ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 01.10.2011
ÎNSCRIS: 19.12.09
SEP-2011
single

Olympic Beach - Thesalia + Katerini - Macedonia

Am fost in Olympic Beach, septembrie 20/ 2011.

Statiunea este pozitionata superb, legendarul munte rasare semet si uneori amenintator foarte aproape. Olympul este situat in N-E Thessaliei. Bariera naturala pentru caile de acces in sudul Greciei, el a jucat un rol strategic important inca din timpurile preistorice. Olympul are multe piscuri inalte si trecatori impresionante. Pantele sale sunt foarte potrivite pentru sporturile de iarna.

(Excursia pe muntele Olymp a costat 10 E si am fost asa vrajita de munte incat am ratat vestita cada a lui Zeus!)

Pe la Litochoro, alpinistii ating Olympul superior.

(Excurisia la Meteora a costat 15 E, interesant muzeul de la Manastirea Varlaam unde sunt expuse scrieri extrem de vechi datand din perioada bizantina)

Meteora este o regiune stranie, plina de stanci gigantice in forma de turnuri, avand o inaltime de 100-150m. Din 24 de manastiri care constituiau candva ansamblul monahal al Meteorei doar 5 sunt azi locuite. Construite in sec al XIV-lea de catre calugarii care cautau izolarea si mantuirea lor spirituala, ele uluiesc cu acoperisurile lor bombate, cu galeriile lor din lemn si etajele superioare ridicandu-se intr-o maniera precara deasupra scarilor si scripetilor pentru plasele ascensorului de marfuri.

(Excursia Skiathos a costat 30 E si a fost distractiva.)

Insula Skiathos face parte din grupul Sporadelor de Nord alaturi de Skopelos si Alonisos. Are un singur drum in lungime de 9 km, de-a lungul costei de sud decupata de numeroase golfuri minunate, drum care uneste portul cu plaja Koukounaries, marginita de o padure de pini. Este o insula inverzita si linistita, idilica cu o colina impadurita care se ridica la 438m inaltime. Insula Skiathos este inconjurata de 9 insulite mai mici, doua dintre ele exact la intrarea portului.

Salonic. (Am vizitat biseria sf Dumitru). Este capitala Greciei de Nord si al doilea oras dupa Atena. Este centru cultural si un oras splendid asezat ca un amfiteatru spre mare. A fost fondat in 315 i. Hr. de catre Casandru, regele Macedoniei care a dat orasului numele sotiei sale Thessaloniki, sora lui Alexandru cel Mare.

Acestea au fost excusiile facut de mine din Olympic Beach, in rest m-am bucurat de soare, de lumina speciala a Greciei si de ospitalitatea acestui popor profund crestin.

Recomand aceasta destinatie, sper sa revin, au ramas atatea de descoperit, Grecia este un muzeu in aer liber!

Vacanta placuta tuturor, voi atasa poze din excursii.

Trimis de CristinaBr in 01.10.11 08:47:56
Validat / Publicat: 01.10.11 10:11:45
  • A fost prima sa vizită/vacanță în GRECIA

VIZUALIZĂRI: 3243 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (CristinaBr); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Muntele Olymp cu Litochoro la poalele sale

ileanaxperta* [02.10.11 18:43:56] »

Mi-ai amintit de Grecia si de primele locuri cunoscute de mine... Frumos povestit. Felicitari si multumiri pt. nostalgia "starnita"... Sunt una dintre multele persoane mari iubitoare de Grecia si ale sale comori nepretuite!

Am fost in Olympic Beach si mi-a placut statiunea mult mai mult decat Paralia, dar fiecare cu particularitatile ei...intr-un fel se completeaza una pe alta.

Pacat ca nu ai vazut si Cada lui Zeus; este o cascada ce cade intr-un bazin natural, cu o apa extrem de curata si limpede. Peisajul Muntelui Olimp este cu adevarat unul care te face sa te pierzi in contemplare...Si Litohoro este un satuc traditional grecesc, ca si Panteleimonas...tot in zona Olimpului. Noi am facut excursia si am vazut toate acestea o data.

Numai bine si vacante de vis oriunde si oricand!

CristinaBr [03.10.11 07:14:19] »

Multumesc pentru ecou, : -) Merg cu siguranta in Grecia si la anul. Cascada am ratat-o pentru ca eram ametita de peisaj, mi se intampla des Cel mai mult mi-au placut bisericile.

Vacante de vis!

Diana1 [13.06.12 08:27:14] »

Salut,

Poti sa-mi zici te rog de la ce agentie ati luat excursiile? Am inteles ca la unele agentii sunt mult mai scumpe. preturile zise de tine mi se par ok. Multumesc.

CristinaBr [13.06.12 09:01:35] »

@ diana1: Draga Diana, era sfarsitul sezonului, preturile erau mai mici. Si calitatea serviciilor a fost mai proasta. Agentia se gaseste vis-a-vis de biserica din Olympic Beach. Statiunea este asa de mica incat nu ai cum sa nu o gasesti.

Vacanta placuta!

CristinaBr, Diana1, ileanaxperta*