ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2011
ÎNSCRIS: 21.10.10
SEP-2011

la PMM* = 580 MDL

Pentru doua nopti merita, mai mult...

Imi doream de ceva timp sa fac o mica excursie pana la Chisinau si aceasta ocazie s-a ivit dupa un linistit sejur in Bulgaria, statiunea Pamporovo, impreuna cu sotia am decis sa mergem pentru vreo trei zile la fratii nostrii de peste Prut, impresii despre calatorie voi scrie cu o alta ocazie, daca am timp probabil chiar azi.

Rezervarea am facut-o direct de pe site, am trimis un mesaj de rezervare pentru o camera recent renovata asa cum citisem pe pagina proprie a hotelului, m-am interesat si de eventuala plata a parcarii.

Am primit raspunsul dorit, rezervarea este ok, 110 euro pentru doua nopti cu mic dejun inclus, parcarea libera in spatele hotelului, acum asteptam ziua plecarii.

Aveam unele rezerve legate de starea drumului Bucuresti-Chisinau, cu iesire pe la vama Albita si de rezervarea facuta.

Drumul a fost ok, neasteptat de bun atat la noi cat si la ei, in vama am stat aproximativ 50 de minute la dus, la intors maxim20, surpriza apare in momentul sosirii la hotel.

Hotelul este situat foarte aproape de centru, nefiind nevoie de eventuale mijloace de transport pentru a avizita centrul orasului mai precis bulevardul Stefan cel Mare si Sfant unde sunt localizate majoritatea locatiilor ce pot fi vizitate.

Hotelul are o arhitectura uratica, model sovietic, pare destul de vechi si cam neingrijit.

Odata ajunsi parchez masina in fata hotelului si fuga la receptie, aici din pacate intervine prima surpriza mai neplacuta, cu toate ca, aveam rezervarea facuta si confirmata pentru o camera dubla recent renovata mi se spune ca, sunt ocupate dar in schimb la acelasi pret de 110 euro voi primi un apartament cu doua camere (erau si cu trei camere) la acelasi etaj 10, este singurul etaj renovat al hotelului, am strambat un pic din nas, dar pana la urma am luat apartamentul pentru care primisem asigurari ca, este in intregime renovat.

Zis si facut luam liftul, sunt patru lifturi destul de vechi, dar functioneaza bine si ajungem la usa apartamentului, deschidem si surprizele placute ori neplacute incep sa apara. In primul rand cred ca, nu mai fusese folosit de mult acest apartament, era un aer destul de greu, geamurile nu pot fi deschise, in schimb usa la balcon este ok si bineinteles deschisa cu cea mai mare graba.

Apartamentul este cam un sfert renovat, mai mult baile par renovate, este zugravit destul de proaspat si tapetat, tapetul este curat in schimb mobilierul cu exceptia fotoliilor pare destul de vechi si uzat.

Baile erau in numar de doua si pentru noi destul de ciudat compartimentate, intr-una era vasul de wc, bideul si o chiuveta, iar in cealalta incapere era cada si o chiuveta, prosoapele erau foarte curate si schimbate zilnic, iar in fiecare zi au fost aduse pliculetele cu sampon si sapunurile.

In living era un televizor, telefonul, cele doua fotolii din piele ecologica presupun cu o masuta la mijloc, un frigider destul de vechi si cu un miros cam neplacut, o masa mai mare care avea si un fel de bufet unde gaseai tot ce trebuie pentru o bucatarie, farfurii, tavi, pahare, furculite etc.

Dormitorul era destul de mare cu un pat de mijloc haios, panoplia de la cap avea un radio functionabil incastrat, doua noptiere, un alt televizor unde puteai viziona foarte multe programe moldovenesti si straine, aer conditionat si o comoda cu oglinda. In dormitor predomina culoarea alba iar in living maro.

Pe jos erau covoare destul de curate si foarte groase, lustrele erau foarte mari si aveau un aer de vechi, pe scurt acest apartament semana mai mult cu un apartament al bunicilor. Simpatica era si baia cu cada, puteai sa intri in ea atat din dormitor cat si de pe hol, unde am uitat sa spun se afla un dulap cam vechi si urat.

Din pacate ferestrele de la dormitor erau zavorate, nu puteau fi deschise, in schimb in living unde era si balconul se putea deschide usa si iesi pe el.

Ce pot spune, acest apartament era si frumos si urat, eu unul in final am fost multumit in schimb sotia a fost destul de deceptionata de alegerea facuta, ma refer strict la hotel.

Micul dejun este servit de la 7:30 - 10 este destul de bun si variat este loc de mai bine, intr-adevar preparatele sunt destul de gustoase, restaurantul este curat dar are acelasi aer de vechi al hotelului.

Legat de parcare apare o a doua surpriza neplacuta, daca in confirmarea primita eram asigurat ca, este libera odata ajunsi acolo domnii de la paza probabil cereau un mic bacsis pentru a putea intra in curtea din spatele hotelului, drept pentru care am decis sa las masina in fata, unde chipurile nu raspundea nimeni in cazul in care era furata ori sparta, eram in schimb multumit ca, o pot vedea din balcon si bineinteles nu au fost probleme.

Per total hotelul este mai mult de doua stele, apropo din curiozitate am vizitat si alte etaje unde era cam dezastru, mochetele pe holuri vechi si murdare iar peretii la fel murdari si scorojiti, la etajul 10 unde noi am stat in schimb este curat, mocheta noua si peretii varuiti proaspat, merita incercat doar pentru cel mult trei nopti, in schimb daca doriti ceva mai bun trebuie sa umblati adanc la buzunare, oferta de cazare in Chisinau este mare dar destul de scumpa.

Preturile pentru mine au fost o alta surpriza neplacuta fiind foarte mari la majoritatea produselor.

Voi reveni in cel mult trei zile si cu poze.

Recomand vizitarea acestui oras dar daca vreti sa stati mai mult cautati alta locatie de cazare.

Trimis de ceasornicarul in 01.10.11 22:43:26
Validat / Publicat: 02.10.11 00:43:19
  • A fost prima sa vizită/vacanță în REP. MOLDOVA

VIZUALIZĂRI: 3214 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (ceasornicarul); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 dormitorul
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 580.00 MDL pe cameră

Qvadratvus [02.10.11 09:16:59] »

Am fost acolo de mai multe ori prin '91-'92, la acea vreme era cel mai tare hotel din Chișinău. M-am simțit excelent pe atunci, drept este că diferențele de venit dintre români și basarabeni în acel moment erau mari. Ca elemente particulare într-una din zile s-a auzit o împușcătură și ulterior, în seara respectivă am văzut pete de (probabil) sînge în fața unui lift localizat cam prin zona de unde se auzise zgomotul cu pricina. A doua zi dimineață totul era curat. Presupun că acum fauna interlopă preferă alte hoteluri mai aranjate.

În spatele hotelului la mică distanță era o piață, acolo am mîncat prima dată din viața mea rodii. Erau foarte multe tarabe cu munți de rodii, de părea că toată lumea numai din astea mănîncă. În marea ei majoritate piața era ocupată de gruzini, negricioși și mai toți arătînd "suspect".

Tot în piața din spate era un fel de rulotă unde trăgeai cu puști cu aer comprimat care folosea alice, petreceam ore întregi trăgînd în diversele marionete care se învîrteau caraghios la capătul celălalt. Tipul care gestiona chestia de acum ne cunoștea (eram 2 care aveam pasiunea asta...). Cumpăram de la bun început pachete de cîte 20 de lovituri și, de multe ori "făceam" într-o zi 3-4 pachete, îmi amintesc că a fost 1 zi cînd am cumpărat 8 pachete...

Restaurantul la acea vreme era bine întreținut și mîncarea era de calitate, deși în jur era sărăcie lucie iar magazinele erau goale.

Pe bulevardul din stînga hotelului care suia ușor în pantă, era pe partea dreaptă ceva sală de jocuri pe calculator, care la acea vreme încă erau o noutate. (calculatoarele erau HC 85 + produse pe platforma cu microprocesoare clone ale Z 80 la ICE Felix București). Multe ore am pierdut și pe acolo, dar .... a fost distractiv. Dimineața și la prînz mergeam la cîștigat bani iar dupăamiaza și seara cheltuiam o parte din ei trăgînd la nesfîrșit cu pușca și apăsînd pe taste...

Hotelul era plin de români veniți să facă bișniță. Cum ajungeau acolo parcă scăpau din lesă, era o veselie greu de imaginat în țară, unde criza economică și situația politică nu erau de natură să te facă optimist...

Dan&Ema [06.05.15 15:39:31] »

Am ajuns la acest articol cautand alternativa de cazare in Chisinau fata de experientele mele anterioare despre care am si postat si am ajuns sa vad ca votul meu al 14 lea - ti-a adus binemeritatul superbonus. Un articol complet si util.

Dan&Ema, Qvadratvus
    Alte impresii din această RUBRICĂCosmos Hotel: