ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 19.10.2011
ÎNSCRIS: 19.10.11
OCT-2011
2 AD. + 1 COPII -- v: 3 ani

Recomand

Am ales acest hotel la recomandarea tuturor agentiilor de turism la care am apelat. Nu m-am luat dupa rewieuri care sunt si pro si contra.

Am ales sa merg cu masina personala. Constanta-Vama Veche-Maliko tirnovo-Istanbul-Antalya, cu o oprire de o zi si o noapte in Istanbul.

Drumurile in Turcia sunt excelente si cred ca la anul (in ritmul in care se lucreaza) va fi autostrada pana in Antalya.

Am ajuns la hotel in jurul orei 14, am fost imediat intampinati de un valet care ne-a preluat bagajele si masina. Am fost intampinati de o domnisoara imbracata in straie populare care ne-a oferit rahat turcesc, limonada rece si prosoape umede pentru a ne racori.

Check-inul nu a durat mai mult de 5 minute.

Hotelul este mare, destul de luxos, curatenie impecabila peste tot, personal primitor si amabil. Toti cei de la receptie si relatii cu clientii vorbesc fluent engleza.

Camera este decenta, cu un lcd si sistem wifi, minibar cu de toate, un pat mare si o canapea, baie cu un dus excelent, echipata cu tot ce trebuie. Prosoape schimbate zilnic.

Piscina este imensa impartita in 3 segmente-piscina mare care in mijloc are un superb jacuzzi, o piscina mai mica unde se tin tot felul de jocuri plus gimnastica de dimineata, si un mini aqualand. Deasemenea este si o piscina de copii. Sezlonguri gasesti fara probleme, prosoapele le schimbi de cate ori vrei pe zi, curatenie impecabila.

Plaja foarte frumos aranjata, aerisita, cu un beach bar foarte frumos unde noaptea aveau loc tot feluri de petreceri.

Restaurantul principal destul de mare, cu terasa. Mancarea excelenta, cea mai buna de pana acum, diversificata. peste, fructe de mare, gratare, preparate traditionale, paste... de toate, la fel si desertul.

Intre 12-16 intre plaja si piscina puteai servi masa la restaurantul italian, excelent si aici.

Seara de la 21.30 aveau loc spectacole. baruri erau in toate zonele, bautura din belsug, de toate felurile si calitate foarte buna. Sucuri erau unele fara acid autohtone si cele din gama Coca Cola fie la dozator fie la cutie. Indiferent ca erau din cutie sau din dozator aveau acelasi gust... foarte bun, nu ca la alte hoteluri unde simteai ca bei apa dulce cand luai de la dozator. Bere efes cat cuprinde atat blonda cat si neagra la sticla de 0.33. Toate bauturile erau servite doar in pahare, doar apa plata (nestle 0.5l) era acceptata pe mese.

Gradina era foarte mare, fiind o zona de relaxare unde puteai sa stai ore in sir intins pe sezlong si sa te bucuri de aer curat.

Restaurantele a la carte se plateau (10 euro de persoana) si desi ni s-a oferit o rezervare gratuita la fiecare dintre ele nu am simtit nevoia sa merg deorece mancarea a fost mult prea buna la restaurantul principal. Mai era si un bar patiserie unde intre orele 16-18 puteai sa servesti dulciuri si sa stai relaxat pe canapele foarte comfortabile. De dimineata pana dimineata puteai sa bei si sa mananci cat vrei. Room service cu plata dupa ora 24.

Animatia destul de slabuta. Aveai la dispozitie 6 terenuri de tenis cu nocturna, 3 terenuri fotbal, tenis de masa, darts, tras cu arcul, cinema in hotel, sauna, baie turceasca, piscina interioara mare, bowling cu 4 piste (cam depasit), spa, cabinet medical (foarte scump).

In linii mari totul la acest hotel a fost impecabil si chiar nu inteleg pe cei care au avut reviewuri negative. Nici nu se compara cu titanicul sau miracle, mult peste ele, mult mai luxos.

Aspectele negative au fost urmatoarele: tantari foarte multi (in toata zona Lara-Kundu), in camera aerul conitionat avea putin miros de mucegai cand il porneai, pistele de bowling destul de vechi si lipsa unui bar la bowling, izolatia fonica a camerelor-se aude destul de multa galagie de afara (asta pentru cei care vor sa doarma inainte de 12 noaptea.Un alt minus ar fi adancimea piscinei-peste tot doar 1.40m

Din pacate vremea nu a tinut cu mine, am prins trei zile cu ploaie torentiala, dar fiind cu masina mi-am umplut timpul prin orasul vechi si prin centrul Antalyei care e un oras superb.

Cu siguranta in viitorul apropiat voi reveni la acest hotel. Il recomand pentru toate categoriile de varsta.

Trimis de crisalx in 19.10.11 01:14:01
Validat / Publicat: 19.10.11 08:58:31

VIZUALIZĂRI: 3406 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (crisalx); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[19.10.11 08:58:13]

@crisalx: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

ileanaxperta*
[19.10.11 11:33:45]

Bine ai venit in marea noastra comunitate AFA. Mi-au placut impresiile tale si le astept si pe cele viitoare.

Poate reusesti sa atasezi, te rog si niste poze, ar fi foarte utile pt. noi toti. Multumesc! Numai bine!

[19.10.11 12:28:38]

Bine v-am gasit!

O sa incerc sa pun si niste poze. Din pacate am poze facute la o rezolutie foarte mare si nu cred ca pot sa le uploadez.

[19.10.11 14:14:21]

Buna,

Ma bucur pentru sejurul vostru si felicitari pentru review. Citindu-l cu mare atentie am observat ca la acest resort inca se mentine standardul de anul trecut (si rog pe altii sa nu mai faca comparatii cu sejururile din anii de dinainte de 2010, cand nu facea parte din lantul Rixos... acesta fiind cunoscut acea vreme sub denumirea Lares Park).

Observ ca ati avut parte de oaresice imbunatatiri (petreceri la beach bar) fata de sejurul meu de anul trecut.

Asteptam si pozele tale, pt ca sunt convins ca le poti uploada chiar daca au rezolutie mare, rabdare sa ai (si eu am avut sa postez ditamai filmuletele). Problema tantarilor este intr-adevar reala... si eu anul asta am simtit-o pe pielea mea la Concorde.

Cat priveste izolarea fonica a peretilor... observ ca asa cam este prin toate resorturile deci va trebui sa ne obisnuim cu ideea. Sa auzim de bine.

[19.10.11 16:05:23]

Am uitat sa mai spun ceva. Pe 6 octombrie a fost Oktoberfest in stil Rixos-de la pranz pana seara pe terenul de fotbal a fost muzica live, bautura cat cuprinde (bere, vin, energizante, sucuri), mancare la fel. Foarte frumos.

cand o sa am timp o sa incerc sa pun niste poze

[19.10.11 17:28:55]

Taci nu mai povesti... fugi de-aici ispito!

[19.10.11 19:45:38]

ca sa te mai linistesc. ultimile zile a fost o vreme de cosmar - ploaie torentiala si vant puternic...

Apropo..cum a fost la Concorde?

[20.10.11 09:24:44]

Mie nu mi-a placut... asta comparativ cu Rixos Lares... uite aici reviewul meu

[20.10.11 10:30:36]

sorry

reviewul meu il gasesti pe site la sectiunea Concorde Resort

[22.10.11 10:17:17]

se pare ca am fost in aceeasi perioada la Rixos, si mie mi-a placut cel mai mult October fest , cand o sa am timp o sa pun un review si ceva poze

[22.10.11 10:20:05]

3000 euro, mi se pare enorm de mult, la noi a costat 750 euro cu tot cu transport (6 nopti) daca puneam 7 nopti erau 850 euro.

[22.10.11 11:40:39]

Eu am pus cu tot cu drumul cu masina. In plus nu am prins earlybooking. 2 persoane la 750??? mai ma duc din nou maine daca e asa

[22.10.11 12:29:19]

602 euro 2 persoane, bilet cumparat pe 1 aprilie (15% reducere): D

[22.10.11 13:50:12]

Da, am calculat eu gresit. Am calculat si camera sorei mele. deci 1500 de euro cu totul.

600 de euro este foarte putin chiar si cu 15% reducere. Nu stiu de unde ai luat dar pretul asta e foarte mic

[23.10.11 22:18:58]

salut,

meghido are dreptate... pt alte detalii de pret ma poti contacta pe mesaj privat

[27.03.12 21:19:20]

As dori si eu mai multe detalii va rog despre bauturile servite la baruri in special la loby bar si la discoteca dar si despre mancarea de la restaurantul de pe plaja. Petrecerile pe plaja cum erau si la cat incepeau? Amfiteatru are ptr ca nu am vazut scris nimik despre acest lucru. Va multumesc

[28.03.12 18:20:00]

@m liviu: Salut, bauturile de la bar au fost exceptionale, atent facute si contin mult alcool. La petrecerea de pe plaja am fost o data pe la 9 sau 10 seara, are un fel de amfiteatru, indeajuns incat sa incapa toata lumea si sa te simti ca la ceelalte hoteluri. La restaurantul de pe plaja nu cred ca e mancare, cel putin eu nu am mancat niciodata acolo (seara niste rontaieli), la 50 de metri de plaja este snack bar cu mancare foarte buna. La capitolul mancare si bautura nu ai ce sa ii reprosezi hotelului. Am vazut ca anul asta e mai ieftin decat anul trecut. Eu m-am simtit foarte foarte bine acolo.

[28.03.12 19:47:24]

@meghido: Multumesc frumos ptr detalii. Acum ca am citit si impresiile tale merg cu mai multa incredere. De altfel in peste 90% dintre cazuri am vazut ca turcii iti ofera cam tot ce iti poti dori de la un concediu. Sa avem concedii placute si drumuri usoare. Toate cele bune

[30.03.12 16:19:42]

@m liviu: Cu ce mergi, avion, masina? Daca te duci cu masina sa opresti cateva lire in caz ca vrei sa alimentezi noaptea, eu am avut probleme ca nu accepta nimeni euro, pana la urma la al 7,8, 9 lea peco i-am zis turcului ca nu plec pana nu imi alimenteaza de 20 euro la ce curs vea el .

[31.03.12 18:18:31]

@meghido: Cu masina dar eu nu am avut probleme de genul asta. EU fac plinul acasa si il mai fac la iesire din bulgaria. Am mai alimentat si eu noaptea la turci dar a fost ok Incearca sa platesti cu card viza si de obicei la benzinariile acelea rosii cu insemnul lupului au un cap de lup sau ceva de genul asta ca stema. Anul trecut am platit o data cu euro si mi-a bagat turcul de 50 euro cam 25 litri motorina, eram undeva dupa kutahya Acum oricum fac oprire la kutahya peste noapte. Pana acum conduceam in 2 si mergeam direct la dus dar si asa este foarte obositor. Tu cum mergi? Oprire la istanbul? Sau direct? Sa ai drumuri bune

[31.03.12 18:23:01]

@meghido: Mai zi mi te rog ce bauturi se platesc la rixos? Am vazut scris de unii ca anumite bauturi se platesc. Si daca in loby sau in celelalte baruri au si bere la cutie? Cea la pahar mie unul mi-i se pare prea slaba pe oriunde am fost. De exemplu la silence aveau un bar care se numea beer garden si acolo aveau 4 feluri de bere la cutie. Sper ca nu te-am plictisit cu toate detaliile astea.

[31.03.12 20:37:03]

@crisalx:

Am citit că ai oprit în Istanbul și, cu toate acestea, ai ajuns la hotel la ora 14, o oră extrem de convenabilă.

La ce oră ai plecat din Istanbul către Antalya?

[01.04.12 11:09:21]

@nicole33: se fac aproximativ 7 ore, dar cel mai convenabil sa innoptezi dupa istanbul. la kutahya sau bilecik. Sa mergi mai mult in prima zi. Ptr istanbul este bine sa innoptezi cand te intorci, preferabil 2nopti ca sa ai timp sa si vizitezi si ptr shoping

[01.04.12 11:39:06]

@m liviu:

Eram convinsă că drumul durează mai mult de 7 ore, poate 10 ore, nu știu.

Acesta a fost și motivul pentru care nici eu nu am oprit la Istanbul, considerând că aș ajunge prea târziu la destinație, practic pierzând prima zi de sejur. Sunt de aceeași părere că e bine să mergi cât mai mult în prima zi, iar la întoarcere poți să împarți drumul în mod egal.

La dus am oprit la Kutahya, care mi se pare o variantă optimă, cel puțin pentru noi, iar la întoarcere am oprit înainte de Istanbul cu vreo 90 km la Izmit.

Anul acesta intenționez să opresc tot la Kutahya la dus și încă mai caut un hotel înainte sau imediat după Istanbul, pe la Izmit sau Gebze pentru întoarcere.

Eram curioasă la ce oră a plecat din Istanbul autorul review-ului, deoarece am fost surprinsă de ora extrem de convenabilă la care a ajuns la hotel, în comparație cu mine care am plecat din Kutahya pe la 8,30-9,00 și am ajuns în Belek la 12,00, fără să oprim deloc și mergând destul de tare.

[01.04.12 14:56:46]

@nicole33: Am inteles. E foarte bine daca ai facut doar 3 ore pana in statiune din kutahya. Asa vreau sa incerc si eu aceasta varinta la dus. Pana acum la dus mergeam direct si conduceam in 2 dar e foarte obositor. Ce hotel imi recomanzi in kutahya? Am vazut impresii bune despre grand cinar. Il stii?

[01.04.12 15:16:36]

@m liviu:

Noi am ales Grand Cinar din Kutahya și chiar a meritat. Am scris impresiile mele aici

Anul acesta intenționăm să facem la fel. Prețul este cu vreo 4 euro mai mare decât anul trecut, dar tot merită, mai ales că e cu demipensiune și după ce ai condus 1000 de km nu-ți mai arde să cauți un loc unde să mănânci.

Deși avem permis amândoi de peste 20 de ani, în concedii conduce numai el. La Kusadasi sau Bodrum mergem și noi dintr-o bucată, dar până în Antalya mi se pare prea mult.

[01.04.12 17:22:21]

@nicole33: Merci frumos. Noi mergem de obicei 2 familii in masina si de aceea suntem 2 soferi. Fetele nu prea conduc nici ele afara. O sa aleg si eu tot grand hotel cinar.

[01.04.12 17:23:00]

@m liviu: Salut. Nu am vazut bere la cutie, dar crede-ma ca berea la pahar anul trecut era foarte tare (eu din 2 beri eram ametit , se plateste JB, Jack bauturile din import. Am baut tequila foarte buna, nu am simtit nevoia sa comand altceva, la un moment dat o sa ti se para ca toate cocktailurile au acelasi gust - BUN . Am prins bere la sticla la october fest. Este bere effes, aaaa ai bere la cutie in camera moca.

[01.04.12 17:35:51]

@meghido: multumesc m-ai linistit sunt amator de cocktailuri si dar si de bere in principal...

crisalx, gioko, ileanaxperta*, M'Liviu, meghido, nicole33
Alte impresii din această RUBRICĂDelphin BE Grand Resort: