ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2011
DIN: Hamburg
ÎNSCRIS: 04.02.11
OCT-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 7 ani

Caraibe - dragoste la prima vedere!!

Tropical - Amor De Dos

... M am indragostit de Caraibe acum 2 ani pe plaja Varadero! Daca mai era loc de confirmari... anul acesta pe plaja Bavaro... m-am mai inamorat o tura... de data aceasta... definitiv si iremediabil! Sindromul postdominicana exista! E real!! De recomandat sa faceti Turcia, Grecia, Baleare, Canare inainte de a ajunge in Caraibe! Nimic nu va mai fi la fel! (parerea mea!!!)

Ne tot batea gandul de Dominicana de anul trecut... dar financiar ne am permis o destinatie mai ieftina... asa ca anul acesta din februarie am purces la cautarea "destinatiei" imaginate!! Am ales, dupa indelungi cautari, Barcelo Bavaro Place Deluxe **** Plaja Bavaro / Punta Cana

locuiesc in Hamburg, deci zborul a fost Hamburg- Frankfurt (Lufhansa) si Frankfurt- Punta Cana (Condor). despre Condor-... din proprie experienta NUMAI de bine! am zburat cu ei si n Canare (unde au fost un pic nesuferiti si la retur am platit 3 kg surplus... dar erau peste cele 20 legale... no comment) dar de data acesta au fost super OK. Nici un min intraziere, servire ireprosabila, amabilitate... zbor impecabil. In plus 3 pers: 2 geamantane... total 50 kg!! Stiind din experienta... am avut emotii... nici un comentariu! Nu faceti ca mine! in mod normal 20 kg / per pers!! lucky!!! N. B. Condor are o noua clasa de zbor Premium Economy Class (intre bussines class si economy)... 15 cm in plus distanta intre scaune fata de economy si alte servicíi (rezervare locuri gratis on line).click aici

A fost mai mult decat confortabil, mancare excelenta (la 10 ore de zbor... conteaza!!), am zburat la dus ziua... noroc cu filmele si Nintendo (pt fi miu) caci este ff plictisitor (mai ales pt un copil de 7 ani) !! Returul a fost la 22:20 din Punta Cana... era board completed la 22:00 asa ca la 22:10 am decolat! Nu stiu nimic din zborul de retur... ne am trezit sporadic... si ne am dezmeticit cu o jumatate de ora inainte de aterizare... cand ne rugau sa ne "centurizam"... asa ca nu am mai avut timp nici macar sa ne schimbam in haine de iarna! am ajuns la Frankfurt cu 20 min mai devreme de ora oficial programata la 5 gr... in pantaloni scurti si maieuri!! N-am auzit cuv. " turbulenta " nici la dus... nici la retur! Nota 10 pilotilor de la Condor si de la noi!!

Am avut transferul inclus in pachet dar nu l-am folosit!!

Parere personala: daca ai transfer astepti un microbuz care aduna toti turistii... deci dureaza... iar o data ajunsi la receptie veti cel putin 14-20 de pers care trebuie sa se cazeze! e logic sa dureze mai mult! Noi plecand cu taxiul... am ajuns cu 30 min inaintea intregului grup! Nu era nimeni la check in... ne a luat imediat, f draguti, ne au servit cu cocktail... iar cu 5-10$ ai o camera de care sigur esti multumit!!

Aceeasi problema si pe retur!! Pt zborul nostru de retur: 22:20 trasnferul de la hotel pleca la ora 18:00-----asa ca stateai in aeroport 4 ore... degeaba! am luat si noi taxiul si la 18:30 serveam cina, la 20:00 am plecat cu taxiul de la hotel... in 20 min eram in aeroport! 28$ drumul de la hotel-aeroport!!

Hotel: Barcelo Bavaro Palace Deluxe, 5 stele REALE!! Nu s genul de turist mofturos... pt mine totul a fost perfect!! ma duc in concediu sa ma simt bine, nu sa gasesc nod in papura!! Pe de alta parte, nemteste vorbind, vreau sa am ceea ce platesc! aici am avut!! Hotelul este renovat in decembrie 2010... totul nou si modern!! Daca intrati pe site pozele sunt identice cu realitatea!! Mancarea... excelenta!! cine nu gaseste ceva pe gustul lui... e ciudat!! Restaurante a la carte cu specific... servire ireprosabila, mancare excelenta!! Un singur minus as putea spune: f putini vorbesc engleza!! si aia f prost!! germana deloc (spre disperarea sotului!!). daca vorbesti spaniola sau italiana e ok! altfel te simti un pic frustrat!! (eu vorbesc fluent italiana si a fost ok... dar alti turisti erau un pic dezamagiti)

Plaja... apa turquise... totul a fost PERFECT!!

Revin cu info si raspund cu placere pt doritori!!

Trimis de diana s in 20.10.11 10:07:35
Validat / Publicat: 20.10.11 13:59:10
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CARAIBE. A mai fost în/la: Cuba - Varadero

VIZUALIZĂRI: 6688 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (diana s); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Insula Saona....locul unde m-as retrage la pensie
PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 20900 PMA (din 24 voturi)

[20.10.11 15:21:26]

melodia atasata poate fi inlocuita/stearsa!

Pami*
[20.10.11 16:14:21]

felicitari pentru ideea de a lua un taxi pe cont propriu! se vede ca esti o individualista ca si mine... defapt se pare ca avem mai multe lucruri in comun... si eu locuiesc tot in Germania; -)

[20.10.11 16:50:08]

multumesc... viata ne invata sa ne descurcam!!! iar ideea de a lua taxiul este urmarea unei experiente de acum cativa ani in care ne am trezit o mare de oameni la receptia unui hotel (un autocar intreg... de nemti rabdatori... printre care noi spirit latin)... a durat 3 ore sa primim camera... si nu mai erau loc nici de alte "manevre" discrete pentru a primi camera cu vedere la mare!!

unde locuiesti in De??

toate cele bune, Diana

[20.10.11 19:22:50]

danke... webmaster!! superba melodia si se potriveste de minuneeeeeee... s a dus cheful meu de treaba cu melodia aceasta!!!

sirbuvio
[22.10.11 01:25:39]

Wilkommen, Frau Diana

Pami sta in Mannheim - scrie in review, in stinga. Si e o dulce, da.

Excellent hint-ul! Cum de nu m-am gindit.

webmaster, cred ca ar trebui sa va ginditi la o rubrica de hint-uri la fiecare destinatie... Eu eram fericit ca am avut transferul inclus, si abia acum realizez cit de buna e ideea Dianei. Ce zici?

Diana, ai putea sa dai mai multe detalii despre hotel/activitati... asta cred ca ar astepta altii, ca sa-si faca o idee, daca e sa aleaga

Ceau, Vio

PS - Cuba nu e in Caraibe, geografic vorbind. Doar ne place noua sa simtim spiritul de Caraibe la sud de Florida si la est de Mexic...Rep. Dominicana e spalata la sud de Caraibe, si la Nord de Atlantic. De parca ar avea vreo importanta....

[22.10.11 10:36:12]

@sirbuvio: am retinut ca utila ideea ta de implementare a unei rubrici "sfaturi utile / hints"; ea va fi foarte probabil implementata (in masura posibilitatilor mele) in noua forma a paginii "Lista destinatii", care va fi afisata public la inceputul anului viitor (termen estimativ)

[27.10.11 17:04:31]

@sirbuvio: ... adevarat graiesti!! geografic vorbind nici n-am fost in Caraibe!! Rep. Dominicana nu intra in calcul... desi Cuba face parte din Antilele Mari... dar nu asta este povestea!! ci exact ceea ce spuneai: "spiritul acela " al oamenilor de acolo care zambesc si danseaza continuu... oameni care se incadreaza perfect in peisajul acela sublim!!

despre Hotel Barcelo Bavaro Palace Deluxe... nu am decat cuvinte de lauda! Poate nu am fost f detaliata in review dar astazi fiul meu mi-a reamintit involuntar despre KIDS CLUB!!

si ca sa nu plictisesc... nota este pentru cei care calatoresc cu copiii in concediu!

de cand are fi-miu 3 luni il caram constant dupa noi... ca sa existe vacanta pentru toti cei 3 membrii ai familiei, de cand a implinit 2 ani cautam resorturi, hoteluri cu kinderclub (kidsclub). Cunosc f multe familii care nu sunt de acord sa -si lase odrasla pentru cateva ore nesupraveghetat parinteste... nu comentez insa noi suntem din categoria acelora care ne putem bucura si de o dimineata pe plaja in 2 la fel de mult ca si de o dupa-amiaza in 3! am ales acest hotel si pentru faptul ca oferea acest serviciu de babysitting de la ora 8 dim pana la 24:00! nu glumesc... si chiar daca am fost sceptica... dupa prima zi am realizat ca este si real!! exista un spatiu super amenajat in care 3 doamne dominicane f dragute au grija de copiii celor din hotel! bineinteles ca nu mi-am lasat odorul la Kidsclub de la 8 la 24... dar atunci cand ardea soarele mai tare... si as fi stat si eu sub un cocotier cu o carte in brate... fi miu imi dadea solutia salvatoare! "Mamii, pot sa ma duc la Club sa ma joc cu bilele, sa desenez... cu ceilalti copii? " super... si chiar aveau o multime de activitati interesante pentru copiii. Doamnele vorbeau spaniola, engleza, italiana!! Dar cu copii doar in engleza!! fi miu vorbeste germana si romana... face la scoala si engleza (dar nu pot sa spun ca vorbeste... sau mai bine spus: nu puteam!)... surprinzator... dupa vreo saptamana in resort in care "minunea " mea servea zilnic o portie de vreo 3 ore de club... il aud la piscina conversandu se cu un alt baietel!! ups!! curiozitate de mama!! in ce limba se converseaza fi-miu! ma apropii si... observ minunea! fi miu... in cuvinte amestecate dar majoritatea in engleza se straduia sa i povestesca partenerului de unde vine, in ce clasa e... OMG! dupa ore intregi de pregatire la lb engleza... dupa chinuiala mea de a vorbi in acesta limba cu el si refuzul lui de a-mi raspunde... iote-te ca voluntar vorbeste in engleza!!

astazi a venit de la scoala spunandu mi mandru ca a fost f activ la ora de engleza pentru ca anul viitor in vacanta sa poata sa se-nteleaga cu toti copii de la Kidsclub!! si uite asa pricepu un copil de 7 ani utilitatea unei limbi straine!! deci inca un punct castigat in acest concediu!!

Ca sa concluzionez... felicitari doamnelor de la Kids club Barcelo Bavaro... ca au interactionat cu toti copiii in limba engleza si astfel vacanta lor a fost nu numai superba ci si utila!!

sabina333*
[04.09.12 15:30:04]

Buna, imi poti spune si mie te rog care a fost pretului sejurului si agentia de la acre ai luat intr-un mesaj privat, multumesc

[04.09.12 15:35:31]

@sabina333: Asa cum scrie in mai multe locuri pe aici, mentionarea agentiilor este interzisa explicit (si) pe acest site (indiferent daca e referire pozitiva sau negativa). Vezi, de exemplu, textul scris cu rosu mai jos.

Aceste informatii se pot trimite insa prin mesaje private.

diana s, Pami*, sabina333*, sirbuvio