ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 03.11.2011
ÎNSCRIS: 10.05.10
JUN-2010
2 AD. + 1 COPII -- v: 13 [ani]

Un concediu de neuitat

Am petrecut concediul in Kusadasi, Hotel Carpe Diem Claros Resort & Spa datorita ofertei de nerefuzat cu un discount pe masura asteptarilor (315 euro - platiti in luna februarie 2010) de doar 578 euro, 3 persoane (2 adulti si 1 copil de 13 ani).

Am ajuns in 14.06 in jur de ora 16.30 la CDC si contrar asteptarilor ne-am cazat in mainbuilding (asa aveam rezervarea) in 5 minute. Ne-au spus la receptie (personal foarte amabil) despre programul restaurantului Tamarind, despre rezervarile la restauranturile A la Carte, ne-au pus bratarile pe mina (adulti - verzi, copii - rosie, deci fara acces la alcool) si am ajuns in camera.

Camera - mare, spatioasa (eu am avut land wiev), foarte curata, AC centralizat dar mergea aproape non stop (trebuia ca usa de la balcon sa fie inchisa), balcon spatios (aici o remarca - in fiecare balcon exista un cuib de rindunici pe care turcii le respecta, pun o bucata de linoleu pe jos pt ca fac putina mizerie, dar in rest OK). Sampoane, sapun, prosoape si hirtie igienica se puneau in fiecare zi. Mini barul din camera, 1 data pe zi 1 sticla de 1,5l apa plata si 1 data pe saptamana 2 cutii bere Tuborg, 2 cutii Pepsi, 2 cutii Nestea si 2 cutii suc portocale.

Mesele - asa cum spunea cineva mai sus, indestulatoare (foarte multa mincare si diversificata, dar cam la fel in fiecare zi). Partea buna a fost ca nu poti minca din fiecare la o masa sau intr-o zi deci poti incerca toate felurile in timpul sejurului (cum am facut noi) si nu simti faptul ca mincarea este cam aceeasi. Prajituri la greu, de multe feluri, baclavale, cu creme, tort, cred ca erau la fiecare masa in jur de 10-12 feluri de prajituri, din care cu greu pot spune ca vreo 3 mie nu mi-au placut fiind cu multa crema. Supe creme de porumb, rosii si pui, foarte gustoase, cu crutoane. Salate la greu, de toate felurile, cu smantina, cu iaurt, simple, rosii, castraveti, salata, cu ceapa, cu mazare, cu porumb, ce mai... o nebunie. Paine de vreo 6-7 feluri, alba, neagra, cu grau, cu porumb, cu seminte, cu susan, cu mac. Din 16.06 ne-au impartit in doua ture numai la masa de seara (te intrebau cam la ce ora maninci si primeai un cartonas cu perioada de masa) si era prima tura 18.30-20.00 iar a doua 20.30-22.00. Lume destul de multa dar nu sa stai la coada minute in sir (daca aveai 2-3 persoane in fat6a la un fel de mincare).

Bauturile - sucurile cam diluate (cu exceptia fresului de portocale de dimineata contra cost 6TL - cam 3 euro), bere buna si rece la discretie, vin alb si rosu la discretie, apa plata la discretie (primeam si in camera o sticla de 1,5 l zilnix). Bauturi erau si la toate barurile de la piscine si plaje indiferent de ora (dar dupa 10 dimineata).

Gustarile - terase la toate piscinele cu bar unde aveau program de exemplu de la 15.00-16.00 aveau cartofi prajiti cu pui, clatite cu iaurt, hamburgeri. De la 16.00-17.00 aveau inghetata. Restul de bauturi, bere, sucuri, cafea si vin non stop functie de burta fiecaruia.

Piscinele - vreo 6 cred (fara cea de la bungalouri, curate, se curatau in fiecare seara si se dezinfectau. Mini piscina pt copii cu tobogane multe, corabia piratilor.

Toboganele din aquaparc vreo 6, mergeau prin rotatie, cele mai cerute erau cel de viteza pe culori - primul din stanga, tubul negru - te dai cu colac de 1 sau 2 persoane - foarte dragut, curcubeul in mijloc, mai in dreapta palnia - foarte folosit in special de pustii de 12-16 ani si inca 2 galben si albastru in dreapta care mergeau dupaamiaza intre 16.00-18.00.

Plaja - putin cam ingusta dar sejlonguri si umbrele din paie peste tot. Sezlongurile le aranjau in fiecare seara dar nisipul nu il curatau si erau o gramada de pietricele si paie (nu am vazut mucuri de tigari sau peturi). Paharele de la bauturi veneau si le strangeau seara si le duceau inapoi la baruri.

Restaurantele A la Carte - asiatic, preparate din peste, mexican si inca unul. Sincer nu am rezervat nicio masa pt ca mincare era destula la Tamarind, noi cu pestele nu ne omorim (a fost peste si la Tamarind de 3 ori in 7 zile). Am inteles de la alti turisti ca pestele este f bun, dar la restaurantele mexican si asiatic erau mincaruri foarte picante.

Animatorii - erau o trupa de vreo 10-12 oameni de diferite nationalitati, destul de buni, care organizau spectacole diferite zilnic. Din punctul meu de vedere spectacolele au fost bune (nu au excelat), au organizat concursuri de volei, polo, tenis de masa, tir. Pentru cum si-au desfasurat programul eu unul sunt multumit. Oricum erau pusti di pustoaice (nici unul mai mare de 25-26 de ani cred). Per ansamblu acceptabil.

Asa cum am promis voi scrie ce mi-a placut si ce nu (binenteles din punctul meu de vedere), fiecare avand o parare proprie:

Ce mi-a placut: camera mare, spatioasa, sa facea curatenie zilnic, se schimbau prosoapele zilnic, lenjeria la 3 zile; amabilitatea chelnerilor, personalului auxiliar, paznicilor din parcari; toboganele; prajiturile; lobby barul.

Ce nu mi-a placut: parcare insuficienta (vorba cuiva, daca romanii puteau sa parcheze, parcau si la receptia hotelului); aceleasi feluri de mincare zilnic (dar fiind multe puteai incerca in fiecare zi altceva); multi romani (enorm de multi, cred ca 75-80 % din resort eram romani), farfurii umplute pina la refuz cu mincare din care de abia gustau si apoi se arunca (teama romanului de a nu ramine nemancat); grupuri de 4-5 romani barbati care luau de la bar cite 15 pahare cu bere si mergeau pe plaja cu tava plina si vorbeau f tare (enorm de tare in comparatie cu altii); sucurile botezate cu apa sau diluate rau; insuficienta colacelor pt tobogane (mai erau unii romani care le tineau linga sezlong numai pt ei si copii lor, de parca le luase masa si tacso tobogan) si daca le cereai faceau spume la gura (neamuri proaste de romani necivilizati).

Per total un concediu reusit.

Trimis de leonmaximilian in 03.11.11 13:06:03
Validat / Publicat: 03.11.11 14:33:58
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 2604 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (leonmaximilian); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Hotel iluminat noaptea

aaaaa [07.11.11 19:57:45] »

Unul din cele mai frumoase hoteluri din zona Kusadasi

aaaaa
Alte impresii din această RUBRICĂAria Claros Beach & Spa Resort (ex Onyria, ex Carpe Diem) :