ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 27.09.2011
DIN: Iasi
ÎNSCRIS: 04.05.10
AUG-2011

Merita vizitat

Am stat 7 nopti in Malta - Qawra - hotel Suncrest Seashells Resort. Clasificarea oficiala era de 4* dar nu merita decat cel mult 3*.

La cazare se achita o garantie de 50 euro. Hotelul este mare si frumos.

Mancarea a fost buna, staful hotelului OK, piscina cu apa sarata aflata peste drum de hotel (pe malul marii) era super.

La piscina se ajungea printr-un pasaj subteran. Era si o piscina cu topogan cu apa, pentru copii mai mici.

Mancare mai tot timpul zilei la diferite restaurante. Bautura locala-buna. Pranzul si cina puteau fi luate la restaurantul de la piscina, la malul marii. Era SUPER.

Minusurile constatate: lenjeria si prosoapele cam uzate, un miros cam greu in camere, mobilier vechi si O IZOLARE FONICA FOARTE PROASTA (nu te prea puteai odihni noaptea pentru ca hotelul era la strada).

A, era sa uit. Am avut muzica live din repertoriul interantional pentru 3 seri si apoi spectacole in restul serilor. A fost dragut.

Am facut si cateva excursii optionale.

A fost un sejur interesant. Este o destinatie ce merita a fi vizitata.

Trimis de mire2007 in 27.09.11 15:03:16
Validat / Publicat: 27.09.11 16:14:27
  • A fost prima sa vizită/vacanță în MALTA

VIZUALIZĂRI: 5915 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (mire2007); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
  • rezervă o cameră la acest hotel, prin booking.com — la un preț mediu (media pe întreg anul) de 45.00 EUR pe cameră

[06.01.12 20:39:52]

Salutare, as vrea sa mergi si eu vara asta in Malta si am gasit o oferta pt acest hotel cu all inclusive care mi-se pare ok.

Am si eu cateva intrebari:

Ce regim de masa ai avut si daca mancarea este variata.

Cam cat de departe este de statiunea st julien (paceville) si cum sta treaba cu transportul in comun, adica daca circula des autobuzele, cat costa un bilet si cum au programul noaptea. Am inteles ca exista niste curse speciale nopatea pt cei care merg in paceville prin cluburi si discoteci.

Vad ca este aproape de mare dar exista si o plaja in fata hotelului?

Mersi mult!

mire2007AUTOR REVIEW
    [07.01.12 17:49:17]

@popescuionut:

Buna,

Am avut tot all inclusive. Se merita acest regim de masa dar este o problema daca vrei sa vizitezi mai mult. Mancarea este buna, pentru toate gusturile (exceptie fac mofturosii). Nu este ca in Antalya, dar este mai mult decat bine. Beneficiezi si de un mic pachet daca pleci in excursii si anunti hotelul cu 1 zi inainte. Am inteles ca la alte hoteluri nu prea vroiau sa pregateasca pachet. Este adevarat ca numai la noi era all incusiv, dar nici macar un mic dejun la pachet nu primeau. Hotelul, la fel, merita ca raport calitate-pret. Este de 4* dar nu are atat (mai ales camerele). Acesta este regimul din Malta. Celelalte statiuni nu sunt foarte departe. Nu am fost prin cluburi, asa ca nu-ti pot spune ce e pe acolo. Cu transportul in comun nu am circulat pentru ca nu am avut ocazia-timpul a fost prea scurt. Am facut cateva excursii organizate de Malta Travel si vreo 2 zile ne-am odihnit si ne-am delectat cu conditiile de la hotel.

Hotelul este foarte bine amplasat pe malul marii, piscina este peste drum de hotel dar se trece printr-un pasaj subteran de la hotel. Hotelul nu are plaja dar se poate intra in apa pe niste scari (insa nu e prea ok pentru ca sunt pietre). De altfel asta este problema insulei. Nu au plaje, decat vreo doua amenajate artificial din care una ar fi spre centrul statiunii la vreo 2 km. Daca vrei plaja alege mai bine un hotel din Mellieha. Dar Malta este o destinatii pentru vizitat si nicidecum pentru stat la plaja. Daca te mai pot ajuta cu alte informatii, cu cea mai mare placere.

mire2007AUTOR REVIEW
    [07.01.12 17:56:58]

@popescuionut: Buna,

Am revenit cu rugamintea sa-mi spui si mie unde ai gasit oferta pentru aceasta vara in Malta.

[07.01.12 22:06:52]

@mire2007:

Mersi mult pentru raspunsuri, imi sunt de ajutor.

Ai dreptate, nu mergi in Malta pt plaja ci pt a vizita insula si in cazul meu, pt viata de noapte, cluburi (zona Paceville din St Juliene).

Eu am gasit oferta cu early booking pt data de 12-07-2012, AI si toate taxele incluse la 527 euro. Oferta am luat-o de la agentia cu numele tarii Travel... (ma exprim asa ca sa nu se creada ca fac reclama sau ceva de genul)

[13.02.12 11:53:04]

Daca vreti sa vizitati Malta sfatul meu este sa nu mai cheltuiti banii aiurea cu agentiile astea. Sunt sute de apartamente de vacanta de inchiriat la preturi foarte mici si calitativ sunt cu mult peste hotelurile de 4 stele. Traiesc in Malta de ceva vreme si va sfatuiesc sa procedati asa.

Daca totusi optati sa stati la hotel, sa stiti ca in Malta 4 stele este un fel de 3 stele din celelalte tari din UE.

Daca aveti intrebari referitoare la Malta, atractii, transport, preturi, etc va pot raspunde.

[18.02.12 22:38:31]

@nabel: Mersi de sfat insa deja am achizitionat biletele. Stiam cum sta treaba cu hotelurile in Malta insa eu sunt mai comod asa... prefer sa plec in vacanta avand totul aranjat din timp, sa nu am stres chiar daca asta poate costa ceva in plus.

As avea ceva intrebari... noi vom sta in Qwara. Am inteles ca pt 12-15 euro poti lua un abonament la bus pt o sapt.

Exista bus-uri de noapte Paceville-Qwara? Asta pt ca vreau sa vad si viata de noapte, cluburile. Ce sti despre partea asta de viata de noapte, cluburile mai faine?

Cum se poate ajunge pe cont propriu, cu transp in comun, din Qwara la Comino, Laguna albastra?

Cum se poate ajunge in Popeye Village?

Mersi anticipat!

[19.02.12 16:30:57]

@popescuionut: deci sa o luam pe rand:

Un abonament saptamanal pentru autobuz (orice ruta) costa 12 sau 12.5 euro. Pentru localnici sau rezidenti cum sunt eu este 6.5 euro. Deasta nu stiu exact cat este dar pe undeva pe aproape.

Cand vei veni in vacanta? Pe timp de vara sigur vor fi autobuze de noapte. Insa atentie, noaptea (dupa ora 23) fiecare cursa costa 2.5 euro indiferent daca tu ai abonament.

Deocamdata nu sunt autobuze de noapte dar sigur vor introduce in vara. Dar nu te gandi neaparat la treaba asta. Pentru ca daca vei dori sa mergi in Paceville poti pleca pana in ora 23:00 cand e ultimu autobuz in terminal (eu zic ca e tocmai buna ora asta) si sa te intorci poti sa imparti un taxi. Este chiar in St. Julians o firma care se ocupa cu asta si vei plati 5 euro de persoana sa te intorci. Dezavantajul ii ca va trebui sa astepti putin pana se umple masina/minivanul. Dar e acceptabil. Daca planuiesti sa te intorci dupa ora 6:00 te poti intoarce cu autobuzul.

Eu locuiesc in Qawra si sa stii ca statiunea asta este mai mult frecventata de oameni mai in varsta. Daca vrei cluburi cu tineri trebuie sa mergi in Paceville unde le vei gasi din plin. Toate sunt "bune" preturile sunt la fel.

Spre comino unde vei gasi laguna albastra, cele mai multe pleacari sunt din sliema - ferry terminal - dar sunt cateva barci care pleaca si din Bugibba. Bugibba si Qawra sunt ff aproape una de alta, chiar unite. Pentru 15 euro poti vizita Comino si nu e nevoie sa mergi pana in Sliema. Despre Popeye Village nu stiu ce sa iti zic, depinde cu cine vei veni in vacanta, merita vazut daca esti cu copii mai mici pentru ca sigur le va placea. Pe mine nu ma atrage deloc. Ti-as recomanda in schimb sa mergi cu autobuzul la Blue Grotto. Pe drum te poti opri la Dingli Cliffs sa admiri superbul peisaj apoi sa iei urmatorul autobuz spre Blue Grotto unde pentru o calatorie cu barca care costa vreo 6-7 euro vei vedea niste pesteri minunate.

Daca te mai poti ajuta cu niste raspunsuri nu ezita sa ma intrebi.

[19.02.12 19:04:37]

@nabel:

O sa vin la mijlocul lunii iulie

Mersi mult pentru informatii, sunt foarte utile.

[19.02.12 23:26:09]

@popescuionut: Cu placere!