ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2011
    DIN: brasov
    ÎNSCRIS: 01.07.10
    OCT-2011

Hotel Sanremo, Larnaca - Peste asteptari

Proaspat intoarsa dintr-o calatorie de o saptamana in Cipru, va impartasesc parerile mele despre hotelul Sanremo din Larnaca, locul unde ne-am cazat (vezi impresii Larnaca).

Recomandari

In primul rand recomand celor care merg pe cont propriu sa nu excluda varianta de rezervare online, care inseamna o economie la buget de pana la 40%, comparativ cu achizitionarea pachetului de servicii prin agentiile interne. In plus, inainte de a face rezervarea, e important sa citim review-urile celorlalti turisti (sunt cateva site-uri externe serioase, asa cum exista, la noi, Amfostacolo), nu sa ne limitam la prezentarile oficiale de pe site-ul hotelului respectiv. Mi se pare deasemenea important sa localizam hotelul pe harta orasului, asta pentru ca foarte rar mi s-a intamplat ca informatia prezentata oficial sa corespunda realitatii – ma refer la distanta fata de centru si de obiectivele turistice. Ceea ce, de multe ori, apare ca ’plimbare de 10 minute’, inseamna, de fapt, jumatate de ora de mers pe jos.

Localizare

Hotelul Sanremo se afla intr-un cartier linistit de locuinte, case mai vechi si blocuri cu apartamente (multe sunt constructii noi), in zona dintre cele doua plaje ale orasului Larnaca, Phinicoudes si Mackenzie, mai aproape de cea de-a doua. In 5 minute de mers pe jos lejer, se ajunge la Mackenzie, care incepe de la portul pescaresc Psarolimano, iar pana la Phinicoudes se fac 20-25 de minute, plimbare usoara, pe strada Piale Pasha, care face parte din cartierul turcesc si reprezinta unul dintre obiectivele turistice ale orasului. (Strada poarta numele comandantului flotei otomane care care a sosit in Larnaca in 1571 pentru a ocupa Ciprul. Nu mai lata de 4-5 m –sens unic pe o anumita portiune-, este marginita, pe toata lungimea, de mare pe de-o parte, iar pe de alta, de case simple, cu arhitectura traditionala, zugravite in alb, cu usi si obloane albastre).

Accesul

Accesul de la aeroport este facil. Se poate face cu autobuzul sau cu taxiul (12 euro). Drumul nu dureaza mai mult de 10 minute, daca traficul este lejer.

Prezentare generala

Cladirea hotelului nu impresioneaza prin dimensiuni sau aspect, dar este ingrijita si curata. Pentru cei care doresc un loc civilizat, linistit, foarte aproape de centru si rezonabil financiar in care sa se odihneasca, Sanremo este hotelul ideal.

La parter se afla receptia, barul, sala mare de billiard (o masa), sala de fitness si salonul pentru micul dejun. Exista si un spatiu, la bar, prevazut cu o canapea si cateva fotolii mari si confortabile, unde turistii se pot uita la televizor. Util mi s-a parut faptul ca exista o minibiblioteca: carti, reviste si ziare in mai multe limbi, presupun lasate de turisti.

Piscina este curata, inconjurata pe trei laturi de paturi de plaja, umbrele de soare si masute. In dreapta piscinei, este un spatiu amenajat ca o terasa. Oaspetii hotelului au acces gratuit, dar se permite si accesul altora, contra unei taxe.

Desi hotelul are numai 3 etaje, este deservit de doua lifturi. Holurile sunt destul de spatioase. Camerele au vedere catre piscina sau catre strazile din jur. Noi am stat la etajul al doilea si am vazut, din balcon, in departare, marea, pe doua laturi.

Camera

Camerele sunt destul de mari, mochetate si au peretii proaspat zugraviti. Ofera toate conditiile: televizor, telefon, aer conditionat (acesta porneste doar cand usa de la balcon este inchisa), seif, paturi cu saltele de calitate si asternut curat, spatiu pentru depozitare mai mult decat suficient (un dulap la intrare, in perete, inalt cat camera, cu trei usi glisante, raft sus, multe umerase si trei sertare mari in interior, dar si o bancheta de 1 m de-a lungul peretelui camerei, unde poti sa-ti pui geanta, aparatul foto etc.) Pentru doamne mai ales, este binevenita masa de toaleta, prevazuta si ea cu doua sertare. In camera, ca si in restul spatiului interior, fumatul este interzis (senzor de fum pe tavan).

Baia este foarte curata si ingrijita, suficient de incapatoare, cu obiectele sanitare noi. Chiuveta este incastrata intr-un blat (cu un raft dedesubt) pe toata lungimea peretului. Cada, joasa si lunga, are perdea. Prosoape mari si mici, sapun, sampon, gel de dus, hartie igienica.

Pe balcon, doua scaune de plastic si un taburet pe post de masuta.

Ca fapt divers, din balconul camerei noastre vedeam avioanele – mai dese ca masinile de pe strada. Cele care aterizau, veneau deasupra marii, catre centrul orasului, faceau o intoarcere ca sa piarda din altitudine si sa reduca viteza, apoi se indreptau spre pista de aterizare. Traficul aerian este intens in Larnaca. La plecare, am vazut pe tabel trei zboruri la aceeasi ora.

Micul dejun

Sala de mese este primitoare, spatioasa si aerisita. Sunt mese de 4 persoane. Cei care doresc pot lua micul dejun pe terasa. Oferta este variata: lapte, cereale (2 feluri), oua fierte, branza/cascaval, sunca, salam, gem, iaurt cu fructe, smantana, margarina, salata de cruditati, muraturi, mancare de fasole, carnati, cafea ness, ceai, portocale, doua feluri de paine, suc la dozator. Totul este proaspat. In permanenta cineva de la bucatarie debaraseaza si sterge mesele, iar altcineva are grija ca tavile/ castroanele/recipientele cu mancare sa nu ramana goale.

Curatenia

In hotel curatenia este exemplara. Zilnic se aspira, se sterge praful, se face curat in baie, se spala geamurile. In jurul piscinei sunt arbusti ornamentali plantati in ghivece mari, iar la receptie nu lipsesc aranjamentele florale. (Am folosit din plin piscina, pentru ca, la Phinicoudes, te plimbi in apa vreo 100 m si abia iti ajunge pana la genunchi si, cum nu era multa lume in apa, mai departe nu m-am aventurat).

Atitudinea personalului

Un lucru inedit: in stanga lifturilor, pe perete este un panou pe care sunt expuse, alaturi de materiale publicitare, illustrate/ felicitari trimise de fostii oaspeti ai hotelului, care multumesc personalului pentru modul in care au fost primiti. Intr-adevar, oaspetii sunt tratati cu atentie, consideratie si multa amabilitate. Ca exemplu, am intrebat la receptie cum se poate ajunge in Ayia Napa cu mijloacele de transport in comun (retea bine pusa la punct, dar orarul in limba greaca, cel putin la Zenonas). Am primit imediat informatia si, cand ne-am intors, am gasit, la receptie, printat in mai multe exemplare, orarul autobuzelor pe diverse trasee, lucru deosebit de util pentru toti turistii hotelului.

De la personalul de la receptie, pana la cel de la bucatarie, toata lumea este amabila, te saluta si iti zambeste. Dincolo de zambetul profesional, chiar ai sentimentul ca te intampina si te trateaza cu placere.

Turisti si atmosfera

In proportie de 80%, hotelul a fost ocupat de turisti britanici, majoritatea la varsta a treia. N-am putut sa nu remarc politetea caracteristica insularilor.

Atmosfera in hotel este degajata si primitoare, n-ai cum sa nu te simti bine. Toti in Larnaca sunt vorbitori de engleza, de la copii la persoanele in etate.

Vecinatati

De cealalta parte a strazii, este hotelul Cactus, o idee mai atragator ca arhitectura, dar mai slab cotat pe site-urile de profil. La doua strazi distanta se afla si hotelul Larco. In vecinatatea hotelului se gaseste un supermarket bine aprovizionat (adaptorul pentru priza - 1.40 euro). La 2 minute de hotel, este un local fara pretentii, cu terasa, care deschide la 11a. m. N-am mancat acolo, dar preturile sunt rezonabile, oferta diversificata, iar la ora pranzului si seara aproape toate mesele erau ocupate nu numai de turisti, ci si de localnici, ceea ce inseamna ca mancarea era buna (se stie ca preturile cresc cu cat te apropii de mare, iar oamenii locului cunosc cele mai bune restaurante).

Exact langa intrarea principala, este un centru care inchiriaza masini si organizeaza excursii in zona, Tot de aici se poate lua si taxiul catre aeroport.

In concluzie

... din toate punctele de vedere, Sanremo este de luat in calcul cand doriti cazare in Larnaca. Noi ne-am bucurat ca am facut alegerea potrivita si am reveni oricand cu placere.

Vacante (viitoare) cat mai frumoase va doresc!

Trimis de Sarra* in 31.10.11 21:29:43
    Validat / Publicat: 01.11.11 06:11:51
    • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 5036 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sarra*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 Vedere din avion : parcele de pamant arabil , rosu , specific Ciprului . In mijloc , o cariera alba . Contrast spectaculos .
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 25.20 EUR pe cameră

georgiana
    [01.11.11 07:45:20]

Am citit cu multa placere! Nu doar pentru ca este un review de exceptie, plin de amanunte utile, ilustrat cu fotografii frumoase, ci si pentru ca mi-ai trezit amintiri din vacanta mea petrecuta tot anul acesta in luna octombrie, fix la acelasi hotel.

Eu am avut intrarea pe 1 octombrie. Ma bucur mult sa citesc impresiile cuiva care a fost acolo cam in aceeasi perioada cu mine si sa observ ca a fost multumit, dar in acelasi timp am citit anumite amanunte pe care eu nu le observasem. Dar in principiu, a fost cam la fel. Doar ca noi am avut in camera pat matrimonial, am stat la etajul 1, camera 110.

Am scris si eu un review despre cazarea la Hotel San Remo, vezi impresii aici

Cat ai platit pe noapte camera?

Sarra*AUTOR REVIEW
    [01.11.11 08:43:49]

Georgiana, multumesc pentru cuvintele frumoase. Am citit review-ul tau acum cateva zile si am apreciat modul personal si detaliat in care prezinti informatia, mi-a placut tare mult.

La rezervarea facuta, asa cum ti-ai dat seama, online, de pe un site strain, am platit incredibilul tarif de 25 euro/noapte. Mentionez ca am achizitionat serviciile cu trei luni inainte, beneficiind de discount-ul early-booking, iar biletele de avion cu 4.

Deoarece pe Amfostacolo la data respectiva nu exista nimic despre Sanremo, am fost nevoita sa pierd ore bune pe alte site-uri de profil, ca sa ma lamuresc daca merita sau nu. Dar a meritat din plin!

Ne mai vedem pe-aici!

roth
    [04.11.11 21:53:29]

Un hotel despre care au scris deja "2 fete", unul care se pare ca a multumit pe toata lumea, atat prin amplasare cat si prin servicii/pret.

Frumos descris, foarte detaliat si cu mult simt de observatie.

Am o singura dilema si anume nu a-ti avut pe nimeni in personalul care deservea hotelul roman?

Eu am tot intalnit romani fie la hotel unde erau receptionerul, barmanul sau ospatarul, fie la diverse terase/restaurante. Am inteles ca multi au plecat din Grecia cand treaba in turism a inceput sa scartie si au gasit un loc mai ok de munca.

georgiana
    [04.11.11 21:57:25]

@Roth,

Eu am scris in review-ul meu ca era o doamna care lucra la bucatarie si la debarasat in sala de mese, care era de cativa ani acolo si care a fost deosebit de amabila cu noi.

roth
    [04.11.11 22:15:29]

@georgiana: ok era o curiozitate si cum eu sunt prinsa cu alte activitati acum cred ca mi-a scapat informatia la rw tau. Oricum e bine cand intalnim cate un conational si mai ales e bine cand e dragut si saritor in a da detalii.

De cele mai multe ori nu se ascund, insa in Italia am intalnit la o "impinge tava" o romanca care a vorbit cu noi printre dinti fiindca nu avea voie, si a lasat impresia ca regreta nespus acest.

Sarra*AUTOR REVIEW
    [05.11.11 12:01:50]

@roth: La Sanremo, daca n-a intrat nimeni in vorba cu noi, nu stiu sa fi fost cineva. La receptie erau, pe rand, un domn la a doua tinerete, o doamna un pic mai tanara si o domnisoara/doamna tinerica, blonduta. Georgiana a vorbit cu doamna de la bucatarie, noi nu.

In drum spre centru, pe Piale Pashia, ne-am oprit sa citim meniul unui restaurant si chelnerita, care n-avea clienti, ne-a auzit vorbind romaneste si-a venit la noi. E din vecini - Vama Buzaului -, lucreaza acolo de vreo 2-3 ani si e f multumita.

Si la Alexander e un chelner roman din Bucuresti, care ne-a tinut de povesti pana ni s-a racit mancarea (glumesc). E un mare povestitor. Si el era f multumit de job si de ciprioti in general, a zis ca sunt corecti, curati si muncitori, iar cei trei patroni ai restaurantului lucreaza cot la cot cu angajatii si nu fac nicio discriminare (romani, ciprioti etc.).

Weekend frumos!

devibogdan