ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 13.10.2011
DIN: Braşov
ÎNSCRIS: 11.10.11
SEP-2011

Excursie Cairo

In primul rand as vrea sa spun ca nu iti ajung 7 zile in egipt sa poti vedea tot ce este de vazut, si sa faci tot ce ti-ai propus. Noi am preferat un hotel mai ieftin unde am platit pentru 14 nopti cat au platit altii pt 7.

Excursia la Cairo am facut-o cu turoperatorul si ne-a costat 90$ de persoana. S-a plecat de la hotel la ora 01.30 noaptea si am ajuns la Cairo dimieata pe la 8.00. Este foarte obositor dar merita, ca sa puteti sta confortabil este recomandat sa va luati de la hotel pernele si eventual o bluza mai groasa (pe tot parcursul in autocar este pornit aerul conditionat si este foarte rece. Degeaba incercati sa convingeti soferul sa il opresca sau sa il dea mai incet, nu veti reusi). Ghidul a fost in limba romana. Drumul prin oras a fost destul de lung Cairo fiind foarte mare. Prima oprire a fost la Muzeul de egiptologie, unde timpul alocat va spun sincer nu va ajunge sa vedeti tot ce este de vazut. Am trecut in viteza cam peste tot, ne-am bagat in fata ca sa putem vedea (este foarte aglomerat). Atentie, nu se iese pe unde ati intrat, iesirea este pe lateral pe undeva (ghidul nu va spune acest lucru). Intrarea la mumii costa separat 100 lire si nicaieri inauntrul muzeluil nu veti putea face poze. Toate aparatele se strang intr-un cos inainte de a intra, nu incercati sa intrati cu aparat daca sunteti prins riscati un scandal monstru si o amenda destul de mare si nu veti primi nici un fel de ajutor din partea ghidului.

Urmatoarea oprire este la o fabrica de parfumuri, cam o ora unde vi se face o prezentare si de unde puteti cumpara daca doriti.

Mai departe urmeaza masa la o cantina in apropierea piramidelor (aceeasi mancare ca la hotel).

In sfarsit ajungeti la piramide entuziasmati de ceea ce veti vedea. In afara de faptul ca le vezi, ca ramai uimit de cat de mari si impunatoare sunt, ramai in acelasi timp si cu un gust amar cand vezi ce mizerie este in jur. Peste tot numai " comercianti" care iti baga efectiv in ochi tot felul de chiciuri ieftine, si care nu te lasa nici macar sa faci o poza calumea.

Aveti posibilitatea sa intrati in piramida mare (Kheops) cu 100 lire suplimentar si nu aveti voie sa faceti poze sub nici o forma, sau sa intrati intr-o piramida mai mica cu 30 lire si puteti face poze (Atentie din ce va spune ghidul va lasa impresia ca piramida mica in care veti intra este a doua cea a lui Kefren dar NU, este una si mai mica din apropiere). Am intrat in cea mica evident sa putem face poze, intrarea este stramta tre sa cobori aplecat, nu este lumina deloc decat cea de la blitzuri, si nu se intra pe rand sa ai loc sa te misti. Se intra buluc de te calci in picioare si la coborare si in mormant si la urcare iar aerul este irespirabil (transpiri instant).

La Sfinx, buluc mare, nu ai loc sa faci poze singur, in stanga si in dreapta ta in poze apar si alti turisti si si mai rau comercianti care se baga in poza exact cand apesi pe buton si iti strica toata susta. Intrarea jos pe langa Sfinx era inchisa, poti sta doar sus.

Atentie: Nu aruncati biletele care le primiti la intrarea in platou, ele va trebuie ca sa intrati si la Sfinx.

Mai departe veti merge la panorama de unde se vad frumos toate cele 3 piramide si unde puteti face poze (la fel de aglomerat si tre sa va certati cu ceilalti turisti si cu comerciantii ca sa puteti aparea numai voi in poza).

Bazarul Khan el Khalili. O scurta oprire de vreo jumatate de ora, dupa care inapoi la hotel, unde ajungeti pe la ora 23.00.

Ca si sfaturi: nu dati aparatele din mana la comercianti sau la politia turistica sa va faca poze- va vor cere bani in schimb si daca nu le dati nu va dau inapoi aparatele, si nu se multumesc cu 1$ (de preferat sa rugati colegiii de autocar sa va pozeze), nu acceptati "cadouri gratis" de la comercianti, dupa ce vi le dau in mana va cer bani.

Lasand la o parte mizeria si tigania a fost o experienta foarte frumoasa.

Trimis de ollympia22 in 13.10.11 14:47:36
Validat / Publicat: 13.10.11 19:26:00
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 4651 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ollympia22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.

• Alte impresii din această RUBRICĂExcursia la Cairo: