ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.10.2011
OCT-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 3 MIN

Roma amore mio

Am fost intr-o mica excursie de 4 zile. Am plecat cu Blue Air. Este o companie intradevar low cost. O apa minerala 2 euro, o cafea 3 euro si primesti un plic nesscafe si apa fiarta :), etc.

A meritat excursia. Cand am ajuns la Roma ne-a luat un autocar si ne-a lasat la Villa Borghese ca sa dam un mic tur de oras. Cazarea se facea la ora 18,00. In afara de banii pentru excurie, i-am dat ghidului bani pentru intrarea la Musei Vaticani si Fori Romani. Seara am ajuns la hotel Capital Inn. Este trecut ca fiind in Roma. Greseala, este in Giardinetto adica nu este in Bucuresti ci in Afumati sau in oricare alta comuna limitrofa Bucuresti-ului. Practic nici nu-ti dai seama de trecerea de la oras la comuna.

Camerele le-am primit imediat. Pasapoartele le-am dat inainte ghidului care le-a cuplat dupa cum trebuia sa stam in camere si pe masura ce striga numele, ne-a dat cheile. Am primit cheie standard + card plastic care sa-l bagi pentru lumina. Camera era imensa, zugravita cam de demult dar curat si ingrijit. Nu am avut minibar in camera sau mai bine zis exista dar avea cheie separata. Am avut caldura de am dormit cu geamul deschis. Baia era cu cabina de dus zidita. Avea o chiuveta imensa pe care puteai sa pui cosmeticalele pentru 3,4 persoane. 3 prosoape (de corp, de fata si de picioare), bideu si bine inteles..... Am avut sapun, sampon si gel de dus. Exista si feon

Masa de dimineata se servea de la 6,30 la 10,30. Una dintre ospatarite era romanca, stabilita de 7 ani in Italia. Mancarea cam subtire dar nu mureai de foame: lapte, cafea lunga (adica nu expresso), 2 tipuri de ceriale, unt, gem, chifle, paine feliata si prajita la cuptor, croasant de 3 tipuri, oua fierte, cascaval feliat si suc de la dozator ananas si portocale rosii de sicilia. Trebuie sa spun ca in fiecare zi am mancat acelasi lucru. Am intrebat-o pe sotie daca crede ca ar trebui sa luam ceva de la supermarket. Nu am luat nimic si am mancat ce ne-au dat dimineata.

In fiecare dimineata la ora 9,00 ne lua un autocar, ne lasa in diverse puncte din Roma si ne lua la ora 18 sa ne duca inapoi la hotel, rupti de oboseala.

Langa hotel sunt doua supermarket-uri cu preturi mai mici sau cel mult egal la mancare cu preturile romanesti.

Dupa aceasta mica excursie la Roma, ne-am intors cu dureri de picioare, de spate, de gat. Nu stiam unde sa privim mai intai. Peretii, tavanele sau pavimentul.

In prima zi am dat un tur mic de oras, in a doua am vazut Vaticanul si tot nu am vazut tot. Mai mult am mers in pas alergator. In ziua a 3-a am vazut Roma renascentista. In ziua a-4a Colosseo si Fori romani tot in pas alergator. Ne-am urcat in avion cu pantofii plini de tarana de parca am fost la neamurile de la tara, romanii :).

Am ajuns acasa buimac de atatea informatii, la Roma ne-am cumparat un ghid despre Roma in limba romana iar acasa am alergat in supermaket si am mai cumparat o carte despre Roma.

A fost innebunitor, un vis. Mai vreau. La Fontana di Trevi am aruncat o moneda, sa ma intorc. As vrea sa stau o saptamana si s-o fac la pas ca Badea Cartan sa aflu mai mult despre cei care i-au civilizat pe daci.

Trimis de fanespoitorul in 30.10.11 19:10:50
    Validat / Publicat: 30.10.11 20:19:26
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Milano

VIZUALIZĂRI: 2085 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (fanespoitorul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P01 O camera imensa cu un pat King size. Puteam sa jucam leapsa

pepsi70ro
    [30.10.11 20:24:31]

Cat a costat cazarea, doar cazarea?

fanespoitorulAUTOR REVIEW
    [30.10.11 20:40:37]

@pepsi70ro:

Nu stiu. Pretul a fost de 330 euro/persoana. Sejurul a inclus: avion Blue Air dus-intors, autocar care ne-a luat de la aeroport (Fiumicino cu toate ca hotelul este langa Ciampino), ghid roman, hotel de 4* cu mic dejun, autocar in fiecare zi care ne ducea in diverse puncte de interes in Roma si ne lua la ora 18 ca sa ne duca la hotel, ghid italian autorizat pentru Vatican. Am mai dat inca 30 euro pentru Vatican si Coloseo + Forurile romane. Cazarea s-a facut la ora 18 iar eliberarea camerei am facut-o la 8,30.

fanespoitorul
    Alte impresii din această RUBRICĂCapital Inn: