ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 29.09.2011

Foarte nemulțumit
Extrem de nemulțumit
Sub orice critică
Extrem de nemulțumit

O experienta de nerepetat!

Acest hotel este un loc in care, cu siguranta, eu si sotul meu nu ne-am intoarce!

De ce spun asta? Iata argumentele.

1) La modul general, hotelul Sol Nessebar Palace, cotat la 5 stele are, in realitate, cu multa indulgenta 4 stele. Desi nu este o constructie urata, hotelul are o atmosfera de vechi, nu este deloc pus in valoare, iluminatul este aproape inexistent.

Nota proasta: parcarea este destul de mica (cred ca probleme majore apar in plin sezon cand numarul de turisti este mult mai mare) si se plateste 10 leva/zi (circa 20 lei/zi).

Lipsa totala de ospitalitate a personalului iti dadea senzatia ca ei iti fac o mare favoare ca te afli la acel hotel, nu ca tu, ca turist ai platit sa fii acolo si, implicit le-ai adus un profit.

2) Camera - in principiu a fost ok, curatenia ok, dar sub nicio forma nu este o camera de 5 stele. Minusuri: la capitolul prosoape - nu exista prosop special pentru picioare, iar celelalte prosoape, desi curate, erau foarte vechi (practic curgeau atele din ele). Baia este prevazuta cu cada si cabina de dus, insa doar la cabina de dus exista furtun de dus, cada avand doar robinet. Pernele sunt cam scofalcite, astfel incat nici somnul nu este grozav.

Seiful se plateste 5 leva/zi, iar continutul minibarului este contra cost. Nici macar apa nu este gratis (2 leva/sticla de 330 ml) si la all inclusive te-ai gandi ca macar apa sa nu fie o problema.

Mai mult, este interzis sa reumpli o sticla (aspect aberant, deoarece poate ti-e sete seara, chestiune foarte probabila), astfel incat am cumparat apa de la un magazin din apropiere.

3) Restaurantul este decorat in culori inchise, total neplacut. Mancarea, din punctul nostru de vedere a fost sub orice critica. Putine feluri de mancare (nu prea aveai de unde alege si spun asta in conditiile in care suntem niste oameni normali, care mancam ca sa traim si nu invers), gustul mancarii a lasat mult de dorit (felurile de mancare colcaiau in grasime, sau erau preparate cu sosuri dulci sau extrem de condimentate), multe din felurile de mancare se repetau, dulciurile oribile, fructele vestejite, varietatea a lipsit cu desavarsire. Bauturile non alcoolice erau de la dozator, astfel incat se simteau chimicalele la greu, iar berea a fost o posirca. Privitor la alte bauturi nu ne putem pronunta, noi nefiind amatori de alcool.

4) Prosoapele de plaja/piscina - contra unui depozit de 20 leva/prosop. Piscina... mica, cu mult clor. In 9 nopti am vazut doar de 2 ori pe cineva care incerca sa o curete.

5) Plaja... cea mai mare TEAPA! . Hotelul nu are plaja proprie. Mai mult, asa zisa plaja este concesionata unora care inchiriaza un sezlong cu 6 leva/zi si o umbrela cu acelasi pret, insa asa cum este plaja este impracticabila. Nici daca ne-ar fi platit ei nu am fi stat acolo. Este foarte mica, iar in loc de nisip este ca un mal care, impreuna cu tonele de alge creau o atmosfera de cosmar, atat olfactiv cat si vizual.

Motiv pentru care am mers la plaja publica. Cost: 21 leva/zi pentru 2 sezlonguri si o umbrela (atentie: sezlongurile nu sunt prevazute cu saltelute, asa ca riscul durerilor de spate este cat se poate de real), dar macar acolo plaja era ca lumea si marea era impecabila, fara alge.

6) Animatia, sublima dar a lipsit cu desavarsire. Seara era o atmosfera ca la priveghi. Macar de ar fi pus si ei o muzica decenta, cu un volum potrivit si tot ar fi fost ceva.

7) Orasul vechi - foarte frumos, merita vizitat!

Ca o concluzie generala, nu ne-a placut. Nu se poate compara nici cu hotelurile de 4 stele din Turcia, astfel incat comparatia cu hotelurile de 5 stele de acolo... nu-si are rostul.

Cu siguranta, sub nicio forma nu vom reveni la acest hotel. Am fost profund dezamagiti si nu merita nici pe departe banii cheltuiti.

Trimis de a_vlad2009 in 29.09.11 12:55:10
Validat / Publicat: 29.09.11 14:24:34
  • Nu a fost singura vizită/vacanţă în BULGARIA. A mai fost în/la: Nu am mai fost in Bulgaria si nici nu vom mai merge

VIZUALIZĂRI: 7129 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (a_vlad2009); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
P01 Vedere de la balconul camerei.

catalinenescu
    [01.05.12 01:15:02]

. Nu aveti deloc dreptate, este un hotel foarte frumos, isi merita cele 5*,

[01.05.12 04:34:46]

@catalinenescu: cartonas galben si doua zile de suspendare pentru ecoul de mai sus, editat intre timp. Pe viitor incearca sa combati ideile, fara a aduce prejudicii de imagine celor care le emit.

valeria2012
    [30.06.12 13:01:55]

Un asemenea hotel sa fie depunctat in asemenea hal in baza unor aiureli, la aspectele negative nu observ decat remarci subiective, nimic concret, iar plaja nu era a resortului, puteati sa va informati. Nu depunctezi hotelul pt ca parcarea era cu plata sau ca la prosoape plateai un depozit, nu stiati asta? Ca nu era nici-un bai, mergeati la turci, mai scoteati putin maruntis din buzunar si nu mai era asa de naspa ca aici... Sau si acolo era alta durere, cei 10 euro buclucasi, de care ati facut atata caz.

valeria2012
    [30.06.12 13:08:52]

mancarea a fost forte buna, bauturile la fel, si nu tine de gusturi, ca pana si familia regala ar fi plecat multumita de la masa, nicidecum sa descrie mancarea cu atata scarba!!! Nici nu se pune problema de fucte vestejite, iar umplutul bidoanelor cu apa e o chestiune de bun simt, puteati sa va luati cate un pahar, nu zicea nimeni nimic, dar parca arata aiurea umplutul acela de sticle... Personalul a fost asa cum trebuie sa fie in orice hotel, erau serviabili, isi faceau treaba, aveau timp si sa zambeasca, [... ]... plus acea atitudine de eu am platit aici, ti-am facut un favor...

- -

WM: te rugam sa iti exprimi punctul de vedere fara a-i jigni pe cei care au pareri diferite. Fraza potential ofensatoare a fost stearsa. Data viitoare trecem la cartonase.

damn
    [20.07.12 23:26:07]

Dupa ce am citit primele randuri mi-a venit sa zambesc involuntar. Cica: ,,De asemenea, sunt foarte multe viespi si pescarusi, cu toate consecintele ce decurg din acest aspect. ''

Nu consider ca e un motiv intemeiat de a nu merge pe litoral intr-un anumit loc doar pentru ca sunt pescarusi sau viespi si ma alatur si eu celor care cred ca ai exagerat cu criticile. Dar desigur dincolo de toate laudele aduse acestui hotel am observat si minusurile acelui loc: lipsa unei plaje proprii si ingustimea acesteia. Chestia cu algele ce invadeaza plaja depinde si de sufletul omului. Desigur glumesc. Cred ca depinde in ce parte duc curentii tonele de alge moarte. Parca cunoastem si pe litoralul romanesc astfel de probleme.

a_vlad2009AUTOR REVIEW
    [22.07.12 15:37:37]

@valeria2012:

Buna ziua,

Chestiunea cu "depunctatul in asemenea hal" tine, asa cum am precizat de la bun inceput, de gusturi si asteptari. Nu spun ca la turci este totul perfect (va rog analizati si comentariul meu referitor la Rixos Lares) insa, repet, din punctul meu de vedere este mult, mult mai bine la toate capitolele. Sigur ca, incercand sa facem o comparatie intre litoralul romanesc si cel bulgaresc, probabil ca bulgarii sunt peste romani. Asa cum am spus si in review nu suntem persoane de bani gata sau pline de fite, insa nu mi se pare deloc firesc sa stau la o cafea la bar si sa-mi fie teama ca s-ar putea ca si unei viespi sa-i fie pofta de cafeaua mea, sau ca un pescarus sa-si faca nevoile langa sau chiar in cana mea de cafea. Referitor la parcare, am spus doar ca este inadminisibil in opinia mea si a sotului meu ca la un hotel de 5 stele sa platesti parcarea. Apa, da, este o nesimtire sa reumpli sticle, asta in conditiile in care la un all inclusive de 5 stele, ai cel putin apa in camera (cum de altfel ar fi normal). Toate review-urile sunt subiective, pentru ca suntem oameni diferiti, cu gusturi si pareri diferite, este normal sa fie subiective. Nu cunosc gusturile familiei regale de care faceti vorbire, insa noi, nu putem manca orice (avand si unele probleme de sanatate). Referitor la alge, si la turci si la greci ar fi alge, daca nu ar investi in sisteme care sa le opreasca in larg.

a_vlad2009, catalinenescu, damn, valeria2012
    Alte impresii din această RUBRICĂSol Nessebar Palace Resort: