ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 02.11.2011
DIN: Sibiu
ÎNSCRIS: 04.10.11
SEP-2010

Vreme frumoasa, mancare minunata

Trebuie sa scriu de la bun inceput ca am fost foarte suspicios fata de ideea unei vacante in Turcia. O gramada de zonuri circula si aveam o imagine tulbure Turcia pentru mine, insa am fost norocos: varul meu impreuna cu familia a fost cu masina in Turcia, cu un an inainte si le-a placut tare mult. Asa ca s-au decis sa mearga si in anul urmator si ne-au convins si pe noi.

Cateva zile am oscilat intre resorturi pentru ca la sfarsit sa urmam sfatul agentiei (ei vazusera hotelul) si sa alegem Crystal Admiral. Apoi am vazut pagina oficiala a hotelului si recenziile turistilor si am ajuns la concluzia ca nu poti intra in asa restaurant decat imbracat la patru ace. Cu greu puteam astepta trecerea timpului pentru a veni ziua plecarii.

A venit si vremea aceea, ne-am impachetat toate cele trebuincioase, ne-am imbarcat aici la Sibiu intr-un frumos B 737-300 si in mai putin de doua ore am aterizat la Antalya. Sere erau peste tot, cred ca 15 minute de zbor am vazut numai sere. Muntii Taurus specaculosi ca si Fagarasii nostri se aliniaza cu tarmul Meditaranei. La sol impresia era de relativa saracie, oamenii sunt ceva mai necajiti, palmieriilor parca nu le mergea bine fiind mai putin bogati ca cei din Egipt dar drumul era foarte bun, un gen de autostrada.

Hotelul s-a zarit de la kilometri departare fiind o cladire destul de inalta, de sase etaje si situata cam in mijlocul campului. Alocarea camerelor a fost foarte rapida si n-am mai asteptat dupa bell boy asa c-am plecat iute cu bagajele pentru a prinde un pic de plaja. Camera care am primit-o era la 3 desi cerusem 5 sau 6 la Sibiu (pentru panorama) si nu avea vedere la mare decat partiala, pe o latura, desi platisem vedere la mare. Nu era greseala hotelului ci a agentiei Kusadasi care desi vazuse hotelul ne-a luat banii fara sa poata oferi vedere la mare, toate camerele fiind cu vedere partiala la mare, din amplasarea cladirii. Oricum, camera era placuta, curata, mare cat pentru patru persoane (noi eram doi), avea pat dublu, pat simplu si-un fotoliu extensibil pat. Am despachetat si ne-am dus la restaurant pentru cina, imbracati elegant, de plaja nu mai era vorba, se inserase la 7 fiind sfarsit de septembrie. La restaurant surpriza: toata lumea era in pantaloni scurti sau costum de baie si slapi. Cred c-au ras de noi in sinea lor: alti noi veniti! La intrare n-au salutat doi chelneri care erau postati acolo si numai asta faceau, salutau in vreo patru limbi. Bucatarii preparau in fata noastra minuturi: dovlecei pane, oua, paste, salate…, barmanii umpleau pahare dupa pahare de bere, vin, vodka, se debarasau mese, sute de turisti misunau cu farfurii in mana catre si de la bufete. Era o industrie, o fabrica de mancare si bautura unde noi, turistii ne infrutam cat vroiam cu ce vroiam. Pe laturile restaurantului sunt doua terase care-i tripleaza suprafata, unde ne-am si asezat dezorientati. Trebuia sa fii atent daca te ridicai de la masa, sa tii minte unde ti-e locul caci te puteai duce pe terasa gresita. Dupa ce-am mancat masa de seara ne-am mutat pe sezlongurile de la una din piscine unde ne-am luat si pahare cu bere si coctaliluri de la bar (fiecare piscina are barul ei). Masute mici sunt puse langa sezlonguri pentru scumiera si pahare. Muzica (deloc turceasca) canta in surdina dupa ce, pe innoptat se termina spectacolul pentru copii. Catre miezul noptii ne-am dus la culcare caci de dimineata ne trezisem pe alt continent. Ne-am uitat la TVR International si am adormit.

Dimineata ne-am trezit, am facut dus, am mancat un mic dejun copios si ne-am dus la plaja. La intrare ni s-au dat prosoape de plaja, anume, care seara se returnau. Cele de camera ramaneau acolo. La plaja era un soi de umbrar dispus pe randuri sub care erau multe sezlonguri, multe goale. Pe la mijlocul plajei este un mic restaurant de unde iti poti lua gustari, sandwichuri, bere, suc, cafea, portocale (dace le vroiai stoarse, costa 2EUR, singurul lucuru care se platea la masa). Si la piscine era un restaurant pentru gustari, fast food si inghetata, o casuta pentru cafea turceasca si una pentru clatite si shaorma. Bauturile alcoolice sunt de slaba concentratie chiar si cele cumparate din magazinul dintre vilele de pe strada hotelului sau din oras (la turci se gaseste de cumparat bere spre deosebire de Egipt unde era doar in hoteluri, terase). La mare gaseai mereu loc liber in zona dorita, odata am stat mai departe, la o margine caci unii din putinii romani aflati acolo erau niste badarani de nesuportat.

Doua zile am lipsit de la hotel fiind plecati la Side si apoi la Manavgat la cumparaturi (asta-i neaparat de facut!). Bazarul de la Manavgat este foarte frumos, marfa variata, preturile trebuie negociate sub jumatate fata de pretentia lor initiala. Poate ca din toata Turcia Manavgatul m-a bucurat cel mai mult. Orasul este bine pus la punct, raul care-l traverseaza are o claritate ireala parca, cladirile sunt toate cu aspect de nou, panourile solare sunt nelipsite, marfa cu raport calitate prêt este omiprezenta. Ca si la Side ne-am pierdut prin oras dar ne-am revenit caci turcii vorbesc germana cam toti si sunt prietenosi si de ajutor.

Camera ne-a fost aranjata zilnic, prosoapele pe care le vroiai schimbate le puneai in cada, din cate un prosop curat ne faceau cateo lebada pe pat, baia era curatata si ea zilnic, se aducea sapun, hartie igienica. In dulap era si o mica carpa, noua normal, de curatat pantofii desi toti eram in slapi. Seiful era gratuit dar cam mic, nu incapea un laptop in el. Balconasul camerei avea tot ce trebuie ca sa stai linistit c-o bere si-o pipa: scaune, masuta cu scrumiera, panorama (la dreapta muntii, in fata campul cu oite si la stanga Mediterana in care apunea Soarele). Internetul se platea si am preferat sa folosesc mobilul asa ca m-a costat 30EUR in loc de 10.

Personalul este politicios si de ajutor, cei cu functii de conducere ne salutau cand ne intalneau. Se muncea mereu la adunat, debarasat, curatat lifturile, geamurile, plaja, scrumierele. Fara intrerupere. Barmanii erau cam nepoliticosi mai ales cu copii care cereau suc si-si etalau bacsisul primit in sonde asezate la vedere (am dat un EUR, odata la clatite bucataresei, inrest nimic). Gradina este minunata, plina de flori felurite, palmieri. Mereu cineva aduna frunze sau micile buruieni aparute ieri, probabil. Hotelul are sase lifturi, nici acum n-am inteles bine ce era cu ele, doua terenuri de tenis, teatru, aqua parc pentru copiii supravegheati de salvamari. Dupa 18 nu se mai permitea folosirea piscininelor spre bucuria, cred, a celor care aveau vederea catre gradina si care mai aveau zgomot ceva mai putin.

Recomand hotelul prin prisma vacantei pe care am avut-o acolo, lipsita de griji, cu mancare excelenta (am avut sansa sa mananc la Paris la Senatul Frantei, la Berlin, Viena, Berna, Madrid… si stiu ce vorbesc) la o plaja cu vreme minunata, sezlonguri pe alese, intr-un hotel adevarat uzina de turism. Copii erau foarte bucurosi, aqua parcul fiind lumea lor.

Minusuri:

- departe de oras insa la colt e statia de taxi iar autobuzele circula foarte des si microbuzele merita inchiriate pentru ca te si asteapta sa-ti faci cumparaturile platindu-se doar drumul;

- proportia redusa de turisti din vest;

- imensitatea cladirii care poate deveni cam zgomotoasa daca majoritatea celor 2000 de turisti nu s-ar tempera.

As merge din nou oricand la acest hotel doar ca Turcia este o tara mare cu multe hoteluri si locuri de vazut si in plus si alte tari ne asteapta…

Trimis de CalinSt in 02.11.11 09:23:11
Validat / Publicat: 02.11.11 11:02:03
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 3361 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CalinSt); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Patul dublu din camera

tumisfabu [02.11.11 11:53:26] »

Un review complet, cu multe informatii, util pentru cei interesati de aceasta destinatie, la fel, pozele frumoase, felicitari, ai votul meu!

balasa violeta [02.11.11 12:18:40] »

Tot in septembrie, am fost si noi la Crystal Resort in Bodrum si nu pot spune ca a fost la fel de frumos. Lantul Crystal cred ca are mai multe zale stricate.

Spre deosebire de dumneavoastra, noi acolo nu ne vom mai intoarce!

O zi buna!

CalinSt [02.11.11 12:27:22] »

Multumesc pentru aprecieri!

maria55 † [02.11.11 12:52:18] »

@CalinSt,

frumoase impresii, se pare ca alegerea ta a fost una f inspirata!

Am citit cu placere, am privit pozele, care sunt f reusite.

Spune-mi insa de ce nu ai mai reveni la acest hotel?

Sunt in cautare de locatii pina la 5oo/E/pers si sunt f interesata.

Multumesc!

CalinSt [02.11.11 13:05:25] »

@maria55:

Buna ziua,

Dupa cum am scris in finalul recenziei, Turcia e mare, in afara de Turcia mai sunt si alte tari de vazut iar timpul e scurt. Hotelul e bun, si-a meritat suma, sper ca se va mentine.

Sub 600EUR/pers nu recomand Turcia. AI si cinci stele pentru a evita surprizele!

gheisa [02.11.11 20:18:42] »

Exact ceea ce astept de la un review, mi-a placut forte mult: informatii utile, concrete, ati punctat plusurile si minusurile, poze care ne ajuta sa ne facem o idee si mai buna despre serviciile oferite.

Cred ca daca voi mai citi multe impresii postate, voi ajunge sa visez la toate locatiile: D. Am devenit dependenta de AFA .

Ca sa fiu putin carcotasa, la un hotel de 5 stele ma asteptam putin la ceva mai mult decat un balcon cu scaune si masuta de plastic si la fel si sezlongurile... La Queen of Montenegro - in Muntenegru, unde am fost, desi era hotel de 4* mi s-a parut mai elegant.

Oricum, din cate am vazut, hotelul e imens, insa nu m-am gandit sa merg in Side. Ma gandeam mai mult la Belek si inca visez la Alva Donna Exclusive Hotel (varul meu a fost anul asta in luna de miere si a zis ca e chiar mai bine decat ce a citit pe amfostacolo, ceva ireal, fapt demonstrat si de pozele pe care mi le-a trimis). In opinia mea, hotelul asta chiar e de 5 stele...

CalinSt [03.11.11 08:26:43] »

@campean_annisia:

balconul mi-a parut de dimensiunea potrivita sa stai la o tigara si-o bere dupa dus, sa privesti apusul si sa-ti pui la uscat vreun prosop, slip (era amplasat un dispozitiv pentru asa ceva, se vede in foto). In plus mi-a placut pe balcon datorita intimitatii oferite. Oricum nu prea avea rost sa petrecem prea mult timp pe balcon caci erau o multime de oportunitati pe acel kilometru de resort pe care nici nu le-am folosit complet. Am sa tin cont de Alva Donna!

balasa violeta, CalinSt, gheisa, maria55, tumisfabu
    Alte impresii din această RUBRICĂCrystal Admiral Resort Suites [Kizilot]: