ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 22.10.2011
DIN: Honolulu
ÎNSCRIS: 02.01.11
OCT-2011

Simplu dar ieftin si curat

Locatia se afla in oraselul Beckenried, situat pe malul lacului Vierwaldstättersee, foarte convenabil de accesat cu masina fiind la doar citeva minute de autostrada Luzern - Gotthard-Ticino-Italia.

Am gasit aceasta posibilitate de cazare cautind ceva mai ieftin in zona, dar linistit si cu mic dejun. Avind ceva treaba in Lugano si in statiunea montana Engelberg, prima fiind la o departare de ca. o ora si 45 de minute, a doua la doar o jumatate de ora distanta. Cand imi va permite timpul voi scrie un rewiev si despre aceste doua destinatii turistice.

Locatia nu este un hotel ci o cazare la particular cum sunt si in romania pe litoral sau in zonele de munte. Doamna Scheuber (acesta este numele Doamnei careia ii apartine casa) este o persoana foarte cumsecade si corecta. La fel si foarte vorbareata si competenta in cea ce priveste informatii utile referitoare la zona. Aceasta destinatie are defapt doua posibilitati de cazare. Este vorba de Ferienzimmer (camere de vacanta). Aici te poti caza daca jederea este sub trei zile. Daca sejurul trece de trei zile, exista posibilitatea de cazare in Ferienwohnung (locuinte de vacanta) Acestea se afla intr-un chalet mai in spate.

Casa in care am stat noi, este construita si ea in stil chalet, in mare parte din lemn si ca atare cam totul scirtiia.

Camerele curate dar foarte simple cu mobila cam veche. Baia si wc-ul de serviciu sunt separate, deci trebuie sa iesi din camera si sunt la indemina si folosirea tuturor oaspetilor aflati la acea ora in incinta casei. Mai exista un living cu sofa, TV, coltar, si o bucatarie echipata complect si ele sunt destinate si celorlalti turisti cazati in unitate. Deasemenea nu exista TV in camere ci doar unul in living-ul comun.

Parcare exista in spatele casei si este fara cost.

Micul este si el foarte simplu, deci fara cremwurschti, kaiser prajit, etc. Noi am avut chifle si paine neagra, cafea, lapte, unt, gem si o farfurie cu felii de cascaval si jumatati de oua fierte.

Noi fiind in cunoastere de cauza in ceea ce priveste asemenea conditii de cazare in elvetia ne-a placut si am fost multumiti.

Ca atare recomand aceasta locatie cu incredere dar cu avertizarea sa nu asteptati prea mult in privinta comfortului.

Trimis de Michaell in 22.10.11 10:21:35
Validat / Publicat: 22.10.11 11:51:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ELVEȚIA.

VIZUALIZĂRI: 1814 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Michaell); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Casa vazuta din drum, deci asa cum o vedeti atunci cand sositi cu masina.

• SOCIALs