ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2011
DIN: Buzău
ÎNSCRIS: 03.09.11
SEP-2011

M-am jucat cu Nemo si prietenii lui!

:) WHAT A WONDERFUL WORLD - Rod Steward

Vizita la Seaquarium [continuare de aici]

Plecarea de la hotel, dimineata in jurul orei 8.30. N-ea preluat o masina si dupa un drum de maxim 10 minute am ajuns la locatia respectiva unde am fost bagati intr-o camera, ni s-au pus ma mina niste bratari de culoare mov, ca sa se stie ca intelegem spaniola. Apoi ne-au pus pe niste ecrane un film cu instructiuni de scufundare. Ce trebuie sa facem, pas cu pas, film dublat in spaniola si engleza.

Intre timp ne-au pus sa raspundem la un chestionar, prin DA sau NU la urmatoarele intrebari:

-sinteti insarcinata?

-ati suferit de curind o operatie?

-suferiti de breo boala pulmonara

-aveti probleme cu inima

-ati lesinat vreodata

- aveti probleme cu presiunea

etc, etc, etc alte zeci de intrebari pe care nu mi le aduc aminte.

Daca raspunsul la vreuna dintre intrebari era DA, trebuia sa prezinti de la un medic autorizat, un certificat cum ca esti apt pentru scufundare.

Dupa aceea ne-a fost prezentat cameramanul Oliver (cel mai frumusel pe care l-am vazut pe acolo) care ne-a insotit in aceasta incursiune, ni s-a spus ca pretul unui DVD cu filmare de pe Catamaran, de la Piscina naturala, de sub apa, plus un film documentar cu Republica Dominicana, este de 40 de dolari sau euro (tot 40)

Dupa ce am dat hirtiile semnate si verificate cum ca nici o intrebare nu avea raspunsul Da, am fost imbarcati intr-o barca cu motor si ne-a dus pina la un catamaran nu prea departe in larg, unde era un submarin scufundat si unde am asteptat nerabdatori "intilnirea din adincuri". Prima data au intrat rusii, cei cu bratarile roz, apoi grupul nostru care intelegea spaniola. In timp ce asteptam cuminti la rind nu s-a spus ca ne putem arunca in apa si inota in perimetrul marcat. Sa se arunce cine stie, ca pe mine nu ar mai fi reusit sa ma scoata si pe urma trebuiau sa ofere turistilor excursii la "femeia scufundata " (de frica). Nu stiu ce-a fost in capul meu de am facut acest lucru, adica sa aleg excursia cu scufundarea, probabil ca mi-a placut pliantul care mi-a picat in mina printre primele. Urmaream miscarile celor care coborau.

Inainte de coborire, tuturor participantilor li se mai descriau o data semnele de 'conversatie" in adincuri. Nu vi le pot descrie aici, ele pot fi doar aratate. Era cite un semn pentru Ok, Probleme, Du-ma sus, Coboara, Stai in genunchi, Urechi infundate.

La partea din spate a navei erau 2 scari pe care coborau cite 2 scufundatori. in momentul in care apa le ajungea la umeri li se punea pe cap casca de 30 de kilograme, care in apa se aproxima la vreo 8 kg. Am luat-o in mina sa vad daca e adevarat ce zicea ala in film si abia am putut sa o ridic, asa ca era adevarat. ma si gindeam cum o sa ma scufund subit cu kintalul ala pe cap... dar asta a fost doar o impresie. Ajunsi in apa am fost preluati de cite un scafandru. Cred ca erau vreo 3 sau 4 care iti aratau primele indicatii de a-ti desfunda urechile: 1 - sa tragi aer in plamini, 2 - sa expiri, 3- sa te tii de nas si sa expiri brusc pina simti un pocnet in urechi. Dupa ce aratai semnul ok, te tineai de o balustrada si "mergeai" ca pe luna... pina la niste "ruine" ruginite, fara forma, care, spuneau ei, ca era submarin. Nu m-am uitat decit o clipa la ala, in rest am 'alergat" dupa pestii colorati care se perindau prin fata mea si, desi mi se parea ca sint la 3 dm de mine, nu am reusit sa ating niciunul. Cred ca acea casca avea in fata o lentila care apropia lucrurile, pentru ca altfel nu imi explic. La un moment dat cameramanul ne-a facut semn sa dansam, ne-am executat... el ne-a filmat. Apoi am luat un arici de mare si l-am aruncat din mina in mina dupa ce am facut fiecare cite un giumbusluc cu el. Apoi sus pe scara. Doar 15 minute a durat acea expeditie submarina dar a meritat. Ceva inedit si bun pentru persoanele care nu stiu sa inoate. Cind am iesit din apa, afara deja ploua si batea un vint de faceau din stropii de ploaie minuscule ace de intepeat.

Nu aveai unde sa te ascunzi. Dupa ce am iesit noi din apa, facind parte din ultima trupa, ne-am imbarcat din nou pe barca cu motor si am fost dusi la un catamaran ca sa mergem la piscina naturala. Pe ploaia aia, apa avea o culoare turbata dar cind am ajuns la locul respectiv a iesit soarele asa ca am putut inota si juca linistiti in apa. Nu am avut cum sa gasim stele de mare sau sa ne jucam cu pestisorii ca se ascunsesera de vint, probabil. Acolo s-a baut mamajuana, s-a dansat in grup... eu din spatele cameramanului, pe catamaran. Am stat vreo ora apoi ne-am imbarcat la si am mers pina la un punct in care am fost preluati de barca cu motor si dusi pe tarm. Pentru ca am fost doar 2 persoane care am avut excursia de la Hotelul catalonia, masina care ne-a adus nu ne-a mai revenit si ne-a bagat int-un fel de dacie papuc, cu portierele vai mama lor si ne-a adus la hotel. Mi-aduc aminte ca soferul a pus o muzica locala si la un moemnt dat am zis ca imi place tare mult referenul, ca pina l-a hotel l-a pus pe repeat de nustiucite ori. La coborire a vrut sa mi-l vinda cu 5 dolari dar i-am zis ca nu il vreau.

Cam asta a fost incuriunea mea in albastrul adinc al marilor sau oceanului 9nu sint sigura de locatie) dar mie mi-a placut foarte mult.

Costul excursiei a fpst de 95 de dolari /persoana.

Am avut gratis bauturi pe timpul deplasarii.

Va las cu bine si astept da imi spuneti daca va intereseaza si celelalte excursii pe care le-am facut in aceasta foaaarte scurta vacanta.

Adri

Trimis de adri-nico in 20.10.11 21:22:53
Validat / Publicat: 20.10.11 22:30:13

VIZUALIZĂRI: 3910 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 Haideti cu totii in apa!!! Este foarte calda ...

sirbuvio [20.10.11 22:41:26] »

Yeee, sint primul! Bravo. Stai sa citesc, si iti zic si de ce.

dupa edit-

da, ne interesesza si restul excursiilor. dai o multime de detalii care sint intradevar utile. scrie, cit mai ppoti.

adri-nico [20.10.11 23:30:36] »

Mai, @ Vio dar asta era dincolo

Doar l-am copiat

Acum sa scriu ceea ce ti-am zis ca am uitat:

Dupa scufundarea de 15 minute si imbarcarea pe catamaranul plimbaret, nu cel statator de unde te scoborai in adincuri, pe o ploicica mocaneasca si in ritmuri de bachata, am fost dusi la "insula delfinilor" alta decit pe cea care am vizitat-o 2 zile mai tirziu. La acest Locas al delfinilor am ajuns dupa vreo juma de ora. Din cauza ca ploua foarte tare n-am reusit sa mai iau imagini asa ca pe camera mea nu exista probe, insa am pe dvd-ul de la Paparazo-ul frumos, Oliver, dar pe care n-am reusit sa il vizionez. Daca am sa capturez ceva imagini, o sa le postez dupa.

Ne-am urcat in barca cu motor care ne-a adus cit mai aproape de un ponton, am lasat intr-un vestiar ochelarii,

bijuteriile si camerele foto, doar pentru ca ploua, ca acolo nu era interzisa filmarea.

Delfinii nu aveau show cu alte persoane, probabil ca isi organizeaza si ingrijitorii aia 2-sau 3 spectacole pe zi. In momentul ala aveau pauza iar noi aveam bilete la inotul cu rechini. Pe delgfini doar i-am aplaudat cind ne-au intimpinat cu salturi jucause pe deasupra apei. Dupa delfini, am vizitat tarcul leutilor de mare. Ei faceau rostogoliri in apa, insa erau si ei tare draguti. Frigul ne cam intrase in piele cind am ajuns la bazinul cu rechini. Nu s-a dat cite o teava (de snorkeling) si cite o pereche de ochelari, care erau tinute intr-o lada cu o solutie, probabil dezinfectanta.

In acel bazin erau 2 scari pe care turistii coborau in apa. la marginea bazinului, in interior mai era si un fel de postament de vreo 70 cm latime si lung de vreo 2-3 metri, pe care puteai merge si sa te tii de bara, in cazul in care aveai un atac de panica, asa ca mine. Am privit la ceilalti si am vazut ca baga teava in gura. ochelarii mi-i pusesem pe fata dar ma cam stringeau la nas, imi lipeau narile. Bag teava in gura si ma las putin pe genunchi si zdup in apa... aoleu, ce prostie mare, ce sa fac cu teava aia daca nu am fost obisnuita sa tin ceva in gura. Fratilot, mi-a venit sa vomit, scoate teava, inghite apa, baga teava -inspira - inghite iar apa (apa din teava, ca se colectase in J-ul ala)... scuipa... injura... da din labe (membrele superioare)... si noroc ca nu ma indepartasem de puntea aia si am reusit sa ies imediat. nazbitioasa cum sint m-am dus la scara libera, toti ceilalti vizitatori au coborit pe scara pe care se afla si insotitorul, eu singura ca nanaca. Cine sa ma vada si sa imi acorde primul ajutor? Stiti ce gust a avut zeama din bazin? Dizolvati un sac de sare grunjoasa intr-un borcanel de apa si veti vedea ce am inghitit. cam o cana buna... Si nici macar n-am pipait blana rechinului. Era ceva fioros, lat si negru. Atit am vazut de sus.

Am inghetat de frig pina ceilalti au catadixit sa isi intrerupa explorarea adincului. Cind insotitorul a strigat la ei, eu topaiam de bucurie, dar si de frig. Am aruncat ochelarii (pina atunci ii tinusem pe fata chit ca nu puteam respira cu ei, dar macar mi-au tinut de cald, si m-au protejat de ploaie... hahaha). Am trecut pe la vestiare sa isi ia fiecare ce isi depozitase, apoi ne-am imbarcat pe "motor", iar pe catamaran si in ritmuri de Trampolin ne-am indreptat spre piscina naturala. Acolo stit ce s-a intimplat. Cititi mai sus.

imi pare rau ca din graba, dar si datorita faptului ca nu s-a memorat nici o imagine din aceasta parte a excursiei, am uitat de ea.

Noapte buna celor ce nu va indurati sa plecati!

webmaster13 [21.10.11 16:35:13] »

Melodia atasata poate fi inlocuita/stearsa!

station5* [29.01.12 12:05:35] »

Gata. Cu acest rw al tau le-am citit pe toate-cele scrise de tine- la sectiunea punta cana.

Felicitari pentru felul tau de a fi si pentru calitatea scrierilor tale!

Multitudinea de detalii care ni le oferi sunt ceea ce cautam, noi turistii, pe acest site; ptr ca info succinte se gasesc in ghiduri cumparate in librarii.

Ptr mine, cea care cautam acum idei ptr un sejur de relaxare (excursii de vizitare am deja planuite) m-ai convins definitv! Am pus Punta Cana pe lista.

Iti multumesc si tinem legatura!

ioanapopovici [05.12.13 11:03:13] »

@sirbuvio: Please help me. Sunt la capitolul alegerea hotelului. Hotel Grand Palladium Bavaro Resort & Spa 5* sau Hotel Iberostar Bavaro 5*?

adri-nico, ioanapopovici, sirbuvio, station5*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Punta Cana: