ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2011
ÎNSCRIS: 30.03.10
OCT-2011

O vacanta tarzie

Am plecat pentru o vacanta tarzie in aceasta insula, stiind ca acolo e vara si in luna octombrie.

Am facut o alegere buna pentru ca ne-am bucurat de soare si de apa la 28 grade, asa cum am sperat.

Hotelul... e de 3 stele la parter-receptia, de 2 stele camerele si de o stea bucataria si mancarea.

Curatenia se face, dar de mantuiala, pe unde vede soacra.

Camerele nu sunt foarte mari, pardoseala e cu gresie, mobilierul bunicel, lenjeriile curate dar nu foarte noi. Baia e suficient de mare, nimic nu e nou in ea, dar se face curatenie zilnic, se schimba prosoapele. Balconul e normal, are 2 scaune si o masuta de plastic pt a savura cafeaua dimineata.

Hotelul e pozitionat perpendicular cu marea, asa incat jumatate are vedere partiala la mare, jumatate la... nimic-un deal si o parcare.

Piscina e curata, suficient de mare, exista si o piscinica pentru copii. Sezlongurile sunt vechi si de proasta calitate.

Hotelul este in linia a doua fata de mare, dar pozitionat intre alte doua din prima linie are vedere la mare (doar latura dreapta).

Restaurantul e spatios si curat dar mancarea nu a fost pe gustul nostru, nefiind niste mofturosi.

Am avut demipensiune, dar in prima zi cand am ajuns nu au avut camere si pt o noapte am fost cazati intr-un apartament de langa hotel-Anemos -un bloc cu apartamente pentru angajati, o mare mizerie.

Pentru acest lucru am fost recompensati cu pranzul pentru patru persoane pentru intreg sejurul. Dar ce folos, nu prea aveai ce alege la masa... asa incat mai mereu am servit masa prin alte locuri.

La inceput am calatorit cu autobuzul, hotelul aflandu-se la iesirea din oras, apoi am inchiriat o masina. Transportul in comun e bine pus la punct, cu 2 euro de persoana calatoresti toata ziua.

Orasul e frumos, marea la fel, plajele sunt cu nisip. Am facut plaja doua zile pe plaja Olympus, ultima portiune de plaja, aproape de port. Nisipul e aproape negru, tocmai de aceea atunci cand inchiriezi sezlong ti se aduce si o tavita pt. a o umple cu apa, pentru a nu murdari sezlongul si prosopul.

Toate preturile mi s-au parut mari comparativ cu salariile de aici, dar raportandu-ma la salariile lor totul e normal.

Per total, facand comparatie cu banii dati, am fost multumiti de alegerea facuta, dar nu as mai merge la acest hotel, as alege orice fel de cazare in Aya Napa acolo unde Nissi Beach ne-a taiat respiratia si am simtit cu adevarat vacanta.

Noua zile in Cipru e prea putin daca vrei si plaja si relaxare si vizitarea obiectivelor turistice.

Sper la un octombrie 2012 tot in aceasta tara pentru a termina ceea ce am inceput acum.

Am sa revin cu foto cat de curand.

Trimis de krisstinna in 21.10.11 11:21:01
Validat / Publicat: 21.10.11 13:10:10
  • A fost prima sa vizită/vacanță în CIPRU

VIZUALIZĂRI: 1914 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P12 black pearl in aya napa

georgiana
[21.10.11 16:41:38]

Si eu am fost in Cipru din 1octombrie, anul acesta, dar am stat in Larnaca.

Intr-adevar e frumos in Ayia Napa, dar pentru a ajunge la Nisi Beach ai de mers din statiune, deci, tot iti trebuie masina sau maxi-taxi. Preturile mie s-au parut o idee mai mari decat in Grecia si un pic mai mici ca in Italia. Si eu am vazut Perla Neagra din poza nr 12.

Ai fost si-n Nicosia? Daca da, ce impresie ti-a facut?

georgiana