ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2011
ÎNSCRIS: 11.10.11
SEP-2011

Mai mult decat perfect

Buna,

Am vazut ca nu a scris nimeni despre acest hotel si am zis ca poate fi de ajutor pe viitor.

Am petrecut aici 2 saptamani foarte frumoase din 24.09.2011 pana in 08.10.2011. Intradevar daca esti persoana foarte pretentoasa nu ai ce cauta aici. O sa incerc sa trec in ordine cateva detalii folositoare:

-poti plati in ce doresti: euro, dolari, lire egiptene (la intrarea in piramide si in valea regilor la tutankamon accepta numai lire egiptene). La hotel nu prea au sa schimbe, am fost de cateva ori si nu au avut cat am vrut eu sa schimb. Atentie mare: daca vreti sa schimbati, mergeti in oras la exchange sau banca, la hotel cursul este foarte prost

-1$=5.9 lire in oras si 5 lire in hotel

-1 euro=7.9 lire in oras si 7 lire in hotel.

-la sume mari se simte

-nu schimbati foarte multe lire sau inainte sa va intoarceti in tara schimbati inapoi in $ sau euro. In tara nu veti gasi nicaieri sa schimbati acele lire.

-am ajuns in hurghada la ora 19.15 ora lor. Treaba aici merge foarte repede, primul lucru este viza, formularul il primesti imediat, il completezi si mergi cu el sa cumperi viza de la banca cu 15$/persoana, aici ti se lipeste in pasaport un sticker, mai departe treci pe la ghisee ti se verifica pasaportul cu viza, si imediat ajungi pe partea cealalta de unde iti iei bagajele si intalnesti la tot pasul angajati operatorului de turism care iti indica drumul (deci nu ai cum sa te pierzi), si numarul masinii care te va duce la hotel. Noi ne-am intalnit cu ghidul care vorbea romaneste, ne-a dat lista cu excursiile pe care le putem face, ne-a lasat numarul lui de teleon si ne-a dat intalnire in receptia hotelului a doua zi la ora 11.

-a doua zi a fost foarte punctual, ne-a prezentat pe larg toate excursiile pe care le putem face si cele pe care le-am ales a trebuit sa le si platim. Am ales sa le facem pe toate prin operatorul de turism: Safari – 50 $; Cairo 1 zi – 90 $; Scuba diving – 50 $; Luxor 1 zi – 85$; Plimbare pe mare – 45$

-primesti chitanta pentru tot, transportul este asigurat dus intors, si esti anuntat cu o zi inainte pe telefon sau la receptie ora la care trece masina sa te ia.

-cazarea s-a facut imediat ce am ajuns, am dat 10 $ in pasaport pt o camera mai buna si am primit o camera foarte aproape de plaja. In a doua saptamana am fost intrebati daca suntem de accord sa ne mutam intrun apartament cu 2 camere (noi am fost 4 persoane impreuna), probabil aveau nevoie de camere. Am primit in schimb 2 cosuri cu fructe, vin, suc, apa, cafea si ceai.

-mobila este foarte veche dar nu are absolut nici o importanta deoarece petreci foarte putin timp in camera (doar sa faci dus si sa dormi). Au cablu peste tot dar cu vreo 500 de programe de te plictisesti cautand, am gasit romanesti doar protv int si tvr int

-totul este 24h AI

-hotelul are 4 baruri, dintre care unul este non stop (cel din receptie). Poti bea la discretie ce vrei: cafea, pepsi, mirinda, 7up, sucuri naturale (nu sunt ft gustoase), vin, bere egipteana (a fost foarte buna), si alcoolicele alea mai tari wisky, brandy, rom, ouzo, tequila, vodka etc (atentie sunt toate bauturi locale iar gustul lor difera foarte mult de cele originale dar sunt bune)

-narghilea ai gratis de cate ori vrei dar seara de pe la 18.00 pana la ora 00.

-mancarea este “mancabila” dar nu este pe gustul nostru. Daca esti ft sclifosit, gourmand, sau nu poti sa mananci orice e de preferat sa stai acasa. Am gasit de fiecare data ceva sa manacam, dar in a doua saptamana nu prea mai intra nimic din ce au (ti se face un dor de sarmale, friptura, cartofi pai, ciorba de burta, mamaliga cu branza etc)

-dimineata gasesti sa mananci omleta, oua ochiuri, oua fierte, cateva salate, rosii, branza (feta foarte buna), un fel de cascaval ciudat, parizer la fel de ciudat, fulgi cu lapte, orez cu lapte si dulceata, clatite cu gem, cornulete cu gem, mere, nuca

-dupamasa si seara gasesti cam acelasi lucru: o ciorba care nu este prea gustoasa (seamana cu cea la plic) orez, paste, peste, salate facute in combinatii si cu sosuri ciudate, tocana de cartofi sau cartofi fierti, copti, legume calite cu cate o urma de carne de vita sau pui, piept de curcan sau ton care au fost foarte bune. Porc nu au deloc deoarece nu se mai importa la ei (asa ni s-a zis in oras). La dulciuri stau foarte bine, sunt multe sortimente de prajituri, si budinca, si in sfarsit fructe banane, rodii, pepene verde, galben, fructe de palmier (nu stiu cum se cheama)

-paine au de mai multe feluri: neagra, alba, chifle cu susan, turta facuta pe tabla

-mai naspa este ca au un condiment pe care il folosesc foarte des si mie cel putin nu prea mi-a placut. Il baga cam peste tot.

-curatenie se face in fiecare zi, iar asternuturile ti le schimba tot la 2-3 zile.

-prosoape de plaja gasesti in fiecare dimineata curate pe plaja si nu este bataie pe sezlonguri indiferent la ce ora te duci

-au cate un show in fiecare seara (mis, mister, perfect couple, fachir, fire show, dans din buric, tamura show, discoteca). La mis, mister, couple show am ras de ne-am stricat chiar daca se prezenta totul in ruseste (la un momendat am ajuns sa inteleg partial prin deducere)

-si da este plin de rusi, si peste tot se vorbeste ruseste de la receptie pana la personalul de la curatenie, dar stiu si engleza si nu ai de ce sa iti faci probleme rusii sunt foarte prietenosi, sunt de distractie si de bautura. In prima saptamana am fost numai 4 romani, in a doua au mai venit 3 romani, si ceva nemti.

-bacsis se da cam peste tot cate 1$, 1euro sau 5 lire dar nu chiar de fiecare data ca ai da faliment (la curatenie am dat de vreo 3 ori, la plaja de vreo 2 ori, pentru narghilea de vreo 2 ori, la masaj o data).

-noi am fost aproape de bazarul din Hurghada la doar vreo 10 km, am mers cu taxiul si am platit cam 25 lire cursa dus-intors (folositi doar taxiurile albastru cu portocaliu). Ne-am imprietenit cu un taximetrist si am mers cu el de fiecare data. Atentie mare, cu oricare taxi te-ai duce te lasa exact la un magazin cu care probabil se inteleg ei si primesc bacsis de pe urma cumparaturilor tale.

-pentru orice vrei sa cumperi tre sa negociezi (mai mult sa te tiganesti). Daca nu iti place acest lucru sunt vreo 2 sau 3 magazine in oras cu preturi fixe.

Per ansamblu a fost un concediu reusit cu plusuri cu minusuri, am profitat la maxim de plusuri si am lasat la o parte minusurile. Daca vrei sa te simti bine si sa te distrezi o faci oriunde si cu orice mijloace ti se ofera.

Ps: 4 stele in egipt difera foarte mult de 4 stele in Romania, tre sa fi constient de acest lucru cand pleci, nu te astepta sa fie la fel ca la noi; iar impactul cultural in oras este imens pentru cineva care merge pentru prima oara (in a doua saptamana ajunge sa-ti placa in oras si sa nu mai vrei acasa)

Trimis de ollympia22 in 11.10.11 22:32:08
Validat / Publicat: 12.10.11 06:13:41
  • A fost prima sa vizită/vacanță în EGIPT

VIZUALIZĂRI: 2762 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ollympia22); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vedere de pe terasa apartamentului

[11.10.11 22:49:54]

@ollympia22: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo!

Excelent review de debut, felicitarile mele.

Dar, daca tot este primul review pe sait despre acest hotel, un set de fotografii ar fi extrem de apreciate.

Multumesc!

costin1968
[12.10.11 22:21:03]

Te rog as vrea sa vad poze... sunt interesat...

[13.10.11 10:53:36]

Era interesant de vazut, imagistic, apropo de...

... dar... ma rog...

[13.10.11 13:39:09]

Draga Alex,

Ti-am atasat cateva poze de la hotel si promit ca pana saptamana viitoare sa caut cateva poze doar cu mobila din camera... care... da... este foarte veche. Hotelul este construit in 1992 si mobila dateaza tot de pe atunci. Ai in camera asa: 2 scaune si o masuta mica unde iti poti bea cafeatua sau fuma tigara (daca iti place sa fumezi in camera), un dulap destul de mare... vechi in care iti poti pune hainele daca vrei, patul care este dublu, mare si confortabil cu lenjeria foarte curata si cu 2 noptiere, un birou cu oglinda si un scaun, televizorul (lcd sau ceva, dar mic si cu televiziune prin cablu-sunt vreo 500 programe), un frigider naspa si vechi dar care ingheata bine (primesti in fiecare zi cate o sticla de apa plata la 1.5 l), si baia in care ai toaleta, bideu, chiuveta, o oglinda imensa si cabina de dus (care are pe alocuri un pic de negreala si curge pe la colturi). Peste tot ai gresie pe jos si un pres ca la bunica acasa.

Si crede-ma ca nu te duci in Egipt sa stai in camera, te trezesti, te speli si pleci pe plaja. Te mai intorci la pranz, faci un dus si te duci la masa, dupa care iar pe plaja sau in oras sau in excursii si mai intri in camera dupa ora 12.00 cand se termina programul pe plaja, mai faci un dus si te bagi in pat.

[13.10.11 13:52:17]

Am uitat sa trec:

-toate bauturile de pe plaja si la piscina se servesc in pahare de plastic

-ai wi fi gratuit in receptie (username si parola le primesti de la receptioner)

-in camera ai seif gratuit

-langa plaja ai aqua center, diving center, si masaj.

-ai gratis cate o masa la restaurantul italian si la restaurantul oriental cu rezervare in prealabil la receptie.

-in primele 3 zile ai gratis 15 minute la masaj, echipament pentru snorkeling,

[13.10.11 14:33:03]

Uoou, uouu, uou... slow down... am glumit!!!... de fapt e vina mea ca trebuia sa mentionez asta ) ! Eram curios, avand in vedere ca in 2010, partial a fost... restaurat.

... si nici eu nu stau in camera dar, am nevoie de un pat care sa ma ţină, ca sa nu ajung de la etaj, in receptie, pe... scurtatura!

De aici si ideea de de "mobila veche"! Oricum, multumesc de fotografii!

... btw... plaja imi place...

[13.10.11 15:17:26]

Scuze eu,

Nu ajungi de la etaj in receptie, stai linistit, sa sti ca patul este foarte confortabil, nu se dezmembreaza si nu scartaie

Per ansamblu hotelul este ok chiar daca este mai vechi, are numai vreo 100 si ceva de camere si nu se simte aglomeratia. Ai o senzatie de liniste si relaxare totala. Am ales un hotel mai mic si cu mai putine stele pt ca am vrut neaparat 14 nopti si am platit numai 1550 euro fata de ce povesteau ceilalti turisti ca au dat suma asta pe doar 7 nopti. Pot sa iti spun ca in 7 zile nu ai timp sa faci de toate si esti mai tot timpul pe fuga, relaxare 0.

Plaja este destul de mica dar incapatoare, nu tre sa te bati pe sezlonguri. In apa este nisip nu ca la alte hoteluri cu pietre deci nu iti trebuie papuci speciali, iar la intrare cam in 5-6 metri devine un pic adanca.

[14.10.11 08:32:42]

"Religia" mea a fost mai intodeauna, in ceea ce priveste vacanta, 14 zile/nopti ! Pana ma dezmeticesc cu imprejurimile si cu "prima zi de sosire", oboseala/nervi/despachetare, imi trebuie vreo 4 zile. Mai raman 10, din care 2, mai vizitezi, mai o cumparatura...

Personal, 7 zile nu imi ajung!... de aici si ideea de a cauta ceva care sa se muleze, acceptabil ca si cost, in privinta cazarii la un sejur mai lung de 10 zile.

santana*
[14.10.11 08:44:14]

Olimpia, zici că 14 nopti de cazare cu AI pentru 2 persoane au costat 1550 euro cu avionul şi toate taxele incluse? De fapt, euro sau dolari? Poţi să ne zici şi nouă preţul total al excursiei, adică cît au mai costat vizitele, şpăgili, mă rog, poţi să adaugi şi banii de cîrpe, că nu mă supăr. Dacă nu vrei să spui, nu-i bai, estimez eu ceva. Am senzaţia că soţia mea visează greceşte şi vreau s-o deturnez cu oferta asta.

În rest, zic şi eu cu întîrzierea de rigoare "bine ai venit pe sait"!

[14.10.11 22:56:21]

Multumesc si bine v-am gasit,

2 persoane am cheltuit pentru toata excursia in jur de 2300 euro (am platit si in euro si in lire si in dolari dar transformat totul in euro cam atat da). Nu ne-am spart in cumparaturi deoarece si asa suma asta este destul de mare pentru noi. O sa le pun mai jos cu liniuta sa se vada mai bine:

-sejur 14 nopti AI 24ore pentru 2 persoane, cu transfer brasov-aeroport-brasov, avionul, toate taxele de aeroport gratis si 20 kg la cala gratis de persoana a fost 1550 euro

-excursiile au fost in total fix 500 euro (640 dolari /1.29, asa transforma ei dolarii in euro). Lista cu excursiile pe care le poti face este in dolari si o poti gasi pe site-ul oficial al turoperatorului TT (nu stiu daca pot sa-i trec numele). Mai detaliat au fost asa: Cairo 90 $/pers, Luxor 85 $/pers, safari 50 $/pers, scuba diving 50 $/pers, plimbare pe mare 45 $/pers. La primele 2 am avut ghid in limba romana, la celelalte in limba engleza stalcita.

- 20 $ pe bacsisuri diverse (saltelele de la sezlongurile de pe plaja, la curatenie, pentru narghilea, la safari, la diving, la masaj, la bagaje la sosire si la plecare etc). La fiecare am dat cate 1 $ sau 1 euro sau cate 5 lire

-am dat la cazare 10 $ pt o camera mai buna. Am primit una foarte aproape de plaja

-30 $ pe tigari, ca un cartus pe care l-am luat din tara nu ne-a ajuns la 2 pers. Ca si tigari la hotel aveau cu 3$ Kent, Marlboro, Rothmans, si cu 4$ Dunhill si cele slims pt femei. Toate sunt made in egipt mai putin slimsurile care sunt rusesti sau turcesti.

-25$ masaj medicinal o ora. Mai aveau si alte tipuri de masaj cu nume ciudate la maxim 35-40 $ de cate o ora jumatate.

-30 $ am cumparat din Luxor doua cartuse de argint (medalioane cu numele noastre scrise cu hieroglife)

-4 $ pe taxiu pana in bazar hurghada si inapoi (25 lire pt 4 pers)

-12 $ pe taxiu pana in centru dahar, apoi pana in bazar si inapoi la hotel (75 lire pt 4 pers). Am mers cu acelasi taximetrist de fiecare data

-25 euro pe 4 perechi de ochelari de soare

-16 euro am mancat 2 pizze la Pizza Hut in Hurghada si am baut 2 sucuri (110 lire pt 2 pers)

-30 $ filmarea de la safari.

-20 euro filmarea de la plimbarea pe mare

-35 $ daca vrei poze sub apa la scuba diving. Iti face cam 50 de poze (deoarece insotitorul la scuba are cate 2 persoane in grija fotograful face poze doar la perechi de cate 2)

-15 $/persoana viza intrare in tara

-10 $ intrarea in piramida mica pt 2 pers (30 lire de pers). Daca vrei sa intri in cea mare este 100 lire/persoana. Daca vrei sa intri si in mormantul lui Tutankamon in valea regilor 100 lire/pers, daca vrei la muzeu in cairo in sala mumiilor 100 lire/persoana. Astea sunt suplimentar daca vrei sa le faci fata de ce platesti la turoperator

-10 $ pe apa, suc, chipsuri in oras, la Luxor etc

-13 $ 2 baticuri tip arafat (ai nevoie de ele la safari)

-20 $ am mancat la un restaurant cu specific grecesc in hurghada 2 persoane

-40 $ suveniruri mici (3 piramide de sticla, magneti de frigider. o lampa lui Aladin... etc)

Per ansamblu nu imi pare rau ca am dat atatia bani. Daca mi-as fi permis as fi spart mult mai multi.

[14.10.11 23:02:53]

ps: am uitat sa trec ca am mancat la Burger King in aeroport Hurghada la dublu fata de in Romania... dar treaca mearga suntem in alta tara doar. Am platit 26 $ pe 2 hamburgheri, 1 dublu cheseburger, 1 mcchicken, 1 portie de cartofi si o cola mare.

sabina333*
[24.10.11 23:57:02]

Buna, am sesizat ca te-ai intors de curand din egipt, as dori sa stiu si eu cum era situatia in egipt, atentatele, situatia pe strazi? te simteai amenintat?? multumesc

[25.10.11 13:10:05]

Buna Sabina,

In primul rand sa nu crezi tot ce se spune la televizor, toate stirile sunt umflate sa para cat mai dramatice. In Hurghada nu exista nici un pericol, am iesit de vreo 3 ori in bazar si odata in centrul vechi. In bazar este plin de turisti de dupamasa si pana noaptea. In afara de comerciantii insistenti nu ai de ce sa te sperii. Poti intra linistita in toate magazinele daca iti place sa negociezi, poti servi masa la terase (dar sa te uiti un pic si cum arata, sunt unele mai murdare sa zicem) si te poti plimba si pana la mezul noptii, totul este deschis atata timp cat este flux de turisti. Am prins in bazar un raid al politiei turistice seara pe la ora 20, opreau masini in special taxiuri, a fost un pic de scandal, lumea s-a adunat roata, i-a urcat in dube, ma gandesc ca i-a caftit un pic ca s-a auzit ceva zgomot si au plecat, imediat totul a revenit la normal, parca nu se intamplase nimic.

In excursiile locale ca cele de snorkeling, scuba, safari chiar nu ai nici o grija daca le faci pe toate prin turoperator, vin si te iau din receptia hotelului si la intoarcere te lasa exact la poarta hotelului. Iar in timpul excursiilor nu vei fi niciodata singur, e full de turisti.

In excursiile pe distante mai mari gen Cairo, Luxor, Aswan daca le iei tot prin turoperator (ai avantaj ghid care vb in romana) la fel te ia de la hotel si te aduce la hotel. Tot timpul se merge in grup si vi se explica daca sunt pericole sau nu. Noi cand am fost a fost liniste.

sabina333*
[25.10.11 15:30:15]

@ollympia22: iti multumesc mult... vom merge cu siguranta, ... numai bn iti doresc!

Alex_Macedo, costin1968, ollympia22, sabina333*, santana*
Alte impresii din această RUBRICĂJewels Sahara Boutique Resort: