ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2011

Extrem de nemulțumit

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Total insalubru

Doresc sa incep cu partea buna a lucrurilor:

hotelul este situat intr-o zona pitoreasca, multa verdeata, aproape de statia de autobuz pt. Venetia (vezi review Plimbare prin Venetia).

Micul dejun, care este inclus in pret, consta in croissant-e, paine chifle, unt, nuttela, dulceata, napolitane, cafea, ceai, lapte, cereale (personal mi s-a parut binevenit pt. inceputul unei zile de lungi plimbari).

In ciuda politicii hotelului, check in pana la ora 18, receptionerul indian ne-a asteptat si nici nu ne-a taxat cu 20 euro asa cum ni s-a spus la telefon cand ne-am anuntat intarzierea care s-a datorat a 55 min. intarziere de decolare a avionului din Timisoara si fata romanca, angajata a hotelului, care ne-a dat toate informatiile de care am avut nevoie.

Faptul ca prosoapele si lenjeria de pat se schimbau zilnic merita mentionat.

Si acuma partea urata:

Bineanteles ca am cautat o cazare cat de cat ieftina (nu f. ieftina pt. ca stim ce inseamna asta) si cu legaturi bune spre Venetia.

Am ales acest hotel nu numai pt. ca era ieftin ci si pt. ca pe site-ul respectiv era prezentat altfel: denumirea hotelului "Byron Laguna Inn"nu este cunoscuta nici macar de taximetristi (din Mestre am luat un taxi). Cum am tot studiat pe internet, am gasit ca, de fapt, hotelul se numea Bepi Del Ciosoto) si am stiut sa spun. camera pt. 3 pers are 23 mp. si un restaurant unde se mananca foarte bune mancaruri din peste.

Ei bine, camera noastra (3 pers) era o camera cu 5 paturi din care 2 suprapuse in care deabea aveai loc sa te misti.

Curatenia era doar la suprafata, pe mocheta, in rest... micutul frigider, de mizerabil ce era, era plin cu furnici, pe peretii camerei si in baie misunau GONGI, iar baia infecta: dopul de la chiuveta plin cu par (si desigur chiuveta infundata) bideul la fel: total infundat.

In prima dimineata, am lasat intentionat dopul de la chiuveta (plin cu par) pe chiuveta. La ora 18,30, cand ne-am intors, dopul era exact in starea si pozitia in care il lasasem. In scurt timp, oaspetii se vor trezi cu tencuiala din tavan in cap.

In acest hotel nu se poate servi decat micul dejun (ce specialitati din peste cum scrie pe site-ul vanzator?) Acesta este adevarul despre aceasta locatie de cazare!

Trimis de dalyda in 21.10.11 23:09:36
    Validat / Publicat: 22.10.11 00:14:14

VIZUALIZĂRI: 2839 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dalyda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[21.10.11 23:45:22]

@dalyda, fiind un review de cazare, sunt necesare si notele pentru servicii, cadrul natural si relaxare, pentru stabilirea unei medii a hotelului, cat mai obiectiva.

Daca a expirat optiunea editarii, poti insera notele intr-un ecou si le vom atasa noi impresiilor, multumesc

[22.10.11 08:28:30]

Mamma mia!

Asa nota mica n-am vazut de cand citesc eu pe site!

Cred ca esti, totusi, prea exigenta. E neplacut sa ai gongi si furnici, dar daca mergeai al receptie si sesizai problema, ma gandesc ca ar fi trebuit sa ia cineva masuri.

Faptul ca ai tacut si ai acceptat situatia nu a facut decat sa iti adanceasca nemultumirea si sa iti strice vacanta. Si ai stat 4 zile asa? Totusi 50 de euro pe noapte nu-i chiar de pomana, pentru ca am inteles ca nu este situat in Venetia hotelul, sau gresesc eu?

Ai avut inclus si micul dejun in pretul de cazare?

[22.10.11 08:44:43]

@dalyda, multumim pentru amabilitatea si promptitudinea cu care ai dat curs invitatiei noastre de a scrie propriile impresii de la acest hotel. Te asteptam si cu notele care lipsesc.

@georgiana, nu este nici primul si cu siguranta nici ultimul hotel de pe site cu note atat de mici. Din pacate, se poate si mai rau. E bine de stiut insa ca nu se accepta "zero pe linie", in astfel de cazuri articolul fiind publicat fara note.

Pe de alta parte, din review reiese destul de clar faptul ca autoarea a beneficiat si de mic dejun: "Micul dejun, care este inclus in pret, consta in... [] In acest hotel nu se poate servi decat micul dejun... ", capitol pe care l-a si notat.

[22.10.11 09:31:54]

Am omis sa notez cadrul natural caruia ii acord nota 8, in rest, ma limitez la a nota doar bucataria&masa, lucru pe care l-am si facut.

Pt. Georgiana: pana la a observa existenta gongilor de pe pereti s a furnicilor din frigider, am sesizat receptia ca pt. televizotul din camera nu exista telecomanda. Mi s-a raspuns scurt, cum ca aceasta a fost furata de catre unul din oaspetii anteriori si cu asta b'asta. Alta nu este.

Din moment ce am lasat dopul chiuvetei plin cu par la vedere, pt. a fi curatat si l-am gasit tot asa, dupa aprox. 10 ore, dvs. credeti ca ei nu aveau cunostinta nici de faptul ca bideul nu putea fi folosit nici de existenta gongilor?

Am folosit aceasta camera doar pt. a ne spala scurt (dupa o zi de plimbare), a ne schimba de hainele de peste zi (pt. a merge la un restaurant din zona sa cinam) si a dormi peste noapte pt. ca urmatoarea dimineata, dupa micul dejun, plecam din nou pt. a vizita.

Camerele din acest acest, asa zis, hotel sunt inchiriate in proportie de 90% de catre firme, pt. muncitori (in parcare se aflau (seara) doar masina receptionerului si masini de firme).

Ma intrebam si inainte de a pleca, cand am citit feedback-urile, de ce este de negasit acest hotel si asa am aflat ca mai are o denumire. Pai daca nici taximetristii nu cunosc si am intrebat 2? E clar ca ceva nu e ok, nu?

Asadar am acordat note doar pt. cadrul natural (pitoresc, multa verdeata, canal in apropiere, zona linistita) si pt. bucatarie&masa (doar micul dejun care a fost inclus in pret) de care noi am fost multumiti. (gusturile nu se discuta). Nu comentez politica hotelului: check in intre orele 15-18 si check out pana la ora 09.

Am plecat imediat dupa micul dejun in Venetia, si am lasat bagajele la un depozit de bagaje in piazzale Roma (5 euro/bagaj) deoarece avionul nostru decola la orele 16,15.

[22.10.11 09:39:11]

@dalyda, multumim pentru completari. Am adaugat nota pentru Cadrul natural. Te-am ruga sa evaluezi si serviciile de care ati beneficiat la acest hotel, (nota pe care ai acordat-o initial la reviewul despre Venezia), pentru o medie mai relevanta.

[22.10.11 10:30:39]

webmaster,

Da, ai dreptate, era scris sus ca micul dejun este inclus in pret, dar eu uimita de nota mica a rew, am citit doar partea de jos a rew, cea cu ''partea urata''. Acum l-am citit in intregime si tot nu am aflat esentialul, adica in ce localitate se afla acest hotel? In Mestre sau in Malcontenta? Si as mai vrea sa aflu la ce distanta de Venetia este situata localitatea de Venetia sau in cat timp se poate ajunge acolo? Si cat costa autobuzul?

[22.10.11 14:48:44]

@georgiana, hotelul este situat in localitatea Malcontenta.

Citez de pe pagina oficiala:

""family run hotel, set in a quiet area outside Mestre near Venice"

"From Byron Laguna Inn you can take a nearby public bus to reach the centre of Venice in just 15 minutes. With public water transport, Venice is just a 25-minute ride away".

Pentru pretul autobuzului asteptam raspunsul autoarei.

[22.10.11 16:03:48]

Multumesc.

Nu aveam de gand sa merg la acest hotel, poate in acea localitate, daca renteaza pretul transportului si al cazarii mai bine decat o cazare in Venetia.

[22.10.11 17:01:26]

@georgiana: Iti pot da doua nume de hoteluri pt. cazare. Unul este hotelul Paladio, situat exact la statia de autobuz, spre si dinspre Venetia, autobusul circula din 30 in 30', (pana in Venetia face cca 20 min.) are si un restaurant destul de select (aici serveam noi cina); despre conditiile de cazare nu pot spune nimica. Noi doar am servit cina acolo.

Cel de-al doilea hotel, (pana sa fac rezervarea m-am oprit si la acesta) se numeste Alle Torri. Este ceva mai aproape de Venetia, 10 min, statia este langa el. Din exterior arata ok si, dupa cum stiu eu, preturile nu sunt f. mari

[22.10.11 17:12:02]

transportul in Venetia este destul de scump, insa, ca sa iesiti mai ieftin sunt recomandatate permisele de transport ACTV, care sunt valabile atat la autobusele ACTV cat si pe vaporetto ACTV. Sunt pe anumite perioade de timp.

Noi, de ex., am luat pt. fiecare cate unul de 33 euro (valabil 72 ore). Am castigat si ceva banuti si mult timp cu ele. Cozile la casele de bilete de unde se ia vaporetto sunt destul de lungi si asta inseamna timp pierdut.

Si inca ceva; noi am avut noroc ca am prins weekend-ul spre sfarsitul sederii. Este f. f. f. aglomerat si cine stie daca in aglomeratia aia reusesti sa ajungi la P-ta San Marco in aceeasi zi (nu stiu, spun doar), iar preturile la gondole explodeaza. Asta este in weekend.

dalyda, georgiana