ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 05.10.2011
ÎNSCRIS: 10.07.09
JUN-2011

• Informatii sau rezervări: pe sait sau tel. +39 324 981 3672
  • TIMP CITIRE: 7 MIN

Bellagio, sau in traducere libera „raiul pe pamant”

Cum Milano se afla in imediata vecinatate a lacului Como, nu puteam rata o vizita in acest loc descris ca fiind unul unic, celebru in special prin faptul ca pe malurile sale se afla vile superbe, proprietati cu totul si cu totul deosebite, detinute de celebritatile de la Hollywood, de creatori de moda de sau de magnati ai presei din intreaga lume.

Din fericire, frumusetea locurilor a precedat celebritatea lor, asa ca peisajul e cu adevarat unul fermecator, marcat de silueta spectaculoasa a muntelui la poalele caruia se afla apele frematatoare ale lacului Como... iar farmecul e unul real, nu rezultatul unor strategii de marketing sau al ajustarilor din Photoshop.

Asadar, intr-o dimineata, am plecat de la hotel la gara din Milano, sfatuiti fiind de receptionerul de la Hotelul Antares Accademia, care, extrem de amabil, ne printase orarul trenurilor dus-intors si ne explicase diferenta dintre diversele trenuri... el era de parere sa luam cel mai ieftin bilet... costa doar 4-5 Euro.

Zis si facut... am mers in Gara Centrala din Milano, am cumparat bilete, la casa omul ne-a cerut 20 de euro pentru 4 bilete, doua dus, doua intors... i-am dat, era gata sa plecam... cand ne-am uitat pe bilete... erau 4 euro, nu 5... ne-am intors... tipul ne decontase 5 bilete, dar ne daduse doar 4... unul il oprise... ma intreb daca ar fi procedat la fel daca eram italieni. Am plecat mirati, dupa ce ne-a dat inapoi cei 4 euro, nu avea importanta suma, dar a fost pana la urma o inselatorie cu care nu ne mai intalnisem niciunde in Milano, asadar, atentie la bilete.

Statia terminus era cea care ne interesa ne noi, Como Nord Lago, asa ca nuaveti cum sa gresiti... coborati la ultima statie, cea de langa lac.

Biletele se valideaza in gara, la masinile automate si sunt valabile 24 de ore...

Am parcurs distanta Milano-Como cu trenul, in mai putin de o ora, traversand o mica portiune din pitoreasa Toscana Lombardia, taram legendar pentru peisajele sale. Inutil sa va spun ca erau conditii de calatorie extrem de confortabile iar raportul pret/calitate era unul foarte bun, ca sa nu mai vorbim despre frecventa trenurilor, care in orele de varf merg catre aceasta destinatie din jumatate in jumatate de ora.

Odata ajunsi, a trebuit a cautam debarcaderul de unde plecau vaporasele catre diverse asezari de pe malul lacului.

Am optat catre calatoria a carei distinatie finala a fost Bellagio, unul dintre cele mai frumoase orasele din zona, ghidandu-ne dupa faptul ca orarul vaporaselor cu aceasta destinatie ne permitea sa petrecem cateva ore bune acolo, fara sa fim nevoiti sa ne grabim sa prindem ambarcatiunea de intoarcere.

Costul unei calatorii cu vaporasul a fost de veo 22 de Euro de la Como la Bellagio, cu feribotul rapid, care a parcurs distanta in numai o ora, in timp ce alte feriboturi, cele cu viteza normala, ajung la destinatie cam in doua ore...

Indiferent ce tip de feribot veti alege, peisajul ce vi se va infatisa in fata ochilor va face ca cele cateva ore petrecute pe lac sa treaca mult prea repede...

Lacul Como are un perimetru de aproximativ 150km si o forma inedita... are trei brate ce evoca silueta literei ’Y”, asezata insa invers, cu susul in jos. Bratul nordic se imparte astfel in dreptul localitatii Bellagio, in doua brate sudice, unul ce inainteaza catresud- vest si are in capat orasul Como, cealalt, avansand catre sud-est, are in capat Lecco.

Bellagio este asezarea cea mai privilegiata de pe lac, caci de acolo poti zari toate cele trei brate despre care vorbeam mai sus, iar privelistea muntilor cu varfuri de peste 2000 de metri ce marginesc lacul este, fara nici o indoiala, o priveliste de neuitat.

In afara de Bellagio, ghidurile turistice mentioneaza si alt localitati riverane, fiecare cu farmecul ei, niciodata repetabil, caci fiecare atractie turistic in parte este unica. Astfel, Tremezzo, Varenna sau Menaggio sunt doar trei dintre bijuteriile ce impodobesc lacul Como, iar ghidurile turistice mentioneaza faptul ca nu ajunge o zi pentru a vizita locurile cele mai interesante ale zonei.

Alegerea este una dificila, cu atat mai mult cu cat poti intrezari o vila sau alta rasarind de dupa perdelele imense de vegetatie, macar cateva secunde, in timp ce feribotul trece prin apropierea malurilor abrupte.

Bellagio e un satuc extrem de pitoresc, ale carui cladiri se catara pe stancile din imediata vecinatate a lacului. Cum cobori de pe feribot te asteapta imaginea unei asezari montane cu stradute ascendente inguste, cu terase acoperite de sute de flori cataratoare, cu mii de miresme imbietoare ce iti mangaie narile... e un amestec de mirosuri gastronomice cum numai in Italia poti gasi.

Am urcat treptele pietruite ale uneia dintre stradute, in dorinta de a vizita una dintre cele mai faimoase vile din Bellagio... Villa Serbelloni.

Este situata in partea de sus a localitatii si viitarea sa ofera prilejul contemplarii de sus a lacului Como in intreaga sa splendoare. E celebra si prin personajele istorice care si-au legat numele de ea... Napoleon si Rockfeller... teribila alaturare.

Drumul pana la vila nu e unul deloc plictisitor... in stanga si in dreapta sunt presarate magazine micute, unde poti gasi tot ceea ce inseamna artizanat contemporan marca... made in Como.

Obiecte splendide, de o calitate indubitabila, sunt prezentate cu eleganta si detasare de vanzatori extrem de politicosi... gasiti aici absolut orice... de la bijuterii clasice, din aur si argint, pana la uluitoare bijuterii contemporane din otel, de o stranie si neasteptata frumusete si eleganta.

In magazinele din Bellagio veti gasi remarcabile tesaturi din matase naturala, cu design unic, o adevarata explozie cromatica cu modele geometrice... Como detine, de altfel, monopolul industriei matasii in Europa, fapt pe deplin justificat de calitatea esarfelor, cravatelor sau lenjeriilor de pat confectionate aici.

Tot aici va veti intalni cu obiecte confectionate in lemn de maslin, de la tavi cu forme alunecoase, la piese de sah, finisate pana in cele mai mici detalii de mestesugari ale caror radacini traditionale se pierd in negura secolelor...

Asadar drumul catre Vila Serbelloni nu a fost defel unul drept, ci unul in zig-zag, de la o vitrina la alta, de la un obiect la altul, caci niciunde nu am vazut o astfel de densitate a ceea ce inseamna maiestria mestesugarilor contemporani sau, mai bine zis, mestesugul ridicat la rang de arta.

Din pacate, vila Serbelloni era inchisa, asa ca am plecat catre o alta vila celebra a locului... Vila Melzi.

Spre deosebire de Vila Serbelloni, situata la inaltime, Vila Melzi se afla pe malul lacului, apele cristaline scaldand marginea vestica a remarcabilelor gradini ce inconjoara acesta vila.

Cum cobori de pe vaporas, o iei pe malul lacului, catre dreapta... sunt cateva indicatoare ce te vor ajuta sa gasesti cu usurinta acest loc... nu vei merge mai mult de 1 km.

O poarta simpla delimiteaza domeniul vilei de restul asezarii, odata ce ati pasit dincolo de ea aveti abrupt sentimentul ca ati ajuns intr-o lume de o negraita fumusete.

Gradina are o suprafata imensa, asezata in panta, presarata cu zeci de specii de arbori si arbusti dintre cei mai diversi... de la sequoia la bambus, regnul vegetal este reprezentat de plante cu vecinatati neasteptate... nu te astepti, de pilda, sa vezi palmieri crescand cuminti langa conifere...

E o betie de forme si culori splendid alaturate, mii de nuante de verde, ruginiu si galben ce se rasfata in lumina dulce a soarelui. Din loc in loc mici lacuri, fantani, sau chioscuri rasar de dupa perdelele de verdeata.

Pesti rosii se ivesc din cand in cand din apa lacului, dandu-i un plus de culoare. In dreapta, o alee marginia de copaci, te plimba pe malul lacului, pana la vila. Printre statui de marmura alba si straturi de flori imaculate, drumul e unul extrem de placut. Vila priveste catre lac, iar silueta ei alba si eleganta se decupeaza perfect din verdele gradinei. Un debarcader, langa mal, pastreaza urmele barcilor de altadata...

Vila nu se viziteaza, din pacate, se viziteaza in schimb capela, unde doarme somnul de veci Melzi, intemeietorul acestui colt de rai de pe vremea lui Napoleon...

Cand spun colt de rai, nu ma joc cu cuvintele... stand intinsa pe iarba matasoasa si ascultand cantecul fermeat al pasarelelor, in miresma ametitoare de rasina, m-am gandit ca o asfel de desfatare a simturilor poti gasi numai in rai...

Am trait acolo sentimentul unic al admiratiei fata de spendorile naturii si am facut zeci de fotografi ale locului, piedici marunte dar eficiente in calea uitarii... le rasfoiesc uneori, si fiecare dintre ele face sa imi sune in inima clopotelul bucuriei ca... AM FOST ACOLO

Trimis de liviadavidescu in 05.10.11 06:15:54
    Validat / Publicat: 05.10.11 08:26:56
    • Nu a fost singura vizită/vacanţă în ITALIA.

VIZUALIZĂRI: 15424 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (liviadavidescu); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    P18 Pe aleea ce duce catre vila

webmaster [05.10.11 08:27:16] »

Articolul a fost selectat ca MiniGhid AmFostAcolo pentru aceasta destinatie.

michaella [18.01.17 17:08:34] »

@liviadavidescu: Felicitari si multumesc frumos pentru impresiile tale. Imi doresc ca in toamna acestui an sa vizitez si eu aceasta minunata zona

michaella
    Alte impresii din această RUBRICĂDescoperă Lacul Como și împrejurimile sale: