ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 24.10.2011
ÎNSCRIS: 20.12.09
OCT-2011

ARTICOL ARHIVAT

P.P. 59 - mancarea e O.K.

Ninge infiorator afara… Pasii ma poarta grabiti spre casa, iar gandul dezmortirii cu un pahar de vin viert in fata unui semineu in care trosnesc lemnele imi inunda imaginatia. Trezita din iluzie de un ospatar tinerel si amabil, comandam ceva de baut. Eu un Santal de portocale rosii, el un Caffe late. Daca incaperea de 16 m. p. in care eram ar fi avut un calorifer cat de mic, mintea mea nu zbura spre focul arzand in soba, ci poate spre jumatatea mea care se foia grabit si inghetat sa nu intarzie la meci... Iesim si noi la cateva luni din casa la un restaurant si tot nu se gandeste la mine!! Cand ai act de proprietate, mai te gandesti la casa??

In fine... Inspectez incaperea, unde erau patru mese cu cate patru scaune fiecare, semn ca era mare inghesuiala daca ar fi fost toate ocupate. Noroc ca eram numai doua cupluri asezate in diagonala... Bine ca suntem nefumatori, pentru ca in salonul de nefumatori era mai aglomerat.

Pe pereti deslusesc cateva fotocopii inramate care incercau sa ofere o atmosfera de pub localului. Un semineu drept decor statea exact in fata mea, dar lemnele nu ar fi fost decat de la picioarele meselor... Chiar frig rau nu era, desi afara sunt 11 grade, insa nu am dat haina jos de pe mine, ceea ce m-a facut sa mananc incomod. Nu as vrea sa experimentez cum e inauntru la -15 grade Celsius afara.

Dupa un oarecare timp, a venit si comanda noastra, un platou de pui cu legume in ulei de masline de 600 de grame cu totul, mai multe legume si mai putin pui, dar erau fierbinti si gustoase (25 lei un platou pentru doua persoane). Ar fi fost pacat sa le «stric» cu paine, asa ca am preferat sa le mancam goale. Aici vedeti o poza asa cum arata ele in prezentarea oficiala de pe site, unde se disting bucati mari de carne si in dreapta faceti o comparatie cu fotografia facuta de mine la fata locului...

Cred ca initial a fost o casa de locuit, nu a avut dintotdeauna aspectul de restaurant sau spatiu comercial.

Noi am stat in « salonul » de nefumatori, din holul de la intrare existand si un alt salon in dreapta, pentru fumatori.

Ospatarii sunt baieti tineri, politicosi si simpatici, care se foiesc din cand in cand sa vada daca nu mai dorim ceva.

La desert am fi vrut placinta de dovleac, fiind trecuta in meniu, dar nu avea decat de mere si de branza (7 lei bucata). Calde si bune nu au facut decat sa imi satisfaca papilele gustative. Placinta de mere nu avea merele rase, ci feliute extrem de subtiri si suprapuse intre cele doua blaturi, iar deasupra era o bucata de mar inabusita si insiropata de o mancai din ochi. Cea de branza cu stafide, la fel de gustoasa.

Intre pauze am studiat meniul si am constatat ca preturile nu sunt tocmai mici. Ciorbele si salatele erau 5-8 lei, gratarele cca 15 lei, mancarea gatita cca 25 de lei, deserturile pana in 10 lei si inghetata pana in 20 de lei. Cafeaua si cele asemenea pana in 10 lei, sucurile si berea ca peste tot, circa 4-6 lei, taria peste 10 lei, vinul si mai scump. Au si meniuri pana in 20 de lei/persoana, care includ felul I si II plus desert si livreaza si in sistem de catering.

Mancarea mi-a lasat un gust bun, iar in meniu erau foarte multe preparate.

As reveni aici numai vara/primavara si as alege sa stau pe terasa, care e spatioasa. Altfel, P.P. 59, ca asa e numele carciumii, mi se pare potrivit pentru intalniri intime la ore mai putin aglomerate, ca sa nu se formeze un dialog intre toti comesenii, din cauza apropierii prea mari a meselor intre ele. Altfel, recomand vorbitul in soapta...

Din pacate, caldura prin restaurante este o mare problema. Am fost in restaurante cu renume si am inghetat de frig.

Noroc de mancare, ca a fost buna...Au si pizza, insa nu stiu cat succes are, avand in vedere ca P.P. 59 se afla chiar langa "Cuptorul cu lemne", pe Bd. Pache Protopopescu nr 59!

Trimis de magdalena in 24.10.11 19:59:46
Validat / Publicat: 24.10.11 21:27:38

VIZUALIZĂRI: 3207 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Pub-ul P.P.59 - salonul de nefumatori

gvaly
[25.10.11 21:29:06]

vara chiar merita sa savurezi o bere la terasa de afara - preturile pentru catering mi se par ok - au meniuri sub 15 ron

magdalenaAUTOR REVIEW
[26.10.11 09:02:02]

Restaurantul chiar este in drumurile mele si vazand terasa mi-am adus aminte ca am mai fost cu cativa ani in urma pe timpul verii. Pe atunci, pe Pache, a mai fost un restaurant care imi placea, dar s-a inchis si altele si-au schimbat denumirea/proprietarii. Vad ca P. P. 59 a ramas stabil, ca si Cuptorul cu Lemne.

Poate ca stiu ei de ce... Dar si sistemul de catering cred ca salveaza in ziua de azi restaurantele mici.

Cred ca merita incercate mai multe preparate de la ei, mai ales ca, intr-adevar, preturile pentru un meniu sunt de cca 15-20 lei (fara desert insa).

RobertCodescu
[26.10.11 12:44:50]

DOAR P03 şi P06 sunt singurele care m-ar determina să merg acolo. Oricum iniţial am crezut că PP59 e vreun cod ultra-secret a fost nevoie să citesc, de două ori reviewul să-mi dau seama de realitate!!!

Angelinne
[26.10.11 13:48:10]

este un restaurant ok si din punctul meu de vedere.

am fost de mai multe ori si am mancat foarte bine aici.

da, terasa este super ,,in mijloc au si o fantana si in apa broaste testoase: D

pizza buna, mancarurile gatite super, eu aveam chef de o ciulama de pui si nu am gasit-o in menu, am intrebat chelnerul daca chiar nu au si au spus ca imi pot face. mi-au facut si a fost buna, ulterior a aparut si in menu.

la inghetata au un menu separat, sunt foarte multe feluri, cupele foarte mari si bune.

frappe-ul foarte bun cu inghetata, facut ca la carte

papanasii si clatitele la fel foarte bune, iar portiile sunt f. mari.

singura chestie e ca, fiind situat peste drum de liceul Mihai Viteazu, e plin de pustime: D

magdalenaAUTOR REVIEW
[26.10.11 14:08:34]

@angellinne, spune-mi te rog cum este inghetata, e de casa? Pentru ca am vazut in meniu ca are tot felul de nebunii in ea!! Dar era prea frig sa comand asa ceva...

M-ar tenta inghetata Bahamas, care contine inghetata de capsuni, banane, piersici, pepene galben, lamaie, mix de fructe, frisca, sirop de fructe! La pretul de 20 de lei, ma gandesc ca o fi de casa...

@robert, vrei sa iti spun ca eu m-am prins de nume abia dupa ce am scris review-ul???

Angelinne
[26.10.11 14:29:13]

@magdalena inghetata era betty ice, nici vorba de inghetata de casa!

pretul este mare pt. ca portiile sunt imense si au si tot felul de chestii suplimentare si arata belea! adica: sirop, gogosele, sticksuri cu ciocolata din alea gen finetti, etc...

nu mai retin, dar portiile erau cred ca peste 300 g! nu puteam manca niciodata daca mancam si mancare inainte!

am luat doar cand ma opream acolo sa beau doar o cafea.

[05.11.17 15:22:23]

În procesul de reoganizare a impresiilor de tip ”Unde Mâncăm” (în București, cazul de față), am constatat că resturantul descris mai sus s-a închis.

Impresiile au fost notate ca fiind ARHIVATE.

Angelinne, gvaly, magdalena
Alte impresii din această RUBRICĂUnde mâncăm în București?: