ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.10.2011
ÎNSCRIS: 23.03.10
SEP-2004

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Venetia, dar nu intr-o singura zi

RONDO' VENEZIANO Misteriosa Venezia

1. continui sa impartasesc opinii ce sper sa fie utile celor ce doresc sa viziteze Venetia si laguna sa.

2. cel mai bun sfat pe care vi-l pot da: cazati-va in Venetia efectiv, nu pe terra ferma; aceasta va va permite sa va plimbati si noaptea, cand piata San Marco poate fi pustie si sa simtiti ce simte venetianul, cum ar fi, casa ce se misca sub dvs, dupa cum spun ei: Onda doppo onda, Venezia s'affonda... si senzatia formidabila de a trai intr-un oras fara masini;

de asemenea te pune pe ganduri lipsa spatiilor verzi; mai vezi cate o gradinita pe terasa cate unei case si-atat, unde sa faci un parc?

3. nu este obligatoriu sa luati o gondola; este destul de scump, iar ceea ce vedeti din ea, vedeti si mergand la pas; ba dimpotriva, cu gondola riscati sa vedeti mai multi pereti cojiti decat s-ar cuveni;

va recomand in schimb sa va fotografiati cu gondolieri (desi costa si asta), cu carabinieri, cu magazinele cu masti, etc

4. merita atat vizita la palatul dogilor, cat si in catedrala San Marco, cat si in campanila; dar nu va rezumati la atat; trebuie s-o luati la pas si nu numai pe traseele turistice; exista locuri pustii si frumoase la doar o casa distanta de chei; merita mers la Galeria Academiei, pentru iubitorii de arta, dar sunt multe opere de arta magistrale prin biserici, informati-va din ghiduri, daca va intereseaza; merita parcursa straduta numita "merceria". Mai sunt si alte galerii, depinde de cat timp aveti... dar in Venetia spectacolul "strazii' este cel de neuitat...

5. va recomand sa alocati o zi intreaga vizitarii lagunei, in speta Murano si Burano; in Murano nu va opriti la primul atelier de sticlarie pe care-l intalniti cand coborati din vaporas; Murano este plin de asemenea ateliere, mai bine mergeti la urmatorul, care va fi gol si demonstratia va fi facuta doar pentru dv; cel mai bun mod de-a calatori in laguna este cel public, adica vaporasele pentru localnici; nu vreti sa mergeti cu" turma" de turisti

6. sa nu va asteptati la prea multe din partea venetienilor, cu parere de rau va spun ca nu sunt deloc prietenosi, doar sunt italienii din nord, dar nu va recomand sa acceptati tratamentul acesta; am vazut turisti care s-au sculat de la masa si au plecat la alta terasa... asa trebuie procedat

7. din Venetia aveti ce cumpara in materie de suveniruri, de moda si de mancare, bani sa fie... va recomand sa va luati o masca, fie ea si cea mai ieftina, de 10 euro

8. nu va duceti cand e frig

9. si in final: cel mai probabil este ca nu veti avea ocazia sa mai veniti si a doua oara, de aceea nu stati doar 1 zi; eu recomand minim 3; merita, este unic si este foarte frumos, iar in materie de istorie, ce sa mai vorbim: interes sa fie, ca ai ce invata si intelege!

Trimis de contafa in 22.10.11 20:57:31
    Validat / Publicat: 22.10.11 22:09:44
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Toscana, Roma

VIZUALIZĂRI: 2824 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (contafa); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[22.10.11 22:09:31]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

[22.10.11 22:22:18]

precizare despre cazare IN Venetia: ca sa gasiti abordabil, luati bed&breakfast sau chirie la localnici, nu luati hotel!

georgiana
    [22.10.11 22:39:05]

Poza nr 3 nu e din Venetia? E cumva din insula Burano?

[23.10.11 10:43:46]

melodia postata poate fi inlocuita/stearsa!

[23.10.11 11:22:45]

[@georgiana]: exact, dar eu am introdus-o in ideea sugestiei mele de a vizita si Murano/Burano; daca cineva ajunge in Venetia, e pacat sa nu le vada si pe acestea...

krondia*
    [23.10.11 11:40:29]

@contafa, de ce nu recomanzi să vizităm Veneţia când e frig? Ai fost cumva şi iarna? Am auzit că atunci sunt şanse mari să prinzi ceaţă şi vânt (cu frigul sunt obişnuită). Nici lumina nu ar fi grozavă. Acestea să fie motivele? Te întreb pentru că mă tenta să merg la sfârşit de an.

[23.10.11 18:17:40]

@krondia: e adevarat ca nu am fost cand era frig, dar au fost cunoscuti care au zis ca nu e bine; umezeala combinata cu frigul iti cam intra in oase; dar daca ai sansa sa fie macar insorit... poate c-o sa fie acceptabil, dar cine iti garanteaza? Cheltuielile pe care le faci acolo nu sunt neglijabile, macar sa ai parte de o atmosfera placuta. Desigur, daca nu ai incotro...

Am auzit ca e o vorba despre Venetia: e un oras de vizitat, nu un oras de locuit; asta desigur in vremurile noastre, pentru ca demult, prin pozitia izolata, era la adapost de atacatori, mai mult decat alte orase...

contafa, georgiana
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: