ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 04.07.2009
DIN: onesti
ÎNSCRIS: 30.04.08
OCT-2008

God Save the Queen!

Hotelul poate fi considerat per ansamblu OK, cu mici sau poate mari inconveniente.

Sa o iau pe rand: - prima camera care ne-a fost repartizata nu poate fi numita de 3 stele, era f. mica si am sa postez niste poze. Mica de tot: avea un pat dublu, un birou pe care era un televizor, un dulap cu o usa taiata caci lovea in televizor si cam 0,5m jur in prejurul patului. Baia era mica dar nu asta era problema, ci faptul ca bateria de la chiuveta avea 2 jeturi de apa: unul f. rece si unul f. fierbinte (voi exemplifica cu poze). A doua zi am schimbat camera caci la 90 lire/zi cred ca trebuia sa fie altfel. (micul dejun inclus si f. bun). Camera urmatoare a fost normala: mai mare, bateriile din baie obisnuite, curata, cu prosoape shimbate zilnic si personal f. amabil.

Hotelul este situat in Craven Road W2 la 100 m de Hyde Park si 300 m de Paddington Station si spun cunoscatorii ca intr-o zona buna a Londrei. (ne-am informat inainte de plecare de la cunoscuti care au stat in Londra).

Dupa mutare hotelul a fost ok, metroul era aproape (chiar 2 statii pe linii diferite).

Despre Londra numai de bine. Ca oras turistic este f. frumos caci mi-a placut mai mult decat Roma (desi sunt culturi diferite). Am avut timp in 6 zile sa vedem destul de mult: schimbarea garzii la palatul Buckingham Palace, schimbarea garzii calare, am vizitat turnul londrei, british museum, westminster abbey, parlamentul si big ben, St. Paul's Cathedral (unde s-a casatorit Lady Diana), Trafalgar Square, Piccadilly Circus (superb noaptea), Hyde Park, Regent Park, London Eye (cu o priveliste superba asupra orasului), muzeul Madame Tussaud si National Gallery.

Sa nu uit Oxford Street, Regent Street cu celebre magazine. Am mers mult pe jos si mai mult cu metroul. (este printre cele mai bine puse la punct metrouri din lume-daca ai o harta mica de metrou mergi usor oriunde).

Londra este un oras aparte si cred ca ne-au ramas multe de vazut, dar cum nu este o capitala ieftina poate vom mai putea reveni.

Concluzie: a meritat fiecare banut cheltuit!

Revin cu fotografii!

Trimis de geni in 04.07.09 23:32:47

VIZUALIZĂRI: 2174 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (geni); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 strada pe care este amplasat hotelul

geniAUTOR REVIEW
[04.07.09 23:52:36]

Am uitat un lucru cred important: de la aeroportul Heathrow am cumparat un oyster, adica o cartela valabila pe toata perioada sederii in Londra pe toate mijloacele de transport in comun. Se cumpara in functie de zonele de interes (Londra are 6 zone concentrice), noi am stai in zona 2 si am cumparat oysterul pt. zonele 1 si 2. (centrul cu toate obiectivele turistice cam acopera 1 si 2. ) Precizez ca ne-am descurcat f. bine cu metroul.

Nu ratati macar o masa intr-un pub (este altceva), un mic dejun englezesc (am renuntat la micul dejun de la hotel pt el si personal nu prea mi-a placut dar merita incercat caci nu se stie) si macar ca vizita nu ratati Harrod`s - este unic.

geniAUTOR REVIEW
[05.07.09 00:01:26]

am uitat sa precizez: am avut parte de o vreme superba, nu a plouat deloc (desi am fost avertizati sa luam umbrele si haine de ploaie-era octombrie). A fost nesperat de cald si mult soare.

A fost SUPER!

geni