ARTICOL ÎNCĂRCAT ÎN: 06.02.2008
    ÎNSCRIS: 06.02.08
    AUG-2007

Foarte nemulțumit

Hotel Mersin Beach Club, cica de 4 stele, puahhhhhhhhhh

Am vazut ca a mai scri cineva despre Mersin, dar off-ul mi-e atat de mare ca mi-am re-amintit cu necaz din nou de tot.

SA NU MERGETI LA HOTEL MERSIN BEACH CLUB!!! Si pt unele motive, nici in Turcia deloc.....

DE CE?

CAMERE: Pt ca absolut toti turistii (indiferent de nationalitate), cand ajungeau, faceau scandal la receptie pt ca primeau o camera care sucks! Ori nu aveai aer conditionat, ori aveai, dar se defecta repede si-ti curgea apa in pat, ori era iz de umezeala in ele (sau puteai avea 2 din optiuni la paket), ori in zona de gradina erau atatia tzantzari incat bietii oameni nu mai stiau ce sa faca - cu tot cu aparatele de tantari in priza cumparate la chioscul de vis a vis cu 5 lira (puteai imprumuta un spray de tzantari de la receptie, dar trebuia sa-l aduci repede inapoi, ca mai erau si alti doritori ). Am preferat sa stau in camera cu iz de umezeala decat cu tantari. Ehehehe, eram ferice acolo! Puahhh, hotel de 4 stele! Bineinteles ca nu puteam sa mai am pretentia la covoare in camera, dar aveam un aparat telefonic soios si veki in buda, pe care oricum nu-l puteai folosi nici macar intre camerele hotelului. Aici camerele, au 1-2 stele. Si pot generaliza kestia asta.

NU STIU DE UNDE AU LUAT AIA DE LA AGENTIE POZELE CU CAMERELE DE LE-AU POSTAT PE SITE!!!

MANCARE: Era ALL INCLUSIVE. NU era rea, dar nu prea era carne. Uneori dadeau seara frigarui de pui, si era bataie pe ele... In rest multe salate, pepenE la greu, prajituri traditionale f dulci (nici urma de baclavale - vorbeam cu cineva in autocar care a sta la 5 stele, zicea biata femeie ca s-a gandit ca o sa-i vina rau de atatea baclavale cate o sa manance, dar nexam nici la ea; eu cu 4 stele deja nici nu mai faceam pretentii. Mai era niste carne clonata gen degetzele sau carnaciori si salam naspa de tot, nu-ti venea sa mananci.

BAUTURI: Suc Fanta, Cola, Sprite (toate de la dozatoare Pepsi Cola) - erau bunute, dar le aveai doar cat era cineva la bar sa te serveasca - nu garantez ca erau de la 8 am dar de la 10 am la 10 pm erau. La fel si pt bere, votca, gin. Si cam atata. Mai erau niste suc de fructe de vreo 2 feluri la dozatoare, la care puteai avea acces si noaptea, daca dibuiai niste pahare pe la bar, dar erau cam nashpete.

SEJLONGURI: Sunt gratis ce-i drept, dar putine; trebuia sa te scoli pe la 6 sa-ti pui un prosop pe el, daca vroiai sa faci plaja pe sezlog; deja pe la 7 fara un sfert nu mai gaseai nimic liber, decat printr-un miracol!!! Mai gaseai niste kestii plate-gen sezlonguri - dar pt ele trebuia sa-ti iei saltelutza, of course 1 euro per day

Cat despre Turcia, as a whole, ce pot spune:

IMTA - agentia care te preia in Turcia, e cea mai tzepara din cate am vazut. Cu ghide care iti spun ca-ti skimba banii in oras caci la hotel cursul valutar euro/lira e naspet 1 euro = 1,5 lira fata de 1,75 lira in city de ex (am uitat ca Mersin e ca la tara undeva pierdut de lume, unde nu gaseai exchange decat la nu stiu cate zeci de km, doar cu masina puteai iesi) si mai ca nu voiau sa ti-i mai dea inapoi -invocau tot felul de motive. Sau te imbiau cu excursii la Shopping, tzeapa mare de tot, te duceau la magazine unde aveau intelegeri in prealabil, scumpe; in autocar te abureau ca toate bonurile de cumparaturi intra la o tombola unde castigai ceva minor, dar ei adunau bonurile si pe baza lor isi incasau comision pe cat cheltuisera turistii lor. Puahhhhhhhhhhh! Turcia e tzara tzepelor, in bazare nu vezi preturi afisate, totul se negociaza. Ajunsesem intr-o stare la un moment dat, aveam senzatia ca totul e o mare tzeapa..... Pana si femeia de serviciu, cand ma venea nu spunea decat "changi faiv lira ", in skimb ne indrepta cearceafurile pe pat si atata, ce sa le mai skimbe , daca toto nu skimbam lire la ea

DRUMUL AEROPORT BODRUM-KUSADASI

Multa saracie, frate! Campuri parjolite de soare, din cand in cand cate o pancarda cum ca-i proprietatea cuiva, prin city, curatel in curtea omului, dar in locul public (pe trotuare) iarba crescuta cat gardu, alaturi de buruieni. Masini veki, dar si WW sau Audi. Am vazut si vreo 2 Dacii de alea din 1980 si un Logan ! (IMG:style_emoticons/default/biggrin.gif) Basca un service Dacia pe drum.

Si tot IMTA asta - am facut si noi un stop, cica sa mancam ceva , ca oricum eram lihniti cu totii (avionul a intarziat 3 ore la decolare din Romania si ne-a oprit la un restaurant soios, nici la tara la noi nu gasesti asa conditii - unde apa minerala era mai dubla la pret fata de cea din autocar, care era la randul ei mai scumpa decat in mod obisnuit!

CE ESTE FAIN: Gradina, plaja - f lata (in Kusadasi , am vazut plaje de hotel de maxim 5 m ), apa - f curata, si nisip f fin - inclusiv in apa, nu te intepai in bolovani sau alte resuti. Plaja curata, cu excepti akistoacelor de tigari aruncate tot de romanashii nostri ca la Mamaia, direct pe nisip.

Si in Turcia - monumentele istorice. Plus Adaland, costa 18 euro, eu zic ca merita. Sunt fff multe topogane, multe din ele f spectaculoase; iti dau si colaci imensi ca sa nu te ranesti. Asta nu inseamna ca nu mai iei cate o gura de apa sau nu te apuca frica prin tuneluri. Ca sa raspund unor temeri: in cei 18 euro sunt incluse: intrarea de la 10-19, colacii sunt gratuiti; nu ai voie cu apa si mancare, caci trebuie sa cumperi de la ei (cand intrii la Adaland, trebuie - spun ei - sa-ti alimentezi un card cu lire sau euro, din care keltui pe mancare si beutura - preturi rezonabile as spune eu pt un obiectiv turistic - preturile sunt afisate !!!; totusi poti sa nu-ti iei nici un card, iti poti dosi ca romanu niste sandvishuri facute cu grija din hotelul All Inclusive si o sticla cu apa si sa mananci pe ascuns as zice, ca peste tot sunt supraveghetori la bazine!

Prin urmare, Turcia este spectaculoasa - numai aici iti poti cumpara bluze de firma gen Puma, Lacoste, D&G la numai 3 euro, destul de bune - It-s a fake, but almost real, spun comerciantii de la bazarul din apropierea hotelului. Aici in orice moment ti se poate da o tzeapa - nimic nu este ceea ce pare - incepand de la pozele de pe site-urile agentiilor turistice referitor la camerele si distractiile de la Mersin, pana la preturile care se pun dupa cum te evalueaza negutatorul (tactica cu "Scump e halatul, doamna", da f bune roade).

Mersin Beach Club e o mare tzeapa la camere, aproximativ la mancare, dar au cea mai frumoasa plaja pe care am vazut-o , si gradina la fel!!!!

Poate peste 10 ani, mai merg in Turcia, unde sper sa vad preturile afisate, campiile cu constructii pe ele, hotelurile aflate sub o oarecare supraveghere la clasificarea pe stele, dar probabil nu o sa mai platesc 460 euro de persoana, cu avionul, in august..... plus taxele de aeroport

Daca am reusit sa informez macar o persoana asupra realitatii Kusadasi - Mersin Beach Club, pot considera ca a meritat sa pierd o ora si sa scriu aici...... ENJOY, cu siguranta sunt si alte locatii faine!!!

Trimis de adana* in 06.02.08 10:31:34

VIZUALIZĂRI: 2265 TIPĂREȘTE ARTICOL + ECOURISAU ARTICOL fără ECOURI

NOTĂ: Părerile și recomandările din articol aparțin integral autorului (adana*); în lipsa unor alte precizări explicite, ele nu pot fi considerate recomandări sau contrarecomandări din partea site-ului AmFostAcolo.ro („AFA”) sau ale administratorilor.
    PUNCTAJ CRT: 1000 PMA (std) PLUS 200 PMA (din 1 vot)

• Alte impresii din această RUBRICĂFlora Garden Ephesus (ex Mersin) Hotel [Davutlar]:

• pagină generată în 0.042432069778442 sec