ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 16.10.2011
MAY-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 8 MIN

Lido di Jessolo - mereu o provocare

Din nou in Lido di Jessolo!

Nordul Italiei e absolut superb! Dupa ce am facut un tur de cateva zile cu masina la Cinque Terre (click aici), Lacul Garda (click aici) si Verona (click aici), urma sa vizitam Padova si Pestera Postojna din Slovenia, in drum spre casa. Asta dupa socoteala de acasa.

Sotului, pe autostrada care lega Verona de Padova ii vine ideea de a schimba planul facut de acasa si reuseste pe loc sa ma si convinga. Adica sa amanam cele doua vizite pentru alta data si sa ne oprim pentru 2 zile sa facem plaja la Marea Adriatica, in Lido di Jessolo, o statiune cocheta, lunga de 15 km, situata in Regiunea Veneto, la doar 21 de km de Venetia.

Pentru ca tot era in drumul nostru, nu trebuia decat o jumatate de ore sa ne abatem de la autostrada, virand prin S. Dona Di Piave. Ideea mi s-a parut excelenta. Chiar aveam nevoie de cateva zile de relaxare, dupa maratonul din ultimile zile. A ales aceasta statiune, din motive sentimentale. Cu 4 ani in urma, cand am calcat pentru prima data in Italia, in 2007, in aceasta statiune ne-am petrecut vacanta. De fapt, vacantele, deoarece primul sejur l-am avut in iulie, cand ne-am intors foarte incantati si in septembrie am venit din nou tot aici, dar am schimbat doar hotelul.

Si de ce sa nu vedem cum e in Lido di Jessolo si la sfarsit de mai? Sa ne facem o idee, pentru a putea compara perioadele. Si intotdeauna mai e ceva nou de vazut, ceva ce care nu am reusiset sa descoperim, sau anumite schimbari care pot intervi in timp de 4 ani.

Ideea ca am renuntat la planul de acasa mi se parea grozava! Bucuria ca ne reintoarcem acolo, pe nepregatite, chiar imi dadea fioriAici am descoperit pentru prima data gelato!

Si, daca sotul a ales statiunea, eu am ales hotelul. Cu 4 ani in urma mergeam aproape zilnic la Hotel Madison, in vizita la o prietena care lucra acolo si imi placuse la nebunie zona in care era amplasat si tot ce tine de ea, era chiar o zona centrala.

Lido di Jessolo, sau orasul dintre pini, cum imi place mie sa-i spun, este situat la capatul nordic al lagunei venetiene. Acum, dupa ce am reusit sa vad o multime de alte orase italiene (acesta fiind al 25-lea review despre Italia), pot spune ca pot face o comparatie, nu ca prima oara, in 2007 cand am venit pentru prima oara in Italia. Statiunea este foarte diferita de alte orase italiene. In primul rand prin asezare, fiind intinsa pe o singura strada principala, ce parcurge orasul pe lungime, aceasta fiind plina de hoteluri, vile, magazine, restaurante, cafenele, baruri si gelaterii.

Trebuie sa stiti ca magazinele se inchid la ora 13 si pana la ora 16-17, italienii isi fac siesta! Chiar daca ei sunt mai galagiosi, intotdeauna i-am gasit incantatori! Daca stau si ma gandesc la ei acum, imi vine in minte un singur tablou, acela al italianului relaxat, detasat de griji, stand la o terasa eleganta, inconjurat de bun gust, de o muzica discreta, cu un pahar de vin in fata! Tineri sau varstnici, intotdeauna cand am avut nevoie de-un sfat, intotdeauna s-au straduit sa ne ajute, cum au stiut ei mai bine.

Dupa ce ne-am cazat (o sa revin si cu un review despre acest hotel, pentru ca merita scos la lumina si pe AFA), am si pelcat la plaja. Despre aceasta plaja lunga si frumoasa am mai scris anul trecut un review (click aici), iar acum voi scrie doar cateva cuvinte, pentru ca este o alta perioada a anului, fiind sfarsit de luna mai.

Era o vreme splendida, temperatura arata in termonetru 27 de grade! In 2-3 minute am si ajuns de la hotel, acesta fiind situat pe prima strada de la mare. Plaja era plina, apropae ca in iulie, se poate observa si in fotografii. Noi am facut plaja in sectorul care trebuia, adica Lungomare Andrea Bocelli, unde erau rezervate sezlongurile si umbrelele de la Hotelul Madison. Nu a trebuit sa platim pentru ele, intrand in pretul cazarii.

Apa marii era destul de calda, se putea face baie, un pic cand intrai in mare intrai mai cu teama, dar apoi te obisnuiai. Era curata si limpede, ca de obicei. Dar nu atat de albastra ca la Marea Ionica, cea mai frumoasa mare pe care am vazut-o pana acum. Pe picioarele pontonului foarte lung erau lipite zeci sau sute de scoici, iar in apa limpede puteam admira pestisori, crabi si alte vietati marine.

Este foarte interesant de urmarit un fenomen surprinzator, si anume - mareea! Seara era apa marii pana aproape de primul rand de sezlonguri, iar a doua zi pe locul acela…erau doar scoici si nisip fin, pe care puteai desena ce doreai! Sotul meu a si luat o piatra in mana si vroia sa scrie ceva, iar eu curioasa, speram sa scrie numele meu. Dar n-a fost asa, el a scris: Lyssa, numele catelusei noastre de care ii era foarte dor!!!

Am fost si a doua zi din nou la plaja, vremea a tinut cu noi. Pe plaja, aceeasi vanzatori ambulanti din Maroc, cu posete, ochelari, margele. Si chinezoaicele care te intreaba de masaj! Acelasi chiosc de la magazinul Ins, pe 4 roti, cu inghetata si bauturi racoritoare pe plaja. Faleza absolut incantatoare, cu pavaj colorat, terase si multe plante mediteraneene. Curatenie deplina!

Seara ne-am petrecut-o la plimbare prin oras pe Via Bafile, aici circulatia masinilor de la ora 10, pana dimineata la ora 6, este oprita, masinile fiind deviate pe o sosea din apropiere. O problema ar fi in aceasta zona locul parcarilor. Cei care sunt cazati aici, la hoteluri au un loc rezervat, dar daca locuiesti in alta zona si vii aici, doar ocazional, va trebui sa cauti parcare in strazile din apropiere. Am tot mers pana in Piazza Brescia. Aerul de la pinii care strajuiesc soseaua pe ambele parti si aerul sarat din apropierea marii ne ametea si a trebuit sa ne intoarcem, pentru ca si oboseala isi spunea cuvantul.

Am observat foarte multe schimari in cei 4 ani, de la ultima vizita, multe cladiri noi, unele foarte inalte, iar restaurantele, numarul fantanilor arteziene si a spatilor verzi s-a marit, iar spectacolele stradale cu muzica live, teatru sau fanfara s-au inmultit. Terasele erau cam goale. Mi-a placut mult un restaurant traditional, ’’Paolina’’, dar majoritatea erau foarte frumos amenajate, cu mobilier frumos si multe flori. Pretul la terase este afisat chiar la intrare.

M-am gandit, cu aceasta ocazie, sa mai infulec cateva cornete cu inghetata, ca sa-mi potolesc pofta pana anul viitor, pretul unei cupe fiind de la 0,80 -1,20, in functie de locul gelateriei de unde o cumparai.

Am auzit peste tot vorbindu-se romaneste. Este o statiune civilizata, foarte indragita de noi, cei din vestul tarii in primul rand, de la granita de vest se poate ajunge in ~ 9 ore cu masina. Carabinierii sunt prezenti, dar vegheaza discret. Sunt mai multe puncte de informare turistica. Important ar fi sa va faceti rost de o harta si totul devine simplu. Am observat si o multime de locuri de joaca pentru copii. Dar pentru ei cel mai bine ar fi o vizita la Aqualandia, un parc tematic, care imita atmosfera din Caraibe.

A doua zi, dupa micul dejun, am mers din nou la plaja. La amiaza, cand temperatura in termometre a crescut, am plecat la cumparaturi. In statiune sunt cateva supermarketuri, unde pretul produselor este accesibil. Pentru cei doritori de haine de firma, as recomanda mai bine sezonul reducerilor.

Daca te razbeste foamea si esti grabit, poti cumpara de pe strada, de la numeroasele chioscuri o bucata de pizza, cu doar 3 euro, foarte buna, cu aluat bun si mult cascaval. Foarte multe magazine vand suveniruri, vederi, produse din piele, confectionate manual, etc. Dar majoritatea suvenirurilor sunt confectionate din sticla de Murano.

Am observat aici de fiecare data foarte multe persoane pe bicicleta! O varianta interesanta si sanatoasa de a parcurgi cei 15 km, cat are statiunea in lungime. Poate fi considerata o modalitate eco!

Cheisa del Sacro Cuore di Gesu

Avand putin timp liber, am desoperit in vecinatatea hotelului o biserica mai noua, fata de celelalte pe care am avut ocazia sa le vizitez eu in Italia. Este situata in Piazza Trento, intr-un loc frumos, inconjurata de bancute si mult spatiu verde. Este o biserica catolica.

Mi-a atras atentia de la prima vizita si acum m-am bucurat ca am putut sa intru sa o vizitez. M-a cucerit prin liniste si simplitate. Erau doar cativa credinciosi. Peretii zugraviti intr-o culoare calda. In afara de altarul principal, plin de flori, mai era un altar al Sfintului Anton, un sfant foarte venerat de Biserica Catolica. Pe pereti doar cateva icoane.

Numele ei ar fi’’ Biserica Sfintei Inimi a lui Isus’’. Aici se tin uneori concerte de muzica sacra. De curand primise si vizita Papei, am observat acest lucru in niste afise de la intrare.

In afara de aceasta biserica, in Lido di Jessolo mai sunt o multime de biserici.

Concluzia

Daca te apuca dorul de mare, iar dorul te chinuie rau si luna mai poate fi o optiune de a–ti petrece cateva zile in care sa faci plaja. Pentru baie, as recomanda mai bine perioada de la sfarsitul lunii. Pe strazi, nu era atat de aglomerat ca in iulie, in prima mea vizita aici, dar nici atat de pustiu, ca in septembrie.

Preturile la cazare sunt mai mici in extrasezon, de obicei Lido di Jessolo fiind considerata a fi o statiune scumpa, aproape cea mai renumita din partea de nord a Marii Adriatice.

Mi-a placut, voi mai reveni si o recomand in primul rand celor care iubesc marea si clima blanda.

Nu uitati ca Venetia este doar la 21 de km si nici Padova, Verona si Lacul Garda nu este la o distanta mare, incat puteti combina o zi de plaja si baie in mare cu o zi in care sa descoperiti sau sa revedeti aceste locuri pline de frumusete, care pe mine m-au incantat foarte mult.

Distractie placuta!

Trimis de georgiana in 16.10.11 18:29:04
    Validat / Publicat: 16.10.11 20:07:07

VIZUALIZĂRI: 23878 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

P21 Lido di Jessolo-plaja

[16.10.11 19:51:58]

Webmaster 13,

As avea rugamintea sa-mi atasezi cand ai timp urmatorul videoclip:

http://www.youtube.com/watch? v=14SHnl1gfbI&feature=related

[16.10.11 20:06:54]

Am atasat clipul solicitat. Vizionare placuta!

[16.10.11 21:57:45]

Multumesc!

dorgo
    [17.10.11 08:09:35]

Nu mi-as fi inchipuit, dar si Lido si Thassos, in extrasezon, sunt cam pustii, numai bune de scris poezii de toamna, probabil, turistii, dupa un sezon estival plin, au inceput munca si-si fac planuri pentru vacanta din vara viitoare...

[17.10.11 10:00:35]

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

sandrutza21
    [26.10.11 09:30:25]

Dupa cum vad ati avut un sejur minunat. Si pe noi ne chinuie de ceva vreme un gand, cu excursia la Lido di Jeselo. Anul trecut in aprilie chiar am facut o rezervare la o agentie, insa, din cauza faptului ca nu se stransesera suficient de multi doritori s-a anulat. De voi a fost foarte ok, fiind cu masina, nu ati depins de nimeni. Oricum sper sa ajungem pe acolo, avand in vedere ca e aproape de Venetia si in jur, sunt suficient de multe obiective turistice. Si pozele sunt foarte faine!!!

[26.10.11 10:16:09]

@Sandrutza 21,

In 9 ore ajungeti acolo, pentru ca poti urca de la Mako, din Ungaria, pe autostrada, apoi prin Slovenia si intri in Italia pe la Trieste.

Deci nu e greu nici de condus.

Poate ne luati si pe noi cand mergeti

Chiar nu aveti nevoie de nici o agentie, in Lido di Jessolo sunt sute de unitati de cazare, pentru toate gusturile si buzunarele. Sau, daca chiar vrei, ia doar cazare de la o agentie, dar neaparat mergeti cu masina personala.

O sa scriu zilele astea un review si despre Hotel Madison,unde am fost cazati,ultima oara.

Alexandru G.*
    [18.02.12 20:44:47]

Sincer, treaba cu "sticla de Murano" este ca aceea cu "Galbena de Odobesti" sau " Busuioaca de Bohotin" de la noi... S-a calculat ca daca toata "sticla de Murano" din Italia ar fi originala, atelierele de acolo ar trebui sa iaba o productivitate de 230.000 la suta... Oricum in Lido di JESOLO, cam 80 % din astea sunt fake-uri pentru turistii naivi... ca si in Venetia...

Castalia
    [29.02.12 15:22:32]

Georgiana, o intrebare: ai fost in septembrie la Lido di Jesolo? Cum e vremea si apa la inceputul lui septembrie? Ne dorim sa mergem acolo anul acesta, la inceput de septembrie, dar nu gasim nicio impresie despre vreme si temperatura apei. E important pentru ca mergem cu copiii.

Multumesc frumos!

[29.02.12 16:52:28]

@Castalia,

Eu am fost in statiunea Lido Di Jessolo, de 3 ori, in trei perioade diferite: iulie, septembrie si mai. Cand am fost in septembrie, am avut sejurul chiar in ultima saptamana din luna, cand se inchidea sezonul turistic.

Fiind septembrie, aveam un alt program de plaja. Plecam de la 10, ora lor si stateam pana la ora 16! Pentru ca serile si diminetile incepeau sa fie mai racoroase. Statiunea nu mai avea acea nebunie din iulie, cand fremata de viata, dar... avea si acum farmecul ei!

Se insera destul de repede. Multe din hoteluri deja isi inchideau afacerea. Magazinele isi scurtau programul si aveau reduceri destul de importante.

Apa marii era calda, dar in piscina de la Benelux, unde am avut cazarea, nu intra nimeni, pt ca era cam rece.

Dar daca tu mergi la inceputul lunii, cred ca vremea este buna si apa marii la fel. Pentru raspunsul tau, am sunat acum o prietena care lucreaza acolo de multi ani si ea stie mai bine. De fapt tot ea e ''vinovata'' ca am ales aceasta statiune, de 3 ori, lucru care nu l-am mai facut cu alte destinatii.

Sper sa va placa si voua si copiilor!

Dragoș_MD
    [17.09.13 08:27:12]

Mi-au căzut azi întâmplător ochii pe niște poze de aici și aș vrea doar să spun că, la pozele P36... P39 e vorba despre Chiesa Sacro Cuore di Gesù, și nu Cheisa șamd. cum din eroare a fost scris titlul pozelor. Și tot din aceeași eroare, probabil, apare la fel și în textul de mai sus.

Alexandru G.*, Castalia, dorgo, georgiana, sandrutza21
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Lido di Jesolo: