ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 28.10.2011
ÎNSCRIS: 08.09.08
AUG-2011

Mini Europa Bruxelles – Varianta sa vezi Europa in jumatate de zi

Mini Europa Bruxelles – Varianta sa vezi Europa in jumatate de zi

M-am gandit la cei care inca nu au avut norocul sau posibilitatea de a vedea Europa, sa scriu cateva randuri despre un obiectiv extraordinar din Bruxelles, unde puteti intalni toate minunile Europei, dar in miniatura. Aici puteti vedea toate simbolurile celor mai importante orase din Europa.

M-am bucurat si eu cand am putut vedea partea de vest a Europei, in care nu am reusit sa ajung.

Printre exponatele de la MiniEuropa se numara Zidul Berlinului sau celebrul Montmartre din Paris cu Sacre Coeur, dar si Acropolele din Atena sau Muntele Vezuviu din Italia. Romania este si ea prezenta la Mini Europa din Bruxelles. Palatul Mogosoaia, aflat la aproximativ 10 km in afara Bucurestiului este reprezentat in miniatura in cadrul parcului. Sincere u ma asteptam sa vad Casa Poporului, dar cred ca romanilor le e rusine cu grandioasa cladire.

Singura diferenta dintre versiunile obiectivelor de aici si cele adevarate este ca primele au o marime de 25 de ori mai mica decat originalele. Mi-a placut sa fotografiez Big Benul din Londra, iar pe fundalul fotografiei sa se vada Turnul din Paris alaturi de uimitorul Atomium, care este in spatele parcului Mini Europa.

De fapt noi Atomiumiul am dorit sa-l vizitam, atractia de otel a orasului Bruxelles construita pentru Expozitia Mondiala din 1958, dar am iesit de la metrou si ne-a fost mai in drum Mini Europa.

Machetele diverselor monumente si atractii din Uniunea Europeana ce sunt expuse la Mini Europa sunt cu adevarat fascinante. Modelele de aici reproduc perfect majoritatea monumentelor reprezentative ale batranului continent. Macheta care reproduce Grand Place din Bruxelles este fastuoasa si reproduce imaginea de sarbatoare a Bruxelului, atunci cand este explozia de flori si culoare in marea piata a orasului.

Diversele exponate de la Mini Europa nu au fost alese numai pentru statutul si calitatea lor dar si pentru simbolismul general pe care parcul il urmareste. Europa este un continent foarte divers si plin de obiective turistice dintre cele mai interesante, desi exista unele structuri sau atractii naturale care sunt mai renumite decat altele. Printre cele mai interesante modele de la Mini Europa se numara Turnul din Pisa, care este unul dintre cele mai emblematice obiective turistice ale Italiei sip e care doresc sa-l vad si in realitate. Macheta este facuta din marmura, ceea ce o face sa fie cu atat mai autentica.

Un alt exponat care atrage toate privirile este mini orasul Venetia, a carei reproducere include si gondole ce navigheaza pe canalele atat de pitoresti ale orasului.

Daca veti vizita regiunea autonoma Galitia din Spania, una dintre cele mai impresionante cladiri pe care o veti intalni este Catedrala din Santiago de Compostela.

Pentru cei care nu au vazut Olanda, este o macheta impresionanta a morilor de vant, iar pornind un dispozitiv, poti porni aceste mori prin antrenarea paletelor si curgerea apei.

Poti simti si intensitatea unui cutremur atunci cand ,,traversezi Italia, ” doar apasand pe un buton

Sper ca din multitudinea fotografiilor care o sa le atasez cat de curand va veti bucura de frumusetea Europei noastre chiar si din machete. Eu m-am simtit ca si cum as fi fost in intreaga Europa prin vizitarea acestui parc, si mi-am dat seama cate mai de vazut din batranul continent.

Daca nu ati mai vizitat un astfel de parc in alte parti din lume atunci daca va aflati in Bruxelles ar trebui sa vizitati Mini Europa.

Trimis de kmy in 28.10.11 13:33:10
Validat / Publicat: 28.10.11 15:26:27

VIZUALIZĂRI: 5726 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (kmy); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Belgia - Bruxelles - Atomiul vazut din Parcul Mini Europa

sandrutza21
[29.10.11 14:08:59]

Foarte interesant rewiev-ul. Asa ceva chiar merita vazut. E o alternativa inventiva, dar in acelasi timp si mult mai putin costisitoare decat luatul la pas prin intreaga Europa a fiecarui obiectiv. Bine ca ai reusit sa ne pui si obiectivul asta in vedere. Multumim!

ileanaxperta*
[30.10.11 12:00:17]

Si eu amfostacolo anul trecut, am scris impresii de acolo si tare mult mi-a placut. Chiar m-am simtit "Ileana in Tara Mini-Minunilor din Europa" si am facut la poze aproape la fiecare mini-obiectiv turistic... A fost suuper interesant dar si frumos sa vad atatea locuri, pe unele deja le vazusem si am avut o imensa satisfactie sufleteasca. Pe altele aveam sa le vad (cum era Grand Place din Bruxelles, Anvers si morile de vant din Olanda) si sper sa vad si multe altele in viitoarele mele vacante.

Acest parc MiniEurope face parte dintr-un complex turistic, numit Bruparck (prescurtarea de la Parcul Bruxelles) si este un parc de distractii mai mare care pe langa Mini-Europe cuprinde si un complex de piscine si tobogane, un cinema multiplex dar si multe restaurante.

Ati facut si voi poze la intrare cu mascota parcului si apoi le-ati ales, impreuna cu un breloc la pretul de 25 euro?? Noi am ales doar o poza mare la pretul pe masura, de 10 euro. Mult dar ce mai conteaza cand amintirea este nepretuita, nu?!...

Pana la urma ati ajuns si la Atomium? Panorama Bruxelles-ului ce se deschide de acolo este exceptionala!

Numai bine si duminica linistita tuturor!

kmyAUTOR REVIEW
[21.11.11 20:28:13]

@ileanaxperta: da, am facut fotografii cu mascota. Ne-a intimpinat la intrare, ne-a spus cateva cuvinte in romana si m-a fotografiat. La plecare am luat cu 15 euro o fotografie mare, un breloc si un magnet. Am magneti pe frigider cu toate mascotele de pe unde am umblat si de pe la muzeele figurilor de ceara de la Londra si Amsterdam.

Nu am mai avut timp de Atomium. Ne-am multumit doar sa-l fotografiem de la distanta. Poate o sa-l exploram cu alta ocazie...

[12.10.18 19:28:14]

@kmy: Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

Mutat în rubrica "Mini Europe Parc, BRUXELLES" (nou-creată pe sait)

ileanaxperta*, kmy, sandrutza21
Alte impresii din această RUBRICĂMini Europe Parc: