ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2011
ÎNSCRIS: 11.10.08
SEP-2011

Foarte nemulțumit

Tanger o experienta neplacuta, pentru noi

Am fost intr-un sejur pe Costa del Sol (vezi impresii) si am zis sa facem si o excursie in Maroc.

Fata de ce ma asteptam este mult diferit, foarte multa mizerie, nu neaparat la modul hartii pe jos, dar mai peste tot asfaltul era plin de tot flul de zoaie urat si puternic mirositoare, mai ales in bazar.

Cum zicea cineva mai sus excursia in Tanger este o experienta nu o vizita placuta. Noua care am fost un grup de 12 pers nu ne-a placut sub nici o forma, mai erau cu noi si 5 nemti care si ei vroiau sa plece cat mai repede de acolo.

Nu e mai nimic de vazut decat un bazar in care te inghesuie toti sa cumperi cate o prostie de lemn sau alte bazaconii, este foarte inchesuit si stramt si miroase infect.

Sincer nu recomand, dupa excursia asta mi-am dat seama ca Romania este o tara foarte frumoasa si curata.

Poate alta zona a Marocului este frumoasa dar Tangerul nu.

Am pus si cateva poze sa va faceti o idee.

Trimis de franktem in 02.11.11 11:06:40
Validat / Publicat: 02.11.11 13:26:40
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MAROC

VIZUALIZĂRI: 9393 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (franktem); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

bogdan 75
[02.11.11 14:26:30]

Deja acum cand citesc simt acel miros insuportabil din labirintul de strazi din Tanger. Eu am scris primul despre Tanger (vezi impresii) si multi nu au fost de acord, dar totul este adevarat. Nu spun ca in tot Marocul este la fel dar in Tanger este dezastru.

iulianic
[26.01.12 13:08:25]

@bogdan 75: Nu, nu este la fel in tot Marocul. Nici macar in acelasi oras nu este la fel peste tot. Exista si zone cu adevarat luxoase si aerisite, dar acestea nu sunt pentru toata lumea. Marea majoritate a populatiei este saraca si isi duce traiul in mare inghesuiala, iar medina - partea veche a orasului - cu strazi si constructii tipice pentru acele vremuri, este locul in care-si fac veacul cei mai multi saraci.

Te cred ca in Tanger mirosul este greu, unic si neiertator, dar... ai vizitat tabacariile din Fes?

bogdan 75
[26.01.12 17:46:26]

@iulianic: Nu am vizitat tabacariile din Fes si cred ca Marocul are foarte multe zone frumoase. Dar locurile pe care le-am vizitat in aceea excursie din Tanger m-au socat pur si simplu, iar ghida din Spania ne-a avertizat spunandu-ne ca Tangerul este o ,,experienta ,,.

iulianic
[26.01.12 18:10:58]

@bogdan 75: Intr-adevar, Marocul are multe locuri si obiective interesante de aratat turistilor. Contrastele atat de evidente intre vechi si nou, precum si dintre modul nostru de viata si cel al marocanilor sunt percepute de oricine merge pentru prima oara ca pe un soc.

Eu am vizitat orasele imperiale, am reusit sa trec peste astea, dar mirosurile din tabacariile de la Fes imi staruie si acum in nari.

Poate voi scrie ceva din experientele de atunci.

bogdan 75, iulianic
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Tangerul: