ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 08.10.2011
DIN: Cluj
ÎNSCRIS: 24.06.10
SEP-2011

Calatorie in munti si desert

Dupa 2 zile de Marrakech, am simtit nevoia de evadare intr-un loc mai linistit. Din fericire, Marocul iti ofera posibilitati variate.

Desi cand pronunti numele tarii, te gandesti doar la o intindere de nisip, Marocul are munti care ating 4200 m! Grupati in 3 lanturi, m-tii Atlas sunt diferiti de muntii europeni datorita lipsei vegetatiei. Doar in unele vai unde mai curg rauri vezi culoarea verde cu care esti obisnuit.

Am facut 2 excursii: una de jumatate de zi la o cascada in valea Ourika si una de 2 zile in care am traversat muntii si am dormit in desert.

Prima excursie a aratat o parte a Marocului asemanatoare Romaniei, cu vai, sate, oameni simpli si amabili (berberi), care au invatat turism din mers si incearca sa te faca sa te simti bine. Din cauza caldurii sunt restaurante cu mesele in apa, bune pt racorit picioarele.

Excursia a doua a fost mult mai interesanta. Traseul a trecut prin munti pe la 2300m altitudine, pe sosele excelente. Dupa munti, In Ouarzazate am vizitat studioul de film Atlas, loc de filmare pt multe filme (Mumia, Cleopatra, Lawrence al Arabiei, Gladiatorul, etc). Casele de chirpici de pe traseu arata nivelul economic al zonei.

Nu stiu cum reusesc sa reziste localnicii, mai ales ca apa si raurile sunt in scadere, iar desertul cucereste tot mai mult teritoriu. In Ouarzazate cladirile sunt f interesante, numele lor este kasbah, Pana in anii 1950, exista o comunitate puternica de evrei (in tot Marocul), dar ei au emigrat masiv in Israel.

Dupa o calatorie cam lunga (350 km), am ajuns in oaza Mezouga, unde ne asteptau camilele pt transfer la hotelul de 500 stele-vizibile pe cer. Ambianta localnicilor a fost f placuta, foc de tabara, muzica locala live, dans si mancare f buna.

Compania: din toata lumea: America de sud, centrala, Canada, Honk Kong si bineinteles Europa. Somn la cort, destul de cald, s-a dormit cu usa deschisa, iar dupa rasarit si mic dejun ne-am intors spre civilizatie.

Pozele spun mai mult despre aceasta parte f interesanta a Marocului.

Prima excursie a fost 18 euro (doar transport), a doua 46 (transport, 2 mese, dormit).

Impreuna cu zilele petrecute in Marrakech, aceste excursii au completat impresiile despre o tara care se bazeaza mult pe turism, si care este o destinatie atractiva pt turistii din toata lumea.

Siguranta este f buna, rata infractiunilor este f scazuta. Singura preocupare a localnicilor este sa iti vanda cat mai multe, la pret cat mai bun (pt ei). Dar asta face partec din farmecul local, asa ca nu ezita-ti, incerca-ti experienta marocana!

Trimis de vgaby in 08.10.11 19:37:13
Validat / Publicat: 08.10.11 20:41:52

VIZUALIZĂRI: 4089 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (vgaby); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P02 Sat berber in m-tii Atlas

webmaster15 [08.10.11 20:41:33] »

Mutat la rubrica "Descoperind Marocul" (deja existenta pe site); sters rubrica dublura introdusa de autor.

roth [09.10.11 00:24:39] »

Din cate am inteles din ambele rw-uri totul a fost pe cont propiu. Bun de unde ai luat excursiile, si daca este o alternativa la ele adica sunt mai multe agentii locale care vand asa ceva?

Despre cazare si altele, gen preturi mancare, locuri unde se poate servi bun si ieftin ( chiar daca totul e ok la pret--spun de ceva tips-uri eventual)

Te sacai cu intrebari deoarece abia astept clipa cand voi iesi din continent. marocul e prima destinatie "afara" din Europa.

Poate am noroc si in mai se leaga ceva.

Multumesc

vgaby [09.10.11 09:17:48] »

Excursiile le-am luat de la agentii, sunt o multime, in orasul vechi (medina). Pretul e putin negociabil (max 20%), sunt seriosi si vin dupa tine la riad-ul unde stai sa te duca la pct de intalnire. Masa o luam la rest mici familiale, de marimea unei camere. De obicei luam un fel de meniul zilei, cu un aperitiv (salata), un fel principal (cuscus, tajine, cu carne) si desert. Pret 5,5 euro. Puteai manca si la un fel de chioscuri mai ieftin, dar nu am vrut sa riscam. Curs schimb: 1 euro: 11 dirhami. Fiind asa dezvoltata turistic, sunt exchange-uri peste tot. Daca mergi cu taxiul e bine sa stabilesti de la inceput pretul (benzina e la 60% din pretul nostru). Hotelurile le rezerv de pe booking sau hostelbookers, plata se face la fata locului. Sa nu depasesti luna mai, apoi vine caldura sahariana!

didiland11 [30.08.12 18:35:57] »

Salut! poti sa-mi spui te rog daca starea drumului (asfaltului) permite traversarea tarii de la Fez prin Marrakech pana la Agadir? incercam sa inchiriem o masina de clasa mica sa ne deplasam acolo pe cont propriu. Multumesc!

vgaby [30.08.12 22:45:37] »

@didiland11: Drumurile sunt f bune, cred ca francezii le-au facut, au asfalt f bun si prin munti la 2300 m. Singurele emotii le veti avea prin orase gen Marakech, unde circulatia este un pic haotica, dar cu un pic de tupeu veti razbate! Cu masina puteti explora mult mai bine tara, nu veti avea probleme, este o tara destul de europenizata, vacanta placuta!

didiland11 [31.08.12 00:38:24] »

@vgaby: Suuuuper! Mai mult haos decat in Istanbul nu poate fi- ne descurcam Este destinatia de revelion, promit sa revin un un scurt review ulterior... Iti foarte multumesc de raspuns!

didiland11, roth, vgaby
Alte impresii din această RUBRICĂVacanța în Maroc: