ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2011
ÎNSCRIS: 03.09.11
OCT-2011

Vreti veselie, adrenalina, peisaje mortale??? boogie Punta Cana

Dragutii mei, [urmare de aici]

Am luat o pauza de somn ca incep sa fac strabism de la atitea poze. Si stiti ce greu e sa alegi din miile facutete? Nu cred ca stiti. Am vazut ca rar bagati poze cu voi, insa eu n-am prea stricat memoria cardului fara sa apara si mutrisoara mea in cadru si sper ca puteti vedea Punta Cana si dincolo de zimbetul meu irezistibil.

Ma bag la urmatoarea serie de foto.

Prima excursie la boogie a decurs cam asa:

Colectarea turistilor de la receptia hotelului la ora 10, ora care s-a facut cam 11 fara un sfert. Noroc cu bauturile colorate care mi-au facut ocupatie intre timp. A sosit "troasca". Un fel de tractor colorat cu niste banci in remorca. Am mers pina la locatia respectiva cam 40 de minute cu vintul in fata, noroc cu ochelarii de soare, altfel am fi tinut genele lipite strins. Sosele impecabile, fara nici un pic de groapa sau denivelare. Ajunsi la destinatie, am debarcat intr-un depozit de fiare, nu credeam in veci ca alea vor fi vehiculele cu care vom pleca noi. Am incercat sa imi fac curaj si sa le dau tircoale ca sa ma obisnuiesc cu rugina si... piesele de schimb mai mult lipsa decit prezente, ale atelajelor. Am facut declaratia pe propria raspundere cum ca sintem de acord sa ne riscam vietile acolo, nu s-a adus la cunostinta ca daca nu urmam liderul grupului si vom strica "masina" sintem pasibili de plata acesteia (urma o lista de preturi cu piese de la un mertan) Aia nu avea decit 4 roti, vreo 6 bare, doua scindurele invelite in umbra de piele pe post de scune, doua urme de pedale si un volan de care puteai sa te tii la nevoie, adica sa te tragi din scaunel ca sa ajungi cu picioarele la pedale in cazul in care nu te plouase prea tare la radacina, asa ca pe mine.

Dupa ce ne-a tinut prelegerea respectiva ne-au "poftit" fortat in magazinul de suveniruri sa ne cumparam bandane, baticute si ochelari ca sa ne protejam caile respiratorii si ochii de intrarea in contact cu noroiul dezgustator. Spuneau ca e balega de cai si ca poti face febra... asa ca au facut o mare vinzare. Eu am avut informatia de la Adi-Adi si m-am echipat corespunzator. Basca cu niste masti medicinale de protectie, care au stirnit un adevarat hohot de ris printre turisti cind ne-au vazut cu ele la bot.

Dragii mei, luati-va cele mai naspa haine la voi, daca se poate niste saci de plastic sa ii trageti peste cap si inca 2-3 saci de gunoi cu snur care se stringe, sa bagati bagajele unul intr-altul ca intra namolul si in cea mai mica gaurica (hm... la lentila aparatului foto ma refeream...) Am avut camera in niste pungute sigilate dar tot mi s-a defectat de la nisipul ramas dupa ce s-a uscat namolul. Asta a fost cea mai mare pierdere, ca unele momente nu au putut fi filmate sau pozate din cuza defectarii camerei, insa, cu rabdare, si-a revenit la o stare mai buna.

Deci: papuci de plaja (nu ca mine cu adidasi albi, sosete, etc) un short pentru domni si un costum de baie pentru domnisoare si doamne, iar pentru copii un costum de sky daca se poate, ca dupa ce ii dezbracati sa ii mai puteti recunoaste care sint ai vostri. : D

A sosit o grupa de turisti mocirliti, vai mama lor... si ne-au urcat pe noi in atelajele proaspat "spalate" cu un somoiog muiat intr-o galeata cu apa. Am vrut sa stau la volan dar picioarele nu imi ajungeau la pedale asa ca am cedat locul. Nu aveai prea mult timp de pregatire, casca pe cap, centura de siguranta si pirrr, pirrr, prrrrrrrrrrrrrrr... decolarea. Ati auzit vreodata un motor de taiat lemne mergind pe drum? Multiplicati cu vreo 30 si cam asa va rezulta zgomotul. Din nefericire masinile alea se opreau din suta in suta de metri, am crezut ca soferul meu luase carnetul la Pitesti, dar mi-am dat seama ca si hirburile altora erau la fel de oprite in trafic. Si asteptam capul de coloana sa vina dupa noi, sa mestereasca cu surubelnita si sa ne reporneasca motorul. Am facut atitea opriri de imi venea sa ma dau jos si sa o iau la fuga pe linga celelalte masini. M-am enervat, am injurat... in zadar. M-am calmat abia cind la jumatea drumului am ajuns la locul minunat despre care am scris mai sus. Cind am vazut culoarea apei am crezut ca am halucinatii. Am aruncat bocceaua si tutuca in apa... Tirziu mi-am dat seama ca baiatul care filma era cu ochii pe mine. Nu am stiut ca avem paparatzo dupa noi. M-a intrebat de unde sint si am zis ca din Romania. Atunci au izbucnit toti in aplauze si se auzea Hola Romaniaaaaa!!!

Nu stiu cit m-am bucurat de poze, cit de plaja, cit de apa... ca s-a dat stringerea imediat. Am apucat sa trec pe linga o taraba cu suveniruri si m-am uitat la celebrele larimare. Mi-a facut ala o oferta de colier, cercei si bratara la 50 de dolari. Eu am zis ca n-am decit 25, el a zis 45, eu 25 si tot asa pina a cedat la 25 si cind m-am dus la geanta am avut doar 24 ca 1 il daduse ciubuc cuiva inainte. Si mi le-a dat. Nu stiu daca sint scumpe sau ieftine, nici nu prea ma omor sa port bijuterii, dar sint bune sa le dau cadou la neamuri.

Am uitat sa va spun ca pe timpul pauzei am avut apa rece la liber, dintr-o lada frigorifica a unui coducator de grup. Mai, era unul gen Tolea, care de cite ori ne vedea opriti in drum si venea spre noi, credeam ca va infige surubelnita intre ochii soferului, asa de fioros era... hahahah, n-am avut curaj sa il pozez.

Am plecat de la locul minunat si am strabatut alte mocirle, chiar daca dadusem jos de pe noi namolul acumulat. Ne indreptam catre o pestera cu o laguna. O apa limpede printre niste stinci, la o adincime considerabila. De acolo am plecat catre ferma unui localnic unde o fetita frumoasa ne-a oferit niste desene. Cheltuind banii pe larimare, i-am daruit o clama frumoasa si o masca medicala. Se uita la ea si a zimbit, dar si-a pus-o imediat la botisor.

De acolo ne-am intors catre punctul de plecare, unde am ajunsi cu chiu cu vai si cu 100 de opriri, a trebuit sa punctam pe un formular daca ne-a placut excursia si ca sa dam un bacsis. N-am dat nimic, trebuia sa cer despagubiri la cit de des am stationat in trafic. Am scris in fata alora ca punctualitatea a lasat de dorit, ca masinile erau niste jafuri, dar ca pina la urma m-am distrat cit de cit. Am dar 20 de dolari pe niste poze, nu cu mult mai frumoase decit cele facute cu camera mea, dar cred ca eram prea surmenata ca sa judec calumea si ca ar fi trebuit sa iau video-ul si sa las pozele.

Ne-am spalat cu un furtun si am plecat uzi leoarca in tractor si 40 de minute pina la hotel... am 'transpirat" de frig. Mergea ala cu o viteza... mama-mama. N-am intilnit asa de multe mobre care sa viermuiasca pe drum asa cum precizasera antemergatorii mei.

Am ajuns la hotel in costumul de baie, cu urma de namol peste tot, cu punga de gunoi in care tineam hainele in brate... si lumea nou sosita se uita la noi ca la niste extraterestri... am inceput sa scot din punga tricoul, pantalonii scurti... sosetele le pierdusem pe plaja mirifica.

Am frecat in vreo doua rinduri ca sa scot namolul din haine dar nu am reusit. Am facut un dus si cred ca m-am culcat si nemincata. In seara aia am renuntat si la spectacol, si la tot. A doua zi nu ma puteam ridica din pat, simteam o moleseala cumplita, ceva ca o hipnoza, ma tintuia la pat. Stiti imagine m-a facut sa sar din pat? Nici foamea, nici soarele nu au reusit... doar culoarea apai vazute cu o zi ianinte m-a facut sa sar in papuci si sa o tulesc catre sala de mese.

Cam asta a fost prima excursie >pret 65 de dolari de persoana. Puteti gasi pe plaja pina la 50 de dolari, poate chiar mai putin si poate cu masinarii mai bune. Ne-am intilnit cu altii care aveau niste ATV-uri mai calumea.

Are cineva intrebari?

Trimis de adri-nico in 19.10.11 23:10:46
Validat / Publicat: 20.10.11 06:17:42

VIZUALIZĂRI: 5200 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P10 fetia ce ne-a daruit desene pentru care a primit doar o clama.

roth [20.10.11 08:43:55] »

Ce pot zice, maestra in asezat cuvinte dar si mai maestra in a trai clipa. Un rw sau o serie de rw-uri, toate o nebunie. Cate ore ai reusit sa dormi in toata vacanta?

Oricum vorba ta: "merita cateva nopti pierdute pentru asarumuseti si clipe de neuitat".

Un stil efervescent de a povesti, poze de vis si idei devacanta minunate.

Sper sa ne bucuri in continuare cu rw din calatoriile tale.

Flaviu [20.10.11 09:30:52] »

@adri-nico

Preciosa, mă bucur că mi-ai ascultat sfatul de a transforma ecoul tău în review.

Eşti atât de naturală, optimistă şi lipsită de fiţe încât abia aştept să ne mai povesteşti despre locurile pe unde ai mai fost. O faci cu un deosebit talent şi cu umor, unul adevărat nu doar studiat.

Flaviu

adri-nico [20.10.11 09:32:22] »

Buna dimineata!

In vacanta am reusit sa dorm cam 3-4 ore pe noapte. Stateam la spectacolele de la teatrul de vara al resortului pina pe la ora 23.30 cind toata lumea mergea la disco. Nu mai aveam singe in instalatii ca sa mai topai si pe acolo. Iar "diminetile", de la 3-4 imi decurgeau in receptie ca sa vorbesc pe net cu copiii si prietenii de pe AFA carora le trimiteam relatari in direct.

Nu se merita sa dormi. Aia pori sa o faci pe lumea ailalta... Pe lumea asta traieste clipa, momentul, viata!!!

Am aproape 40 de ani si mi-am propus ca toate economiile mele sa le cheltui pe a-mi satisface privirile si sufletul. Lucrurile materiale nu sint pentru mine.

Bineinteles ca nu trebuie sa fiti de acord cu mine, insa acele locuri chiar merita vizitate.

va pup,

Adri

santana* [20.10.11 09:36:13] »

După ce am citit aventura noroioasă, am avut o senzaţie de deja-vu. Cred că am mai văzut personajele şi atelajele pe Discovery, la emisiunea "Construcţii din fiare vechi"?

ileanaxperta* [20.10.11 18:13:12] »

Bravo, adri-nico! te admir din suflet! Nu stiu ce este mai intai: pt. acuratetea si sinceritatea dezinvolta cu care scrii... pt. felul tanar si si stilul simplu cu care iti depeni povestile... pt. faptul ca semanam intr-o oarecare masura? De ex. eu ma apropii de 50 si scopul sufletului meu este ca toate economiile sa le investesc in fiecare an in vacante cat mai frumoase si interesante, ca sa pot vedea cat mai multe locuri din lumea asta.

Asa este: avem doar o singura viata si pe asta s-o dormim?! ) Sau ca si tine, nici pt. mine lucrurile materiale nu reprez. decat poate doar o necesitate pt. a trai si nimic altceva. De ex. intotdeauna mi-am dorit sa nu-mi pierd vremea sa mananc sau sa dorm si in tp. asta sa pot face alte lucruri mult mai interesante si mai importante. Deci suntem genul de oameni care mananca si dorm (cat de cat doar pt. a supravietui si nu invers.

Deh, draga mea, acestea sunt idealurile aventurilor vietii "turate" cat mai mult, pana la maxim, nu?!...

Numai bine iti doresc si vacante tot mai incitante, reusite, asa cum ti le doresti, oriunde si oricand!

sirbuvio [20.10.11 22:04:38] »

sugerez sa revizuiesti pozele si sa pui si poza cu piciorul curat, inainte de excursie

ai avut dreptate. am uitat cu totii sa avertizam

"

la buggy in punta cana, este mult noroi, care nu iese la spalat. considerati hainele respective pierdute. luati ceva la care puteti renunta

felicitari pt succesul editorial, si pt prezenta scenica.

sugerez de asemeni sa postezi si celeleate excursii in review-uri diferite, pt fluenta si utilitate.

si de ce nu, o excursie moca la rinca nu-i de colo... prea esti aproape ca sa o lasi!

adri-nico [20.10.11 22:25:29] »

Uite ca m-ai convins. Deja dadusem AFA pe telenovela, ca prea mare a fost ingnoranta in seara asta.

Si webmasterul vede de copilasi sau pate e la meciul cu Rapidul. Nu mi-a acceptat mutarea rewievului, inca.

Am bagat alte poze ca sa nu fie identice cu cele de dincolo, dar daca asa doresti tu, o sa o incarc si pe aceea ca numai la tine m-am gindit cind am facut-o.

Citisem pe undeva ca avusesesi sosete albe.

Da, dragi turisti la boogie. Nu luati haine pe care mai doriti sa le purtati. Tricoul meu a fost cam de camuflaj, pantalonii scurti la culoarea nomolului, insa stiu un tricou cu banda alba la git, pe care l-am frecat de vreo 3 ori pina mi s-au tocit sapunurile, insa culoarea n-a fost readusa la viata. Am auzit ca nici la masina de spalat nu a mai iesit si posesorul lui vrea sa il inrameze.

Sa povestesc acum de delfini sau sa o las pe miine?

Cine merge cu mine la Rinca daca zici ca sint asa aproape?

webmaster15 [20.10.11 22:39:37] »

@adri-nico

Meci, ne-meci, orice review se valideaza (publica) doar dupa trecerea unei ore de la postare. Timp dat userului pentru editare/corectare si incarcarea de fotografii.

Acest interval nu poate fi mai mic (nu permite programul asta), dar poate fi mai mare functie de timpul necesar userului sa urce fotografiile, de prezenta pe sait a webmasterilor responsabili cu prelucrarea fotografiilor si a verificarii review-ului, mai ales din punct de vedere al pozitionarii corecte pe sait (la destinatia corecta), pentru a-l edita de eventuale expresii de neacceptat, a inlaturarii publicitatii, etc.

Review-ul tau, cel la care faci referire (click aici), a fost validat/publicat pe sait la 1 ora si 7 minute de la incarcare.

Un timp foarte bun in opinia mea.

adri-nico [20.10.11 22:46:27] »

Esti tot acela pe care l-am iubit aseara?

Repet declaratia si in seara asta.

Multumesc.

Acum o sa incarc pozele.

webmaster15 [20.10.11 22:55:04] »

Dupa numar, dupa port, asa se pare.

Rog doar sa nu incepeti (din nou) off-topicul on my watch.

Multumesc!

station5* [29.01.12 11:45:01] »

stai! ca la publicarea ecoului meu anterior cand cochetam cu parerea user-ului Pami, nu il citisem inca pe acesta

primul gand care mi-a trecut prin minte citind rw-ul: daca ma doresc de client la acest boogie namolos vor trebui sa ma plateasca ei pe mine (okok negociem...); eu sa-i platesc pe ei ca sa ma ingroape in namol intr-o masinarie sinucigasa never-ever ... glumesc... cred...

felicitari! esti sarea-si-piperul acestui site minunat ptr iubitorii de turism!

adri-nico [29.01.12 12:02:37] »

@station5:

M-as mai duce de 20 de ori!!! Macar sa ma duca pina la plaja aia superba. Carutele erau VARZA!!!

Dar pentru distractie, a meritat efortul.

Cind iti faci programul de excursie, vezi de ma intreaba... tot ce vrei sa stii. repede, pina nu se sterg amanuntele din memorie.

station5* [29.01.12 12:31:55] »

@adri-nico: multumesc mult! sa ne mai scrii rwsuri faine! tinem legatura!

Jupi [29.01.12 12:41:24] »

@station5. Astept cu sufletul la gura sa scrii despre China! Este unul dintre users-i mei favoriti. CAND VINE??? Scuze webmaster, dar chiar am tipat.

station5* [29.01.12 12:54:03] »

@Jupi:

iti multumesc din suflet ptr aprecieri! sa ai sanatate!

vin si articolele in curand (Beijing, Shanghai, Hong Kong, Macao si 3 hoteluri);

stai sa-mi revin umpic, inca functionez dupa fusul orar al chinei , plus ca am "intrat in pita" din primele ore de la aterizare acasa, in Cluj (mai trebuie si muncit pe lumea asta)

Iti multumesc inca odata si te asteptam si pe tine cu articole pe care sa le savuram cu totii!

Jupi [29.01.12 13:01:05] »

@station5

Nu ai pentru ce sa-mi multumesti. Visul meu este sa vad lumea, dar din pacate, asta nu prea se poate (din mai multe motive, nu intru in amanunte). Cu ajutorul tau si al celorlalti, pot sa spun ca "am vazut" o parte din aceasta lume si pentru asta va multumesc. Sincer! Si este adevarat ca am si cativa useri favoriti, dar toti sunteti minunati si faptul ca impartasiti aceasta bucurie de a calatorii si cu altii, este mare lucru.

adri-nico [29.01.12 13:12:46] »

@station5:

Am citit si eu si am ris ca nebuna, de parca nu eu am fost cea care l-a scris. Dar au mai venit alte zeci si s-a cam asternut uitarea.

Incerc sa scriu azi despre un loc drag mie. Nu e exotic dar nici usor accesibil.

Fii cu ochii pe mine!!!

(si eu pe tine, ca sa vad cum te-ai distrat tu)

station5* [29.01.12 13:15:17] »

@Jupi:

ti-am votat ecoul ptr sinceritatea si gandul curat cu care l-ai scris!

sa ai sanatate, si atat eu cat si ceilalti care scriu aici sunt convinsa ca "doar" (este maximul a ceea ce asteptam) aceste vorbe de multumire si apreciere le asteaptam!

scuze web daca suntem off topic; dar ecoul lui Jupi este defapt adresat noua tuturor...

Multumim!

Jupi [29.01.12 13:30:21] »

@station5

Multumesc mult!

Si va doresc multe, multe vacante frumoase in continuare!

adri-nico, Flaviu, ileanaxperta*, Jupi, roth, sirbuvio, station5*
Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Punta Cana: