ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 31.10.2011
ÎNSCRIS: 16.01.11
AUG-2011

Idei de cazare in Durau dupa ce AmFostAcolo

Mi-a fost foarte greu sa aleg cazarea pentru concediul petrecut anul acesta in Durau, vezi review aici. Gaseam o pensiune pe un site care-mi parea frumosa din poze ca apoi sa gasesc impresii sau comentarii care contraziceau ceea ce gasisem initial. Pentru ca am vrut sa mergem sa ne relaxam si singura nostra grija sa fie traseele montane si petrecerea timpului cat mai frumos in imprejurimile Duraului am ales hotelul Bistrita 4* despre care am scris review aici. A fost o alegere foarte buna.

Amintindu-si cate nopti am pierdut cautand cazare pentru Durau, sotul meu mi-a propus atunci cand ne plimbam prin statiune sa comentam putin pensiunile pe langa care trecem. Pe unele le stiam si cum le cheama pentru ca le retinusem dupa aspect. Si el ma intreba “ce nu ti-a placut la asta? ” apoi isi spunea si el parerea.

Sa va spun parerea mea dupa ce am fost la fata locului, fara o ordine anume si numai dupa ce am vazut de afara.

Pensiunea Paulo - arata bine dar nu toate camerele au balcon. Este la strada, are curte mare in care iti poti parca masina, aceasta intinzandu-se spre padure fiind despartite de un parau. Erau tot timpul oameni in curte in special in spate unde era un foisor si balansoare.

Pensiunea Doina 2* - este deasemenea situata la strada dar nu pe partea cu padurea. Are curte mare unde se poate parca, foisor, gratar, mese cu umbrele si leagane pentru copii. In curtea aceasta am vazut lume tot timpul si intreband de pret ni s-a spus 80-100ron/camera, diferenta fiind ca nu au baie toate. In fata avea o gradina plina cu flori pe care ma opream sa o admir de cate ori treceam.

Pensiunea Antia - este mai la intrare in Durau pe partea dreapta, cum vii din comuna Ceahlau, spre padure si parau dar nu-mi inspira idea de pensiune. Intotdeauna imi doresc sa am balcon la camera si aici nu aveau toate camerele balcon si avea si mansarda unde camerele sunt mai intunecoase de obicei.

Hotel Cascada 3* - pe care la un moment dat vroiam sa-l aleg este pozitionat foarte bine, langa padure unde incep traseele montane, prin fata trece un parau. Mie nu mi-au placut mochetele acelea dungate din camere, poate daca as fi stat doar un weekend ar fi mers. Are o curte frumos amenatajata si o terasa unde se servea masa, tot timpul era aglomerata.

Pensiunea Vanatorul 3* - mi-a placut si pe internet si in realitate si cu toate astea nu m-am cazat aici din cauza ca am alergie la blanuri si erau de decor peste tot. Este asezata intr-un loc superb, la marginea padurii, cu vedere buna spre Ceahlau. Este amenajata in stil rustic si ce mi-a placut cel mai mult avea piscina si sauna, pe care am vrut sa le incerc, dar cum pensiunea era plina nu primeau si din afara.

Camping Leon - este situat la intrarea in Durau pe partea dreapta si aproape ca nu se vede din sosea de atata vegetatie, se trece un pod peste un parau pentru a intra in camping.

Stiam ca este camping in Durau dar nu am avut curaj sa plec de acasa pregatita pentru astfel de cazare dupa ce am patit la Sarata Monteoru cu Camping Aventura, vezi impresii aici.

Sunt doua campinguri in Durau dar l-am vizitat doar pe acesta si mi-ar placea alta data sa vin cu cortul sau la casute. Spatios, curat, casute racordate la enegie electrica, wc-uri si dusuri curate, gratar, terasa cu bar.

Am rugat-o pe receptionera sa-mi arate o casuta in interior si arata mai bine decat intr-o cabana. Parchet laminat pe jos, pat matrimonial cu lejerie frumos colorata, doua noptiere, o masuta si doua scaune pe care le-am vazut la alte casute scoase afara pe terasa.

Cazarile din zona Releu - nu m-au atras chiar daca privelistea spre statiune este frumoasa.

Am mers in vizita la cineva care era cazat la Pensiunea Albastrica si nu pot spune ca nu mi-a placut pensiunea, nu mi-a placut ca dealul acela este golas, nu are atata vegetatie cum este mai jos in statiune iar strazile de acolo nu sunt asfaltate. Poate acum sunt sau cel putin o parte din ele, pentru ca atunci se lucra la asfaltarea lor si mi-a parut bine ca nu mi-a trecut prin cap sa iau cazare acolo, caci si asa am plecat prafuiti.

Vilele din curtea Manastirii Durau – mi-au placut atat cum aratau cat si unde erau asezate, multa liniste, miros de trandafiri si petunii de pe aleile manastirii si din jardinierele atarnate la chilii.

Hotel Casa Pelerinului – arata bine, am inteles ca a fost renovat in 2007 dar bine ca nu m-am hotarat sa ma cazez la el. Aici sunt cazati copiii din tabere. Se afla vis-a-vis de Manastirea Durau.

Sa va spun o faza. Ieseam intr-o seara de la manastire, trec pe langa noi grupurile de copii din tabara si intra in hotel. In hotel, unde pana atunci era intuneric si liniste, incep deodata sa se aprinda luminile ca la bradul de Craciun cand se face inaugurarea si se auzea o harmalaie de parca trageau cu artificii, cred ca incepuse bataia cu perne. A fost amuzant dar nu mi-as fi dorit sa fiu cazata un etaj mai sus sau mai jos de ei. Cred ca totusi cazarile se fac separat pentru tabere si turisti pentru ca hotelul are doua corpuri.

Pentru Durau m-am lamurit in privinta cazarilor dar pentru o tura pe muntele Ceahlau, am scris review aici, as alege sa dorm la cabana Dochia aflata pe platoul Cehlaului la 1750m altitudine sau la Casa Pelerinului ce apartine Schitului Dochia aflate pe acelas platou, la cateva sute de metri de cabana Dochia.

Daca pentru mine a fost mai greu sa aleg un loc de cazare, pentru copii, daca ar mai fi fost la varsta taberelor, nu as fi ezitat sa-i trimit in tabara la Durau. Cazarea era buna, masa se servea la restaurantul de la manastire, de locatie ce sa mai spun: aer curat si cadru natural de exceptie. Activitatile erau foarte variate: ateliere tematice, intreceri sportive, drumetie, excursie, seri de dans, film, karaoke, foc de tabara.

In orice caz sunt multe hoteluri, vile si pensiuni pentru a alege cazare in Durau, trebuie doar sa o gasim pe cea potrivita pentru fiecare.

Vacante frumoase oriunde v-ati duce!

Trimis de Lumis66 in 31.10.11 20:51:23
Validat / Publicat: 31.10.11 21:53:29

VIZUALIZĂRI: 25400 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Lumis66); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P06 Pensiunea Vanatorul din Durau

webmaster15 [31.10.11 21:40:49] »

@Lumis66

Avand in vedere ca nu ai indicat in review link-urile spre review-urile anterioare, le-am implementat eu din user-cardul tau.

Te rog verifica daca le-am postat corect.

Multumesc.

webmaster15 [31.10.11 21:44:51] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

Lumis66 [31.10.11 22:02:12] »

@webmaster15

Multumesc, e ok.

biancuta [31.10.11 22:27:30] »

Despre tabara Durau, pot sa spun ca fata mea a fost acolo anul trecut, cu scoala, 7 zile. Despre cazare nu pot sa spun nimic, insa pot spune ca fata mea a venit foarte incantata. Au avut programe zilnic: drumetii, activitati educative - teatru, desen, dans, pictura si altele. In fiecare seara au avut mini disco iar pe site se incarca zilnic un filmulet cu diferite secvente de peste zi. Au vizitat Manastirea Durau si cateva obiective turistice din zona. La plecare, fiecare copil a primit un disc cu poze din tabara, in special din timpul activitatilor. A fost aproape toata clasa si toti au fost incantati. Se organizeaza si tabere la Calimanesti.

Nota WM: link-ul a fost şters, din motive de încălcare a regulamentului. Doritorii îl pot solicita pe mesageria privată.

Lumis66 [31.10.11 23:09:09] »

@biancuta

Si eu am doi copii, acum sunt mari, 24 si 23 ani, si au fost in multe tabere. Si ei veneau incantati, ca de, o saptamana fara pararinti, cu prieteni, ceva activitati, dar nu-mi amintesc sa-mi fi povestit de activitati temetice zilnice.

Aici drumetia la cascada Duruitoare era obligatorie, atelierele de pictura, comunicare, intreceri sportive toate se tineau in aer liber.

Interesanta mi s-a parut ideea de a tine unele activitati in jurul copacului singuratic de pe deal pentru ai tine de urat. Frumoasa idee de a comunica cu natura. II vedeam ca niste furnicute de la balconul hotelului Bistrita.

mecut [01.11.11 09:16:22] »

Lumis66

Aproape de fiecare data, dupa citirea unui rw. scris de tine, am sentimentul ca 900 PMA sunt putine!

Lumis66 [02.11.11 23:29:55] »

@mecut

Multumesc frumos!

Imi place sa colind si sa impartasesc ceea ce vad, daca reusesc sa o fac cum trebuie nu stiu dar ma straduiesc.

popescu.borsa* [05.11.11 10:36:57] »

Foarte utile informaţiile tale despre pensiunile enumerate. Sper ca ai stat la toate altfel nu pot fi considerate informaţii avizate, iar dacă sunt doar superficiale nu aş putea să mă ghidez după ele aşa cum sugerează încadrarea rew-ului la categoria ,,MiniGhid AmFostAcolo''.

RobertCodescu [05.11.11 20:07:48] »

Eu am fost în 3 hoteluri în Călimăneşti-Căciulata şi sincer NU mi-aş permite să fac o descriere a tuturor pensiunilor şi hotelurilor de aici doar după site-ul de prezentare dar dacă se acceptă voi face un MINIGHID AFA despre Buşteni!!!

Qvadratvus [05.11.11 20:28:43] »

Deh...

webmaster15 [05.11.11 20:39:56] »

@popescu. borsa

Daca ai sa mai citesti o data review-ul ai sa realizezi ca ti s-a raspuns la nedumerire, inca din corpul review-ului. Autoarea nu a stat in toate spatiile de cazare enumerate.

Iar daca ai sa incepi sa recitesti review-ul inca de la titlu

Idei de cazare in Durau

ai sa vezi ca, esenta acestui review este aceea de a ne informa despre spatiile de cazare existente in acea locatie, pentru ca alegerea noastra sa fie mult mai usoara, atunci cand o sa vrem sa mergem acolo, sa ne fie un Mini-Ghid pentru aceasta locatie..

Pentru ca a facut asta (ne-a indicat cam toate spatiile de cazare), la cele mai multe indicand preturi, locatia lor, amenajarile de care dispun, review-ul isi merita statutul de Mini-Ghid AmFostAcolo, pentru aceasta destinatie.

A fost decizia mea, pe care mi-o asum si mentin, iar daca ai inteles ceva din randurile pe care le-am scris mai sus, ai sa fi de acord cu mine. Daca nu, ... tu esti cel care pierzi.

@RobertCodescu

Oricat de mult ai scrie, decizia de selectare a unui review drept Mini-Ghid AmFostAcolo, pentru o destinatie, nu-ti apartine tie ci echipei de administrare a saitului. Asa ca intentia ta

voi face un MINIGHID AFA despre Buşteni

trebuie sa astepte decizia unui webmaster. Asta daca nu cumva te deranjeaza!

popescu.borsa* [05.11.11 20:47:38] »

Am citit rew-ul, şi ştiam că nu a fost cazată în pensiunile enumerate. A fost o întrebare retorică ce avea doar rolul de a puncta nedumerirea mea legată de selectarea rew-ului ca minighid AFA.

webmaster15 [05.11.11 20:50:09] »

La care cred eu ca ti-am raspuns... suficient de la obiect.

Alte nedumeriri?

L.E.: Iar daca ar fi fost cazata, am fi fost in prezenta unui review despre un spatiu de cazare si nu unul de tip calatorie/descopera...

Qvadratvus [06.11.11 00:04:30] »

@Webmaster15, fiindcă întîmplător cunosc zona destul de bine, aş vrea (dacă nu este un secret, evident...) să ne spui pe ce te bazezi cînd spui

(ne-a indicat cam toate spatiile de cazare)

?

Tot în ideea unei curiozităţi zic eu justificate, pentru a fi sigur că am înţeles bine cele spuse, m-aş bucura să detaliezi puţin spiritul în care ai făcut afirmaţia

iar daca ai inteles ceva..., ai sa fi de acord cu mine. Daca nu, ... tu esti cel care pierzi.

P. S. Sunt de părere că a exprima o opinie nu este un delict.

P.P.S. @popescu.borsa, rewiewul nu se pretinde a fi mai mult decît ceea ce este adică Idei de cazare şi nimic mai mult. E un rewiew muncit şi exprimă o opinie. Deocamdată este singura opinie (şi nu singurul delict de opinie...) sintetică despre subiectul în cauză astfel că îşi merită pe moment statutul de minighid (opinia mea, of course...).

laurentiu_preda [22.09.12 15:59:52] »

Am fost de 8 ori in durau, si cred ca in acest an de revelion am sa fiu a 9-a oara!

Merg acolo, caci totul este basm, este poveste!

De fiecare data e ceva de vis, splendid!

Vom merge de obicei, la hotel Bradul, un hotel frumos, spatios, care are meritul ca an de an, sa-si mentina standardul, si mai ales de revelion si carnaval are o tinuta impecabila! Cele mai mici preturi, rafinamentul ramane la acelasi standard, super organizare.

Vizavi de celelate tinte ale mele in acesti ani, as face o mica descriere, in ordine aleatoare:

1. Pensiunea Vanatorul - super locatie. Te simti bine deja de cand urci catre cabana.

Frumoasa, spatii generoase, super dotata. Mancarea foarte buna, diversificata, decor rustic - nota 10.

2. Hotel Cascada - are avantajul de a fi intr0o zona exclusivista, la marginea padurii. De vis decorul!

Foarte bun hotelul, formatie mai mereu, bun restaurantul.

3. Hotel Bistrita - este locatia de varf din Durau, super ok!

4. Hotel Brandusa - la fel, de vis, pozitie extraordinara, pe drumul spre Izvorul Muntelui.

In aceste locatii am fost personal, si m-am simtit extraordinar. Recomand tuturor

izabiza [26.07.15 18:58:50] »

Mai nou Pensiunea Paulo și-a schimbat numele, probabil și proprietarul. Acum se numește Pensiunea Crudu (fostă Paulo).

biancuta, izabiza, laurentiu_preda, Lumis66, mecut, popescu.borsa*, Qvadratvus
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Durăul şi Muntele Ceahlău: