ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 20.10.2011
ÎNSCRIS: 27.05.11
STATUS: CONSUL
DEC-2008
team-building

Africa el Mouradi - un hotel exceptional!

- Nancy Ajram-

Am decis sa va scriu repede-repede despre minunatul hotel din Tunis la care am stat 3 nopti, pentru ca in curand se vor implini 3 ani de atunci, si nu-l voi mai putea posta. Si e pacat, veti vedea de ce…

Dupa jegosenia de hotel din Alger (scuzati cuvantul :)), in Tunis am ajuns in… paradis. Cred ca a fost cel mai grozav hotel la care am stat vreodata (pe langa Radisson-ul din Sankt Petersburg, si daca omit grandoarea hotelului Londonskaya din Odessa, insa asta nu e asa de luxos). 5 stele mai mult decat meritate! Jos palaria! Nu va pot zice pretul, pentru ca l-a platit seful, hehe… Insa in ziua in care voi ajunge in Tunis in vacanta (ca ajung eu intr-o buna zi), o sa ma uit de oferte, ceva, ca prea merita, zau…

Dupa ce in aeroport am refuzat un taximetrist care era insotit de un prieten si nu avea, de fapt, taxi oficial (ne-a luat frica, desi nu trebuia, sunt convinsa, pentru ca sunt multi care-si mai scot un ban din a face curse “neoficiale”), am ajuns pe bulevardul principal al orasului, Avenue Habib Bourguiba, unde, maret, se inalta hotelul. Mergem noi la receptie, sa ne cazam, si ni se spune ca nu au camere. Asta in conditiile in care rezervarea era deja platita cu saptamani in urma. Luam telefonul, vorbim cu agentia, ni se spune sa asteptam putin, asteptam… Si, surpriza! Seful de receptie ne face semn sa-l urmam, urcam in lift, urcaaaaam, pana sus de tot, la etajul 22… Zambetul de pe fata omului, pe care nu as putea sa-l definesc cu exactitate, a fost completat imediat de “O sa va propun ceva”. Si ne deschide usa… suite-i prezidentiale!!! Chipurile nu mai aveau camere normale libere, asa ca propunerea era sa stam amandoi (eu si colegul) in acel apartament. Cu maaaare parere de rau, am refuzat. Era iesit din comun, atat dormitorul enooorm, cat si baia, cat si sufrageria cu o masa de 24 de persoane, cat si dressing-room-ul… Ne-ar fi placut, evident, insa… separat, adica fiecare cu al/a lui. Nu stiu la ce s-o fi gandit omul ala, de fapt, banuiesc, dupa zambetul acela nedefinit :), insa respectam distanta! Si nu radeti, va rog... :)

Am coborat cu gustul de bomboana nesavurata pe saturate si am mai asteptat putin. In sfarsit ne-au dat doua camere, normale de data asta, insa nu mai putin frumoase. E drept, nu la fel de spatioase, evident, insa arhisuficiente pentru o persoana. Stilul era acelasi, lipseau poate robinetele suflate in aur din suita aia, dar ne-am conformat mai mult decat satisfacuti. Un pat enoooorm, o mocheta in care ti se cufundau picioarele… Tot la un etaj sus-sus am fost, veti vedea din poze, ca ma lua ameteala cand ma uitam pe geam, si asta ca am crescut la etajul 8!!

Curatenie impecabila in fiecare zi. Nu le-am lasat bacsis fetelor, ci o crema intr-o zi, si un parfumel in alta zi. As fi iesit mai ieftin cu bacsisul, dar mi-a fost atat de drag hotelul, iar fetele de la curatenie zambeau asa de frumos cand ma vedeau, incat nu mi-a parut rau. A, cred ca v-am mai zis si in alte descrieri cum ma reped eu la mancare traditionala cand ajung in locuri noi. Acelasi gand il aveam si aici, evident (in ciuda primei mele experiente culinare din Algeria), doar ca… eram insarcinata pe vremea aia si mancam muuult, asa ca imi adusesem acasa o cutie cu de toate: iaurturi, ciocolata, biscuiti de toate felurile, si inca alte multe “prostii”. Nu-i de prisos sa va zic ca le-am lasat in camera, neatinse. De altfel, a fost prima si ultima data cand am facut chestia asta, cu dusul de provizii de acasa.

Restaurantul hotelului jos palaria. In prima seara cand am coborat sa luam cina, renuntand, din cauza oboselii, la a cauta altceva in afara lui (cum facem de obicei), ne-am si hotarat pe loc sa mancam acolo dimineata, la pranz si seara, 3 zile din 3. Totul bufet, cu o prezentare superba si un gust si mai si. Tot ce-ti puteai imagina si mai mult decat atat!! Salate de n-spe mii de feluri, carnuri la fel, peste la greu, deserturi nu va mai zic… Mi se facea gura apa numai cand ma uitam, de fapt, si acum imi ploua in gura, desi am mancat bine de dimineata!! Chelneri atenti in orice moment sa vada daca ai nevoie de ceva, si un bucatar-doi prezenti intr-un colt al restaurantului, dispusi sa-ti faca o omleta sau un gratar.

Iar colegul, care e pierdut in fata unei inghetate sau a unei prajituri, incepuse sa manance invers, ca si “cocido maragato”, o mancare spaniola care, intr-o anume zona din Spania se mananca de la coada la cap. Asa si asta, o luase intai cu 3 felii de tort, 2 portii de inghetata, etc. dupa care baga si ceva mancare. Am ras de m-am umflat. Nu mai respecta niciun fel de “norma” in privinta asta.

Legat de hotel, chiar daca mai indirect, am avut si o anecdota in penultima zi, cand am iesit la… facut turism, insa poate o sa va povestesc alta data. E legata de modul 100% arabesc (desi nu numai) de a se descurca in viata :)

Concluzie: hotel la superlativ!! Sa-mi povestiti daca aveti norocul sa vi se ofere suita aia si sa si puteti acepta, o sa va invidiez!!!

Trimis de alinaro in 20.10.11 09:58:36
Validat / Publicat: 20.10.11 11:56:56
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TUNISIA

VIZUALIZĂRI: 2310 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P01 Din nou imi cer scuze pentru data, AmFostAcolo intre 3 si 6 decembrie 2008.
  • AŢI PUTEA rezerva o cameră aici, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 56.00 EUR pe cameră

[20.10.11 15:06:35]

melodia tasata poate fi inlocuita/stearsa!

alinaroAUTOR REVIEW
    [20.10.11 15:58:43]

E perfecta, parca ma vad in souk-ul ala colorat... Multumesc!!

alinaro