ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2011
SEP-2011
2 AD. + 1 COPII

Către satisfăcător

Vila Ermitage Busteni

Minivacanta pe care am petrecut- o la aceasta vila nu o voi uita curand.

Impresia personala o pot rezuma in cateva cuvinte: dotari minime, preturi cam piperate la restaurantul vilei, camere mici.

In cele 2 zile petrecute m-am simtit ca la parastas: de dimineata pana seara se auzea slujba gratie statiei de amplificare de la manastirea situata in imediata apropiere a vilei. Personal, nu cred ca-si merita cele 4 margarete.

In privinta serviciilor nu pot trage concluzii durata sejurului fiind totusi redusa. Oricum nu cred ca ar fi cazul deoarece exista interdictii scrise referitoare la: fumat, consum alimente, cosum bauturi. In consecinta in camera dealtfel foarte mica nu exista cos de gunoi sau frigider.

Sunt 2 cauze care m-au determinat sa-mi postez totusi impresia fata de aceasta unitate de cazare: Una este faptul ca in cadrul altui review s-a mentionat ca se schimba cosul de gunoi zilnic. Cea de-a doua este faptul ca am optat ptr. aceasta unitate de cazare in urma satisfactiei maxime exprimate de un numar deloc neglijabil de persoane pe diferite site-uri de specialitate.

Trimis de Sandibell in 24.10.11 21:28:18
Validat / Publicat: 24.10.11 22:31:06
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BUȘTENI.

VIZUALIZĂRI: 3505 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Sandibell); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster0 [24.10.11 22:28:05] »

Prin "Servicii" se înţelege şi curăţenia din cameră, aşternuturile, cum aţi fost primiţi, 'însoţiţi' şi la sfârşit 'conduşi' de către gazde; dacă aţi avut TV, apă caldă, internet, încălzire... multe lucruri intră aici - toate importante. Eu cred că merită o notă!

Sandibell [25.10.11 13:11:50] »

@webmaster0:

Intr-adevar, in camera a fost curat iar apa calda la discretie; in dulapul de haine am putut admira o pereche de ciorapi uzati si impaturiti (probabil au omis verificarea si curatenia in dulap). Internet nu, caldura nu (am asistat dealtfel la un schimb de replici cu unul din clienti - care avea copil mic - pe tema caldurii peste noapte: raspunsul primit: este prea devreme ptr. caldura).

Cum am fost primit si insotit la sfarsit: Cu recomandarea ca data viitoare sa fac rezervare directa si nu prin agentie deoarece acestea nu-si prea au rostul (nu aduc clienti dar incaseaza comisioane)

webmaster0 [25.10.11 18:48:08] »

Perfect! şi pentru toate astea nota ar fi... (?)

Sandibell [25.10.11 21:29:13] »

@webmaster0:

Nota ar fi 9 din 10 maxim ptr. perioada mentionata.

Rezerva pe care o am se datoreaza unei experiente neplacute pe care am avut-o cu ceva timp in urma intr-o alta unitate de cazare.

Pe scurt, eram uimiti cum, in fiecare zi totul stralucea de curatenie in apartamentul inchiriat de noi. Surpriza a fost maxima dupa cateva zile cand, copilul pe care l-am lasat in camera ne-a spus la intoarcere ca doamna care face curatenie a sters cu aceeasi carpa si apa din aceeasi galeata gresia de pe podea, chiuveta din baie si bucatarie, masa din sufragerie. O consider o simpla intamplare si nu fac nici o legatura cu prezentul review. Poate mi se pare mie insa, am constatat nu o singura data ca, personalul care se ocupa cu curatenia in incinta spatiului de cazare gateste in bucatarie si serveste la masa. Nu am o problema cu acest aspect insa ma pune pe ganduri persoana care dupa ce pregateste micul dejun serveste la masa; nu de alta dar, cu foarte putin timp in urma putea fi gasita dand cu mopul si cu carpa pe scari in aceeasi tinuta.

Adaugat gradul de satisfactie 90% pentru Servicii. Multumim.

silvia tudoran [02.11.11 12:44:06] »

Sunt pe aceeasi lungime de unda cu Sandibell.

Am fost acolo zilele trecute, cu putin timp inainte sa fie scris review-ul ei.

Cum pe site era o singura impresie- foarte buna- despre locatie (iar pe alte site-uri, vila era ridicata in slavi) am tinut mortis sa ajung acolo.

Sandibell, nu ai invatat ca la noi 4 stele nu inseamna acelasi lucru ca la altii? (nici noi! )

O sa revin cu impresiile mele cat de curand.

Cu bine!

Sandibell [03.11.11 21:49:18] »

@silvia tudoran:

@silvia tudoran: Nici macar matematic nu ma pot obisnui cu ideea ca 4 inseamna 2 sau 3. In plus, precum bine ai mentionat, cele 4 stele nu reprezinta acelasi lucru la noi daraminte sa le mai comparam cu ale altora.

Respect!

laurentiub [14.08.15 22:54:36] »

Toate comentariile sunt exagerate... inafara lenjeriei scrobite si frumos mirositoare, totul este kitchos... preturi obraznice, pentru mai nimic...

imi pare rau ca sunt atat de exigent, dar pretentiile personalului vilei sunt ca si cum am fi la Ritz... unde apar niste tzarani nemanierati... este o afacere de familie, cam nereusita.

Tot personalul este cu un zambet larg, exagerat, pana la urechi, gen masca anonimus, dar... slab!!! Revin cu amanunte-neplacute!

Pacat de zona... in plus cred ca retetele de bucatarie trebuie reinvatate si nu inventate. Daca se doreste pun la dispozitie retete pentru gratare si ciorbe... Ori mancam ciorba ori mancam ciorba!!! Nicaieri nu am mancat ciorba de burta cu continut gingios, melcos si crocant... nefiert!

As atrage un semnal de alarma comunitatii AFA!!! De evitat.

silvia tudoran [17.08.15 08:46:24] »

@laurentiub - ce rau imi pare sa aud ca nu s-a schimbat nimic... pe bune!

chiar am trecut luna aceasta prin zona si ma gandeam la peisajul frumos si la tot ce are de oferit natura - in orice anotimp- in Busteni.

eram cu cativa colegi, in trecere, si ne-am impartasit experientele pe care le-am avut cu cazarea in aceasta zona.

oare proprietarul/administratorul or citi ce scriem noi, cei care am fost acolo? (am scris pana la urma reviewul promis si vad ca a ramas valabil tot ce am observat - vezi impresii )

ce pacat! ce pacat! sa ai o proprietate cat de mica in zona, sa ai curajul sa intri intr-o afacere grea - cum este turismul - si sa porti ochelari de cal! sa nu vezi sau sa nu-ti pese de satisfactia clientului... of! pai, nu e clar ca acel client nu se intoarce in veci acolo? nu e clar ca nu numai ca nu te va recomanda, ci isi va feri prietenii si cunoscutii de seviciile turistice oferite acolo?

of... of... of... !

webmasterX [17.08.15 08:56:34] »

@laurentiub -

As atrage un semnal de alarma comunitatii AFA!!! De evitat.

Poţi folosi linkul SCRIE IMPRESII (se deschide într-o fereastră nouă)

laurentiub [17.08.15 13:26:04] »

@silvia tudoran - Stimata doamna, este intr-adevar pacat de afacere sa iti bati joc de ea. Nici nu as fi stiut de locatie, daca nu as fi fost bombardat de emailuri- cu siguranta cumparata o baza de date cu emailuri- si cum aveam cateva zile la dispozitie, si vazand unde este locatia, nu am mai stat prea mult pe ganduri... dar asa cum am fost cu familionul la vila de 4 stele la Eforie Nord-pe care o voi ridica in slavi, mai ales ca si AFA are afisate acolo diplome pentru recunoastrerea celor 4 * VILLA ELENA- o vila care are si aer conditionat si frigider in camera si un mic dejun bufet... Ce sa va mai spun? Cum mi se raspundea la genul ca familia respectiva, cu afacerea, dupa experienta de 20 ani in Franta, a inteles ca romanii nu sunt educati pentru frigidere in camera, ca baga pepeni, visine si alte alimente si nu le consuma sticlutele lor. Eu ma gandeam sa imi racesc apa minerala! Am stat in Paris in Defance si mai apoi in IBIS Port du Clichi, dar nu am intalnit asa ceva. Aer conditionat, nu se pune problema ca e racoare mai permanent, desi in commenturile la adresa vilei am gasit si alte minciunele. Ce sa va spun, am fost in mai toata Europa, si Canada, si in Turcia (nonEU) dar nicaieri nu am gasit astfel de raspunsuri. In plus la receptie nu e nimeni niciodata, trebuie sa faci galagie ceva, sa apara cineva. Ma rog, poate sunt eu prea pretentios, dar ciorba de burta nefiarta... mai rar. Burta era crocanta... ceva de VIS!!! Voi scrie si eu un comment, mai las sa se linisteasca nervii, sa nu scriu la suparare. Dar la altii se poate. Pacat de locatie!!!

laurentiub [17.08.15 13:32:10] »

@webmasterX - voi scrie un articol, pentru ca membrii AFA merita sa stie unde sa mearga si ce sa ocoleasca. Noroc mare cu aceasta comunitate. Bine ca existati... v-m mai spus-o si nu vreau sa ma repet. Oricum felicitari ca existati. in plus ma simt si mai bine unde gasesc diplome d-ale voastre!!!

Sandibell [17.08.15 14:37:01] »

@laurentiub: Trist este ca, cel putin in Busteni, conditii de cazare plus masa decente sunt din ce in ce mai greu de identificat.

Probabil administratorul "afacerii Ermitage" rezista pe piata pentru ca "are balta peste".

Eu am incercat anul trecut varianta cazarii in zona de vile din cartierul Zamorra iar masa luata la restaurantul Trattoria (iesirea Busteni spre Predeal).

Cu serviciile de cazare pot spune ca am fost multumit in schimb, calitatea felurilor de mancare comandate a lasat mult de dorit.

Vis a vis de modul in care realitatea contrazice descrierile pompoase pe site-urile proprii ale unitatilor de cazare pot spune doar atat :

Termenii in care cei care si-au exprimat pana acum opiniile privind condiiile de cazare si masa experimentate la Pensiunea Nina din Campina au fost prea blanzi. In urma cu 1 luna am gasit la aceasta pensiune cotata 3 margarete conditii plus atmosfera de cazare tip camin de nefamilisti. Drept urmare ne-am scurtat corespunzator sederea.

laurentiub, Sandibell, silvia tudoran
    Alte impresii din această RUBRICĂVilla Ermitage: