ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.10.2011
ÎNSCRIS: 27.10.11
JUL-2011

O vila privata ieftina, servicii ireprosabile, priveliste superba

Buna ziua, acesta este primul meu review pe care il scriu. M-am hotarat sa scriu dupa ce am citit ce s-a scris pe aici si am vazut foarte multa lume nemultumita de cazarea din Corfu.

Merg de 4 ani la rand in Grecia si niciodata nu am avut probleme cu cazarea... tot timpul am avut noroc. Ce-i drept eu ma apuc din februarie sa caut oferte, hoteluri, preturi, poze pana ma hotarasc. Ideea este ca fac asta din timp (imi si face placere sa organizez vacanta) si merg pe cont propriu astfel alegand unde voi sta.

Si ca sa nu o mai lungim atata, va voi povesti despre experienta mea in Corfu.

De prin luna februarie tot cautam un hotel sau o casa privata de inchiriat. Eram 2 cupluri si vroiam sa stam 10 nopti si 11 zile si nu vroiam ca si cazarea sa depaseasca 200 de euro, aceasta fiind un maxim. Pare destul de greu pentru 10 nopti insa am gasit o gramada de oferte, si nu numai pe booking.com, am cautat si pe [un site de rezervari], care este un site gen booking doar ca iti da confortul si linistea ca poti lua biletele de la agentia din Bucuresti (nu fac reclama sau ceva spun doar tot pasii pe care ii parcurg pana ma hotarasc), apoi caut pe google (ex. 'private villa to rent in Corfu/Paleokastritsa' sau alta destinatie, sau 'hotels in Corfu') si intru pe toate site-urile si caut pana gasesc ce-mi doresc.

Asa am reusit anul acesta din pura intamplare sa gasesc 'Villa Thekli', cand deja nu mai aveam nici o speranta sa gasesc o vila privata unde sa stam doar noi (nu am stat niciodata si imi doream). I-am trimis un mail proprietarului si l-am intrebat daca primesc discount pentru 'early booking' (l-am intrebat prin februarie) si a zis ca da, mi-am facut cont paypal fiindca a zis el ca nu sunt alte taxe si ca e rapid, i-am trimis un avans de 180 de euro care insemna 30% din suma totala si am asteptat (intre timp am mai vb prin mail si tel sa fim siguri ca nu ne uita :))).

Deci este o casa mai degraba decat o vila, cu o curte pe 4 nivele cu leandrii, maslini si lamai in curte din care ne faceam mereu limonada, 2 dormitoare, o sufragerie, bucatarie complet echipata, terasa, gratar, masa afara cu bancute, sezlonguri si ce este mai important vedere spre mare spre golfurile din Paleokastritsa. Este senzational nici nu va imaginati as vrea sa mearga toata lumea acolo. Acum ca si pret stiu ca va parea incredibil... 600 de euro 10 nopti, 4 persoane... deci 150 euro de persoana in conditiile in care erau 11 zile, aveam propria noastra casa nu se deranja nimeni, este la 5 min de plaja, proprietarul este un am extraordinar, ne-a asteptat pana si cu ulei de masline facut de el, mirodenii in bucatarie, lemne si carbuni pentru gratar, echipamente de snorkeling daca vroiam (dar aveam deja), detergent si burete de vase, a zis ca daca vrem sa ne spalam haine sa i le dam lui ca le spala sotia lui... ce mai deci ne-am simtit extraordinar (tin sa precizez ca proprietarul nu statea acolo, avea alta casa la 20 de min distanta, a venit in prima si in ultima zi si a mai venit odata la mijlocul sejurului sa fie sigur ca nu aveam nevoie de nimik), asternuturile a venit sotia lui si le-a schimbat, ca sa ajungi la casuta aveam propria noastra alee iluminata noaptea care ducea doar la casuta nu mai trecea nimeni pe acolo. Dimineatza ne faceam noi micul dejun, am facut si vreo 2 gratare ca am luat de acasa in lazi frigorifice (parca plecam in pustietate acolo nu aveam :))).

Oricum per total de la cazare, mancare (cel mai bun si mai ieftin restaurant ni l-a recomandat el), oameni, priveliste, plaje... totul a fost la superlativ si o sa ma intorc cu siguranta tot la 'Villa Thekli'.

Trimis de malli_alisar in 27.10.11 15:06:06
Validat / Publicat: 27.10.11 18:01:44
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA. A mai fost în/la: Zakynthos (Tsilivi, Princess Hotel), Atena, Insula Kythnos, Halkidiki (bratul Sithonia, statiune Neos Marmaras, hotel Kaplanis House si Miramare bungalows

VIZUALIZĂRI: 6239 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (malli_alisar); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 O plaja din Paleokastritsa unde nu mergeam decat noi...probabil din cauza ca era cu pietris si este cam ascunsa

[27.10.11 15:31:17]

@malli_alisar: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

- - - -

Am editat in text numele site-ului de rezervari, daca cineva doreste sa il afle, il poti transmite prin intermediul mesajelor private.

[27.10.11 16:46:54]

@webmaster28: Multumesc mult de tot, abia astept sa-mi impartasesc impresiile. Sa aveti o zi buna

marius gaudi*
[27.10.11 18:59:49]

Foarte bun review-ul, mi se pare o varianta de cazare foarte buna.

Te asteptam sa scrii si despre alte locuri vizitate de tine.

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[28.10.11 08:22:08]

Care este numele acelui restaurant ieftin de care ti-a spus proprietarul? Cumva Taverna Spiros?

[28.10.11 12:36:33]

@johnnyredlabel: Da )) care a fost fffff ok am mancat f bine... ai fost si tu???

johnnyredlabel † CONS. ONORIFIC AFA / GRECIA
[28.10.11 12:39:09]

@malli_alisar: Da, am fost in perioada 19 iulie -29 iulie, am stat la Akrotiri Beach si am fost de mai multe ori la Spiros

pelerin
[22.02.12 20:07:28]

Buna excelent rewiev ul tau sincer vreau sa incerc si eu vila poti te rog sa mi spui cate camere are sau daca pot sta trei familii acolo

Multumesc mult!

[27.02.12 19:56:23]

Casa are o camera cu pat dublu, o camera cu 2 paturi de cate o pers si sufrageria care are un coltar... dar nu este extensibil dar in skimb cred ca sa poate misca intr-un fel incat sa se faca un pat... trebuie sa-l intrebi pe proprietar

tataee
[03.02.14 00:24:29]

@malli_alisar: te rog sa imi dai mai multe date despre proprietar, adresa de mail, ca mi-a parut prea interesant si ma gandesc sa stau si eu cateva zile la acea locatie, cu multumiri anticipate.

[03.02.14 16:11:09]

Adresa de mail este thekli@paleokastritsa. biz. Iti dau si un link ca sa vezi cateva poze, harta unde se afla vila si nr de tel al proprietarului (http://www.gotopaleokastritsa.com/family-cottages-corfu/Thekli-family-Cottage-l2. html). Eu prima data i-am dat un mail cu cate persoane suntem, perioada cand vrem sa venim si bineinteles si o oferta de pret. In perioada 16 iulie-23 iulie sa stii ca este ocupat ca merg eu asta in cazul in care vroiai sa il intrebi de aceste date. Vom plati 60 euro pe noapte toata vila, fiind 4 pers inseamna 15 euro pe noapte. Nu stiu unde se poate gasi atat de ieftin si de bine. Am platit dupa cum am scris si in review prin paypal 130 euro avans acum. Sa il intrebi pe ce adresa de mail sa ii trimiti banii in caz ca mergi aici fiindca mi se pare ca are alta adresa pentru banii primiti. Sper sa fie de folos aceste informatii, daca te mai pot ajuta cu ceva nu ezita sa ma contactezi.

tataee
[03.02.14 20:40:36]

@malli_alisar: da intre timp am gasit-o pe paleokastritsa. biz, multumesc oricum pentru amabilitate

eu vreau cam de la 02.08 sa ajung acolo, dar nu m-am hotarat unde ca am mai vazut mai multe

[20.02.14 09:59:20]

@malli_alisar: Buna ziua. Am citit impresiile dvs. referitoare la vila Thekli si ma bate gandul sa o rezerv si eu incepand cu 5 iulie. Am trimis un mail proprietarului dar n-am primit niciun raspuns pana acum. Aveti cumva un numar de telefon sau o sugestie cum ar trebui sa procedez pentru a lua legatura cu el? Multumesc.

[20.02.14 14:08:34]

@LauraT: Eu de fiecare data cand i-am dat un mail nu a durat mai mult de o zi sa imi raspunda. Poate nu a putut habar nu am. Intra pe site-ul asta - gotopaleokastritsa.com/fa ... Cottage-l2.html., are si nr de tel, dar in mod normal ar trebui sa raspunda repede, mai verifica mail-ul... Oricum... faci o alegere pe care nu o vei regreta

[20.02.14 14:59:29]

@malli_alisar: Tocmai ce am primit raspunsul lor. Se pare ca asteapta o confirmare din alta parte pentru aceeasi perioada. Si pentru ca tot au atatea solicitari pretul nu mai e de 60 de euro / zi ci de 80 Crezi ca mai e loc de negociere in cazul in care ceilalti nu confirma?

[22.02.14 13:00:59]

@LauraT: aT: Poti sa il intrebi daca face vreo reducere pentru early booking. Acum 3 ani asa l-am intrebat si de la 65 in aceea perioada mi-a lasat la 60.

Anul asta mi-a lasat cu acelasi pret, probabil si pentru ca am rezervat in prima saptamana din ianuarie si pentru ca am mai fost. Oricum, avand in vedere ca este o casa pentru 4 persoane, eventual 5 (in sufragerie este o canapea), nici 80 nu mi se pare mult. Inseamna 20 euro de persoana, sau mai putin daca sunteti 5. Nu stiu unde mai gasesti la pretul asta pentru iulie, cand majoritatea iti cer de pe la 30 euro de pers pe noapte la hotel.

Mie daca imi cerea 80 de euro tot ma duceam ca stiu ce ma asteapta: P Plus ca la turistii romani cred ca le cere mai putin, fiindca la el vin multi englezi, nemti si francezi si penru ei nici 150 pe noapte nu li se pare mult si daca vor sa mearga acolo in perioada aia probabil ofera mai mult si patronului ii convine nu?

Si noi cand am rezervat in ianuarie mai era un cuplu care vroia o perioada care se intercala cateva zile cu perioada aleasa de noi, el ne-a dat mail si ne-a spus ce vrem sa facem pana la urma si in seara accea i-am trimis omului banii pe paypal si gata. Conteaza sa fie platit nu cine vine si daca noi am platit repejor atunci... asa s-a rezolvat.

Sa-mi spui ce ai mai facut. O zi magica

[24.02.14 10:37:20]

@malli_alisar: Foarte corect pusa problema. Deocamdata i-am trimis un mesaj in care i-am propus un troc: el imi spune in ce perioada din iulie nu are ocupata vila si incerc sa-mi schimb concediu pe acea perioada iar el imi face o reducere. Mi se pare fair. N-am nici un raspuns pana acum dar intre timp am primit o super oferta pentru urmatoarea vila (100 euro/noapte toata vila) villasissy.gr

Arata fabulos si e aproape de Paleokastritsa, in Agios Georgios. Poti sa-mi spui ceva de aceasta zona?

[24.02.14 12:19:19]

@LauraT: Agios Georgios nu l-am vizitat. M-am interesat de statiune insa mi s-a parut mult prea linistita, e ca un sat, pana la urma depinde ce cautati voi, daca aveti copii sau nu, daca mergeti cu masina persoanala (nu mi-ai specificat ca sa iti spun ce s-ar potrivi). Bine ca si Paleokastritsa este linistita, dar e mai frumos: P Cred ca asta vei citi pe toate review-urile de pe AFA. Vila arata genial intradevar, si daca sunteti 6 e super si la pret. Daca mergeti cu masina personala cu atat mai bn ca puteti vizita. Jumatate de ora aproape tot cred ca faci cu masina pana in Paleokastritsa de acolo. Am fost in schimb in Agios Gordis unde mi-a placut mult. Sa cauti pe net pareri. Uite iti dau site-ul de unde am gasit mai multe variante de cazare in Paleokastritsa: paleokastritsa.biz. Aici vei mai gasi cateva vilutze si studiouri la preturi bune, preferata mea este paleokastritsa.biz/aghiat ... da_studios.html.

Bafta in cautari, sa ma anunti daca te mai pot ajuta cu ceva.

[24.02.14 12:44:08]

@malli_alisar: Multumesc frumos pentru toate informatiile de pana acum. Mergem cu 2 masini si inca ne mai gandim daca sa facem drumul dintr-o bucata sau cu o cazare de tranzit, pentru ca drumul e destul de lung. Faptul ca e o zona linistita imi convine, asta caut de fapt mare, soare, stradute linistite, mai ales ca Bucurestiul iti toaca nervii in fiecare zi. Deci, vacanta de recuperare

johnnyredlabel, LauraT, malli_alisar, marius gaudi*, pelerin, tataee