ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.11.2011

Terra Park – locul unde o injectie dureroasa a fost uitata de tot

Jordy - Les Boules

Terra Park – locul unde o injectie dureroasa a fost uitata de tot

06.11.2011

Hm… cum sa incep? Copilul meu trebuia sa faca Moldamin! Mda… cam neplacut! Nu sunt fan a ascunderii adevarului, asa ca m-am apucat sa-i povestesc faptul ca, va trebui sa faca o injectie, ca o sa doara dar, daca va fi cat de cuminte va putea, o sa am o surpriza pentru el. I-am spus ca trebuie sa se comporte ca un adevarat barbat, iar el m-a intrebat ce o sa faca daca o sa-i vina sa planga? I-am spus ca poate sa planga, caci si eu as plange, in locul lui. A spus: ‘bine! ’. Asta insemna ca se va stradui cat va putea. Si, pentru o injectie atata de dureroasa, a fost mai cuminte decat mi-as fi putut inchipui! A fost barbat cu adevarat! Asadar trebuia sa ma tin de cuvant si sa vin in contrapartida cu surpriza promisa. Asa ca, surpriza mea pentru el a fost o vizita la Terra Park.

Terra Park este un parc de distractii deschis de curand in Bucuresti. Asa ca… hai! Terra Park este situat pe bd. Timisoara intre AFI Palace Cotroceni si Plaza Romania, pe aceeasi parte cu acestea. Mergand dinspre AFI Palace spre Plaza Romania, se face la dreapta imediat dupa reprezentanta ‘Fiat, Alfa Romeo, Lancia’. Se poate ajunge si cu tramvaiele 1 sau 11, in acest caz se coboara la AFI Palace si se merge un pic pe jos sau cu tramvaiul 25, in acest caz se coboara la statia urmatoare celei de la AFI Palace. Intrarea se face pe un drum flancat de grafitti, foarte frumoase, viu colorate. Dupa 200 metri, pe stanga este o parcare nu prea mare, unde se gaseste si accesul. Parcarea mica este un minus. Exista panouri de indrumare, e foarte usor sa te descurci. Pentru acces trebuie obtinut un card de la casa de bilete. Practic in parc nu se poate plati nimic decat cu acel card. Cardul se incarca cu bani (1 leu = 1 punct) si se foloseste la orice in interiorul parcului (atractii, mancare, suveniruri, etc).

In ziua cand am fost noi, era o promotie care permitea accesul a 3 persoane cu acelasi card, incarcat cu minim 50 lei = 50 puncte. Se primea un bonus de 15 puncte. In cazul in care incarcai 70 lei, bonusul era de 20 puncte, iar la 100 lei incarcati, bonusul era 25 puncte. Mda… tipic romanesc: cu cat cumperi mai mult, este mai scump. Acesta este alt minus. Initial am incarcat 50 lei = 50 puncte + 15 puncte bonus. Am zis ca este suficient. Dar, aveam sa mai incarc inca 100 lei = 100 puncte + 25 puncte bonus. Punctele bonus nu se pot folosi decat pentru atractii, nu pentru mancare sau suveniruri. Accesul propriu zis la atractii se face prin introducerea cardului intr-un aparat ca la metrou.

Am intrat in parc. Absolut totul este nou. Este foarte frumos, intr-adevar. Acesta este un plus. Parcul este structurat in doua zone: in interior si in exterior. In interior exista spatiul pentru servit masa, un magazin de suveniruri si jocuri pentru copii. In exterior sunt jocuri pentru copii, jocuri pentru familie, jocuri pentru adulti si un loc unde se poate servi masa. Exista si un loc inchis accesului publicului, care este inca in constructie. Fumatul este admis doar in locuri speciale. Acesta este un plus. Persoanele in stare de ebrietate si sub influenta drogurilor nu sunt admise. Acesta este tot un plus. Nici animalele nu sunt premise in parc. Si acesta consider ca este tot un plus. Deasemenea accesul in parc este permis personelor imbracate in limita bunului simt. Aici sunt de acord cu doi de plus.

La fiecare atractie in parte sunt informatii specifice, asa incat de la capul locului vizitatorul stie cate puncte va plati, cine are acces, etc. Atractiile din interior sunt doar pentru copii. Fiecare din ele consuma 4 puncte / copil. Mancarea nu e cine stie ce si este si foarte scumpa. Nu mai zic de un suc. Asadar aici cred ca se cere un punct minus. Atractiile din exterior au preturi diferentiate: cele pentru copii consuma 5 puncte / copil, cele pentru intreaga familie 10 puncte / persoana, iar cele pentru adulti 15 puncte / persoana.

Atractiile pentru familie sunt acelea la care sunt admisi si copii mai mici, cu conditia ca acestia sa fie insotiti de un adult, asadar se consuma din start 10 + 10 punte. Ceea ce consider ca este putin incorect. Consider ca ar fi fost mai corect 5 + 10. Asadar si aici un punct minus.

Dealtfel, acest gen de atractii sunt cele mai costisitoare de fapt, atunci cand un copil pana in 1.30 metri doreste sa se dea intr-una. Este obligatoriu sa fie insotit de un adult, asadar costul este cel mai mare.

Ceea ce mi-a placut foarte mult a foat amabilitatea TUTUROR tinerilor care raspundeau de atractii. Se purtau cu mare grija si foarte frumos cu copiii care, dupa cum probabil stiti, pot sa fie si parsivi si obraznici si chiar rai. Aici acord trei puncte in plus. Ceea ce, in schimb, consider ca merita doua puncte in minus, este faptul ca suprafata totala a parcului, mai ales in exterior, este foarte mica raportata la numarul atractiilor, ceea ce face ca acestea sa fie FOARTE inghesuite.

Cand am fost noi, era vineri la ora 12.00, si pe alei era deja foarte aglomerat, desi in atractii era foarte putina lume. Nu vreau sa ma gandesc cum este intr-o zi de vara, duminica!! Exista si toalete, care nu cred ca sunt suficiente insa pentru o zi aglomerata. Asadar, un punct minus.

Un punct plus cred ca merita faptul ca exista inca doua locuri unde se pot reincarca cu puncte cartelele, fara a fi nevoie sa te reintorci la intrare. Unul in interior si unul afara. Exceptand atractiile pentru adulti, interzise copiilor de varsta lui fi-miu, copilul meu le-a incercat pe toate. Trenuletul si dragonul au fost deliciile de afara. In trenulet s-a dat de 5 ori, iar in dragon de 3 ori. In interior preferatele au fost masinutele electrice, in care s-a dat de peste 10 ori. Fusese un baiat foarte cuminte. De fapt... BARBAT! Asa ca merita totul cu prisosinta!

Apreciez si efortul proprietarilor pentru ca totul sa se desfasoare bine, caci se vede acest lucru, asadar inca un plus pentru asta. Stand sa contabilizez, punctele minus si plus, rezultatul final este +4. Acesta este rezultatul … scriptic sa zicem!

Faptic, vazand bucuria copilului meu si zabmetul lui si dorinta si sclipirea din ochii lui, acestea toate fac mai mult de 100 puncte.

Per total, rezultatul este pozitiv oricum as lua-o, asa ca, recomandarea mea este: mergeti la Terra Park.

ACUM cat este cat de cat liber!

Trimis de a.sr* in 05.11.11 23:04:34
    Validat / Publicat: 06.11.11 00:30:20
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUCUREȘTI.

VIZUALIZĂRI: 4893 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (a.sr*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 pe mijlocul bd timisoara, un indicator ne indruma catre terra park

sandrutza21
    [06.11.11 09:32:14]

Hmmm!! Interesant review-ul, dar mai ales modul de a depasi o dificultate! Mi se pare de laudat modul de a actiona in astfel de situatii, si mai ales daca e vorba de un astfel de parc de distractii!! Felicitari!!

[06.11.11 09:37:45]

Melodia postata se poate schimba/sterge!

[06.11.11 11:30:25]

Mutat la rubrica "La pas prin Bucuresti" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

mirmicu
    [06.11.11 11:35:25]

Aveam nevoie de asa ceva in Bucuresti. Dar, mi se pare mie sau erau foarte putine persoane? Ma asteptam sa fie mai aglomerat dar, la preturile astea...

adryana
    [06.11.11 15:25:00]

oau, e la maxim 500 m de blocul meu si eu nu am stiut... asta da surpriza, felicitari pentru impresii si poze si multumesc ca m-ai informat, vom merge si noi acolo.

[06.11.11 16:18:47]

@sandrutza21:

multumesc frumos! ce sa facem... trebuie depasite situatiile extreme! din fericire, atunci mi-a iesit!

@mirmicu

pai tocmai asta si spuneam: ca erau putine persoane. vad ca cineva care sta chiar in zona nici nu stie de parc. nici nu am auzit sa fie promovat pe undeva.

@adryana

cu placere! ma bucur ca ti-am dat o informatie care este interesanta pentru tine. petrecere frumoasa!

eu am vazut doar o stire la tv unde pomenea de deschiderea parcului.

[06.11.11 16:21:45]

@webmaster13:

cu multe multumiri!

@webmaster77:

perfect! multumesc frumos!

ileanaxperta*
    [06.11.11 19:30:28]

Excelent parcul asta! pe mine numai privind pozele m-au luat deja ametelile!... )

Felicitari pt. promovarea unui obiectiv foarte interesant si distractiv din orasul nostru!

As veni si eu pe acolo dar imi trebuie cam mult curaj sa ma dau in leaganele pt adulti, pt ca in cele cu elefantelul sau cescuta, nu cred ca mai incap... chiar daca as da curand in mintea celor mici! )))))

[06.11.11 21:10:57]

@ileanaxperta:

aaaa!!! pai in cazul acesta, mergem amandoua! ca nici eu nu m-am dat decat acolo unde fi-miu nu avea voie singur!

niciodata nu e prea tarziu!

te bagi?!

ps: incapi cu siguranta si la elefantei si la cescute... am vazut eu!

[07.11.11 14:15:55]

Dat fiind largul interes de care beneficiaza acest tip de obiective turistice, articolul a fost repozitionat intr-o rubrica distincta, dedicata in intregime parcului de distractii "Terra Park"

[07.11.11 18:19:12]

@Admin:

merci! asa gandisem si eu initial.

e foarte bine!

a.sr*, adryana, ileanaxperta*, mirmicu, sandrutza21