ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 26.10.2011
ÎNSCRIS: 06.06.11
SEP-2011
2 AD. + 3 COPII -- v: 9 luni, 6 ani, 8 ani

Un hotel care merită

După parcurgerea unui traseu obositor, mai ales pentru cei mai mici din mașină, în drumul de întoarcere spre casă, am hotărât să înnoptăm în orașul Eskișehir. Deși nu aveam nici o rezervare, aici am zis că vom merge la sigur, având setate pe GPS adresele a două hoteluri. N-a fost să fie așa deoarece orașul era plin de turiști, la cele două locații alese de noi nu am găsit camere, ajungând în cele din urmă ca la fiecare hotel unde întrebam de camere să cerem și referințe și adrese pentru un altul. Se înserase deja de-a binelea când am reușit într-un final să găsim o cameră liberă la Büyük Hotel, situat într-o zonă destul de aglomerată a orașului, unde ni s-a părut că am ajuns destul de greu, dar asta a fost doar impresia noastră cauzată de mai mulți factori (oboseală, întunericul de afară, teama de-a nu găsi camere libere etc). A doua zi de dimineață, când am plecat, ne-am dat seama că drumul de la hotel la șoseaua principală este chiar foarte simplu.

Revenind la condițiile pe care le-am găsit aici putem spune că acestea au fost foarte bune. A meritat să orbecăim atât prin oraș, iar dacă vom mai poposi și altă dată în Eskișehir vom alege cu inima deschisă aceeași locație.

Hotelul, cotat cu 3*, este situat la adresa Sivrihisar Cd. No: 40 Eskișehir, are intrare direct din stradă, iar in ceea ce privește parcarea sunt asigurate 3 locuri în fața hotelului, iar restul într-o locație apropiată. Despre această parcare nu putem să vă dăm amănunte deoarece găsind un loc liber în fața hotelului nu ne-am lăsat convinși să parcăm mașina în altă parte (deși au încercat să ne convingă de faptul că ar fi mai bine).

Hotelul arată foarte bine pe interior, cu dotări moderne, zona recepție – lobby este primitoare și frumos amenajată. Ne-a impresionat modul în care au fost gândite distribuirea camerelor pe fiecare etaj, holurile foarte largi, aerisite, foarte bine iluminate, iar liftul și scara dintre etaje interesant plasate. Hotelul dispune de diverse spații de relaxare: saună, TV salon, lobby bar cu foarte multe locuri disponibile și o sală de conferințe.

Noi am avut un apartament la etajul 2, cu două camere și baie între ele, fiecare fiind dotată cu televizor, spațiu de depozitare, masuță de toaletă, iar într-una dintre ele se afla un minibar și o cafetieră cu cele necesare. Baia, deși micuță, era bine și modern utilată. Noi ne-am odihnit foarte bine și ne-am bucurat de tot confortul, inclusiv dimineața când am mers la micul dejun care ne-a întregit impresiile foarte bune despre hotel.

Restaurantul situat la etajul 6 ne-a impresionat plăcut prin dimensiuni și prin frumoasa amenajare (există un spațiu amenajat unde cu diverse ocazii se cântă live). Micul dejun a fost foarte bun, proaspăt și îndestulător: mezeluri, brânzeturi, legume proaspete, lactate, ouă fierte și omletă, produse de patiserie (plăcinte și croissante), măsline, pâine (de mai multe sortimente), unt, gem, miere, fructe, mâncare gătită, ceai, cafea, suc și apă.

Într-un cuvânt, șederea noastră la acest hotel deși a fost scurtă ne-a mulțimit pe deplin, cu atât mai mult cu cât am putut negocia consistent (de la 90€ la 60€) cu recepționerii care apropos sunt vorbitori de limbă engleză și au fost foarte drăguți (la fel și ceilelți angajați de la bagaje și restaurant).

Ca atare, recomandăm cu toată inima această locație, indiferent dacă sunteți în tranzit (așa cum am fost noi) sau pentru o ședere mai lungă în Eskișehir (un oraș ce merită vizitat).

Să aveți gânduri bune și concedii tot mai plăcute!

Trimis de lucsim in 26.10.11 00:24:09
Validat / Publicat: 26.10.11 06:57:42
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în TURCIA. A mai fost în/la: Istanbul, Side, Kusadasi, Canakkale, Konya, Alanya etc.

VIZUALIZĂRI: 2441 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (lucsim); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Tinerețe și competență.

eug
[26.10.11 21:04:16]

salut!

te rog sa localizezi un pic mai bine orasul/locatia (pe autostrada X intre localitatile... si... (adica niste repere mai cunoscute)

multumesc

lucsimAUTOR REVIEW
[30.10.11 22:03:21]

@eug: Buna seara!

De pe autostrada 0-4 E80 Istanbul - Ankara (dupa aprox. 150 km) se face la dreapta drumul national 650 care duce spre Bilecik, Bozuyuk si apoi pe drumul nationol 200 spre Eskisehir.

Mai multe detalii voi da cand voi scrie si review-ul despre drumul pe care l-am facut dus intors spre Delphin De Luxe.

Toate cele bune!

eug
[31.10.11 20:07:21]

mersi oricum pentru raspuns!

vazand ca nu esti pe receptie am localizat pe harta singur

multumesc inca o data

nicole33
[31.10.11 20:39:19]

cred ca ar fi util de precizat si cu cați km te-ai abatut de la traseul de bază, cel clasic, Antalya-Istanbul.

mulțumesc

lucsimAUTOR REVIEW
[01.11.11 13:46:09]

@nicole33: Pentru ca veneam de la Delphin De Luxe din zona Alanya, noi nu ne-am abatut de la traseul clasic sau cel cunoscut. Din poarta hotelului am setat GPS-ul sa caute traseul cel mai scurt si astfel am ajuns in Eskisehir. Ca si km am facut in jur de 740 de km (nu am la indemana acum distanta exacta).

eug, lucsim, nicole33