele de tigani de la marginea Romei sau cine stie de pe unde, nu am vazut asa saracie. Poate doar in filmele documentare. Am fost rugati sa ne dam jos si sa vizitam un magazin cu suveniruri, de unde puteam bea apa, cafea sau celebra mamajuana "todo incluido". Stationarea a durat vreo jumatate de ora, timp in care am analizat minutios produsele expuse, dar nu am indraznit sa beau nimic. Cind microbuzul a parcat in fata magazinului, o liota de copii saraci au aparut de nicaieri si cereau cite un dolar. Unii carau dupa ei niste ladite de lemn si se uitau la picioarele mele, si intrebau fara cuvinte, daca pot sa imi lustruiasca pantofii. Ce pantofi, bre, poate virful unghiilor, ca toata lumea avea slapi. Am plecat de acolo cu un nod in git.

Dupa alte doua ore de mers am ajuns in provincia La Romana, loc de unde ne imbarcam pentru Saona. Ne dam jos din microbuz si ne uitam imprejur. Soferul ne spune ca daca avem nevoie la toaleta, ne arata cu mina o spre un loc anume. Imi intorc privirea de la apa si cind vad 'cladirea' toaletei, toate nevoile mi se urca in git. Maiculita mea, au fost unii care au stat mai prost cu rinichii asa ca au mers la acea cotineata. O sa va pun o poza sa vedeti despre ce vorbesc.

Pe plaja, un fotograf face a poze cuplurilor, ca sa aflu mai tirziu ca acestea erau lipite pe post de eticheta a unei sticle cu mamajuana.

Sintem rugati sa ne scoate din bagaje crema protectoare si sa ne ungem care pe unde vrem, deoarece in larg, o sa ne prajim ca racii. Dupa cremuiala urcam in barca cu motor si navigam pina la catamaran. Acolo a inceput distractia, muzica, rom, mamajuana, racoritoare... dans... pescuit... poze cu capturile. Cred ca am mers mai bine de o ora pina cind apa marii si-a schimbat brusc culoarea. Dintr-un albastru inchis s-a transformat intr-un verde -turcoaz ce iti sucea mintile. Am ajuns la Saona.

Pe plaja, soferul, care ne-a fost si ghid, ne intimpina cu un platou cu "lighioane" -ceva ca niste coropisnite uriase, cu mustati, coarne si craci - care urmau sa fie casapite si fripte pentru a ne delecta cu ele la masa de prinz. Cica erau Languste... sa le guste... cine o vrea. Eu nu m-am apropiat de ele decit sa le trag o filmare in timp ce un tip le crapa capul cu toporul (mama, si ce cap tare aveau) iar un altul le spala intr-un lighian. N-am stat sa vad daca la frigare erau puse cu tot cu 'coaja" sau erau decorticate.

Am avut program de voie pina la ora mesei, timp petrecut cu pozarea alaturi sau pe palmierul cocosat, palmier ce apare in toate vederile de la Saona. Cind a venit ora mesei am gasit platouri cu fripturi, cu mincare gatita si cu fructe, pe un bar. Ne-am autoservit cu ce am vrut si cu cit am vrut. Dupa masa ne-am balacit in apele inspumate, am gasit in nisipuri o mare cantitate de melci uriasi, care erau la magazinele de suveniruri, pe putin 5 dolari bucata. I-am adunat intr-o sacosa de plastic adusa la mal de ape si cind sa o ridic, am constatat ca depasea greutatea maxima acceptata de Blue Air la bagajele de mina. Stiam de la un prieten de pe AFA ca e ilegal sa iti insusesti ceva de pe insula, dar n-am rezistat sa iau 2 bucati dintre cele mai frumoase exemplare. Cu restul am creat decoruri splendide pentru a face poze.

Mai era posibilitatea sa faci un masaj pe insula, dar nu am vrut sa ma dau pe "destele" alora, nu ca erau urite sau scirboase ci pur si simplu nu as fi putut sa zac pe un baldachin fara a admira la maxim acel petec de insula. Dupa vreo 2 ore am fost rugati sa stringem rindurile si sa ne imbarcam pentru a merge la piscina naturala. (Bine ca s-a luat curentul asta noapte pentru ca de aceasta parte a excursiei uitasem. )

Mai fusesem la o astfel de piscina si la excursia Seaquarium, dar pentru ca in ziua aia a fost furtuna, apele erau la fel de tulburi ca si la plaja de la hotelul nostru. In schimb, piscina de la Insula Saona era un vis. Am gasit in nisip stele de mare, erau vii, aveau pe dedesubt sute de ventuze miscatoare. Ne-am pozat cu ele, ne-am filmat, ne-am distrat in apa, cine a avut echipament de snorkeling a putut baga capatina mai adinc, cine nu, si-a bagat doar suncile (la mine ma refer).

Cu parere de rau ne urcam din nou in barca cu motor si cu viteza vintului turbat ne indreptam catre tarm, la locul unde am lasat microbuzul. Acolo sintem intimpinati de o persoana care ne ofera cite o sticla de mamajuana, pe eticheta careia se gasea mutra noastra. Oferta a fost contra cost, bineinteles. 15 dolari sau 10 euro.

Am ajuns dupa 4 ore inapoi la hotel, rupti de oboseala, prajiti de soare-n dungi pentru ca am acoperit cu crema doar umerii. Acolo ne-au intimpinat cei de la animatie cu o idee foarte haioasa despre modul cum arde soarele caraibian. Erau 4 sezlonguri iar ei 3 baieti de culori diferite, de la mulatru mai deschis pina la negru ca noaptea. Dupa o zi de plaja aratai ca cel mai deschis, dupa 2 zile de plaja aratai ca cel mediu, dupa 3 zile de plaja aratai ca cel negru ca noaptea iar dupa a 4-a zis de plaja, erai deja o gramada de carbuni. Foarte, foarte haioasa modalitatea lor de a distra turistii. Seara, dupa cina, am avut parte de cel mai comic spectacol la gradina de vara. Am ris trei ore incontinuu. Pacat ca vacanta s-a sfirsit asa de repede. Am sa caut sa ajung din nou acolo.

Aceste locuri merita tot efortul depus. Si nu e chiar atit de scump incit sa nu va puteti permite macar o data in viata. Poate e cit 2 bulgarii sau cit o grecie jumate.

E adevarat ca drumul e lung insa... merita!

Va doresc numai bine si cit mai multe excursii frumoase!!!

Adri

Trimis de adri-nico in 06.11.11 11:08:44
Validat / Publicat: 06.11.11 13:26:05

VIZUALIZĂRI: 8769 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P23 stea de mare la piscina naturala.poza facuta dupa film.

gheisa
[06.11.11 13:55:57]

@adri-nico: te invidiez ca ai ajuns in astfel de locuri, nu stiu cand voi putea si eu afirma ca amfostacolo...

Toaleta aceea mi-a starnit niste zambete, parca te si vedeam cum te uitai la minunatul "tron" si erai in cumpana daca mai bine sa mergi, sau sa mai astepti . Sunt de acord ca acea "masa copioasa" nu era decat o lighioana si cred ca si eu m-as fi abtinut de la o gustare (eventual doar daca ramaneam o saptamana- doua pe acolo si nu aveam alta alternativa: D).

Despre poze ce sa mai zic? Mi-as fi dorit si eu o sedinta foto intr-un asa decor (mai ales ca sunt o impatimita a sedintelor foto ).

Cu adevarat superb si parca ireal... Felicitari ca aifostacolo!

[06.11.11 16:14:00]

Draga Anissa,

Nici nu stiu daca acolo era un tron. Vezi ca usa toaletei e lipsa cam pina la jumate. Taca o fi fost wc turcesc, inchipuie-ti ce metoda am fi gasit, noi, femeile, sa ne facem nevoile. Din fericire eu am un autocotrol foarte bun in astfel de situatii asa ca pina nu am un loc "safe" atit din punct de vedere igienic cit si din punct de vedere al intimitatii, nu ma trece nici o nevoie.

Despre "lighioane" nu am auzit decit de bine si am primit multe reprosuri la faptul ca am ratat cele mai scumpe si mai gustoase miscatoare din farfurie. Eu, daca eram uitata pe insula, as fi trait cu nuci de cocos si cu banane. daca mai gaseam si mango... deja ma ascundeam ca sa nu mai fiu gasita.

Despre sedinta foto nu pot sa spun decit ca la aceasta excursie a fost cam saraca deoarece n-am putut sa abuzez de cineva doar pentru postul de fotograf al "preciosei" ca trebuia sa se bucure si el de peisaj.

Numai bine, si merci de ecou. Chiar ma gindeam ca m-am prostit la scris de nu ma mai comenteaza nimeni.

adri

Flaviu
[07.11.11 18:10:25]

@adri-nico

Preciosa, pentru mine, scrierile tale sunt precum elixirul ce-ţi redă tinereţea şi, o dată cu ea, optimismul şi pofta de viaţă. Trebuie, însă, să fiu atent la doza ingurgitată că altfel... cine ştie ce efecte secundare poate să producă.

Am şi eu o curiozitate: de ce ai "fotoşopuit" pozele P12 şi P16?

Scumpul tău coleg,

Flaviu

dorgo
[07.11.11 18:20:57]

haios review... mamajuana e ruda de gradul unu cu marijuana?

[07.11.11 18:37:02]

@Flavius,

Nu stiu cit vei putea tu ingurgita din elixirul tineretii mele... singura reactie adversa e aceea ca EU creez dependenta. Daca nu te-ai convins, mai vorbim " la anul ".

Intr-adevar ca dau o mare pofta de viata celor din jurul meu... atit de multa incit nu prea rezista nimeni in jurul meu.

Pozele sint fotoshopuite datorita faptului ca intr-una "gratioasa" mea talie nu dadea bine, iar in celelalte doua, nu am cerut permisiunea ca sa afisez si cealalta persoana, asa ca am preferat sa acopar.

[07.11.11 20:46:46]

@dorgo,

Sa stii ca aceasta intrebare am pus-o si eu antemergatorilor mei pe acele meleaguri. Unii ai descris-o ca fiind cel mai buna bautura afrodisiaca (nu stiu daca atunci cind au zis 'buna' s-au referit la gust sau la "efectele adverse"). Gustul era dulce, ca un sirop cu miere, insa "efectele" nu prea si-au facut aparitia, asa ca ori era contrafacuta, ori hormonii mei erau dusi cu "barca in larg".

eduardradupaul*
[07.04.13 16:00:38]

Ce mi-a placutttt!!! Am retrait fiecare secunda petrecuta in Saona! Si mie mi-a placut! Enormmmm!!!

[07.04.13 16:55:15]

@eduardradupaul:

mi-e dor de Caraibe de ma ia cu rau... poate pina la sfirsitul anului o sa mai ating odata acel nisip fin si racoros.

[28.07.13 18:51:46]

@adri-nico: buna, iti multumesc pentru asa review! ma documentez pentru ca plecam si noi in octombrie in RD, asa k citesc tot ce ati scris pe aici.

nu stiu ce excursii sa alegem asa k citesc si iti multumesc ptr k ai fost asa detaliata si parca am fi fost acolo cu tine. am o nelamurire: dak nu stiu sa innot este o problema, te-am vazut intr-o poza cu vesta pe tine in piscina naturala.

Da, nu stiu sa innot si merg acolo unde aproape orice excursie se face pe apa si in apa.

toaleta intradevar arata groaznic, dar cred k uiti repede odata ajunsi pe insula

Am citit pe aici k pos face o rezervare la o firma direct din tara si confirm acolo.

mi-as dorii o varianta doar cu speed boat dus intors fara catamaran pentru ca am avut o experienta de rau de miscare anul trecut in Tenerife.

astept cu emotie experienta dominicana

[29.07.13 10:26:05]

@Marinescu Ana: N-are nici o treaba inotul cu Caraibele... poti sta linistita si doar sa te lafai. in afara de experienta cu delfinul, unde uiti de nestiinta inotului si te arunci in apa ca aia de la Splash-vedete la apa... de parca ti-ar da cineva puncte... (Vasilica, bineinteles)... nu trebuie sa stii sa inoti.

e rusinos ca am pastrat vesta pe mine chiar si la o adincime de un metru... dar aveam eu o fobie de apa si ma gindeam ca daca se "surpa " picina aia brusc si dau de fundul adinc al marii, ce ma fac???

Nu ai cum sa inchiriezi doar speed boathul fara catamaran, adica n-are nici un farmec, fara muzica, dansul si veselia de pe catamaran... e super. nu stiu ce experienta ai avut, bag-o in sertarul pentru lucruri de uitat si du-te cu ginduri proaspete, sigur nu are ce sa fie rau...

in legatura cu excursiile, toata lumea de pe site a zis ca daca cumepri de la localnici o sa iesi cu mult mai ieftin si in loc de doua excursii, poti sa faci 3 daca ai in tine oleaca de arta a negocierii.

tine minte de la mine un truc: din cit iti cere ala, tu spui jumate de pret ca sa il obtii la 75%. Mai mult de atit sa nu platesti pe nicaieri, intorci spatele si pleci imediat... si sa vezi cum vin dupa tine.

cu ce sa te mai ajut?

deci... nu lua excursia de nicaieri, o iei direct de acolo. unde pleci si cit costa?

[29.07.13 13:06:32]

@adri-nico: buna ziua,

eu si sotul meu plecam pe 2 octombrie -9 octombrie la hotel occidental punta cana. am vb si cu pami@ dor de duca dar oferta dumneaei depasea putin bugetul nostru pe care treb sa-l strangem in 2 luni -2ooo euro

asa k trebuie sa cern tot prin sita si sa aleg poate doar o excursie. vis ar fi si a doua. cred k saona e raiul pe pamant dupa cum arata pozele si relatarile.

la manati park as merge pentru delfini si pentru experienta fara slipi, hahhaha, scz, nu m-am putut abtine.

anul trecut al fost in Loro parque in Tenerife si cred k afost maxim.

cred k la saona dak vom merge ar fii super si pe catamaran macar la dus ptr k sotului meu i-a placut experienta de pe catmr Lady Shelly dar aici e mai incinsa atmosfera

anul trecut am fost cu acest catamaran 5 oreeeeeeee! in arg ptr vedea Los Gigantes si eu eram terminata avand rau de miscare si imi era foame si sete si aveam all inclusiv se, dar nici nu imi miscam capul de rau si am baut un suc de copii cu paiul si ei se lafaiau la scaldat si la bufet si bere rece

dupa 5 ore am pupat pamantul din port! dar am facut0o pentru el k eu mai fusesem pe catamaran si in grecia si stiam cam cum este

asa k macar la intoarcere pe speed boat macar acolo nu am timp sa ma desmeticesc dak mi-e rau sau nu hyhy si gata in port

oricum vom avea o a doua sapta-luna de miere si cred k ne vom bucura de tot ce inseamna vacanta

[29.07.13 13:17:12]

@Marinescu Ana: ne-am bucura să putem citi impresiile tale de acolo scrise ca articol (review) nou.

Poţi folosi linkul "ADAUGĂ IMPRESII NOI"

[29.07.13 18:00:05]

@webmaster: cu maaare drag voi descrie pentru toti vacanta noastra dominicana.

si poze, sper sa am muuulte poze.

[29.07.13 23:57:49]

@Marinescu Ana: mademoiselle, credca webul se referea la faptul ca tre' sa ne scrii impresiile cu catamaranul buclucas...

[30.07.13 19:04:28]

@adri-nico: aaa, pai eram in TENERIFE, si cred k trebuie sa postez acolo. am pus ceva poze dar fara sa zic cum m-am simtit pe catamaran. voi incerca sa pun mai multe di tenerife

adri-nico, dorgo, eduardradupaul*, Flaviu, gheisa, Marinescu Ana*, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Punta Cana: