ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2011
ÎNSCRIS: 05.10.11
OCT-2011

ARTICOL ARHIVAT

Un loc de vis

M-am intors in tara cu fica mea dupa multi ani si impreuna cu un memtru al familei ne-am dus ca ne destindem la Ferma Pensiune de la Moroieni. Despre acest loc nu am decit un singur cuvint

EXCELENT... EXCELENT UN VIS IMPLINIT

Acesta este cuvantul care descrie cel mai bine experienta pe care o am vizitind multe tari Dincolo de frumusetea locului, organizarea foarte buna si atitudinea primitoare si calda a gazdelor, care au fost deja mentionate in alte comentarii, as vrea sa punctez ca locul are ce foarte putine locuri de felul acesta reusesc sa le aiba: ATMOSFERA. Din punctul nostru de vedere, totul a fost de cinci stele Camerele sunt generoase, luminoase si particularizate de o curatenie pe care o poti gasi la putine hotelui de 5 stele din lume cu mobilier modern din lemn masiv, fiecare camera are baia ei. Suita de spatii comune, interioare si exterioare, este impresionanta: O sala dedicate placutei activitati a mincatului (ne vom intoarce aici cu detalii), o suita de curti, cu diverse destinatii, terasate: exista si un teren de basket care iarna se transforma intr-un patinuar; bineinteles nu poti trece peste piscina interioara care mai cuprinte o sauna, si un solar. Mai sint si doua foisoare generoase, loc de joaca pentru copii si zona de livada cu pomi incarcati cu mere, pere, dar si pruni si ciresi care la timpul lor au rodit din belsug tote acestea dind o intimitate si o atmosfera aparte.

Mancarea (am promis ca ne intoarcem la asta...) este excelenta, mai ales pentru noi, care fiind plecati de mult timp si sintem plictisiti de gustul laptelui de carton si a brinzei de fabrica (ca am uitat sa va spun ca la ferma sint, capre, o vasca asa ca totul e din buza fermei) oul se ia in aceeasi zi de la gainusa din tarc s-au de la bibilicile fermei. in curte exista si un izvor asa ca apa este rece si gustoasa... Sa nu uit gemurile preparate in casa, din fructe productie proprie (din cite am inteles), salata facuta din sera din curte, si multe alte minunatii pe care nu avem loc sa le descriem aici (plus ca ne lasa gura apa numai pomenind depre ele si nu vreau sa ma auto-torturez). In concluzie a fost o surpriza extrem de placuta sa redescoperim gusturi uitate. Da, uitasem ca ouale au gust, ca laptele are caimac. ca dulceata are aroma propie iar felurile de brinza fiecare are gustul ei.

Despre gazdele noastre numai cuvinte de lauda Atentia si dragostea cu care MIRELA SI VICTOR isi trateaza mosafirii ca in citeva minute sa ai impresia ca te-ai intors la rude dragi si de care la plecare iti pare rau ca te desparti.

In concluzie, a fost o placere sa petrecem citeva zile la aceasta pensiune, o tristete mare a fost cind am plecat de acolo, iar acum facem planuri sa revenim cat de curand. Recomandam cu caldura si multumim gazdelor care ne-au facut sa ne simtim MAI BINE DECIT ACASA

Trimis de ANY DANIEL in 05.10.11 13:00:53
Validat / Publicat: 05.10.11 14:13:46

VIZUALIZĂRI: 2879 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ANY DANIEL); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 150.00 EUR pe cameră

dananecula CONS. ONORIFIC AFA / ROMÂNIA
    [05.10.11 16:47:41]

@ANY DANIEL

Bine ai venit in sanul familiei AFA.

Ai putea te rog sa ne spui pretul ce l-ai platit pentru cele 3 nopti petrecute la aceasta pensiune (masa+cazare) si sa incarci cateva poze de acolo.

Suna tentant un week-end la aceasta pensiune, dar acum... depinde si de valoarea costurilor pentru un astfel de rasfat in aceasta locatie de vis.

ANY DANIELAUTOR REVIEW
    [05.10.11 17:01:32]

nici o problerma intra pe saitul pensiune ferma 5 stele acolo gasesti toate informatiile daca vrei poze da-mi adresa ta de mail si iti trimit o multime aici nu stiu cum sa le introduc

ani

[05.10.11 17:11:17]

@ANY DANIEL: pentru a incarca o fotografie urmareste linkul (sau butonul) "Incarca foto" / "Adauga foto" (vezi mai sus sau pe coloana din dreapta, sub pozele deja incarcate)

Pentru a-ti fi cat mai usor, redau linkul si aici: incarca fotografie

Pentru a incarca mai multe fotografii - repeti pasii 1-3 din acel link.

[05.10.11 19:49:28]

A! Admin, te rog sa introduci destinaitia turistica "Moroieni" sau mai degraba "Glod - satul unde s-a turnat filmul Borat", pentru a nu confunda zonele.

Multumesc!

ANY DANIELAUTOR REVIEW
    [05.10.11 20:22:24]

se prea poate ca eu sa fi uitat sa scriu si sa vorbesc romaneste ca doar am 45 de ani de cind am plecat dar tu ai ramas si din pacate nu ai avut timp sa inveti sa fii manierat si cu bun simt. pacat

[05.10.11 21:22:39]

,,Nu me mira mirarea ta, cu atat mai mult cu cat limba romana deja ai uitat-o. Toate aceste "minunatii" le poti gasi inca in orice gospodarie transilvana. E suficient sa bati la usa si sigur vei fi bine primit. Ospitalitatea romana nu a luat sfarsit, doar tu ai uitat de unde ai venit. ,,

Da e adevarat ca sunt multe locuri frumoase in Romania, nu contesta nimeni asta, dar aici este vorba de acest loc... Pensiunea Ferma Moroieni!!! Nu trebuie sa fi ofuscat de faptul ca, oameni care sunt plecati de ani de zile din tara, vin inapoi si o redescopera! In cateva zile in care esti in concediu, nu poti vizita intreaga tara si nu poti sta in toate locurile astea mirifice!

In ceea ce priveste limba si gramatica limbii Romane, te rog sa revezi al doilea cuvant scris de tine si sa te gandesti la faptul ca nu esti mai bun ca altii!!!

Ca o mica precizare, aceasta pensiune nu este in Transilvania ci este in Bucegi , care este nick-ul tau?? , langa Sinaia, dar in judetul Dambovita. Toate bune!

[05.10.11 21:29:30]

@olly: Nu sunt ofuscat de nimic, gresesti aici. Ma bucur si sunt constient de faptul ca ospitalitatea romaneasca (si cu atat mai mult cea transilvana sau ardeleneasca) pot fi inca regasite la tot pasul in Romania mea si a ta si a lui ANY si a tuturor celor care vor sa vina aici. Ideea e ca nu aceasta pensiune este exponentul romanismului, al gustului si al farmecului meleagurilor astora. Nu e nimic special, este o atitudine normala, romaneasca.

In ceea ce priveste greseala mea, este clar una de tipar si nu gramaticala. "N" este langa "M" pe tastatura mea - cel putin.

[05.10.11 21:40:00]

@ANY: Cunosc o gramada de romani, unii dintre ei evrei care s-au nascut in Israel din parinti romani, care la 60 de ani vorbesc si scriu impecabil in limba romana. Nu ai scuze. Nici macar nu ti le-ai cerut.

Faptul - insa - ca ti-a placut sa revezi taramuri natale, sa simti din nou gustul apei de acasa, mirosul ierbii si al painii, este un act firesc dar si onorant pentru noi, astia care am ramas in bezna noastra "lipsita de printzip si manera".

Ceea ce incercam sa iti spun - si nu ai preluat din viteza de a te simti ofensat de faptul ca ti-am atras atentia aspupra chinuirii limbii materne (pe care nu ai cum s-o uiti cum nu poti uita nici gustul ciorbei pe care ti-o gatea mama ta) - este ca nu ai gasit nimic special in pensiunea cu pricina, ci ai gasit un lucru firesc pe care il poti intalni oriunde unde vei da de romani neaosi.

[05.10.11 21:42:02]

Da ok, ai dreptate, dar noi vrem sa ne putem arata afectiunea fata de un loc, care ne-a fermecat!!

[05.10.11 21:47:44]

Dragul meu offroadBucegi, cred ca te implici prea mult in discutia asta si incepi s-o iei pe ,,aratura ,,. Sa-ti aduc aminte ca unii Romani neaosi au uitat limba Romana dupa trei luni de stat in Italia?? Cred ca nu e cazul sa judeci tu pe nimeni, lasa oamenii sa-si exprime liber sentimentele si afinitatile!!!

Daca mai continui in directia asta, s-ar putea sa fii acuzat de antisemitism, mai bine relaxeaza-te si uita!! E o sugestie!

[05.10.11 21:50:15]

@olly: As vrea sa strig si sa scriu cu majuscule (dar parca vad ca mi le cenzureaza automat saitul: "bravo! ". Nu am nimic de obiectat la adresa pensiunii (dealtfel nu am vazut-o decat din trecerea masinii prin fata ei). Incerc doar sa fiu echidistant sau sa creez echilibrul. Stiu sigur si am vazut locuri si oameni cel putin la fel de primitori si locuri cel putin la fel de minunate ca cele din descrierea de mai sus. Si vrei sa spun ceva? Cinste lor! Intr-un sat de tigani (cuvantul "tigan inca exista in DEX deci nu e peiorativ), cineva (poate fi el si tigan, nu conteaza!) a facut o oaza de romanism si bun-gust! Bravo lui!

[05.10.11 21:55:23]

@ olly #2: Ei, iata! Eu antisemit! Eu, cel catalogat drept tigan in toata Europa! Niciodata! Nu am nimic cu nimeni, nici cu tiganii, nici cu evreii nici cu negrii, nici cu albii. Tocmai cu romanii mei am ceva, cu romanii pe care i-ai descris tu, cei care "uita" - ca sa fie mai "jmekeri" - limba pe care au invatat-o de la mama lor. Asa ceva nu se uita! "Veac-ever" vorba unui prieten de-al meu!

[05.10.11 21:56:15]

Imi pare rau, dar trebuie sa-ti spun din nou ca nu sunt de acord cu tine!

In primul rand, pensiunea este situata in localitatea Moroieni, jud. Dambovita... retine, Moroieni!!! Despre satul de tigani de care ai pomenit, TOATA LAUDA!!! a ajuns faimos datorita ecranizarii americane ,,Borat ,,dar este un sat de oameni muncitori si cu bun simt. Ei nu au nici o legatura cu tiganii de care suntem noi atat de satui si de care stie o lume intreaga. Acest sat incepe de la vreo 3-400 de metrii, dincolo de pensiune. Daca ai trecut pe acolo ar trebui sa stii prea bine.

[05.10.11 21:58:52]

@offroadbucegi, te rog frumos, nu mă forţa să recurg la cartonaşe!

Pentru comentarii asupra cunoaşterii şi utilizării limbii române, există alte site-uri. Noi încercăm să menţinem aici un site turistic, unde "tot românul" să se simtă bine (ca acasă), indiferent de felul cum scrie, vorbeşte etc.

Până la urmă, ţine seama că şi asta constituie o informaţie!

Aşadar, dacă mai ai ceva de spus pe subiect, eşti binevenit - pentru off-topic, vei fi sancţionat!

[05.10.11 22:04:23]

@webmaster: ok, e saitul tau, tu creezi regulile si pana la urma nu esti deloc departe de adevar. Probabil ca am eu o marota cu limba asta romana de-o chinuie toti asa cum vor. Dar - vorba ta - probabil ca nu e locul aici. Daca am ofensat pe cineva imi cer sincer scuze. Sper doar ca si cei care ofenseaza sa simta ceva atunci cand o fac.

ANY DANIEL, dananecula, offroadbucegi, ollyolyy
    Alte impresii din această RUBRICĂPensiunea Ferma [Glod]: