ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 14.10.2011
DIN: bucuresti
ÎNSCRIS: 14.10.11
SEP-2011

Scufundari in Kusadasi

Daca vreti sa aveti parte de o experienta de neuitat in vacanta voastra in kusadasi trebuie sa faceti scufundari. Pentru mine a fost o experienta de neuitat pe care o sa o repet in fiecare an. Era un vis pe care vroiam sa mi-l indeplinesc si care a fost peste asteptari.

Daca vreti sa incercati puteti sa luati legatura cu Tagmac Saracoglu (EPHESUS PRINCESS HOTEL) care alaturi de echipa lui va introduce intr-o lume minunata plina de pestisori colorati si de senzatii tari. http://www.activeblue.com/. -best diving centre in kusadasi

Eu am ajuns de la o scufundare sa fac un curs pentru a-mi lua licenta de scufundator. Este ceva ce nu poate fi descris in cuvinte trebuie trait.

Trimis de alina andronic in 14.10.11 22:11:42
Validat / Publicat: 14.10.11 23:12:07
  • A fost prima sa vizită/vacanță în TURCIA

VIZUALIZĂRI: 4108 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (alina andronic); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

[14.10.11 23:00:39]

@alina andronic: bun-venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Mutat la rubrica "Excursii optionale din Kusadasi" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor

Fotografiile sunt excelente. Pacat ca textul review-ului este extrem de sarac in informatii potential utile altor useri interesati.

Poate ai sa te intorci cu ceva mai multe detalii, intr-un ecou...

Multumesc!

balasa violeta
[14.10.11 23:29:56]

Bine ati venit!

Cred ca ar fi interesant daca ne-ai spune si ceva preturi si cat de greu se obtine un brevet de scufundator.

Multumesc!

Marian Preda
[15.10.11 18:08:19]

Buna Alina!

Fabuloase fotografii! Felicitari!

Scufundarile sunt si un hobby de-al meu, dar... din pacate, nu la noi in tara, deoarece se percep niste tarife... ca devii deodata claustrofob!

Intr-adevar, un rw succint... dar, asa este la debut!

Bine ai venit in aceasta familie A F A!

Sunt convins ca ai vizitat, Casa Sfintei Fecioare, de pe muntele Privighetorii - din Efes, port la Marea Egee, ce a reprezentat un important centru politic, economic si cultural de-a lungul celor 5 civilizatii care l-au succedat: lilienii, elenii, romanii, persii si... otomanii.

Ai avut privilegiul de a vizita si admira Templul cel Mare (cu cele 25.000 de locuri), Templul lui Adrian, Fantana lui Traian si impresionanta Biblioteca a lui Celsius.

De asemenea, cetatea de pe Insula Porumbelului (legata de un promontoriu de statiune), Bazarul (unde iti poti sa-ti pierzi ,,colega de camera '', in paradisul cumparaturilor), Kervansarayul -cel mai vechi restaurant din locate etc... etc

Timpul alocat acestui rw, a fost... scurt! Dar ma consolez cu fotografiile minunate!

Vacante Frumoase!

[15.10.11 20:06:55]

Buna Marian

Ma bucur ca impartasim aceleasi pasiuni. Si eu initial vroiam sa fac cursul in Romania dar nu se merita pt ca vizibilitatea in Marea neagra este redusa si nu prea ai ce sa vezi. De aceea am ales sa fac cursul in turcia. Inainte de a pleca in vacanta am luat legatura cu managerul scolii din Turcia si am facut on line partea teoretica a cursului. Cursul este in jur de 270-300 euro dar merita. Eu am facut scufundari in fiecare zi si de aceea nu prea am avut timp sa vizitez nimic dar a meritat. Pentru a-ti lua licenta trebuie sa faci minim 5 scufundari si sa la final o sa dai un test din teorie.

Daca nu vrei sa faci cursul poti sa te scufunzi doar de fun, pretul unei sedinte este in jur de 30 euro si dureaza cam 30-40 min.

Daca vrei mai multe detalii nu ezita sa imi scrii

Marian Preda
[16.10.11 20:15:10]

@Alina!

Scuba diving in regim team building, la noi, din pacate, nu este promovat!

Nu putem explora aceasta fascinanta lume subacvatica, fara sa ai anumite notiuni teoretice de echipament.

O vesta, detector, combinezonul aferent, labe, vizorul si tubul +lanterna... ca sa nu mai ,,vorbim '' de un computer de scufundare!

Am trait o experienta nefasta in Vama Veche, langa restaurantul Corsarul (vezi rw), unde la un centru de scufundari (de fapt, singurul!), instructorii nu inteleg ca acest fenomen, nu este o afacere... este o TERAPIE!

Iti doresc, cat mai multe stari de... ,,imponderabilitete ''!

[17.10.11 19:20:07]

@marian

Este normal sa faci o minima pregatire inainte pentru a te familiariza cu echipamentul. Eu am facut online inainte de a tine cursul. Cursul online mi s-a parut foarte ok. Pentru doritori http://www.divessi.com/.

Iar apoi pui in practica tot ce ai invatat si intelegi mult mai bine

Dar daca vrei sa scufunzi doar de fun primesti o instruire minima cat sa nu te sperii si sa fi in siguranta. Oricum nu te scufunzi singur, in permanenta cel putin la inceput un instructor te tine de mana si permanent te urmareste sa nu intrii in panica.

Merita aceasta experienta cel putin o data in viata. Eu sunt inebunita daca as avea unde as inlocui sala de sport cu scufundarile dar din pacate numai in vacanta pot face asta.

La cat mai multe experiente subacvatice

hlli
[17.10.11 19:36:40]

@alina andronic, imaginile din poze sunt fantastice!!! Este o alta lume!!!

Sa inteleg ca pozele le-ai facut tu in timpul scufundarilor? Pacat ca nu ai adugat si citeva cuvinte care sa explice fascinantele imagini postate.

Pe cind o noua scufundare?

[19.10.11 08:29:25]

@hlli

Pozele nu le-am facut eu, era cineva care daca vroiai putea sa iti faca poze si sa te filmeze. Dar data viitoare cu siguranta imi voi luat un aparat cu care sa fac poze.

Stii de multe ori pozele sunt mult mai frumoase decat cuvintele

Urmatoare scufundare nu stiu cand va fi dar stiu ca urmatoare destinatie va fi Egypt- Marea Rosie care este de vis.

alina andronic, balasa violeta, hlli, Marian Preda
Alte impresii din această RUBRICĂExcursii / activități opționale în Kusadasi: