ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 11.10.2011
ÎNSCRIS: 25.05.10
SEP-2011

Apart. hotel FIRE-FLY - Moraitika - Corfu – rustic, primitor si placut!

RAUL DI BLASIO - MEDITERRANEO

Aveam destul de multe informatii despre acest apart-hotel situat in Moraitika, tocmai de pe site-ul AFA, informatii care s-au dovedit extrem de folositoare, astfel incat aproape cunosteam din descrierea celorlalti si o fotografiilor vizionate destul de bine conditiile de acolo! Cand am ajuns locul mi se parea deja familiar! Lipsa ghidului local din partea agentiei nu s-a simtit desi acest lucru este o nota proasta pentru un operator de turism atunci cand in tarife este anuntat si acest serviciu!

De la bun inceput as vrea sa va spun ca mi-a placut asejarea acestui loc de cazare! Situat pe o alee laturalnica fata de soseaua principala, intr-un cadru rustic, simplu si cu gazde primitoare locatia a fost in totalitate pe gustul meu. In general prefer aceste tipuri de cazare rustice, care iti dau o anumita independenta in raport cu hotelurile mari, elegante, un pic coplesitoare insa, prea pline de oameni si cu agitatie multa. De la soseaua principala cam 150 de metri pe partea stanga pe un mic drum asfaltat care coteste printre vilute si mici magazine de suveniruri, te indreapti spre apart. hotel Fire-Fly si apoi spre plaja. Noi am ajuns acolo cam pe la ora 13 destul de obositi dar imediat am fost intimpinati de proprietar si pe loc ni s-a dat cheia camerei noastre!

Locul este de o simplitate extraordinara, cu mai multe corpuri de cladiri (cu 16 camere) avand parter si un singur etaj. Mirosul de iasomie indeosebi spre seara te insoteste pretutindeni. Tot acolo proprietarii locuiesc, au gradina proprie cu legume (zilnic asistam cum isi pregateau gradina – udau, recoltau, transportau varza, rosiile, dovlecei…).

Restaurantul si barul sub forma unei terase acoperite este foarte frumos, simplu, cochet, ingrijit iar “personalul” era format din membrii aceleiasi familii. L-am cunoscut atunci pe fiul proprietarului, el ne-a preluat si servit comanda la masa, un tanar placut, prietenos, amabil si care absolvent fiind de latina si greaca veche in timpul anului era profesor la scoala din localitate iar vara participa alaturi de ceilalti din familie la buna desfasurare a activitatilor turistice de la vila. Mi-a produs o impresie placuta datorita bunului simt si a politetei de care dadea dovada… Ca si tatal lui aproape zilnic ne intreba daca totul este in regula si ne lipseste ceva… La fel era si sotia proprietarului ne zimbea zilnic gest absolut relaxant pentr noi, de cum ne vedea… Aceeasi atitudine intalnita mai peste tot acolo, la oamenii locului.

Noi am locuit in corpul de cladire care la parter avea barul si terasa, la primul etaj in camera nr. 14. Nu ne-a deranjat niciodata zgomotele de la terasa desi uneori erau destul de multi clienti si nici vreun miros de mancare… Intrarea in camera se facea dintr-un culoar exterior comun dupa ce urcai o scara si astfel nu deranjai practic pe nimeni.

In camera in holul de la intrare se gasea bucataria dotata cu plita electrica, chiuveta, vesela necesara (vase, tacamuri, oale, tigaie, farfurii, cani, pahare…). Noi am avut de acasa detergent lichid, bureti, servetele mari, chiar si ceva farfurii, tacamuri plus pahare de plastic dar le-am folosit si pe cele de acolo absolut curate, intrucat micul dejun l-am luat cel m ai des pe terasa camerei.

Punctul forte al bucatariei a fost frigiderul, care a inghetat totul traznet, cred ca a fost cel mai bun frigider din cate am vazut pana acum in Grecia. Incapator, ne-a furnizat permanent cuburile de gheata necesare bauturilor de tot felul consumate pe balcon! Tot pe hol se gasea dulapul unde ne-am tinut hainele si bagajele, destul de incapator, cu multe umerase si cu paturi de rezerva in cazul in care ne-ar fi fost frig!

Baia destul de cocheta era foarte curata, dusul era cu cadita si cu perdea de plastic lunga si noua (ca urmare a sesizarilor facut de alti useri cred) nu se facea prea multa apa pe jos dar exista si un mop, chiuveta acceptabila ca marime, oglinda, un dulapior mic dar folositor, WC-ul cu hartie igienica (insa doar la inceput) ! Ce a lipsit a fost un cos de gunoi dar am avut saci menajeri pe care i-am folosit din plin!

Camera cu parchet laminat mi s-a parut un pic cam mica la inceput pentru trei persoane dar apoi ne-am obisnuit atat cat am stat in acel spatiu! Inalta, zugravita in culori pastelate (roz-galbui), cu tablouri foarte frumoase stilizate cu plante, cu cateva scaune, cu noptiere, o masuta si birou cu oglinda.

Perdelutele galbene si obloanele de la usa de la balcon asigurau o izolare perfecta noaptea! Puteai dormi linistit si doar sunetele in surdina ale clopotelor bisericii din satul aflat aproape iti aminteau ora din zi la care te aflai

Exista si instalatie de aer conditionat contra cost, dar noi nu am folosit-o nefiind cazul! Sa nu uit televizorul mic cocotat pe un suport dar pe care nu prea l-am deschis, insa stiam din experientele anterioare ca se prindeau numai posturi grecesti si poate unul-doua albaneze. In dulap exista si o cutie de valori pe care insa nu am folosit-o!

Ceea ce a fost pe gustul meu in totalitate a fost balconul extrem de larg cu o priveliste relaxanta. Puteai zarii livada cu maslini, gradinile proprietarilor si ceva mai departe un colt de mare cu coltul muntos verde si destul de inalt dinspre Mesonghi iar in stanga micul drum asfaltat care ducea spre mare. Pe terasa am stat in visare fie cu o bere Mythos, un uzo sau o Metaxa si destul de des si cu un suc de piersici Amita cel mai bun baut vreodata! Masa rotunda era un pic cam mica pt. trei persoane (dar am “imbracat-o” noi frumos cu o fata de masa de acasa) iar scaunele din plastic un pic cam vechi dar inca bune! De aici am avut privelistea senina a diminetilor, de aici am prins un potop, o adevarata furtuna in zona si mai ales pe mare, de aici am zarit numeroasele avioane care mai mult aterizau (culoarul de zbor era in apropiere) si am admirat maiestria pilotilor mai ales pe furtuna.

Un loc placut si relaxant, fara pretentii, pentru cei care nu au ifose si la care gasesti curatenie si destul confort mai ales pentru un cuplu.

Pe langa vila trecea drumul asfaltat care te ducea spre plaja in nu mai mult de cinci minute printre cateva casute in fata carora se aflau o sumedenie de pisicute si apoi prin apropierea stufarisului, des ca in Delta si care intr-o zi ne-a facut surpriza mai putin placuta sa ne “furnizeze” pe drum drept in fata un sarpe destul de mare de care ne-am speriat (si noi de el dar si el de noi!).

Curatenie in camera ni s-a facut de doua ori si tot de doua ori am gasit pe fiecare pat cate un prosop alb. E bine daca mergeti sa aveti ca atare si prosoapele voastre la voi.

In curte puteai parca fara probleme autoturismele, iar in partea dinspre coridorul de trecere in gradina se vedea piscina dezafectata din plastic dezafectata acum. Tot aici am admirat primul bananier vazut vreodata incarcat de banane mic care asteptau parca sa se coaca. Atmosfera rustica asemanatoare un pic cu cea de la 2 Mai facea toti banii.

In prima zi am remarcat ca lumina de la holul de intrare intrare nu mergea. Am sesizat proprietarul, a venit sa vada despre ce este vorba si pana seara cat timp noi am fost plecati s-a remediat problema!

Legat de insecte… E bine sa fiti dotati cu tot ce trebuie contra tantarilor! Noi am avut un aparat cu pastile si spirale dar nici acestea nu au fost in totalitate de ajuns! In plus trebuie un adaptor pt. prize pe care l-am cumparat acolo de la magazinul COOP. Pe terasa, imediat cum pui ceva de mancare sau de baut pe masa, apar una cate una viespile, nu foarte multe dar de ajuns sa te deranzeze, sa te sacaie... spre norocul nostru nu ne-a intepat nici-una!

In concluzie acest loc de cazare a fost pe gustul nostru, inclusiv raportandu-ne la pretul afisat de agentie pt. luna septembrie. La plecare gazda noastra a venit sa ne intrebe cum ne-am simtit, ne-a salutat si ne-a urat drum bun spunandu-ne ca ne mai asteapta acolo! Pentru cei pretentiosi insa si pentru cei care-si doresc multa agitatie nu prea le recomand acest loc. Eu unul m-as intoarce oricand cu placere acolo!

Trimis de sandu.53 in 11.10.11 10:16:41
Validat / Publicat: 11.10.11 13:37:35
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în GRECIA.

VIZUALIZĂRI: 4496 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (sandu.53); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 vila in care am stat vazuta din curte.

dorgo
[11.10.11 14:00:24]

@sandu 53... eu la Fire Fly n-am ajuns dar a fost Dana cu-o colega de servici si am realizat, din spusele fetelor, a lui @krondia, si ale altora, ca acolo exista o inocenta si benefica piramida trofica formata din furnici (la parter), tantari (peste tot), cativa soricei tare dragalasi, la tomberoane, pisici si pescarusi... cand vin turistii, tantarii te inteapa pana se fac mari si grasi, moment in care pescarusii ataca, mai ales seara, furnicile se hranesc cu firmiturile ce cad de la bucatarie, si pe langa pat, ca turistu' sta la TV si mananca sanviciuri in pat, stim noi, soriceii "papa" resturile de la tomberoane, iar pisicile se hranesc cu soricei... asadar la Fire Fly, toate vituitoarele piramidei traiesc intr-o deplina armonie, toata lumea-i fericita... nu stiu daca mai are rost sa vizitam piramida lui Keops, cand avem una atat de interesanta, aici, la Moraitika...

[11.10.11 14:32:02]

@dorgo, tantari si viespi am vazut dar ne-am aparat caci stiam din timp... in rest celelalte vietuitoare noi nu le-am vazut... e drept insa, insula Corfu (ca de-altfel si insula Thassos) e plina de pisicute de toate rasele si culorile!

georgiana
[11.10.11 15:19:45]

Si eu m-as intoarce cu placere acolo! In afara de tantari, noi nu am depistat alte insecte, dar... nici nu le-am cautat Vad ca au inlocuit perdelele de la dus, ma bucur ca au luat la cunostinta in final.

Ma bucur ca v-ati simtit bine!

[11.10.11 15:30:25]

asa e @georgiana, cred ca datorita voua care ati scris in vara despre cateva din micile probleme de acolo, pana in septembrie acestea se rezolvasera deja! oricum la orice mic neajuns reactionau foarte repede!

sper, ca si mine, sa te reintorci acolo in aceiasi formula, alaturi de ai tai!

krondia*
[11.10.11 16:39:06]

Eu mă bucur în primul rând că s-a optat pentru o altă firmă de transport, contează foarte mult să poţi face un drum atât de lung în condiţii decente.

Referitor la condiţiile de cazare, după ce a scris şi Georgiana, mi-am dat seama deja că e mai bine să ai camera la etaj dar poate s-au mai schimbat lucrurile în bine şi aici.

Aştept să citesc şi impresiile despre insulă, ce aţi vizitat, eu tot nu am reuşit să scriu şi despre croaziera pe care am făcut-o.

[11.10.11 18:36:55]

@krondia

- schimbarea firmei de transport cu autocarul (incomparabile conditiile) s-a facut datorita nr. mic de persoane care mergeau la Fire-Fly, deci cred ca a fost o chestie de conjunctura! o sa sun la agentie sa le spun ca varianta asta este excelenta si poate voi avea o mica contributie pt. viitor!

- da, la etaj a fost excelent, balconul foarte mare, aparate de vecini prin geamuri mari opace (oricum camerele alaturate erau goale), nu am avut surprize decat cu tantarii dar care sunt peste tot la mare in Grecia, asa ca eram bine pregatiti!

-cred ca prin agentie a fost o "reactie" la sesizarile voastre scrise pe AFA privind "nimicurile" intalnitept. ca in camera totul arata bine (inclusiv perdeaua de la dus era noua)... am remarcat ca permanent erau atenti cu noi parca nu doreau sub nici-o forma sa ne supere cu ceva (eu am zis ca stiau ca sunt venit cu premiul de la AFA), dar de fapt asa se purtau cu toata lumea, in exclusivitate romani!

-am sa scriu despre cele patru zile colindate pe drumurile corfiote incepand de maine!

-nu-i tarziu sa-ti asterni gandurile pe site, e interesant sa scrii macar despre croaziera (noi nu am fost).

- @georgiana ai timp zic eu, si tu sa scrii cate ceva...

[11.10.11 19:13:50]

Melodia postata poate fi inlocuita/stearsa!

dorgo, georgiana, sandu.53
Alte impresii din această RUBRICĂFire Fly Aparthotel: