ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 09.10.2011
ÎNSCRIS: 07.12.09
JAN-2011
2 AD. + 2 COPII -- v: 13-16 ani

Cu familia in Bali

Nu sintem la prima calatorie in Asia, cind o sa am timp voi scrie si despre alte locuri vizitate, dar acum nu ma pot abtine sa nu impartasesc citeva impresii din aceasta calatorie.

Pentru a ajunge in Bali din Romania sint putine solutii asa ca va recomand sa va orientati si spre alte aeroporturi gen Budapesta, Kiew e. t. c. noi am facut o escala in Kuala Lumpur si de aici am folosit Air Asia o companie low cost pentru a ajunge in Dempasar. Si asa ne-am trezit dupa mai bine de 14 ore de zbor pe una din cele mai celebre insule din lume. Aeroportul este micut, viza se obtine la aeroport, iar transferul catre hotel nu este o problema daca nu l-ati rezervat din timp.

Bali este singura insula cu populatia majoritara de religie hindusa, desi majoritatea populatiei Indoneziei o constituie musulmanii. Ce m-a incintat inca de la sosire a fost stilul balinez, acest stil arhitectural trebuie vazut pe viu, pentru ca este greu de descris indiferent de cit de multe cuvinte s-ar folosi. Casele au gradini frumos amenajate, zeitati hinduse sculptate in tuf vulcanic sint expuse peste tot, fintini arteziene si lacuri artificiale sint intilnite la tot pasul.

Citeva cuvinte acum despre hotel: Segara Agung este un hotel pentru calatorii cu buget mediu, dar are piscina, un mic restaurant (mai mult seamana a bar la piscina) si o gradina balineza fantastica. Ne-am cazat la casute si va spun ca ne-am simtit ca acasa. Prima surpriza neplacuta a fost la casele de schimb valutar unde va rog sa verificati de doua ori ce bani primiti. A doua surpriza neplacuta a fost cind un taximetrist ne-a dus la prietenii sai pt. a inchiria o barca iar pretul cerut era exorbitant, desi noi ii cerusem sa mergem la o alta destinatie. A treia experienta o puteti avea cu politistii care sint corupti, sau daca nu cu politistii, sigur vamesul o sa va atraga atentia ca e un colectionar de bancnote si nu are inca bani din Romania.

Ce puteti vizita: vulcani activi, temple hinduse care arata mult mai bine decit in India (am fost surprins neplacut in India de mizeria din temple) plantatii de cafea de Sumatra unde vedeti si cum se obtine aceasta cafea extrem de scumpa, au chiar in custi luaci pe care-i chinuie sa manince boabe si apoi le culeg fecalele pt. o obtine cafea de Sumatra. Sint multe cascade frumoase, plaje cu nisip de la cel fin si alb la cel negru de origine vulcanica. Sint multe locuri unde se fac scufundari, puteti avea norocul sa vedeti delfini daca va plimbati cu barca.

Mincarea este buna si condimentele se por oferi separat iar acest amanunt este important pentru noi, in India nu reusiti sa-i convingeti pe oameni sa nu puna condimente multe in mincare. Noi am mincat la prinz pe plaja, la fiecare restaurant dura cam 30 de minute pentru a ne servi, seara e magic sa maninci in restaurantele lor, sint curate cu mici gradini scaldate de lumini ce scot in evidenta tot ce are acel restaurant mai frumos, de cele mai multe ori am servit masa la APA KABAR unde era o fata Ktuk ce servea ireprosabil.

Dar daca pina acum nu v-am spus poate nimic deosebit de ce au mai spus si altii, va rog sa retineti urmatoarele: ne-au intrebat multi balinezi cum de sintem in Bali in decembrie si nu in august cind vin romanii in insula si erau foarte surprinsi ca ne-am cazat la hotel buget si nu la cele de lux unde spuneau ei ar alege un roman sa se cazeze in Bali.

Va recomand deci cu caldura sa nu pierdeti banii la Hyatt unde costa o camera cam 300 $ pe noapte pt ca puteti bea bere pe terasa lor sau la orice hotel de lux chiar daca nu sinteti cazat acolo, desi berea de la Hyatt sau sucul lor nu era altfel decit cea de la barul de alaturi, doar pretul era altul.

Ce este unic in Bali: dansurile lor si muzica lor, nu ratati daca mergeti vara sa vizitati satele lor unde sint scoli de dans si de muzica balineza o sa-mi multumiti, iar daca perioada concediului coincide cu revelionul cum a fost cazul meu, se organizeaza revelioane splendide in Sanur dar si in alte locuri unde printre altele veti avea si spectacol de muzica si dans balinez.

Noi am petrecut seara dintre ani la Peneeda View Beach Hotel unde pot spune ca am avut parte de o seara de vis pentru doar 140 $ platiti pentru 4 persoane.

Trimis de vali1967 in 09.10.11 12:51:00
Validat / Publicat: 09.10.11 14:30:28
  • A fost prima sa vizită/vacanță în INDONEZIA

VIZUALIZĂRI: 5329 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vali1967); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P08 Papagali ,tucani se plimbau liberi printre oamenu in Sanctuarul pasarilor.

webmaster15 [09.10.11 14:30:40] »

@vali1967: bine ai venit pe site si in comunitatea AmFostAcolo cu acest prim review!

PIQIU [07.06.12 14:42:51] »

superba destinatie!

Spune-mi te rog daca m-ai sfatui sa merg pe cont propriu acolo (adica nu prin agentie, cu rezevare pe booking.com).

E adevart ca vremea in ianuarie e foarte proasta la ei?

vali1967 [18.06.12 11:09:39] »

@PIQIU: Pe cont propriu e cel mai indicat. doar ca Agoda are tarife mai bune in Asia. Vremea in ianuarie e proasta doar daca te deranjeaza ploaia, insa la ecuator ploaia e destul de placuta.

Popika [24.03.18 00:19:36] »

@vali1967:

Salut. Am observat ca perioada sejurului dv a fostdecembrie-ianuarie... aceeasj cu perioada cand as vrea si eu sa merg.

Intrebarea mea: cum a fost clima?

Cald? Ploaie? S'a putut face plaja si baie??

vali1967 [24.03.18 20:55:20] »

@Popika: Puteti face plaja si baie doar e la ecuator. Noi din pacate am vizitat tara cind erau cele mai mari inundatii din toate timpurile in Australia iar distanta dintre Bali si nordul Australiei e mica asa ca am avut parte de multa umezeala, daca sinteti la prima vizita in Asia o sa va marcheze placut pentru tot restul vietii. Va urez calatorie placuta si inca ceva nu ratati cele doua locatii Apa Kabar si Peneeda Hotel, daca sinteti acolo la revelion Peneeda e bestial.

Popika [24.03.18 21:18:01] »

@vali1967:

Sunt in dubii daca sa'mi iai bilet de avion sau nu. Ma tem sa nu prind 5 sau 6 zile doar cu ploaie si sa imi ratez tot concediul.

PIQIU, Popika, vali1967