ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 12 ani

O mini-vacanta de vis

The thorn birds

Planuri:

De multa vreme doream sa ajungem in Delta si anul trecut ne-am hotarat ca facem efortul, asa ca am gasit pensiunea Ovidiu pe internet si ne-a placut ca are tot confortul de care ai nevoie si in plus o piscina in care sa te mai balacesti cand stai la pensiune.

Drumul pana la pensiune:

Am pornit spre localitatea Crisan din Tulcea unde am lasat masina in fata oficiului postal, mare parte din bagaje in port la oficiul pentru bagaje de mana unde am platit o suma insignifianta si am luat vaporul de linie, dar pentru cei care nu doresc sa "simta pulsul multimii" patronii pensiunii trimit salupa (bineanteles - contra-cost). Cand am ajuns la debarcaderul din Crisan am fost intampinati de un baiat care ne-a luat cu barca si ne-a dus la pensiune.

Pensiunea:

Acolo am cunoscut-o pe Dna. Nicoleta Dandoczi (patroana) - o femeie fina si care te face sa te simti respectat. Camera ce ne-a fost repartizata noua era suficient de mare, avea aer conditionat, firigder, televizor si baie proprie (ca de altfel toate camerele). E un loc foarte curat si toata lumea are grija de turisti.

Masa a fost inclusa in pretul sejurului si dimineata comandam pentru pranz, seara comandam pe loc, se poate manca orice, nu numai peste, ci exact cum prezinta pe site-ul lor. Bauturile se platesc separat, dar preturile sunt normale (ca la orice local). Doamnei de la spalatorie i-am dat 5 lei si nu mai prididea sa ma intrebe daca nu am de spalat sau de calcat. Restaurantul este o terasa inchisa in plasa, asa ca nu va vor deranja tantarii, mai ales ca dezinsecteaza tocmai ca sa nu fie turistii deranjati.

Plimbarile:

Plimbarile au fost incluse in pretul sejurului, de asemenea, adica 9 ore de plimbare (3 ore pe zi) nu va recomand mai multe pentru ca nu poti mai mult - amortesti, iar cel mai important este barcagiul (il recomand pe George - un baiat tanar respectuos si atent, care chiar se pricepe). Noi (spre exemplu) nu avem ochiul format ca sa deosebim de departe o gainusa de balta de o ratusca, in schimb barcagiul trebuie sa stie si ce vede si sa le vada si cum sa se apropie ca sa le vada turistul. Repet, am avut noroc cu George, astfel ca am vazut de toate - si pelicani si lebede cu pui si gainuse si cormorani si as putea sa mai scriu vreo doua zile, dar daca vreti sa mergeti in Delta, aveti grija sa negociati mai tare barcagiul decat conditiile de cazare (pe care le puteti vedea dinainte).

Reper:

Era cazat acolo si Calin - solistul de la Voltaj cu familia.

Concluzie:

A fost o mini-vacanta de vis.

Trimis de Nyfi in 19.10.11 20:16:17
Validat / Publicat: 19.10.11 22:02:59
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în CRIȘAN.

VIZUALIZĂRI: 2605 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (Nyfi); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Pelican mandru

kmy
[19.10.11 22:57:42]

Interesant review, dar daca ai fost atat de multumit de conditiile de cazare de ce nu ai atatsat niste fotografii despre locatie? Sunt foarte curioasa, pentru ca si eu merg anual in Delta noastra draga, chiar si de doua ori pe an, si as vrea sa mai schimb locatia. Te rog pune mai multe fotografii despre pensiunea unde ati stat. Barca era doar pentru agrement?

Cit a costat o plimbare cu barca?

Fotografiile cu pelicanul cu ce aparat le-ai facut?

[20.10.11 15:01:41]

muzica atasata poate fi inlocuita/stearsa!

NyfiAUTOR REVIEW
[21.10.11 22:09:46]

Fotografiile le-am facut cu camera video (Panasonic 30x zoom optic) si, poate, tocmai de aceea nu am poze cu pensiunea, pentru ca mai mult am filmat; amintirile le am, dar uite ca nu le pot posta pentru ca si altii sa se bucure.

Pretul unei ore de plimbare nu mi-l mai amintesc exact pentru ca am cumparat oferta la pachet - daca intri pe site-ul lor (http://www.pensiuneaovidiu.ro) poti gasi oferte chiar foarte interesante (click aici) - si pot sa-ti spun ca sunt chiar seriosi si de cuvant.

Si pentru ca ai intrebat de pelicani (sunt mai multi in poze, doar ca m-am gandit sa nu pun poze doar cu pelicani), sa-ti spun ca am filmat lebede cu pui, iar cormoranul chiar avea sedinta foto - l-am filmat, l-am pozat si el se intorcea in toate partile - chiar ii placea.

Am vazut si ce inseamna respect pentru tot ce este acolo, am prins ceva extraordinar, hai sa-ti povestesc: eram bineanteles cu barca pe unul dintre canale, George (barcagiul sau ghidul nostru) a vazut o familie de gainuse de balta cu pui care traversau canalul si George a oprit motorul ca sa nu le sperie si s-a apropiat lin atat de aproape incat le-am fi putut atinge cu mana. Din spate se apropia o salupa in viteza si i-a facut semn cu mana sa incetineasca, astfel ca a fost ascultat si cand s-au apropiat le-a spus "Avem pietoni".

A fost frumos, poate amintirile acestea sunt pretioase doar pentru mine (noi), nu as vrea sa plictisesc pe nimeni, as putea sa-ti povestesc non-stop si daca crezi ca este potrivit, spune-mi si in masura in care reusesc am sa mai postez ecouri, dar - repet - sa-mi spui sa nu devin plictisitoare.

NyfiAUTOR REVIEW
[21.10.11 22:30:33]

am atasat muzica? sincer nu stiu ce sa faci, decide tu pentru ca nu stiu la ce muzica te referi. Multumesc

kmy
[22.10.11 12:19:23]

Ce ai scris in ecou nu m-a plictisit deloc, chiar m-a facut sa retraiesc si eu ce ai vazut tu, dar eu nu am reusit sa fac fotografii atat de reusite.

Felicitari! Cei care considera plictisitoare impresiile lungi n-au decat sa treaca peste ele. Pe mine nu ma plictiseste niciodata sa citesc despre DELTA noastra draga!

crapulescu
[26.02.12 14:24:46]

Cunosc bine "Pensiunea Ovidiu" si pe proprietarii acesteia, inca de pe vremea cand ei nu aveau habar ca vor ajunge sa-si construiasca locatia. Intr-adevar, conditiile de cazare sunt excelente, serviciile turistice legate de grement de asemenea, proprietarii sunt binevoitori si cu bun simt. O singura nota mai slaba as acorda pentru bucatarie. Portiile sunt relativ mici iar cei infometati, probabil vor fi nevoiti sa le suplimenteze "a la chart". In schimb, o nota buna ar putea fi acordata in plus pentru serviciile de transport pe apa (tulcea-crisan si retur) pe care la cerere le poate asigura pensiunea, ceea ce pentru turisti aduce marele avantaj de a nu mai depinde de orarul fix (si nepotrivit) al transportatorilor Tulceni.

crapulescu, kmy, Nyfi
Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ovidiu: