ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 21.10.2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 2 MIN

Plimbare prin Venetia

Colaj - EROS RAMAZZOTI

O data la 3,4 luni, cand ne luam cca 2 sapt. vacanta ne place sa plecam, pt. cateva zile undeva, intr-un loc in care sa ne recreeam. De aceasta data, sotul meu, care nu este un "plimbaret", a venit cu ideea- Venetia. Am fost super incantata de idee si m-am si apucat sa caut transport si cazare ieftine. Am gasit rapid, am achizitionat online biletele de avion (preturile se modfica de la o zi la alta) si a ramas sa caut cazare. Sunt vreo 4 site-uri destul de ok in ceea ce privesc tarifele de cazare, asa ca trebuia sa ma decid. Am cautat pe internet tot ce se poate si ce mi-a venit in minte despre Venetia in legatura cu transportul local, obiective de vizitat. Gasiti tot ce vreti. Am ales si locatia de cazare asa ca eram pregatiti pt. Venetia (vezi review Hotel Byron Laguna Inn [Malcontenta]).

Este un oras vechi, si cum se stie, pe apa. Superb!!! Umbli pe stradute, prin magazinase, ore in sir fara sa-ti dai seama cum trece timpul chiar si 10 ore din zi. Am stat 4 zile si in fiecare zi am vizitat altceva. Preturi gasesti pt. mai toate buzunarele. Transportul local este destul de scump, insa daca ai permis de calatorie de ACTV iesi cu mult mai ieftin si timp economisit.

Cazarea in Venetia eate foarte scumpa, insa te poti caza chiar si la 20 km de Venetia, unde preturile sunt mai mici si este transport local care face legatura cu Venetia dupa un anumit program, pe care noi l-am primit de la receptia hotelului. Nu te poti rataci. Acolo, chiar daca sunt stradute si canale, toate drumurile duc din Piazzale Roma spre P-ta San Marco si invers.

In timp ce te plimbi poti manca pe strada (la tot pasul si nu e f. scump). Evitati sa luati masa in zona P-tei San Marco. Preturile sunt de neimaginat. (am platit 100 euro pt. 3 pers.) In Piazzale Roma este un restaurant destul de accesibil. Nu luati gondola din statiile de gondole. (se cere 150-180 euro pt. o plimbare). Luati gondola de pe micile canale, de la micile poduri (80-100 euro).

Piata San Marco este nemaipomenita: mii de porumbei, cladiri unice, preturi de fugi repede, toate natiile de pe pamant. Atentie unde tineti banii! Cu parere de rau va spun: plin, plin de rommi. Cateodata aveam impresia ca sunt in Romania. Nu dati bani pe strada. Nu acceptati cantareti in gondola. Va sugerez sa luati souvenir-uri din magazinase, nu de la tarabe. Preturile nu difera f. mult si se gasesc de la 2 euro pana la... depinde ce doriti. Am platit pt. o masca, mare, 12,50 euro intr-un magazin, iar la tarabe mi s-a cerut 30 euro. Chiar si cu un buget micut, de 50 euro/pers/zi se poate vedea Venetia.

Sunt multe, multe de povestit, dar nici timpul si poate nici spatiul nu-mi permite, insa VENETIA merita vazuta. Daca aveti intrebari va stau la dispozitie.

Trimis de dalyda in 21.10.11 09:08:59
    Validat / Publicat: 21.10.11 10:10:03
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA. A mai fost în/la: Sardinia

VIZUALIZĂRI: 6465 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (dalyda); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

webmaster13 [21.10.11 16:23:11] »

Melodia atasata poate fi inlocuita/schimbata!

georgiana [21.10.11 16:28:03] »

Poze faine, dar de ce asa o nota mica?

Grad de satisfactie 37,50%? poate argumentezi si de unde au venit nemultumirile, ca din review, nu am inteles.

dalyda [21.10.11 17:06:54] »

Cand am dat notele m-am referit doar la hotelul in care am fost cazati si pe care l-am ales EU personal, in nici un caz la Venetia. Se gaseste feedback-ul meu la hotel byron laguna inn, Malcontenta. Probabil este printre ultimele postari. (cel cu gongi pe pereti si furnici in frigider)

dalyda [21.10.11 17:18:38] »

Scuze ca revin. Venetia merita vizitata si cum am scris si in review, preturi sunt pt. toate buzunarele. Adica cine are bani de avion si de hotel, nu cred ca nu are si de mancare, fie ea si de 2 euro (o buc. de pizza). Poti manca si pe strada (hrana rece) si la restaurant, daca umbli gasesti preturi rezonabile. Noi am platit pt. un pranz (3 pers) 50 euro intr-un restaurant, iar in alt restaurant, aprox. acelasi meniu, 98 euro (acolo plateai si servetul de sub farfurie-2 euro, niste"servicii"-asa numeau ei-12.50 euro/pers. si daca mai sunr si muzicanti... ai pus-o!

webmaster [21.10.11 17:34:11] »

@dalyda, daca doresti, putem modifica notele acordate, le poti scrie intr-un ecou.

Te asteptam, de asemenea, in masura timpului disponibil, cu un review distinct despre hotelul la care ai petrecut sejurul. Procedand astfel, ai ocazia ca prin notele si evaluarile proprii sa contribui la o medie mai reprezentativa a unitatii de cazare respective. Multumim.

dalyda [21.10.11 17:45:06] »

Daca trebuie sa dau note DOAR pt. Venetia, sunt de acord sa modificam. Notele pt. unitatea in care am fost cazati le-am dat pe site-ul de pe care am achizitionat locurile, dar le mai pot da o data si pe acest site. Nu-i nici o prblema: as face-o pt. binele celor care doresc sa viziteze Venetia si sunt in cautare de cazare. Cat priveste melodia atasata, eu nu am atasat nimica pt. ca nu ma pricep. Daca se poate... ok!

webmaster [21.10.11 18:37:17] »

@dalyda, notele care apar la acest review se refera la Venezia. Daca le-ai acordat avand in vedere hotelul la care ai fost cazata, este mai bine sa fie modificate. Spune-ne, te rog intr-un ecou, cum sa le modificam.

Am creat totodata o rubrica si pentru hotelul Byron Laguna Inn la care ai fost cazata, cand ai timp poti adauga impresiile tale facand direct click aici. Multumim.

dalyda [21.10.11 21:24:30] »

Ma limitez doar a nota cadrul natural al Venetiei cu 10. Daca se poate, va rog sa atasati o piesa de-a lui Eros Ramazzotti, care credeti dvs.

- -

Nota WM:

Modificat notele conform solicitarii.

Inlocuit melodia atasata cu un colaj Eros Ramazzotti.

liviu_roro [27.03.12 17:29:56] »

Salut. Foarte frumos reviewul. In luna mai (2012) ajung si eu pentru prima data in Venetia. O sa stau in Mestre si sunt curios pana la ce ora circula autobuzul, trenul sau vaporeto intre Mestre si Venetia. In caz ca o sa stam mai mult in Venetia cu ce ma pot intoarce in Mestre si pana la ce ora? M'am uitat pe siteul lor dar nu m'am lamurit (poate nu ma pricep eu). Multumesc mult!

dalyda [27.03.12 17:55:58] »

@liviu_roro: Dupa cum ai citit in review, am fost cazati in Malcontenta, insa Mestre e la fel de apropae de Venetia ca si Malcontenta. Ca sa nu pierdem timpul cu intrebari, cautari si bajbaieli, ne-am limitat doar la transportul cu bus-ul intre Venetia si locatia de cazare. Poti face la fel. La fiecare statie este afisat programul de transport; se circula la ore fixe. (de 2,3 ori/ora sau, probabil pt. Mestre chiar si la fiecare 10 min.) Pt. transportul pe apa, iei card ACTV care este pe 12h, 24,3 zile, 5 zile, 7 zile, cam asa ceva. Se gasesc peste tot. Astea sunt valabile si pt. bus-urile ACTV (noi tot cu cardul ala am circulat) si pt. vaporeto ACTV. Mai sunt carduri Alilaguna, insa valabile doar pt. Lido di Venetia. Iti recomand sa iei cardul de la inceput; economisesti timp, cozile la bilete sunt interminabile. Daca mai ai ceva intrebari, raspund cu placere. Imi place sa-mi aduc aminte de Venetia, sa retraiesc momentele.

liviu_roro [28.03.12 10:20:40] »

@dalyda: Multumesc frumos! Acum sunt in faza de documentare si vreau sa aflu cat mai multe. O sa stau doar 4zile (ca si tine) si incerc sa'mi organizez timpul, ce sa vizitez mai intai, cum, unde... Cardurile cred ca o sa le comand pe net ca sa nu pierd timpul, cardul pt transport, pt tren (aeroport-mestre) si tot asa. Multumesc.

dalyda [28.03.12 10:39:11] »

@liviu_roro: Nu cred ca ai nevoie de tren. Sunt autobuze si nu te mai complici si cu trenul, unde-i gara, etc. Cardul de ACTV il poti cumpara chiar de acolo; cum am spus se gaseste peste tot. Si eu ma gandeam sa iau si carduri, sa iau si pt. wc, samd, dar am facut bine ca nu am luat. Nu a fost nici o probl. Ca sa iti faci un progr., iti recomand sa consulti ghid venetia.ro. Este de mare ajutor. Noi am pkecat cu temele facute de acasa; am primit un program (propus) am ales de acolo ce ne interesa si in functie de timp de sedere, am scanat si am plecat cu hartiile in rucsac. Acolo iti spune si cum sa ajungi; adica la stanga, la dreapta, vezi ca scrie eu stiu ce. Am si conversat cu acest ghid prin email, punand chiar si intrebari tampite, cum ar fi: e nevoie de cizme de cauciuc? Ca sa mergi linistit, eu personal, consider ca mai mult de 4 zile nu ai ce face acolo. In a 4-a zi, cand am mers in Venetia, inainte de plecare (am lasat bagajele acolo untr-un centru de bagaje) deja stiam cam tot; sotul meu stia exact unde e crama. Sa ai parte de zile cu soare si fara vant.

dalyda [28.03.12 10:45:02] »

@liviu_roro: scuze, nu am dus o fraza pana la capat; am luat acele carduri de transp., insa nu online. daca te iei dupa tot ce pun ei acolo, dai un sac de bani online.

liviu_roro [28.03.12 11:10:09] »

@dalyda: Intre aeroport si Mestre sunt 50km. Ne costa 9euro dus-intors biletul la tren. Doar pt acest drum ne'am gandit sa mergem cu trenul, in rest autobuzul si/sau vaporeto. Deja este bifat ghidvenetia.ro. Mersi si daca mai am alte intrebari revin .

georgiana [28.03.12 17:30:57] »

Iti mai amintesti cumva, cat a costat cardul pentru 12 ore? Este valabil doar pe Canal Grande sau si catre insulele Murano si Burano?

dalyda [28.03.12 18:09:16] »

@georgiana: este valabil pt. tot ce scrie ACTV (vaporeto si bus). Este valabil si pt. Murano si Burano, sigur. Cred ca 12 euro costa pt. 12 ore. Consulta hellovenezia.

dalyda, georgiana, liviu_roro
    Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Veneţia: