ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 25.10.2011
DIN: România
ÎNSCRIS: 21.03.09
SEP-2011

Drumul spre SARTI / prin Serbia si Macedonia

Fiind din zona Olteniei, am ales sa merg spre Grecia prin Serbia si Macedonia.

M-am interesat exact in ce consta drumul, pe forumuri, si am citit timp de cel putin 3 luni ce as putea intampina spre locul cu pricina.

Am inteles ca trecand prin Serbia, pe la vama Gura Vaii, voi sta destul de mult la rand pentru ca sunt multi zilieri care fac Serbia.

In schimb, am citit undeva ca pot sa intru (de la romani la sarbi) in fata si nu trebuie sa stau atat.

Asa am si facut, totul a fost OK.

In schimb la sarbi sa nu cumva sa indrazniti sa faceti asta ca va intorc (noi nu am patit-o, dar altii da). Control la bagaje la sarbi, dar numai la suprafata.

Trecand de vama, am continuat drumul timp de cca 5 -6 ore prin Serbia.

Drumul super Ok. Nu am vazut nici macar sapca de politist (am circulat noaptea).

Serbia mi-a amintit de vremurile cand mergea bunicul la tara cu tractorul sa aram pamantul (eram copil).

Masini de pe vremea lu' Pazvante, vechi si ruginite vai mama lor (nu generalizez, vorbesc de ce am intalnit pe drumul spre Sarti).

Fertilizau si ei pamantul asa cum facem noi (dadeau foc la uscaturi).

Am ajuns la Nis.

Aici am platit 2 eur pentru autostrada.

102,5 dinari sarbesti=1 eur

Motorina si benzina cam la aceleasi preturi ca la noi, dar se vinde doar in moneda lor (132 dinari sarbesti/l motorina si 137 dinari sarbesti/l benzina)

Am trecut de Serbia spre Macedonia, control si aici la bagaje, dar tot la suprafata. Am pus toate jucariile fetitei deasupra, asa ca le-a cam pierit pofta de a scoate un portbagaj intreg la control (Doamne ajuta).

In Macedonia am parcurs majoritatea drumului pe autostrada si prin munti. Mie personal nu mi-a placut. Poate pentru ca am ocolit toata tara si nu am vazut decat "marginile".

Aici am platit cate 1 eur la fiecare casierie speciala, fara sa iau chitanta, bineinteles (era 50 dinari, 60 dinari, 70 dinari) si nici restul. Deci 3 eur in total.

61 dinari macedoneni=1 eur

De aici am cumparat motorina cu 66 dinari maced /l/motorina si 78 dinari/l/benzina) si 1 l ulei motor cu 2 eur.

Am cumparat de la benzinariile Makpetrol, pe care le gasiti la tot pasul si se plateste in eur, sunt corecti, fara nici o problema la schimb.

La intoarcere (ne-am gasit sa plecam duminica-o mare prostie), ne-a oprit un echipaj de politie format din 2 politisti si pac, spaga 15 eur (dar au cerut 40 eur). Am negociat cu ei si am scapat cu 15 euro dati pentru depasire viteza.

Am trecut si de Macedonia, dupa cca 3 ore si am ajuns in Grecia, unde am continuat inca 3 ore pana in Sarti.

Mentionez ca in Grecia nu am platit nici o taxa.

Aici la vama nu am fost controlati.

Am intrat prin dutyfree si am gasit foarte multe produse la un pret destul de bun.

Tigarile super ieftine (Rothmans-cca 7 lei /pachet), dar trebuia sa cumperi 30 pachete... erau 3 cartuse la oferta.

Si asa mergea cam la toate marcile cunoscute. Erau si mai ieftine, dar nu le mai retin numele.

Problema este ca nu te lasa decat cu 2 pachete de persoana la vama.

Bautura destul de scumpa, dulciurile la fel.

Parfumurile de firma mi s-au parut cat de cat accesibile, dar nu toate.

Cert este ca se poate opri la un Lidl pe drum (ultimul spre Sarti este la Nikiti) si de acolo se poate cumpara mancare destul de ieftina si suveniruri la intoarcere.

Sambata si duminica este inchis. Sa nu uitati, ca eu am facut-o.

Itinerariul trebuie facut de acasa, dar important este GPS update-at pentru ca e super simplu asa.

Noi am mers pe urmatorul traseu:

Gura Vaii - SERBIA - Derdap - Kladovo - Minicevo - Knjazevac - Nis - Leskovac - MACEDONIA - Tabanovce - Veles - Demir Kapija - GRECIA - se urmareste autostrada spre Thessaloniki - Kavala - Halkidiki - Sithonia - Sarti.

Din Grecia trebuie urmarit traseul spre Thessaloniki.

Cca 800 km, majoritatea drumului autostrazi. Super Ok.

Va sfatuiesc sa mergeti regulamentar.

Chiar nu veti avea probleme.

Acte necesare trecerii granitelor:

- C.I pentru cine are

- Pasaport pentru minori sau pentru cine nu are CI

- Permis conducere sofer

- Pentru minorii care nu va poarta numele trebuie prin notariat imputernicire de la parinti si Certificat nastere.

- Carte verde pentru toate tarile prin care treceti(eu am facut separat pt Macedonia, doar la firma de asigurari la care ati facut-o pe cea pentru celelalte tari).

Aici gasiti conditiile de calatorie ale multor tari.

Trimis de chrisa in 25.10.11 21:17:13
Validat / Publicat: 25.10.11 22:19:14
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 10072 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (chrisa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Serbia

[25.10.11 22:13:23]

Mutat la rubrica "Drumul spre/dinspre Halkidiki (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor.

chrisaAUTOR REVIEW
[26.10.11 21:59:47]

@webmaster15: Multumesc...

chrisa
Alte impresii din această RUBRICĂDrumul spre Halkidiki / Cu mașina prin Peninsulă:

• pagină generată în 0.057532072067261 sec