ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 30.09.2011
ÎNSCRIS: 25.04.10
SEP-2011

la PMM* = 52 USD

Impresionant resort. Top Class in Egipt

Un hotel excelent situat pe malul Marii Rosii este acest Steigenberger Beach iar totul la el este Top Class, cu influente germane. Ceea ce gasiti la 5 stele in Germania gasiti si aici, cu siguranta, incepand de la servicii si terminand cu bautura si corectitudinea nemteasca.

Amplasarea hotelului - este aproape de aeroport, cam 10-15 minute cu autocarul, pe Bulevardul principal din Hurghada, foarte bine pozitionat pt cine vrea sa iasa, eu nu am facut-o decat pentru 1 ora la magazinul de vis-a-vis, Cleopatra, care are preturi fixe si de unde puteti lua fara grija de a fi jecmaniti suveniruri. resortul, in ansamblu, este imens, iar deplasarea prin curte se poate asigura si cu ajutorul unor masinute de golf. Hotelul are si un teren de golf foarte dragut, unde poti juca daca ai allinclusive sau poti lua lectii gratis. Are o piscina foarte mare, una cu apa sarata si o plaja foarte lunga si lata. Hotelul are cateva iahturi cu care organizeaza excursii de scufundari si snorkeling la preturi mult mai bune decat cele de la agentiile cu care veniti.

Lobbyul hotelului este grandios, enorm, numai marmura, flancat de 2 cafenele superbe, una deschisa 24 din 24, cu bauturi fine si cafele aidoma, toate incluse in sistemul AllInc.

Camerele sunt foarte mari, baile la fel, cu dus, cada, halate, papuci de unica folosinta, minibar. Curatenie zilnica exemplara (lasat putin bacsis), zilnic refill la bautura. Foarte mare si frumos este balconul, cu vedere partiala la mare si piscina (90% din camere sunt cu aceasta vederel), practic este mare cat o camera de hotel obisnuit, cu fotolii si masa... super. Am gasiit flori, dulciuri, ba chiar am primit pe parcursul sedeii si un tort in camera de la manager... Pur si simplu superb.

Plaja si piscinele. Nu sunt probleme de a gasi sezlonguri libere, servirea e la sezlong, foarte buna, dar te poti duce si singuri la barurile de pe plaja si de la piscina, unde se serveste de altfel si masa de pranz... Este un sistem mai ciudatel pt allinc - nu exista o bratara, ci atunci cand comanzi ceva, ti se cere numarul camerei, il verifica in sistemul lor si ti se elibereaza bon cu valoarea 0, pe care il semnezi. ca paranteza, este uimitor cu TOTUL este fiscalizat (ce inseamna nemtii!). La plaja, nisip fin, beach boys care iti aduc prosoapele, iti deschid si aranjeaza umbrela, sezlongurile sunt din lemn, cu saltele moi si comfortabile. Exista un ponton lung, unde sunt ancorate si iahturile. Clientii allinc au gratis hidrobicilete, windsurf, canoe de la centru de inchirieri de pe plaja, unde mai puteti lua si alte chestii tipice de distratie pe plaja.

Restaurante. Sunt 2 a la carte (Alexander-francez si Tanga libanez) si unul mare cu bufet suederz. cele a la carte sunt pe malul marii, mai ales Alexander este superb... iei masa pe malul marii, cu o servire excelenta si o muzica pe masura - te simti extraordinar de bine. Lume buna, muzica in surdina, lumanari aprinse pe mese... atmosfera de vis... Meniurile sunt foarte diverse, poti alege dintr-o varietete mare de bucatarie araba sau mediteraneeana, toate in AllInc. Mai sunt si alte lucruri pentru cumparat separat (vinuri, alte mancaruri), dar, atentie, ffff scumpe. Apropo, daca nu ai allinc, trebuie sa te pregatesti sa platesti cam 6 euro o bere Heineken, 5 euro un cognac, 20 euro un fel de mancareetc. Scump. Toate bauturile sunt imbuteliate - sucuri din gama Pepsi la cutie, vin Obelisk, bere Heineken la 330ml (toate in AllInc).

Distractii - nu prea e pt. copii, ci mai mult pt adulti hotelul. Seara se canta live, la vioara, vocal, in lobby la pian (superb), chiar si pe plaja e muzica live la flaut, harpa... Se creaza o atmosfera super relaxanta. Un copil s-ar plictisi - nu sunt tobogane sau chestii de-astea. De la hotel se pleaca in excursii de snorkeling, unele chiar de 3 ore, nu mai mult, foarte potrivite, care costa cam 15 euro de om, dar si excursii mai lungi cum ar fi cea de la Paradise Island.

Seara, in lobby lume multa si imbracata elegant (este un dresscode strict), muzica de pian... cafenele, cognac... tutun fin...(ca idee... ti se aduc chiar si scrumiere speciale pentru trabucuri atunci cand te vad ca fumezi asa ceva)

Serviciile sunt top class, de la chelneri la hamali sau receptionneri - nu exista ceva sa ceri si sa nu se rezolve (ba da, am vrut late chck out si nu au putut-veneau multi clienti, dar am putut sta pe plaja beneficiind de Allinc pana la plecare, cand am fost invitati Centrul SPA pentru a ne pregati, schimba). Apropo de SPA, arata f bine, dar e scump rau. De altfel, totul in hotel e foarte scump, am mai spus-o, chiar surprinzator, in conditiile in care am vazut multa lume cu HB sau mic dejun. Daca veniti asa, sa va pregatiti cu bani seriosi.

Hotelul este preferatul meu din Egipt, iar parerea asta e impartasita de multa lume, astfel incat va asigur ca, daca mergeti, nu veti regreta.

Trimis de rentea in 30.09.11 18:52:56
Validat / Publicat: 30.09.11 20:13:41
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în EGIPT.

VIZUALIZĂRI: 9680 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (rentea); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 52.46 USD pe cameră

marcy74
    [01.10.11 18:14:28]

Iti impartasesc intru totul impresiile. am fost si eu acolo si intr-adevar hotelul este si dupa parerea mea cel mai bun din Hurghada. Mi s-a facut un dor de Egipt si implicit de Steigenberger dupa ce ti-am citit reviewul...

Felicitari pentru vacanta minunata si la cat mai multe astfel de experiente!

renteaAUTOR REVIEW
    [02.10.11 09:49:58]

Multumesc pt urari. Egiptul, din pacate cam vitregit aanul acesta de frica nejustificata a agentiilor romanesti, este, dupa opinia mea, net superior altor destinatii mai populare (vezi Turcia).

Trebuie doar sa alegi hotelul care trebuie.

Marea, coralii, pestii colorati, ca sa nu mai spun de piramide, temple si alte chestii istorice sunt puncte forte.

[18.01.15 06:49:51]

@rentea - Am setat în program coordonatele GPS ale acestei destinaţii, rezultând următoarea poziţionare pe hartă -- click aici.

marcy74
    [18.01.15 16:23:07]

@webmasterX - Corect, corect!

marcy74, rentea, yuly68
    Alte impresii din această RUBRICĂSteigenberger Al Dau Beach Hotel: